Жоан Миро: "Всичко, което рисувам, съм го видял в полята или на морския бряг."

На 20 април през 1893 г., в Барселона се ражда Жоан Миро - един от най-видните представителите на сюрреализма и абстрактната живопис, но странящ дори от теченията, които носят идеите им. Със свой много индивидуален и разпознаваем стил, той казва за изкуството си:

Трудно ми е да говоря за моята живопис, понеже тя е винаги родена в едно халюцинационно състояние, предизвикано от някакъв обективен или субективен шок, за който аз съм напълно неотговорен.

За мен формата никога не е абстрактна, тя винаги е звезда, човек или нещо друго.

За мен обектът е нещо живо. Тази цигара или тази кибритена кутия съдържат таен живот, много по-интензивен, отколкото могат да си помислят хората.

Всичко, което рисувам, съм го видял в полята или на морския бряг.

В течение на целият период, в който аз работя на платното, аз чувствам как започнах да го обичам с такава любов, която се ражда от бавно разбиране.

Когато работя, трябва да бъде замислено с огън в душата, но изпълнено с клиническа прохлада.

Аз започвам да рисувам, и, докато рисувам, картината сама се утвърждава под моята четка.

Опитвам се да използвам цвят, като думи, които формират стихове, като ноти, които формират музика.

Чувствам потребност за достигане на максимална интензивност с минимум средства.

Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=5440