Конкуренцията в офиса
 Изпрати
Умението за работа в екип е изискване, което присъства едва ли не във всяка обява за работа. В същото време работодателят преценява постиженията и качествата ни не сами по себе си, а в сравнение с тези на нашите колеги. Колкото и да помагаме на другите за постигане на общата цел, ако ние самите не блеснем с някакви постижения, ще бъдем отнесени безпощадно от по-напористите служители в офиса. Затова независимо в каква сфера работим, конкуренцията днес е неизбежна.
Трудно е да се каже от какво се заражда конкуренцията – дали от самите служители, които се стремят не само да запазят работата си, но и да получат повишение или от шефовете, които насъсквайки съперничеството във фирмата, се надяват всеки един от хората, да даде максимума от себе си. Крайният резултат обаче е един - макар на пръв поглед кротко да си стоят по бюрата, служителите в офиса приличат повече на спринтьори, които със сетните си сили се стремят да прескочат възможно най-много препятствия и да достигнат първи финала, където ги очаква одобрително потупване по рамото, повишение на заплата или по-висока длъжност. Може би най-съществената разлика между работната надпревара и тази на олимпийската площадка е, че в първата подлагането на крак, ударите под кръста и друг вид подмолни средства за достигане до победата, са напълно в реда на нещата.
До какво може да доведе всичко това? От една страна действително, конкуренцията ни предизвиква да покажем най-доброто от себе си, защото както сигурно сте забелязали, човек не реализира способностите си, докато не се почувства притиснат от обстоятелствата. Това ни кара да се развиваме и да се чувстваме по-силни и удовлетворени на първо място от себе си и на второ от признанието (финансово и морално), което получаваме от работодателят си. Не на последно място конкуретният дух създава истинска интрига в иначе монотоният работен делник и е доказано средство срещу офисната скука.
Конкуренцията обаче е нож с две остриета. Тя може както да ни мотивира, така и да ни извади от строя. За да спечелим повече точки пред колегите, често оставаме в офиса след работно време, наминаваме да свършим това-онова и през почивните дни, като по този начин крадем от личния си живот и времето за отдих. Прекаленото усърдие и желанието винаги и на всяка цена да сме най-добрите, означава постоянен стрес, който рано или късно ще ни доведе до пълно психическо изтощение. А както сигурно сте се убедили, това неминуемо се отразява и на физическото ни здраве. Не е изключено дори след серия необясними неразположения и оплаквания, да ни сполети някое сериозно заболяване.
Но дори и да не е изтощителна, конкуренцията може по-скоро да пречи, отколкото да помага на работата ни. Често тя ни кара да насочваме енергията си в неправилна посока, например в размисли как да изиграем колегите си, а не как по-добре да свършим професионалните си задачи. Оттук изниква логичния въпрос, кои средства правят конкуренцията градивна и кои напротив – създават атмосфера на вражда и подозрителност в офиса. Към последните със сигурност спадат клюките, злонамерените слухове и „очернянето” пред шефа. Стоите настрана от създаването и разрпостранението им, защото те със сигурност няма да ви донесат нищо добро. |
|
|
Сряда 3 Март 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Моите мили колеги - II
„Незаменимата”
Обичайно в офиса ви кламерите стоят в един шкаф, папките в друг, а принтерната хартия...
 Как да се предпазите от некоректни работодатели
Търсенето и намирането на подходяща работа е истинско предизвикателство в днешно време. Къде на шега,...
 Моето първо работно място
Лятото наближава и много млади хора ще се потърсят работа. Въпреки че са информирани и общуват с лекота,...
  Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
 Как да се харесаме на околните - II
Има ли особености, които различават подхода към мъжете от този към жените в старанието да се харесаме...
 Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
  В търсене на смислена работа
Когато се изправим пред избора - "каква работа да започна?". Пред решението - "да напусна тази работа...
 Защо не бива да превръщаме хобито си в работа?
"Работи това, което обичаш, и няма да ти се наложи да работиш нито ден" Дали го е казал Конфуций, вече...
 Как да се справим със завистта и да я превърнем във вдъхновение
Ако трябва да сме искрени, всеки от нас в даден момент от живота си е изпитвал чувство на завист - това...
 Как темпераментът определя професията ни
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
 Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
  Да се насладим на живота по график
Когато ежедневието ни започне да изисква от нас перфектно разграфяване на часовете и минутите така, че...
|