Тайните на зехтина
 Зехтинът вероятно е една от първите растителни мазнини, използвани от човечеството за приготвяне на храна. Извлича се от плодовете на маслиновото дърво – растение, което е било почитано от всички древни цивилизации.
Неговата легендарна издържливост го е превърнала в символ на възраждането и вечния живот. И действително – почти е невъзможно маслиновото дърво да се унищожи. Дори и да го изкорените изцяло, достатъчно е в земята да остане само едно малко коренче, за да се възроди отново. Не случайно в библейската история за потопа, маслината е първото растение, което белият гълъб донася в човката си.
Но да се върнем на „златното масло” и неговите свойства. Всички знаем, че зехтинът е изключително полезен за човешкия организъм, но въпреки това мислено слагаме равенство между него и слънчогледовото, царевичното, соевото и рапичното олио. Причината за това е, че не сравняваме биологичната им ценност, а единствено броим калориите, които така или иначе са еднакви за всички растителни мазнини – около 900 ккал. Единствено обаче в зехтина преобладават ценните мононенаситени мастни киселини. Те имат свойството да изчистват организма от натрупаните мазнини и „лош холестерол” в черния дроб, артериите и останалите органи. Ето защо, зехтинът се използва като профилактика срещу сърдечно-съдови заболявания, артеросклероза и колкото и парадоксално да звучи – срещу затлъстяване.
Жителите на Средиземноморието – регионът, в които се консумира най-много зехтин, са известни със своето дълголетие. Една от основните причини да стареят по-бавно е голямото съдържание на полифеноли, токофероли и витамин А в „златното масло”. Тези вещества са мощни антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали. Високото съдържание на фосфолипиди, флавоноиди и хлорофил пък подпомага възстановяването на организма, изчистването от натрупаните отрови и подобрява мозъчната дейност.
Противно на широко разпостраненото мнение зехтинът е най-добрата мазнина не само за приготвяне на салати, но и за готвене. Той е много по-устойчив на високи температури от слънчогледовото, соевото, рапичното и царевичното олио, което го прави идеален както за печене, така и за продължително пържене.
Обърнете внимание обаче какъв зехтин купувате. Не всички видове предлагани на пазара притежават изброените до тук свойства. Най-ценен за организма ни е студено пресованият зехтин или т.н. Екстра вържин. Той не е подлаган на никаква топлинна или химическа обработка и маслото е извлечено единствено чрез механично пресоване на маслините.
Под етикета 100% чист ще получите смес от рафиниран зехтин и Екстра върджин. Това масло е компромис между цена и качество и се използва най-често за готвене.
Зехтинът Помас се получава от маслиново кюспе (смес от костилки, кори и останки от плода). За извличането му се използват разтворители, а в последвалата обработка – химикали за рафиниране и подобряване на вкуса. Съответно Помасът не притежава нито приятния маслинов аромат, нито здравословните ползи на натуралния зехтин. Сигурно и сами се досещате, че това е маслото с най-ниско качество.
Съществува теория, че всичко вкусно е вредно и от него се пълнее. Зехтинът обаче напълно я опровергава – той не само придава великолепен вкус на всяко ястие, но и пази тайните на здравето и дълголетието. |
Коментари
2016-09-09 #4  Doni Браво за хубавата статия  . Аз си купих най-евтиният зехтин и се оказа точно от кюспе - 95%. Няма да взимам повече от него. Благодаря.
2012-05-02 #3  Таня Имам въпрос относно зехтинът и по-точно , кой е за готвене и мит ли е, че салатният зехтин при топлинна обработка става вреден. Изяснете ми разликите във видовете зехтин.
Благодаря!
2010-11-03 #2  lidia Отдавна ползвам само зехтин, олио от слънчогледови семки само в изключително редки случай. Бях със забавен метаболизъм, а сега нещата не стоят така. Разбира се, включих и други неща в храненето и изключих трети, но определено смятам, че и той дал своята лепта
2010-11-03 #1  Ели ...още утре ще си купя!
|
|
Четвъртък 28 Януари 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  С какво да заменим чашата кафе
Повечето от нас са свикнали да започват деня си с чаша ароматно кафе. Без този ритуал часовете минават...
  "Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
 Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
  За да срещнем истинската любов, първо трябва да срещнем себе си
Задавали ли сте си въпроса коя е вашата движеща сила в този живот? Дали пък всички ние нямаме една основна?...
  Лятното слънце и ракът на кожата
Незащитеното излагане на слънце е основният фактор, благоприятстващ развитието на рак на кожата. Факт....
  Калолечение за здраве и дълголетие - II
Какво трябва да знаем още за калолечението:
То се назначава по лекарска преценка. Предписаният курс...
  Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
 Как да се справим със задържането на вода в организма?
Водата е от решаващо значение за здравето и представлява много голяма част от тялото ни. Всъщност, човешкото...
 Избери надежда, вместо страх
Нека твоите избори отразяват твоите надежди,
а не твоите страхове....
  Вредни награди
Понякога вярата в собствените ни сили и убеждения се замъглява. Kакто през прашно, напетнено стъкло виждаме...
 Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
Някои хора, срещали бахара само в мляно състояние, смятат, че той е смес от подправки. Други не се докосват...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
|