Антония Карова от кулинарния блог Tony's Happy Kitchen ни представи две свои авторски рецепти, които за пръв път публикува на страниците на Hera.bg:
Ще ви представя и едно изключително балансирано на протеини и въглехидрати ястие, любимо на моето семейство, което за пръв път публикувам специално за читателите на Hera.bg
Кус - Кус с леща и тиквички
La tempestina е макаронено изделие, което в България наричаме кус- кус, но неговите зърна са по-големи от тези на оригиналния. Зърнените храни се съчетават чудесно със зеленчуците и с бобовите растения. Поради тази причина реших да използвам леща и тиквички. Това ястие е вече сред любимите на децата ми, надявам се и сред вашите!
Продукти:
за 4 човека:
200 грама паста тип кус - кус
200 грама суха леща
1 тиквичка
1/2 глава лук
1 морков
щипка сминдух
щипка джоджен
щипка черен пипер
1 скилидка чесън (по желание)
3 супени лъжици зехтин екстра върджин
пресен розмарин
щипка сол
Приготовление:
Оставете лещата да кисне в продължение на осем часа. След това я сложете в тенджера и я покрийте с гореща вода, два пъти обема й. Добавете моркова и лука цели, джоджена и скилидката чесън, за да се ароматизира лещата. Гответе до готово и докато водата се абсорбира. Това обикновено отнема около 30-40 минути.
Измийте и нарежете на ситно тиквичките и ги задушете в тиган с 50 мл бульон или вода и една чаена лъжичка ситно нарязан розмарин (по желание). През това време кипнете тенджера с вода, за да сварите макароните.
Когато водата заври, добавете кус куса. Времето му за готвене е около 6 минути. Зърната трябва да са ал денте (да не са разварени), но не и твърди вътре.
Когато кус - кусyt е почти готов, проверете дали е готова лещата и я смесете с тиквичките. Добавете подправките- сминдуха, черния пипер и щипка сол (по желание). Разбъркайте за кратко в тигана.
Отцедете кус куса от водата и го върнете в тенджерата, като добавете и сместа от тигана. Смесете всичко с дървена лъжица и подправете с три супени лъжици зехтин. Сервирайте кус куса с леща и тиквички топъл, като първо или основно ядене.
Ястието е подходящо за захранване след година, година и половина , зависи от старта на захранването и от това, дали сте въвели бобовите и глутена.