Свекървата - кратък разговорник за начинаещи снахи
Изпрати
Съчетанието снаха-свекърва е в центъра на много фамилни войни и размирици. По-често звучи взривоопасно и е натоварено с отрицателни емоции, отколкото обратното. Чува се повече като скърцане и съскане и рядко като мирно съвместно съществуване и приятелско сътрудничество. Дали заради фигурата на съпруга, когото майката често не успява да възприеме като възрастен и самостоятелен човек, или заради онези нови модели на поведение и мислене, които снахата внася в семейството, срещите между великите сили СНАХА и СВЕКЪРВА рядко са с приятелски и добронамерен тон. Все пак това не е съвсем невъзможно.
Ето няколко умиротворителни идеи:
Понякога е по-добре да стоите поне на една ръка разстояние една от друга. Топлата прегръдка е възможна в някои случаи, но и често започва да пари. Взаимоотношенията вътре в семейството така или иначе не са просто нещо и когато една силна майчинска (или бащинска) фигура наложат влияние върху съпруга или съпругата, то картината се усложнява прекомерно. Ако имате възможност за избор и претегляте „за” и „против” самостоятелния живот на семейството, то това е силно съображение. Разбира се, така можете да се лишите от известни предимства като например помощ за отглеждане на децата или в домакинството, но тя обикновено е в рамките на правилото „няма безплатен обяд”. Самостоятелният живот на семейството е една много здравословна среда за отглеждане на сговор и разбирателство между съпрузите.
Все пак често се налага да живеем заедно с някое от възрастните семейства – това на съпруга или съпругата. Тогава е удобно за всички да има ясна граница на собствената територия, освен във физическия смисъл и по отношение на общите задължения и ангажименти. Кой мие чиниите, готви и взема децата, може ли да се влиза в спалнята и кога е любимият сериал на възрастните дами не са маловажни подробности.
Въпреки това съвместното съществуване може да е доста дразнещо и за двете страни. Съперничеството за влияние върху сина, различията в навиците, поколенческите отлики, стилът на решаване на проблемите в семейството, отглеждането на децата, традициите и фамилните закони - всичко това е потенциален извор на конфликти. Някои от различията са твърде съществени и рядко търпят компромис от едната или другата страна. Тогава идва на помощ деликатността и дипломацията. С тяхна помощ можем да се опитаме да защитим вижданията си, като същевременно изслушаме внимателно и ответната гледна точка. Плаващи фрази като „добре, ще помисля върху това, което ми казваш”, „вероятно имаш известно право, но…” са чудесен буфер за доста конфликтни ситуации. Разбира се има доста преднамерени и властни хора, които не са склонни на диалог и разбирателство. Понякога работи обяснението, че различието не означава обида към авторитета, нито съмнение в качествата и знанията на човека, колкото е въпрос на разлика във вижданията или напредък на медицината например. Ако все пак става въпрос за дребно заяждане и забележки тип „шкурка”, които са предназначени единствено да ви дразнят и засегнат, то най-добра работа вършат тапите за уши. Веднага щом стане ясно, че не давате ухо на дребното заяждане, то ще спре, защото не постига своята цел. Животът е твърде приятен, за да бъде тровен със злободневие, затова здравословното „Не чух, не видях и не знам”, когато промяната се оказва невъзможна, може да разведри деня ви.
Ето един забавен пример за справяне с привидно нерешима ситуация:
32-годишната Яна се налага да живее с болната майка на съпруга си. Всяка сутрин свекървата, която е на инвалидна количка и застоялият живот я изнервя до крайна степен, се опитва да оползотвори краткото време преди излизането на семейството в безкрайна върволица от забележки и натяквания. Яна и съпругът и са наясно със ситуацията, но не смеят да кажат нищо на човек в окаяно здравословно състояние. Така ежедневното пилене на нервите се превръща в утринния семеен ужас. Веднъж в средата на една половинчасова тирада на бабата по повод студения чай, препечените филии, грозния цвят на пердетата, безотговорността на младото поколение, праха вкъщи, мръсотията навън, тропота на съседите отгоре….Яна не издържа. Вместо да преобърне масичката със закуската на пода, какъвто е първоначалният и импулс, а после да прекара още половин час в чистене на кухнята, тя се изправя така, както е накичена с едрите си розови ролки, остатъците от нощния крем по лицето и възстаричък пъстър пеньоар, свива китките на ръцете си като лапички на котка и започва 5 минутна серия мяукане. Яна /завършила ВИТИЗ преди няколко години/ наистина се справя с това упражнение блестящо, но по–важното е, че тирадата на свекърва и ненадейно секва. Тази реакция на сутрешните и излияния е толкова неочаквана, че тя остава със зяпнала уста, обръща столчето си и напуска демонстративно стаята. Едва ли това е подходяща роля за всяка снаха, както и за всяка свекърва, но понякога неочакваните решения вършат добра работа.
Чувството за хумор е друг чудесен помощник за стопляне на отношенията. Една премерена шега може „да отпуши” и най-завързаната ситуация. В мрежата изобилстват вицове за снахи и свекърви, които ако и двете страни са в състояние да приемат като закачка, могат успешно са разведрят обстановката.
А дали е възможно приятелството между снаха и свекърва?
Може би да. Особено днес, когато със свекърва си можем спокойно да обиколим магазините, да заведем децата на плуване или да сърфираме заедно в Интернет. Дори обръщенията към свекървата са все по-често на име, отколкото „мамо” или „бабо”, а краят на традиционната война може би съвсем не е далеч. |
Коментари
2022-07-21 #10 neshtastie роднините на мъжът ми са отвратителни. Докато имах нужда от помощ, защото мъжът ми работеше в чужбина не се интересуваха нито от мен, нито от детето ми. Напротив - винаги ме гонеха от тях, а свекървата посягаше да бие детето ми като малко. Дъщеря ми има още емоционални травми от тази жена. Но когато детето поотрасна, изведнъж бабичката остаря и дъщеря и реши да прояви интерес към семейството ми- заради майка си де. Реши горката да ми направи подарък, а нейния подарък ме накара да се почуствам пренебрегната и много зле. На съпругът ми винаги правят големи подаръци и ги степенуват - най-голям подарък за съпруга, за детето- каквото намерят, а за мен- нещо незначително, ако се сетят. Толкова ми стана обидно, че по-добре да не бе изпращала нищо. И цялото това отношение, което имат към мен и детето ми е просто обидно.
При тях интересът клати феса. ЧУствам се нещастна, че трябва въобще да общувам с тези хора и че дори ги познавам. Имам чуството, че се интересуват единствено от доходите на мъжът ми. И са ми противни. Толкова.
2018-11-29 #9 sneja Момичета не забеавяйте че и вие ще станете свекърви ако имате синове а тези които имат само щерки да знаят че господ на бодлива крава рога не дава. ...
2018-11-28 #8 Божидара
2018-05-28 #7 Мони Дари ,де да бяха всички като теб.Моята е чудовище и изчядие на ада. От както сме заедно с моят съпруг се стреми да ни раздели.Доказва му се ,че е най - добрата жена за него.?>??>? Психоооо .Свекърви това нормално ли е Хубавото е ,че със съпругът ми живеем далеко от нея.
2015-01-07 #6 МЕНДА Всичко е до човек - живяла съм 8 години с първата си свекърва, още сме приятелки, никога не сме се карали, дори по време на развода беше твърдо на моя страна. Сегашната ми свекърва не само, че не живее с мен, ами е и в друга държава, родила съм на сина й 2 деца и пак не мога да я понасям...даже по телефона. Вече имам двама сина и като бъдещо страшилище с опит мога да кажа с ръка на сърцето, че за да имаме добри отнощения с майката на мъжа си, трябва много старание и много любов към него...трудно хубав човек излиза от лошо място. От друга страна всички свекърви трябва да ПОМНЯТ, че са били снахи, а не да си връщат нещо си и да уважат жената на сина си по същата логика - това е любовта на тяхното дете, трудно снахата е лоша, щом я е избрал нашият син, ако не ни харесва, значи нещо бъркаме и трябва да погледне дълбоко в себе си. А! И никаква ревност и от двете страни! Това е най-тъпото и детското, нито жената може да е майка му, нито обратното...
2015-01-06 #5 Дона ЗА ! Младото семейство ДА есамостоятелно !!!
2014-06-03 #4 Дари Аз съм свекърва и съм приела момичето такова каквото е ,ако нещо ме дразни отивам и го свършвам и си казвам ами ако е "моя дъщеря " между другото живеем заедно вече трета година но никога досега не е имало дразги .
2012-05-07 #3 desislava iankova твърдо за самостоятелното живеене.иначе идва момент в които стари и млади си пречат. аз живея вече 7-ма год. и неща да я погледна.
2012-04-26 #2 Нели Точно така! Иначе семейството се разтваря в твърде разнопосочни интереси, нагласи навици...а има нужда от собствено пространство.
2012-04-25 #1 Светлана Чамова Готино! И все пак хиляди пъти "за" самостоятелния живот на семейството!
|
|
Вторник 21 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Доверието – нещо крехко
Доверието е мехлем за душата в изтощителния лабиринт на човешките взаимоотношения. То е крехко като цвете,...
Провалът – разочарование или мотивация
Когато се провалите в нещо, мотивирате ли се още повече за постигане на по-добри резултати, или разочарованието...
Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
Нещата, които правим след раздяла и за които после съжаляваме
Ние жените сме царе на промяната, когато всъщност искаме бягство от реалността. Случи ли ни се нещо по-разтърсващо,...
Обсебени ли сте от връзката си?
Случвало ли ви се е да не знаете дали обичате някого или не? Чувствате се много силно привлечени от него,...
Лято в офиса
Традиционно асоциираме летните жеги с море, плажове и дебели планински сенки. Но различната реалност...
SMS любовните обяснения
Новото време с новите технологии промени изцяло представите за романтика и начинът й на случване. Любовните...
Хиперактивни деца - говорим ли за Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност?
В последните години много сериозно се заговори за хиперактивността при децата. Някои я смятат за твърде...
Кои са тайните на успешния брак?
Голямата адвокатска кантора Слейтър и Гордън (Slater and Gordon) направи проучване измежду 2000 дългогодишни...
Да угодиш на всички – мисията невъзможна
Да угодиш на всички си е наистина невъзможна мисия, но хората, които с все сила се напъват да я осъществят,...
По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
Проговарянето - когато бебето започва да общува с думи
Едва ли има майка, която да не чака с трепет първите думички на детето си. При едни това става съвсем...
Страхът от успеха
Едва ли има човек, който предприемайки нещо ново и неизвестно, не се страхува от неуспех. Това е съвсем...
Когато отпуската не включва пътуване
Понякога почивката през лятото се оказва време, което не знаем как да оползотворим. Когато парите не...
Повече приятели или повече родители?
Често, когато говорим за родителството, използваме думи като "забранявам", "карам се", "изисквам", "нареждам"....
Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
Как да развием устойчивостта си, за да бъдем по-успешни?
„Животът не става по-лек или по-опростен, ние ставаме по-силни и по-устойчиви.“ - Стив Мараболи
...
Когато мислеше, че не те гледам
Когато мислеше, че не те гледам, аз видях, че закачи първата ми картина на хладилника и веднага поисках...
|