Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Сярата - минералът на здравето и красотата



Сярата притежава противовъзпалително действие и успешно се прилага при ставни болки, артрит, ревматизъм и др. Подходящ е за активни хора и спортисти.
        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Какво си представяте, като чуете "сяра" ?

Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка към огньовете на ада? Представяте ли си остра, задушлива миризма на врящ казан с катран? А може би случайно сте чували, че е ценна съставка от бабешки лек във времената, когато е нямало фармацевтични гиганти.

Мина за сяра на о. Ява - едно от местата с най- тежки условия на труд в света.

Сярата е позната на човечеството отдавна.

Добивали са я от самородни находища отпреди 2000 години пр.н.е. Името й произлиза от санскритската дума „сира“, която означава светложълт и „сулвере“ – спя или убивам. Прочутият в древността „гръцки огън“ е смес от селитра, въглен и сяра. Сярата има дълга история и свойствата й са познати от хиляди години, именно заради тях има такова славно място в представата ни за Ада.


Кои са химичните и свойства?

Сярата е мек кристал с лимоненожълт цвят. Чистото вещество има много слаб, почти недоловим мирис. Неприятната миризма на развалени яйца се дължи на съединението й с водорода - сероводород. Серните пари – сероводород и серен двуокис са отровни. Неразтворима е във вода, а като се запали, гори със синкав пламък.

Сярата и здравето

Тя е осмият или деветият най-разпространен елемент в човешкото тяло, но за нея почти не се говори или я откриваме епизодично в състава на някои хранителни добавки. От всички минерали, необходими за човешкия организъм , тя е най-оскъдно представена като информация . Важното й значение обаче не може да се пренебрегне и заслужава да й обърнем нужното внимание.

Тя се съдържа във всички клетки на човешкото тяло, но най-вече в костите, ставите, мускулната тъкан, кожата, косата и ноктите, зъбния емайл.
Недостигът на сяра в организма е причина за възникване на сериозни ставни проблеми, разширени вени, загуба на еластичност на кожата и поява на бръчки, окапване на коса, втвърдяване на артерии, чупливи нокти, ниска имунна защита. Дефицитът й води до задържане синтезът на белтъците, което означава образуване на некачествени и нездрави клетки.

Затова тя има значителен принос към здравето.

Изгражда клетъчните мембрани, участва в синтеза на най-срещаните протеини в тялото - колаген и кератин и аминокиселините цистеин, хомоцистеин, таурин и метионин. Богатият на сяра колаген задържа влагата в клетките, а съдържанието й в кератина придава по-голяма устойчивост и гъвкавост, здравите тъкани зависят много от нея.

Детоксикира и дезинфектира кръвта, освобождавайки я от тежки метали - това й свойство я прави незаменим помощник в борбата с възпалени стави, сухожилия и мускули.

Участва в химичната структура на хондроитин сулфат - вещество, важно за ставите и помага при справянето със спортни травми.

Подпомага окислителните реакции, като се включва в състава на коензим А.

Подобрява имунната система – това е особено важно за активно спортуващите, защото те имат специфично занижен имунитет и са предразположени към кожни заболявания.

Важната е ролята й в метаболизма на въглехидратите, влияе на нивото на кръвната захар и при дефицит се нарушава синтеза на инсулин.

Предотвратява преждевременно стареене, има антиалергичен ефект, забавя оплешивяването.


Как да се приема сярата?

Позната е в две основни разновидности – органична и неорганична.
Неорганичната е силно токсична и не се препоръчва за употребата. Органичното съединение на сярата се нарича метилсулфонилметан /МСМ/, който е полезният за организма. Приема се във вид на хранителна добавка, а пълноценното хранене задоволява нуждите от този елемент. Необходимата дневна доза за възрастен човек варира от 1000 до 4000 мг. дневно, като за активно спортуващи може да достигне до 8000 мг. Предозиране на МСМ /като добавка към храната/ не се наблюдава дори при продължителна употреба на високи дози. Излишното количество се изхвърля от организма без да причинява вреда. Сярата се усвоява в стомаха, дванадесетопръстника и тънките черва.

Храните и веществата , които съдържат сяра в най-голямо количество

Жълтъкът на яйцето е първенец. След това се нареждат чесън, лук, брюкселско зеле, малини, боб, пшеничен зародиш, риба, соя, ряпа. Добре балансираната протеинова диета дава на нашия организъм необходимото дневно количество от полезния минерал.

Освен от храната, която приемаме, сяра може да се набавя чрез хранителни добавки , съдържащи хондроитин сулфат, глюкозамин сулфат, аминокиселини и вещества, съдържащи сулфатни групи, комплексни минерални препарати, в състава на които има лесно усвоимата форма МСМ /метилсулфонилметан/.

Минералните води със силен мирис на развалени яйца са много полезни и се използват за пиене и бани с положителен ефект. Курортни места у нас, известни със сярната си вода, са Кюстендил, Велинград, с. Баня, Пловдивско, Бургаски минерални бани.

Сярата и красотата

Приложение в домашни условия:

Медицинска сяра на прах /за пиене и външно приложение/ можете да намерите в магазинчето на Хера и в някои аптеки.

Маски за лице със сяра можем да си направим сами, като незабавния ефект приятно изненадва.

Първи вариант: една лъжичка сяра на прах /от аптеката/ се разбърква със сапунена пяна от неутрален или бебешки сапун до получаване на хомогенна смес. Получената гладка кашица се намазва на лицето, като се избягва зоната около очите. След 20 мин. се изплаква с хладка вода. Резултатът е видимо успокоена кожа с избистрен тен и почистени черни точки.

Втори вариант : Смесвате лъжичка сяра, жълтък от яйце и лъжичка мед. Разбърквате докато се хомогенизира сместа и нанасяте на лицето и шията. След като изсъхне се изплаква с хладка вода.

Още едно приложение на сярата в домашни условия - за вътрешна употреба: домашен лек при при стомашни проблеми, болки в корема и запек – лъжичка сяра се разбърква с пчелен мед и се приема сутрин на гладно в продължение на месец. Почива се десет дни и при нужда се повтаря още един месец .

Не бива да се притеснявате дали организмът ви изпитва недостиг на сяра. Пълноценното и здравословно хранене е достатъчна грижа за здравето и красотата и осигурява ценният елемент в необходими количества.
Коментари
2025-02-11 #25
Зорница
Пих сяра с мед,сутрин на гладно,в продължение на месец!Една сутрин ,след ходене по голяма нужда,видях на тоалетната хартия червей дълъг около 5 см.!Снимах го с телефона,след като го измих и сложих на чиста хартия!Като увеличих снимката се виждаше че е кръгъл с червена нишка в средата,а главата му наподобяваше средната тичинка на лале(триглаво)!Скоро изкарах още два такива!Показах снимките на лекар -паразитолог!Каза,че червата ми се лющели!Глупости!Никога не беше ми се случвало преди това,не се случи и след това!Убедена съм,че сярата ме отърва от тези паразити!
2023-08-08 #24
Цветан
Здравейте имам кожен проблем въпреки че много лекари казват че не е кожен. Та някой го водят “Физикална уртикария” при физическо натоварване или дори разходка в топло време целия ставам в червени петна и сърби адци много! Дали някоя рецепта с сяра би ми помогнала или каквато и да е друга ? Моля помагайте отчаян съм !!!
2020-06-18 #23
Жанет
Такива са всимки вече за съжеление крият истината не самосамо за сярата а за всичко ....
2019-08-27 #22
Мария Хаджиева
Към Стефи.Имам полезна информация ,която бих споделила с Вас.Ако желаете пишете ми на имейл:miastil@abv.bg Ще се радвам да Ви бъда полезна!
2016-11-22 #21
Стефи
Здравейте.Имам доста проблеми по кожата.Имам розацея и рейно.Ако на някой нещо му е помогнало,ще се радвам да го сподели.Благодаря ви!
2015-10-03 #20
Дарена Йорданова
Миналата година си купих пакетчета по 50 грама за 1.09 лв. Вземам всеки ден . Към килограм тахан прибавям 4-5 лъжици мед и една препълнена лъжица сяра. Това количество ми е за около седмица , до 10 дена. Не знам дали сярата е достатъчна , но като се има в предвид че не можем да си я добавим по друг начин , все е нещо
2015-09-25 #19
Aлбена
Здравейте, съжелявам, че е имало въпроси към мен и чак сега се включвам
На въпроса на Цвети, какъв мие бил дерматологичния проблем - След прием на АБ 9 месеца поред за по 10-тина дни (проблемни сливици и постоянни ангини) ми се появиха странни пъпки по кожата не акнетични, а по скоро от интоксикацията от АБ. И тогава дерматолога ми предписа меда и сярата за прочистване.
На въпроса на Ани и Никола - Пакетчето е 50 гр. медицинска сяра от аптеката в буркан литър мед (стандартен компотен буркан)
2015-09-25 #18
Димка
.Имам алергия от година.Ще опитами със сяра.Благодаря Вики!
2015-09-08 #17
Вики
Здравейте, бих искала да споделя лечение на алергия-всякакъв вид: 1 ч.чаша кисело мляко с 1 лъжица сяра. Приема се сутрин на гладно в продължение на 15 дни. Алергията изчезва завинаги!
2015-03-04 #16
emiliq
Благодаря за отговора Дарена.
Бъдете здрава !
2015-03-04 #15
Дарена Йорданова
Емилия , няма значение с какво ще приемате сярата , важно е да не ви е неприятно . Когато нещо не ви харесва , организма реагира с блокада . Аз не понасям меда , но в тази смес не ме дразни . Ако искате обаче да се лекувате от пневмония , добре е да спазвате предписаното - нали така правим с лекарствата !
2015-03-04 #14
Дарена Йорданова
Здравейте ! Хриска никакъв проблем няма да имате с миризмата . Аз имам много чувствително обоняние и никога не съм усетила промяна в телесната миризма . Не се доверих на лекари и аптекари , които ме критикуваха , а на факта че майка ми е жива , че децата ми са здрави . Няма да замиришете , повярвайте !Желая ви скорошно оздравяване !
2015-03-02 #13
хриска
Купих си медицинска сяра от аптеката, и аптекарката учудена ме пита как така ще го пия това нещо, кожата ми ще замиришела, нямало да се стои около мен , така ли е? Аз все пак си взех и ще пия, ако почна да мириша на запъртък ще я спра
2015-03-02 #12
emiliq
Здравейте, за вътрешна употреба само с мед ли се разтваря. Ако има и друг начин при който може да се приема сярата, мола споделете
2015-02-25 #11
Никола
Зздравейте,много ви благодаря за хубавите рецепти и искам да си направя тази на Албена с водната баня но колко е количеството на едно пакетче което слагате защото по долу прочетох че на цял буркан се слага 1 лъжица сяра а моя пакет с съря е 30 грама .ще ви бъда благодарен за отговорите и Господ да ви Благослови!!!! cocooobongooo@abv.bg
2015-01-28 #10
Ани
Едно пакетче колко грама е?
2015-01-23 #9
Цвети
Албена, това е много полезно да се знае, благодаря ти, че сподели. Ако не те притеснява, какъв беше кожният ти проблем?
2015-01-22 #8
Албена
Не е толкова анатемосана сярата, още преди 15 години имах проблем с кожата след дълъг прием на антибиотици и тогава точно кожен лекар ми изписа на литър истински пчелен мед 1 пакетче сяра, на водна баня се разтваря. Важно е да е в мед разтворена тъй като захаридите на меда влизайки в контакт със сярата облазували точно лековитото съединение. На ден приемах не повече от 3 чаени лъжички. сместа изядох за малко повече от месец. Резултата беше абсолютно справяне с кожния проблем.
2014-06-12 #7
Дарена Йорданова
Теодора , ако правите сместа за възрастен човек , слагате супена лъжица сяра и се приема по една супена лъжица преди храна. Ако е за дете - слагате една чаена лъжичка сяра и давате на детето по една чаена лъжичка 3 пъти , преди храна. Сместа е вкусна , и аз давах и по 4 пъти на децата си . Пробвайте .
2014-06-10 #6
Емил Сотиров
Интересува ме, ако знае някой от къде мога да си закупя самородна сяра?
Благодаря предварително!
2014-06-09 #5
теодора христова
To Дарена,може ли да споделиш,по колко се приема на ден от тази смес.разбрах че е преди ядене,но не разбрах по колко.благодаря!
2014-06-01 #4
Стефка
Благодаря Ви, Дарена!
2014-05-31 #3
Дарена Йорданова
Здравейте Стефка ! Това е смес от 500 гр. мед , един лимон - кора и сок , едно пакетче краве масло , 30 смлени бадема или орехи и разбира се - сяра - една супена лъжица за възрастни, или една чаена - за деца . Майка ми слага и едно яйце , но аз никога не съм слагала - не зная защо ! Става много вкусно . Приема се преди храна. Лекува бронхопневмония , бронхит .
2014-05-29 #2
Стефка
Дарена, бихте ли написали какво точно слагате в тази смес срещу пневмония?
2014-05-24 #1
Дарена Йорданова
Статията е чудесна ! Толкова информация за сярата , събрана на едно място , ни бях срещала ! Благодаря на автора !
Но ! Аз четях и се ядосвах с всеки ред - все повече !
Как е възможно при тези качества на сярата , познати на лекарите , те да ме линчуват , защото я слагам в смес за лечение на пневмония !? С тази смес са върнали майка ми от гроба , с нея лекувам децата си , себе си и всички , които ми се доверят !
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Домашни маски с извара
· Суха коса - правилната грижа
· Подготовката за Нова година - стъпка по стъпка - I
· Интересни факти за велосипедите
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Спортните залагания – големи печалби и бързи загуби
· Камелия - една истинска източна красавица
· "Не" на напуканите пети през лятото
· Правила за домашните ни маски
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
· Имаме по една лъжица пластмаса в мозъка. Колко опасни са микрочастиците за здравето ни?
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Япония триумфира над Франция на Световното първенство по сладкиши (снимки)
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
Неделя
16
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Кайсията – шампион по бетакаротин
Слънчевата и ароматна кайсия е близък роднина на всички костилкови плодове, които се отглеждат у нас...
Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
17 април - Световен ден на болните от хемофилия
На 17 април отбелязваме Световния ден на болните от хемофилия. В България засегнатите са 700 души, от...
Кивито е с повече витамин С от цитрусите
Кивито е сред плодовете, които имат най-голямо количество витамин С, a съдържанието на полезните фитонутриенти...
Твърде самокритични? Спрете навреме!
"Нищо не е добро или лошо, само мислите ни го правят такова“ - Шекспир Колко често сте допускали стресът...
Шумът в големия град
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние...
Добрият стар сапун - II
Сапунът и киселинният баланс на кожата Най-силният аргумент срещу сапуните е високото им pH – между...
Национална лятна АНТИСПИН кампания "Животът е безценен!"
За десета поредна година Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд за...
Вечният цистит
Дойдат ли студените зимни дни, започват настинките, а с тях и досадните превантивни мерки, които взимаме,...
Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата...
Йога – цялост на ум, дух и тяло
Преди си мислех, че да си йога, означава единствено тялото ти да заема налудничави и неестествени положения,...
Здравословни алтернативи за компания на бирата
Изпотени бутилки, звукът от отварянето на бутилката, тънката нишка хладина, която излиза от гърлото....
Вместо паста за зъби
Когато непредвидено ви свърши солта късно вечерта, може просто да отскочите до съседката за една лъжичка...
СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
Световната здравна организация обяви на 26 октомври, че консумацията на обработено месо причинява рак....
Воинът в нас – имунната система
На прага сме на сезона на грипните щамове с животински имена, вечно течащите носове и покашляне от всички...
Дългата ми, страстна афера с книгите
С книгите и четенето имам дълга и сложна връзка. Всъщност, по-дълга и по-сложна, отколкото с всеки мъж....
Хемороиди – от какво се получават?
Хемороидите са заболяване, което е едно от най-често срещаните сред хората по целия свят. Те могат да...
Как физическата активност води до по-добри резултати в образованието и комуникацията?
Децата са родени да играят, да тичат, да се движат неуморно, опознавайки света около тях. Оказва...
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Крадци на щастие - I
Има неща, от които усмивките се скриват, настроението помътнява, а мислите стават мрачни. Колкото и да...
Заекването при децата - тревоги и решения
Заекването при децата е явление с все още неустановен произход. От една страна то е смущение в речевото...
Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) предупреди лекарите и техните пациенти за...
Дренките - спомен от Златния век
Обикновеният дрян (лат. Cornus mas) е дървото, чиито цветове първи изпъстрят пейзажа през настъпващата...
Живовлякът - българската билка
Съществуват над 200 вида от това растение. В България са разпространени около петнадесет. Можете да го...
Можем ли да загърбим миналото?
„Минало – заминало”, казват старите хора. „Гледай напред” – чуваме от другите, когато си припомним с...
Да заредим дома с пролетна енергия преди Цветница и Великден
Наближава Цветница, Великден, а сякаш зимата още не си е тръгнала от дома ни. Имате ли моменти, в които...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Връзка между желание и действие
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook