Идеалната прахосмукачка
 Изпрати
Във всеки дом има прахосмукачка, но не всяка прахосмукачка ефективно изпълнява основната си мисия – да отстранява праха. Повечето стари уреди с торбичка и груби механични филтри задържат само по едрите частици, а фините издухват обратно в помещението и така от прахосмукачки се превръщат в прахоразпръсквачки. Разбира се, те вече почти не могат да се намерят на пазара, но струва ли си да ги търпим в дома си, само защото все още „работят”? Това е въпрос не само на удобство и естетика, а преди всичко на грижа за здравето, защото домашният прахолях е най-честата причина за поява на алергии, особено сред децата и охолна среда за отглеждане на акари. Ето на какви показатели да обърнете внимание, за да направите най-добрия избор:
Двигател
От него зависи всмукателната мощност на прахосмукачката, а именно тя в най-голяма степен определя ефективността на почистването. Колкото е по-голяма, толкова по-добре се справя уреда с изсмукването на набитият прахоляк в килими, дамаски и трудно достъпни места. За съвременните прахосмукачки всмукателна мощност (обърнете внимание, че не съвпада с общата мощност на уреда) между 350 и 400 W се смята за достатъчно добра, а над 400 W – за отлична.
Място за събиране на отпадъците
● Торбичката независимо дали е постоянна или еднократна употреба остава най-старият и неудобен начин за събиране на отпадъците. В първият случай се налага да издишате всичкият полепнал по плата прахоляк, докато я изтръсквате, а във вторият изисква постоянни разходи и в общия случай не приляга плътно към отвора за тръбата.
● Пластмасовият контейнер е далеч по-удобен за употреба, тъй като се почиства лесно и за секунди. Но и в този случай част от прахоляка може да се завърне отново в дома ви. За да не се случи това прахосмукачката трябва да е снабдена с качествени филтри, които не пропускат дори и най-финия прах. Отскоро на пазара у нас се предлага и прахосмукачка с интересна технология, която пресова боклука и го превръща в удобно за изхвърляне кубче.
Видове филтри
● Циклоннните филтри задържат по едрите частици (над 0,3 микрона), затова е желателно да се използват в комбинация с други филтри.
● HEPA филтърите са направени от нетъкани влакна, които не пропускат дори най-фините частици прах (под 0,3 микрона). Това ги прави най-добрите сухи филтри. Обърнете обаче внимание, че се разделят в различни класове (от H10 до H14), като най-високият клас филтрира въздуха 3000 пъти по-ефективно от най-ниският. При прахосмукачките засега максимума е H13. Но дори най-качествените филтри от този тип с времето се задръстват и е необходимо или да се заменят, или да се изперат, според вида. В първия случай става дума за значителен разход за консуматива
● Антибактериалните филтри съдържат сребърни йони или активен въглен, които по естествен начин унищожават бактериите и плесенните спори. Имат свойството са неутрализират и неприятната миризма.
● Воден филтър – в този случай изсмуканият мръсен въздух преминава през вода, която изцяло задържа праха. След почистване с него стаята ухая свежо, а комбинацията с HEPA или циклонен филтър (които по-малко натоварва двигателят) осигурява максимална ефективност и здравословна среда у дома. Но не всичко е идеално – контейнерът с мръсна вода трябва да се изхвърля и измива след всяко почистване, а това обикновено води и до последващо почистване на банята.
|
Коментари
2021-02-28 #3  Петя Колко струва
2014-11-27 #2  Цвети Привет, вероника  Понеже имаме такава, циклонна, знам, че трябва да има HEPA (хепа) филтър. После като се чисти резервоара на прахосмукачката и той внимателно се изтупва, със запушен нос и на открито, че голям пепеляк се вдига. 
2014-11-27 #1  вероника ако изберем циклонна прахосмукачка , трябва ли да има задължително и филтер хера за по-финните частици ?
|
|
Сряда 21 Април 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Съхранение и сервиране на виното
Виното е напитка с фина душа и изисква своите грижи. Ако ценим достойнствата му и сме склонни да отделяме...
 Зa уютна и щастлива зима
Ако трябва да бъдем честни, за повечето от нас студеното време не е любим сезон. За мен също, въпреки...
   Елхи - шишарки
Тази Коледа реших да не си купувам елха. Не исках в дома ми да има нито отсечено дръвче, нито пластмасово,...
  Цитруси в саксия – описание и грижи
По-голямата част от стайните растения цъфтят с разкошни цветове, но тяхната нетрайна красота бързо умира....
 Кредитната карта - опасно близо
Вариантът да държиш кредитната си карта във фризера звучи смешно, но съвсем не е далеч от истината като...
 Идеи за празничната трапеза
Празничната трапеза на Коледа и Нова година не може да е като всяка вечер. Дори и да сме семейството...
  Снежен човек и Ежко Бежко от глина
Моделирайки глината с ръце, можете да направите обемни фигурки, които да сложите на по-дебелите клони...
 Новогодишните пиратки и фойерверки - забавление или заплаха за живот
От новините: Самоделна бомбичка избухна в ръцете на млад футболен фен и откъсна едната му ръка до лакътя....
  Детските мебели: да изберем най-добрите материали
Детските мебели привличат вниманието ни със свежите си цветове, закачливи щампи и приказен дизайн. Но...
 Клепоухият приятел - I
Да си отглеждаш зайче у дома отдавна не е екзотично начинание. Напоследък то все повече се налага като...
  Атанасовден
Свети Атанасий Велики е роден през 295 г. в Александрия. Почитаме светеца на 18 януари, заедно с архиепископ...
  Първите цветя у дома - мисията възможна!
Помня как с почуда в младежките си години, неразбираемо наблюдавах как мама с неистово усилие и желание...
 Упражнение за учениците: Народните будители за деца и родители
След като и най-малките разбраха за народните будители със симпатичния пъзел на Инна, ред е на по-големите...
  Вътрешният свят на матрака - I
Кой матрак е по-добър - пружинният или латексовият? За всеки ли е подходящ екологичният пълнеж от люспи...
|