5 километра след като Карлово ме изпраща един бисер сгушен в полите на Стара планина отклонява всеки тръгнал да опознае прекрасната ни страна- Сопот. Сопот съчетава минало и настояще по неповторим начин. Калдъръмени улички , стари къщи и бистра планинска вода течаща от многобройните чешми в пъстрата цветна палитра на сопотските дворове. Сопот е основан през XIV век и името му дават неговите многобройни чешми ( от старобългарски „сопох“ означава извор, водата, на който е прекарана през дървена или метална тръба).
Разположен в Стремската долина в Сопот е най- дългият седалков лифт на Балканите, който ще ви потопи в защитените територии на Национален парк „Централен Балкан“ и хубавите старопланински хижи. За любителите на екстремни спортове то Сопот е най- доброто в България и Европа място за парапланеризъм , маунтийнбайк, скално катерене, високопланински маратон и др. За тези, на които не им липсва адреналин са на разположение къщата музей на великият български поет Иван Вазов. Прекрачвайки прага на възрожденската къща се вижда малка вада вода изтичаща от чешмата до верандата, която прекосява калдъръмения двор под асмата, останала още от времето на Вазов. Така били правени почти всички къщи в Сопот по онова време като така течащата свободно вода се ползвала за прохлада през летните месеци.
Иван Минчов Вазов е роден на 9 юли 1850 г. Бил е от семейство на средно заможен търговец. Майка му и баща му са били братовчеди и много дълго време им е отказвано да се венчаят. След една година годеж, бащата на Вазов- Минчо Вазов, решава, че синът му трябва да сключи брак, но без църковна церемония. Раждате се 10 деца от любовта им. Известни са братята му Георги и Владимир Вазови военни дейци и Борис Вазов- общественик и политик. Идеята за възстановяването на Вазовата къща възниква 10 години след смъртта му (1921г.) през 1930г. Сопотненци организират дарителска кампания по възстановяването и в навечерието на рождената дата на поета къщата официално е открита. 2000-та година се обявява от ЮНЕСКО за година на Вазов в Сопот. Цялото помещение до къщата, в което се намирам е било дюкян на бащата на Вазов, превърнато в паноптикум, с изложение на восъчните фигури в реставрираната бръснарница според описанието в повестта „Хаджи Ахил” и „Чичовци”- восъчните фигури са на Хаджи Ахил, Ивначо Йотата, Хаджи Смион, Хаджи Атанасий, учителят Фратю, Мичо Бейзадето, Мирончо, Ненчо пинтията. Главите са изработени според стари фотографии по описание на автора с нужното изражение на лицето в дадения момент и с очертаното движение на мимиките.
Радиното училище се намира на няколко метра от къщата музей на Вазов в църковния двор на "Св. Петър и Павел". Училището е строено 1850г. и 1877г. е опожарено заедно с църквата. Две години след това е възстановено. В сградата могат да се видят класните стаи типични за времето си, където са идвали всички първенци в града.
По малка криволичеща пътека минаваща покрай църквата се намирам пред малка заоблена врата с надпис „Девически метох“ и влизам в двора където е старата 350 годишна лозница. Девическият манастир „Въведение Богородично“ е основан през 1665г. От пожара през 1877г. оцеляват чардака, църквата и лозата. На първия етаж на чардака е килията на родолюбивата монахиня Христина и входа за скривалището, в което тя е укривала Левски. В метоха ни посреща монахиня Серафима служеща там от 1955г., която ни въвежда в храма. Нисък с дървена порта вкопан в земята. По време на турското робство християнските църкви било забранено да са по- високи от турчин седнал на кон. Почти всичко в храма е автентично запазено, всяващо почит и благоговение. На метри до стените на църквата е лобното място на монахиня Христина, където в горещият юли на 1877г. башибозуци я настигат и посичат. На същото това място са положени мощите с каменна плоча и надпис.
Тази виртуална разходка е възможна благодарение на:
Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013
ПРОЕКТ „ДОЛИНАТА НА РОЗИТЕ И ТРАКИЙСКИТЕ ЦАРЕ”
Договор за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.2-02/2011/006
Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България.