В плен на емоциите
 Изпрати
Докато покупката на нова дреха е в състояние да ни изстреля за минути в небесата и да се сбогуваме с лошото си настроение и мрачни мисли, спречкването с любим човек, или мъмренето на шефа може да ни вкара в депресия, и да ни накара да роним безутешно сълзи, заключавайки колко безмислен е животът ни... Странно е как в един и същи ден можем да изпитваме такъв противоречив коктейл от емоции, че накрая да се чувстваме напълно изтощени от преживяванията си... Общоприет факт е, че жените са по-склонни към повишена емоционалност, заложена им от природата, за да усещат кога с децата им нещо не е наред, и да се грижат за емоционалния климат вкъщи, като по този начин поддържат сплотеността на семейството. Занимаващите се с изкуство също притежават повишена чувствителност, която им помага да творят и да създават произведенията си, но не и без да заплатят цена за това. Така емоциите се превръщат в дар и в бреме едновременно...
Мъдрите хора ни учат, че сами по себе си обстоятелствата и събитията са неутрални и ние сме тези, които им придаваме положителен или отрицателен заряд, в зависимост от оценката, която им даваме, от емоциите, които влагаме в тях и от начина, по който психиката ни реагира на случващото се. И докато едни жени сякаш са надарени с "лъвски сърца" и могат да се справят и при най-трагичните обстоятелства, запазват хладнокръвие и са непоколебими в решенията си, други се оставят емоциите да ги ръководят изцяло, да ги заливат и владеят, и са ту щастливи, ту нещастни. Опитите им за контрол винаги са неуспешни, защото емоционалните преживявания взимат превес и владеят личността им. И тъй като светът далеч не е приказно място, емоционалното лутане може да се превърне в сериозен проблем, ако сме свикнали да правим трагедия от всяка неприятност. Въпреки че до голяма степен нещата зависят от собствените ни нагласи, не винаги сме в състояние сами да се справим с емоциите си.
Ако човек е силно емоционален, той може да се влияе от абсолютно всичко, което го заобикаля - от времето, от настроенията на околните, от разположението на планетите в Слънчевата система, от всяка гледка, на която стане свидетел, дори и тя да не го засяга пряко и да изживява всичко така, сякаш е настъпил голям катаклизъм. На такива хора често им казват, че правят от мухата слон. Но за тях тя си е слон, в техните представи мащабите й са огромни. Те не просто "драматизират", а наистина живеят и участват във въпросната драма. Съветите да не се "впрягат" и да мислят положително, са напълно неефективни и безполезни за чувствителните натури, които винаги врят и кипят във вихъра на собствената си емоционалност.
Какво да правим тогава?
На първо място да осъзнаем разликата между "емоция" и "чувство" - за разлика от чувствата, които са устойчиви във времето, емоциите са моментни състояния и реакции към нещо или към някого. И докато чувствата изграждат личността ни, емоциите могат да я разрушат, и да ни направят зависими от тях. Ако вече сме се завъртяли в омагьосания им кръг или имаме вродена склонност да им придаваме повече от необходимото значение, ще ни е нужно средство, с което да си възвърнем необходимия баланс.
Най-лесният и пасивен метод, до който прибягваме, когато не знаем как да контролираме емоциите си, е като ги притъпим с лекарства. Понякога онова, което изпитваме, ни е толкова непоносимо, че сме готови да го "приспим" с "вълшебно" хапче - гълташ и забравяш... в дадени моменти и при определени обстоятелства това действително е необходимо (след консултация със специалист!), но така или иначе отлагането на емоцията и нейното потискане просто измества нещата във времето, но те остават все така нерешени и е въпрос на време да излязат отново на дневен ред. Не са за подценяване и страничните ефекти, както и фактът, че покрай негативните емоции можете да се лишите и от хубавите преживявания, или да станете прекалено равнодушни към всички и всичко.
В дългосрочен план за по-успешен метод за справяне с емоционалната нестабилност се смята психотерапията, но за да се решиш и на тази крачка, трябва да си достатъчно дозрял за идеята, да си признал, че имаш проблем, с който не си в състояние да се справиш сам и да пребориш онази част от себе си, която ти казва, че е твърде опасно да разкриеш душата си пред съвършено непознат.
Тогава обикновено предпочитаме да потърсим утеха в близките и приятелите си, но не е гаранция, че и те ще ни разберат и ще ни помогнат, колкото и да искат. Дори да сме се решили на подобна крачка, това означава продължителна работа, време и средства, за да се случи промяната, а когато страдаме, сме нетърпеливи и търсим бързи и лесни решения, които ще ни дадат така желаното спокойствие.
Ако нито един традиционен вариант не ви се е сторил подходящ, избирате тежкия път да се борите с емоциите си сами... е, почти сами! С ваши си методи. Те могат да включват различни техники за релаксация, мотивация, позитивно мислене и т. н. духовни практики. За някои хора е достатъчно да прочетат определени книги, за да открият отговорите и да променят светогледа си. Но при други думите са слаби и нямат нужния ефект. |
|
|
Събота 23 Януари 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Полезните сушени плодове на нашата трапеза
Сушените плодове са любими на много хора и често присъстват на празничната трапеза, а на пазара може...
  С дъх на… чесън
За чесъна и вампирите всички знаем. За чесъна и бацилите обаче някак все забравяме и то не случайно....
  Свинската мас - отново в центъра на вниманието
Свинската мас е изконна част от българския бит. Тя е била незаменима част от всички битови, лековити...
 Антиоксидантите – гардовете на нашия организъм
Знаем, че кислородът е основна предпоставка за живот и че участва активно в много от биохимичните процеси....
 Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
  Витамини за бъдещи майки - част I
На всички е известно, че по време на бременността, бъдещата майка трябва да обръща особено внимание на...
  Карфиолът - I
Когато мислим за витамин С, особено през зимата, най-често хранителният източник, който първо ни идва...
  Луната
Поредната безсънна нощ отново ме подканя да се замисля: дали проблемът е в мен или някъде горе? Вдигам...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 1
Коледните пости у дома, за моя изненада, тази година се увеличиха с още един решил да ги спазва: моето...
 Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение....
  Да си направим карта на желанията
От няколко години използвам времето, в което семейството спи ободряващ следобеден сън на 31ви декември,...
  Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
 Време за билки: сушене, съхранение и употреба
За да запазим максимално силата на лечебните растения не е достатъчно само да ги съберем внимателно и...
 Видове нарушения на съня и как да се справим с тях?
Учени, специализирани в изследвания на съня, успяват да идентифицират над 80 вида нарушения, много...
  Ментата - стръкче свежест
Тя е освежаваща, тонизираща, разхлаждаща и ухае на лято. Естествено и зимата чаят от мента се приема...
 Вие ми се свят...
Зад тази реплика се крие може би едно от най-неприятните преживявания, свързани със здравето, които човек...
 Класация обяви Средиземноморската диета за най-добрата за 2019 г.
Начинът на хранене, разпространен в държавите около Средиземно море и известен с името "Средиземноморска...
  "Който казва, че не обича шоколад, вероятно лъже"
Чудили ли сте се защо, след като сте изяли цял шоколад или преполовили кутия бонбони, желанието ви да...
|