Пресни подправки от терасата
 Изпрати
Подправките са душата на всяко ястие, а какво по-хубаво от това да са пресни и току-що откъснати. Вече целогодишно могат да се намерят връзки с магданоз, босилек или девесил, но обикновено ползваме само няколко стръка от тях, а остатъка жълтее и загнива по рафтовете на хладилника. Затова няма нищо по-хубаво от това да можем да откъснем от любимите си подправки тогава и колкото ни трябва. Сигурно си мислите, че това е трудно постижима мечта в градски условия, но ви е необходима само слънчева тераса и няколко саксии.
Първо трябва да решите какво ще засадите във вашата балконска градинка. Най-важното съображение е тя да ви служи възможно най-дълго, тоест подправки, които са свежи само в рамките на няколко седмици, като копъра например, не си заслужават усилията. Затова пък ще се радвате на добра реколта от магданоз, босилек, риган, салвия и мащерка.
Магданоз
Съществуват различни видове магданоз, но ако искате да съчетаете кулинарните ползи с декорацията, изберете къдрав. Тази подправка понася и по-ниски температури и затова можете да я засадите още в ранна пролет. Изберете по-дълбока саксия, защото растението развива дълбок корен. Напълнете я с богата хумусна почва и поставете семената на разстояние от няколко сантиметра. Отгоре сложете не повече от половин сантиметър пръст. Магданозът пониква бавно, но след появата на първите стръкове бързо избуява. Необходима му е само достатъчно влага и слънчево местенце на терасата. Къдриците му дълго ще красят и овкусяват вашите салати, защото колкото повече късате от него, толкова повече стръкове пуска.
Босилек
Босилекът засадете през април. Пригответе му богата почвена смес от чимовка, пясък и прегорял оборски тор. Тази подправка, типична за Средиземноморието е топлолюбива и семената й ще поникнат едва при температура около 20 градуса. Можете да ускорите процеса като покриете саксията с опаковъчно фолио. След като младите стръкове избият им осигурете повече слънце, влага и ги пазете от ниски температури (под 10 градуса). Късайте развитите листа на подправката и оставяйте връхчетата – така ще имате реколта през целия топъл сезон.
Розмарин
Розмаринът е многогодишен храст, затова за дълго ще се радвате както на божественият му аромат в ястията, така и на красотата му. Семената му засейте през февруари-март в богата почва с прегорял оборски тор. Едва, когато температурите се повишат над 20 градуса го изкарайте на слънчево място на терасата и го поливайте по-рядко. През есента отново го приберете в топло помещение и го използвайте за подправка дори през най-студените дни. За да оформи красива и гъста корона се нуждае от редовна подстрижка.
|
Коментари
2014-05-27 #5  Adelina Vasileva Маже да добавите джоджен, мента, майоран - и те виреят дори на остъклена тераса.
2013-08-05 #4  йотко Благодаря за съветите,много ми харесват саветите,аз много обичам зеленчукопроизводството,но за съжаление каквото имам само отглеждам на терасата,весела седмица на всички !!!
2011-04-28 #3  Дани Много благодаря за съвета, Искра! ще пробвам още тази седмица. 
2011-04-27 #2  Iskra Дани, някой от подправките вероятно наистина "прегарят". Пробвай с босилек, риган, розмарин и други средиземноморски билки - те обичат силното слънце. Най-добре е да подготвиш семената преди засяване - сложи ги върху навлажнен памук и ги затвори в кутийка (аз използвах празно бурканче от крем). На следващия ден посади в пръстта (но не много дълбоко) само тези семена, които са покълнали, останалите са негодни. Почвата най-добре да е градинска, а не тази торфената за декоративни цветя. Желая ти успех с градинарството  .
2011-04-27 #1  dani Здравейте! Чудесна тема! На мен, обаче ми е трудно да отгледам тези ароматни помощници. Имам изцяло южно изложение и през лятото особено слънцето е много силно. Освен това май не уцелвам семената. Посъветвайте как да разпозная правилните семена. Благодаря!
|
|
Неделя 7 Март 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 За нашия еко дом - пролетНо без химия
Искаш домът ти да бъде чист, да ухае на свежо и да е безопасно за теб и за природата, докато се грижиш...
 Съхранение и сервиране на виното
Виното е напитка с фина душа и изисква своите грижи. Ако ценим достойнствата му и сме склонни да отделяме...
  С една по-осъзнатата Коледа всеки може да даде и да получи шанс
Коледа е празникът, по който харчим най-много пари. Всички го знаем, всички го очакваме. Нашите грижливо...
 Засейте през есента луковиците на пролетните цветя
Знаем кои са предвестниците на пролетта. Това са първите цветя – кокичета, минзухари, лалета, зюмбюли,...
  Котката – как да превъзпитаме този мил разрушител
Ако четете тази статия най-вероятно у дома си имате сладко, пухкаво котенце...с големи остри нокти. И...
 21 януари - Ден на родилната помощ
На този ден почитаме всички онези специалисти, които помагат на живота да се появи на белия свят. Всички...
 Кокичето - нежна сила и чар
Наскоро моята свекърва ми подари, по- скоро за радост на децата, две саксии кокичета. Беше ги извадила...
  Системата FLY LADY – щастие и чист дом II
Огнищата на хаоса, които се изграждат чрез натрупване, са наречени горещи точки. Оставяте касовата бележка...
  Как да: Изберем олекотена завивка
На пазара се предлага голямо разнообразие от завивки. Олекотените им версии стават все по- популярни...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
 Как да обезопасим дома за прохождащо дете
Ето, че малкият пътешественик е направил първите си стъпки.
За него те са огромен скок към независимост,...
 Любопитни факти за 14 февруари
Любовта е във въздуха... особено през втория месец от годината! Датата 14 февруари или още Свети Валентин...
|