Сезонът на прасковите. Природата отново ни дари с изобилие и у дома имаме много. Хапваме си ги пресни, пасирани на сок, приготвям и един прекрасен сос за печени меса и зеленчуци, разбира се сладко, но десерти не съм правила. Ето, че реших да пробвам нещо да измисля, а то пък взе, че се получи прекрасно. Хрупкав в края, мекичък в средата.
Продукти:
160 гр захар
2 големи яйца
300 мл мляко
3 бр. праскови
4 с.л фини овесени ядки
1/2 течна ванилия
170 грама брашно
1 пак.бапулвер
50 мл олио
Включваме фурната да се загрява на 200 градуса
Намазняваме добре тефлонова тавичка (моята е около 30 см диаметър). Прасковите измиваме, обелваме (ако не се отделя лесно кожичката потопете ги за кратко в съд с гореща вода) и почистваме от костилките. Нарязваме ги на половина, а после на филийка с дебелина около 1 см., подреждаме на ветрилце в средата на тавичката, като оставяме без праскови в края (около 3 пръста)
Ако яйцата ви са по-малки използвайте 3 броя. Разбийте яйцата до пяна със захарта.
Постепено добавете прясното мляко, олиото, овесените ядки.
Брашното пресейте заедно с бакпулвера и постепенно добавете към сместа.
Добавяме и ванилията, и изсипваме хомогенната смес в тавичката. Печем до златисто.

После още топъл обръщаме сладкиша върху подходяща чиния, потупваме и се стараем да се отлепи цяло (или пък в по-голяма тава).
Добра идея е преди това с ножче да се мине по ръбовете на тавичката за да се спомогне отлепянето. Но дори някое парченце да е залепнало, просто поръсете с пудра захар, добре прикрива подобни проблеми.

Аз лично комбинирах с къпини, които преди това съм замразила във фризера. Чудесна комбинация би била и сладолед.