Минималистичната Коледа е една нова концепция за нас, които още сякаш не можем да се нарадваме на изобилието, заливащо ни по западен образец, От подаръците, украсата, най-вече трапезата - всичко прелива от оферти, идеи, каталози и специални селекции, които ни обещават, че само така ще изпитаме коледната магия. Всеки решава за своето семейство и дом, но резултатът обикновено е преяждане, истерия, куп ненужни подаръци, разходи, разходи и много разходи. Когато има деца, положението е още по-трудно - не само, защото те винаги искат нещо шарено, сладко и от рекламите, ами защото отгворността да изграждаме ритуали, мироглед и навици също е сериозна.
По-малкото е повече - това е основното кредо на минимализма. То може да се прилага във всеки случай и за всеки празник. Обратното на този начин на мислене е агресивният маркетинг, реклама и косуматорско мислене, което големите сайтове, вериги и хипермаректи стимулират у нас.
Да не забравяме, освен че пестим разходи на бюджета си, пестим боклук на околната среда.
Като начало трябва да помислим: Кое е важно за нас в дните около Рождество? За някои от нас това е да се събере семейството, за други - да имат пълноценна ваканция, да прекарат време с децата. За трети е покупка на нещо, за което са мечтали цяла година. Едни семейства имат обичай да пътуват по двойки, други - да се събират с приятели у дома. Нека обсъдим кое е важното за нас, когато съберем "празник", "зима", "Коледа", и да действаме според тази концепция.
Украсата
Коледно дърво. Ако купувате живо дърво, убедете се, че то е от лицензиран източник, за да сте сигурни, че сечта е контролирана. Ако купувате изкуствена елха, инвестирайте в хубаво, дори и по-скъпо, дърво. Това ще ви гарантира, че ще е красиво години напред. Съхранявайте го добре и то ще ви служи дълго. Може да си направите елха, като закачите клони по стените, наредени пирамидално, което да украсявате целогодишно - коледно, великденско, за рожден ден и т.н.
Играчки - Дарявайте стари играчки - има много места, на които приемат декорации. Детски градини и училища, обществени институции, дори и едно дръвче пред блока ще стои по-празнично.
Купувайте по една нова играчка на година и нека тя е специална. Може да е купена благотворително, може да е изработена от вас, да е подарък. Нека всяка играчка носи своя история и смисъл и така дървото ви през годините да носи не само красота, но и да разказва истории.
Коледна декорация. Обмислете как да декорирате така дома, офиса, че с малко да се изрязява смисъла на Коледа. Не е нужно да е претрупано с гирлянди, но семпли лампички, свещ, плодове, дребна фигурка е напълно достатъчно да украси кът, стая, прозорец. Избирайте ръчно правени декорации, от благотворителност, от близки хора, от деца. Нека получат финансово поощрение, но и лично - че трудът им се цени и има смисъл.
Храната
Трябва ли ни това изобилие? Истерията на трапезата започва още много рано. Излизат всякакви предложения, кое от кое по-апетитни. Разбира се, някои излизат само по Коледа, но я се замислете - по никое друго време на годината ли няма шоколад, хубаво месо,луксозни продукти, хубави вина? Нека не се влияем от този тип маркетинг и пазаруваме както обикновено и по възможност - от местни производители, сладкари, хлебари и родни марки. Това не е продиктувано от патриотизъм, а от еко устойчивост и отново - с всеки лев, ние стимулуране техния труд.
Обвържете храненето по Коледа с преживяване. Може да е посещение на базар, ходене/канене на гости и почерпка с домашна храна. Да приготвим и най-обикновените курабийки с децата си има повече стойност от която и да е промоция. Храната на Бъдни вечер също трябва да е такава, каквато всички обичат и няма нищо задължително, освен традиционното - постни, нечетен на брой ястия, хляб с паричка. Не е нужно да се изсилваме в количества, които са невъзможни за изяждане. Направете си насладата, празника с нещо, което си позволявате и изобщо хапвате само на Коледа.
Подаръците
Нека в периода, когато харчим най-много, да се замислим какво искаме да подарим. Почивка, преживяване, ново начало, възможност за усъвършенстване, нещо, за което скъпите хора са си мечтали, но никога няма да си позволят. Понякога е по-добре да не си подаряваме нищо, а да си организираме пътуване. Да подарим не вещ, а билети за концерт или друго очаквано събитие. Понякога жестът, е много по-важен. Дори и едни забавни чорапи да изберем, но опаковани, надписани с картичка, изпратени по куриер, значат много повече. А дори и една семпла картичка по пощата е предостатъчна да сътвори празник.
Коледа е преди всичко празник на надеждата. С новото начало, новия ден, новата година ще дойдат нови, по-добри събития, хора, ние ще сме по-различни. По-добри версии на себе си. Минимализмът ни позволява да се съсредоточим именно върху есенцията на нещата, смисъла, който носи всеки елемент от празника. Само така можем да го преоткрием за себе си и за своето си семейство, да създадем ритуал, който да ни сплотява и да създава спомени за нас.