Как да си захванем квас?
В миналото нашите баби приготвяли хляба си безквасен или с квас. Комбинацията от брашно, вода и разнообразни бактерии била сигурен начин да получат пухкав и обемен хляб. Всъщност за хора, които не са свикнали с този вкус: и леко кисел.
Хлябът с квас в българските традиции има главно място като част от много ритуали. Да остане къща без квас било на сиромашия. За разлика от хляб с мая, този с квас изисква повече време за втасване, но пък и нашите баби са приготвяли хляб за цялата седмица. Винаги си оставяли по малко стар квас, за да подквасят новия, единствено на важни празници, символизиращи новото начало (сватба, Нова година) идвало време да се захване чисто нов квас.
Точно затова ще ви и разкажа. Как да го направим.
Имам 4 неуспешни опита. Приемам го за нормално. Както и да го погледнеш не е лесно: забъркваш тотално различни съставки - брашно, вода, а те трябва да се трансформират от лепкава вкисваща консистенция в почти свръхестествен, пълен с живот продукт - квас.
Казвам "пълен с живот", защото е точно така - топлиш го, храниш го, милваш го, понякога заспива, понякога с лъжица брашно се събужда, понякога умира - от изстудяване или претопляне.
“Въобще да правиш квас е късче от Божественото.”
Снабдете се с хубаво брашно - без набухватели, избелители, подобрители.
Използвайте пълнозърнесто брашно - всичките ми опити с бяло брашно не доведоха до добри резултати. Ако нямате възможност за сигурен източник на чисто брашно, просто си вземете едно био пълнозърнесто брашно.
Водата за кваса трябва да е е изворна. Разбира се, нямам предвид, както бабите ни рано сутринта, непроронвайки дума да донесем мълчана вода за хляба. Минерална или трапезна вода също върши работа. Тази от чешмата е хлорирана и заедно с някои вредни бактерии са убити и полезните, затова има вероятност с нея да не ви се получи.
В буркан от компот разбъркваме половин чаена чаша брашно с половин чаена чаша изворна вода до хомогенна смес. Това количество е ориентировъчно, целта е да се получи смес с гъстота на кексово тесто. Слагаме щипка захар - да подсладим за добре дошли бактерийките. Отгоре слагаме капачка, но без да я затваряме, по-скоро да не се праши. Също може да се покрие с 3 пласта тензух и да се захване с една ластичка буркана.
Слага се някъде на топло място. Сега през зимата - в стая, в която се отоплява.
Сутрин, обед и вечер добавяме по една непълна лъжица брашно и разбъркваме добре. Храненето им продължава всеки ден. Още на първия, втория ден, започва лека сладникава миризма от ферментацията. Но имаме още няколко дни, докато животът се роди в нашия буркан. На 5-6 ден, може и по-рано или по-късно, квасът започва интензивно да се движи, да става на мехурчета. Ако по време на храненето се отделя много вода, добавете малко повече брашно, и обратно, ако става твърдо - още малко водичка.
Опитът ми показва, че ако сложиш до източник на топлина кваса (радиатор) има вероятност да вкисне. Единият път пък бях цяла седмица в лошо настроение и сигурно си внушавам, че от това, но квасът ми мухляса. После обаче захванах такъв хубав квас, че ето вече 2 години ни гостува у дома.
След като си го захванете, можете да го държите в хладилника затворен в бурканче. Стар квас ми е стоял една година и даже, за да опитам, дали е жив сега го събудих. Хубавото на това да си имаш вече квас, е че е нужно към вода и брашно да добавим само една лъжичка и процеса по събуждането му трае около ден, а не седмица.
Освен цялото това естествено тайнство на раждането на живот във вашия буркан, квасът носи още нещо хубаво - той преработва сложните въглехидрати на зърното и ги прави по-лесно усвояеми. Освен за хляб може да се използва навсякъде, където иначе слагаме мая.
Предлагам ви точно сега да се опитате да захванете квас, защото ако искате да направите Коледната питка с паричка по традиция, с квас, трябва да дадете му време да стане до Бъдни Вечер. А аз ви обещавам, че рецептата много скоро ще е онлайн. |
Коментари
2023-10-02 #96 Инна Георгиева Диан, ако не захранваш редовно кваса ще започне да киселее, ако оставиш после тестото си да превтасва - също
За киселото сирене - лоша хигиена, развиват се и друг вид бактерии, от които киселее.
2023-10-01 #95 Диан Искам да си направя хляб с квас , който да е кисел. Навсякъде чета хора които се радват че хляба не бил кисел. Мен пък ми харесва да е кисел. Първите няколко пъти беше, но после спря да киселее. Може би не си спомняте вече, но едно време сиренето от магазина киселееше. Липсва ми тази киселина . Сегашното просто е солено и това е. Сега даже киселото мляко не киселее. Народа бяга от киселото... незнайно защо.
2022-01-24 #94 Инна Георгиева Здравей, идеята е, когато захванеш квас, да си прехвърлиш в ново бурканче с вода няколко лъжички, а с случилия се квас да си приготвиш хляб.
Този прехвърлен в бурканче може да държиш в хладилника. Когато искаш да го събудиш - най-добре в чисто бурканче пак изсипи сместа, добави водичка и захрани с брашно, няколко дни подред.
2022-01-23 #93 Весела Здравейте, току що заложих квас по вашата рецепта! Въпроса ми е ако изобщо успея със кваса, как го поддържам жив. Тоест захранването продължава постоянно ли? И по колко квас се слага при направата на хляб? Благодаря предварително
2021-03-19 #92 Инна Георгиева Минали са 8 години от тази статия, а все още е полезна на някого, много се радвам и благодаря за милите думи!
2021-03-14 #91 maria Аз отдавна се чудя как мога да си направя квас. Съвсем случайно попаднах тук и съм много благодарна за това. Бъдете живи и здрави и да сте полезни още мног години на хората!
2020-05-26 #90 MAD Многошаманизми, вуду и магически методи са описани тук и е малко истината. Квасът се получава следствие на млечно кисела ферментация и като всяка такава тя иска среда и условия за правилното и протичане. Първо, наличие на бактерията предизвикваща ферментация. Второ, създаване на подходяща среда - температура, влажност, киселинност, за създаване на колония от бактерии. Трето, като всяка жива закваска и тая си има време за действие. Брашното следва да е без примеси, това че не става с бяло не е вярно, както и мантрата с изворната вода. Аз го правя изцяло от бяло брашно и вода от чешмата и ми се получа. Ако квасът е повече престоял има по-кисел вкус, за да го избегнете премесете с чисто брашно. Захар може и да не се слага ,тя е храна за бактерията и не остава в квайрният материал. Импровизации може да има много. Успех !
2020-01-24 #89 Анти-Стефанов Господин Стефанов, солта е вредна за човека, нима искате да ослепеете ? Всеки го прави по различен начин, но подобни твърдения са налудничави. Че вие да изпиете 12 литра вода наведнъж пак ще умрете, уви, водата убива ли ви ?
2019-09-13 #88 димитрина кваса има ли кисел вкус като е готов
2019-06-04 #87 Стефанов Захар не се слага! Захарта е изключително вредна за човека! Нима искате да имате кариеси и да останете без зъби?! Квас се завъжда само от брашно и вода! Нищо друго! После омесвате готовия квас с брашно и вода и щипка сол оставяте го да втаса една нощ и на другия ден печете!
2018-10-24 #86 Янка Здравейте, на мен ми се случи същото като на Христина до 3 ден всичко беше наред и изведнъж процеса спря. Не мирише на вкиснато., Но няма балончета..
2018-10-23 #85 Христина Здравейте. Забърках кваса, както е описано. На 3-тия ден се появиха балончета и квасът се надигна, но като го разбърках с ново брашно и вода спадна (така ли трябва?) На четвъртия това се повтори. На следващата сутрин обаче квасът изглеждаше по-сух и нямаше и следа от балончета. Продължих да добавям брашно и вода, но балончета не виждам. Мирише приятно на боза, леко кисело, но не натрапчиво. Не се е вкиснал, но не изглежда и жив. Дали е готов? Възможно ли е да е \"превтасал\" или да му е студено?
2018-09-28 #84 Трифон Тази метална лъжица няма работа в Кваса.
2018-07-03 #83 Бети Здравейте! Сега за пръв път ще се пробвам с правенето на квас и някой друг път ще пиша за резултата ми! Тук прочетох в коментарите, че е най-добре с нахутова мая и че много трудно се намира - за живеещите в София могат да я намерят в магазинчето за зърна до Халите - вдясно от входа на Халите по трамвайната линия в началото още посока пазара...там можете и да си смелите от всякакви зърна пълнозърнести брашна на много добра цена! Към 0.400гр.бяло брашно добавям 0.400гр.смес от лимец, ръж и ечемик и хлябът ми е много вкусен...сега предстои да сменя сухата мая с квас и дано всичко стане още по-вкусно и здравословно! Благодаря и хубава вечер на всички тук!
2017-11-30 #82 Гери Моите баби и прабаби са правели хляба си с още по-капризната нахутова мая. В нея освен дрожди има и едни малко по-различни бактерии които като похапват въглехидратите на брашното отделят маслена киселина, която придава неповторим аромат на хляба. Все по-рядко може да се намери днес - преди години съм опитвала симидените гевречета в Етъра. За съжаление не успях да съхраня опита от прабабите, от предишното поколение е жива само сестрата на майка ми, която си спомня бегло че са замесвали кваса с вода, в която са варени лучени люспи.
2017-05-28 #81 Вики Моят квас стана за пет дни.Първият ми хляб беше малко сух,може би защото го направих малък за проба,но вторият е супер,Обаче вкусът на пълнозърнесто брашно не ми се нрави,така че ще пробвам да го замеся с мляко и яйце,дано стане по добре.
2017-03-15 #80 Милко Ама , тоя квас е суперсложна работа май а ... 😳😳😳😳😳😳
2017-03-14 #79 Елена Здравейте, Милко
Вижте и статията на Цвети за хляб в домашна хлебопекарна. Аз съм я "посъкратила".
За програма за 1 кг хляб - най.напред си приготвяте т.нар."бига" - 5 сл готов квас, 1 ч брашно и 1 ч вода /аз не слагам сол/. Това го забърквам вечерта /или сутринта, както ви удобно/. За 8-10-12 часа е готово - в зависимост от температурата. В съда на пекарната слагам 300 мл вода / дори не я загрявам/, 2 кл с връх сол, 600г брашно и изсипвам бигата. Използвам програма от 3.20ч
за мен беше важно да бъде бързо и "да няма нищо" в хляба. Разбира се, можете да слагате семена, ядки, разбични брашна. но за различните брашна следва да опитвате съотношението брашно-вода, тъй като самите те имат различна влажност и различна елестичност, затова е хубаво тези 600 г бяло брашно да заменяте по малко с друго.
2017-03-14 #78 Наталия 100-120гр.квас, около 250 - 280гр.вода, малко по-вече от една мерилка(от тези, които са в комплект с хлебопекарните)захар и малко по - малко от една мерилка сол, три супени лъжици зехтин, 3.5 - 4 чаени чаши(от тези по 100мл.) пълнозърнесто брашно. Така замесено тестото е меко и се оставя да втаса(между 8 и 12 часа) в съда за печене. След това може направо да се опече, а може да се премеси отново(ако го искате малко по - плътно), да се остави отново да втаса и да се пече. Изпичане - слага се във фурната(студена) на 140градуса и се пече около 30 минути. И двата варианта са изпробвани. Ако тестото е по - плътно, рискувате хлябът по средата да е по - клисав. Добър апетит.
2017-03-14 #77 Милко И , като го захванеме , какво следва ????
По малко в хлеба и допълваме ли .. ?!?!?!?!?!
2017-02-06 #76 Наталия Сигурно и от киселото зеле се хващат болести и алергии заради процеса на ферментация?А бялото брашно е много "полезно", особено по начина по който се произвежда в последните години?Ха ха ха!
2017-02-05 #75 Борислав Цсетков Това по горе написано за кваса ,са пълни глупости ,от това се хващат болести и алергии,а тази рецепта от с.Медковец на бабата - ми така се прави квас ,само ,че не се прави зимата,а в ранна есен и ,като се направят питките ,се сушат на сянка,под тензух в проветриво стая,след което не мухлясват и имате цяла година квас ,за да си правите хубав и ИСТИНСКИ хляб !!!! Всяко нещо си има технология ,а за пълнозърнесто брашно - пълни глупости - хлябът е хляб когато е бял от финно смляно бяло брашно ,останалото са измислици на разни неуки диетолози!!!!
2017-01-14 #74 Севдалина Мисля , че квасът с е захвана, благодаря за подробното обяснение. Но както казах "мисля " как да разбера , че е захванат? Образува мехурчета и им миризма? Благодаря!
2016-12-18 #73 123 до милена-лимеца не е безглутенов
2016-11-17 #72 Елена Миланова Здравейте всички! Преди няколко дни попаднах на вашия форум и това ме обнадежди - на фона моите опити да захвана квас. В интерес на истината захващах по няколко начина, не с хляба не се получи. Сега си го отглеждам вече три дни и след това ще споделя резултата. Искам да ви напиша рецептата на баба Летка от с.Медковец - 1 шепичка (това е нейната мярка, аз слагам по 1/3 чаша - 80мл)
ечемик, 1 шепичка боб, 1 шепичка хмел, 1 шепичка чай (липов)
1 люта чушка, 1л вода се саряват и се оставя да изстине. Прецежда се и се замесва меко тесто с церевично брашно. Разделя се на парчета колкото орех, оформят се питчици и се сушат. На мен ми мухлясаха два пъти, но явно не съм подходила правилно. Сага ше захвана квас с отварата и пълнозърнесто брашно.
2016-06-11 #71 Ивелина Здравейте, някой правил ли е безглутенов хляб с квас? Дали ще се получи?
2016-05-29 #70 Милена Направих отново квас, след няколко много успешни опита преди години, преди два дни. Използвах био ръжено пълнозърнесто брашно и минерална вода, поради липса на изворна в къщи. Квасът е полудял само за 2 дни. Имам няколко изключително неуспешни опита с лимец. Всеки път вкисва като боза, но никога не се получава квас. Изпуска много вода, независимо колко брашно се влага. Отдавам го на това, че лимецът е безглутенов. Още не съм месила хляб, ще ми се да подхранят още малко дрождите и да си запазя квас. По тази причина статията ми беше изключително полезна. Благодаря
2016-02-13 #68 Теменуга Испасова Здравейте,помня майка правеше подквас с дрожди от хмел и царевично брашно.Знае ли някои тази рецепта.
С поздрав Теменуга Испасова
2016-02-13 #67 Георги Добрев https://m.youtube.com/watch?v=7vcObqWRrq4 дали знае някой разликата в качествата на българския квас и немския зауертайг? Във видеото го правят само от вода и ръж. И става само за три дена.
2016-02-13 #66 Стоян
2016-02-12 #65 Цвети Аз храня кваса веднъж на ден сутрин, с по две супени лъжици и толкова вода до получаване на консистенцията. Вадя 4-5 лъжици, когато е готов и искам да пека хляб. Когато смятам, че няма да пека или ще отсъствам, го слагам в хладилника, за да спре ферментацията. Когато искам пак да го ползвам - вечерта вадя от хладилника, слагам отново брашно и вода и на сутринта той е буден и готов за ползване. В хладилника може бая да постои. Пак бухва, но преди да стане във вид на активно движещи се балончета, не го ползвам.
2016-02-12 #64 Стоян Анастасия, аз не захранвам по 3 пъти на ден, малко бързо ми се струва това получаване на квас на втория ден - при мен се получи на шестия. На втория ден обикновено се наблюдава разслояване на тестото и водата и се налага добавяне само на брашно за сгъстяване. След това добавям по лъжица брашно дневно и вода до запазване на първоначалната консистенция. Когато квасът е готов започвам да го ползвам, вземайки от него трябва да добавям брашно и вода за възстановяване на количеството. Ако не ползваш всеки ден квас трябва да имитираш ползването му т.е. изхвърляш една част и добавяш ново брашно и вода. Все още не съм пробвал какво и как ще се случи при съхранението в хладилник, но забелязах, че след около месец квасът започва да мирише по-остро и май хлябът не бухва така както с пресен квас. Не мисля, че е проблем всеки месец да си захващам нов квас, а стария да ползвам до изчерпване - зависи кой колко често пече хляб с квас, за мен е ежедневие.
Надявам се да съм бил полезен!
2016-02-12 #63 Анастасия Здравей Стоян,
Заложих кваса на 10.02 на втория ден се появи миризма на кисело предполагам, че е започнала ферментация. Три пъти на ден слагам по една супена лъжица пълно зърнесто брашно / сутрин обяд и вечер/. След като стане кваса трябва ли да слагам пак три пъти на ден брашно?
И може ли да се съхранява в хладилник?
2016-02-11 #62 Стоян На 05.02. заложих новия квас и както обещах днес пиша, че вече е готов. Не съм правил още хляб с него, но съм сигурен, че няма да има проблем.
Успех!с
2016-02-10 #61 Стоян Най-после се наканих да снимам готовия хляб, приготвен снощи по рецептата, която вече писах. Ако има интерес мога да изпратя снимките на и-мейл, защото не виждам начин да го направя тук. В същност всеки може да види рецептата и снимките в този сайт http://goo.gl/KPIWtm с уговорката, че първата снимка не е моя, но тя разликата е очевидна.
2016-02-08 #60 6ИБИ Най-после успях да направя хляб с квас.След близо година престой, сега вече за 3-ти път направих хляб и оттогава не съм купувала.Направих и сух квас, а отделно в един буркан държа и в хладилника.
Моята рецепта е такава:
500-530г типово или пълнозърнесто брашно, 320мл топла вода вода, по 1ч.л. сол , захар и олио./но не топла от чешмата и не от микровелето/
замесвам тестото и го оставям около 4-5 часа, премесвам го после отново с малко брашно и го оставям пак за около 4-5ч. или докато удвои обема си.
Печа на 200 градуса, в предварително загрята фурна.
2016-02-07 #59 nedyalka Благодаря за чудесната информация.Благодаря Ви!
2016-02-07 #58 Стоян ели, на 11.01.2016 г. съм написал подробно как аз правя хляб с квас. За двоен хляб ти трябват двойни пропорции.
Успех и не се свени да споделиш какъв е крайния резултат.
2016-02-06 #57 ели На 1кг. Брашно колко квас се слага?
2016-02-05 #56 Стоян Днес заложих нов квас и когато стане ще пиша. Предният го заложих на Игнажден, ползвам всеки ден или почти всеки, вземам 4 лъжици за едно месене, добавям брашно и вода за възстановяване на количеството, но забелязах, че след около месец готовият квас започва да има по-изразен мирис на оцет, а и хлябът приготвен с него започва да накиселява. Нямам обяснение на това което се случва, вероятно както и с виното тук протичат последователно няколко вида ферментации, едните са желани, другите развалят готовото. Така или иначе захващането на нов квас не е никаква философия.
2016-02-03 #55 Анастасия Благодаря ще направя и ще споделя мнение.
2016-02-03 #54 Стоян Анастасия, когато видиш мехурчетата квасът е готов - в зависимост от температурата на помещението това са 7-10 дни.
2016-02-03 #53 Анастасия Здравейте, искам да попитам след колко време кваса е готов за ползване.
2016-01-15 #52 Ани Да споделя опита си с питките мая. За съжаление пропорции точни не мога да ни дам, но резултата от опита ми е добър и си заслужава. Дозата ми е голяма. Прави се есента.
Взимам една средно голяма тенджера и я напълвам с изсушени шишарки хмел. Заливам с изворна вода 2 пръста под капака. Завирам го 10-15 минути- Прецеждам. С тази охладена течност-извлек от хмела замесвам с бяло брашно не много меко тесто. Разточвам то- дебелина около 6-7мм -Нарязвам го на квадрати и ГО СУША НА СЛЪНЦЕ. Като изсъхне добре го прибирам в платнена торба и го ползвам вече от есента. Взимам 1-2 питки от маята. В1 ч.ч.ги натрошавам,заливам с 50мл вода, поръсвам с брашно и изчаквам да възбудя хубава ферментация- т.е едри шупли. Ферментацията става за около 6-7 часа. И тогава замесвам хляба- обикновенно грахам-от тук нататък всичко е познато и лесно.
2016-01-15 #51 Стоян Инна, с риск да досадя на другите ще споделя само още нещо - все пак темата е за кваса и квасения хляб. На пекарната съм пробвал и лютеница, сладко от портокалови кори, тутманик, козунак и всякакви теста за пици, рогчета, милинки и т.н. Важното е да не те е страх да експериментираш.
Успех!
2016-01-15 #50 Инна Георгиева Стоян, силно съм впечатлена от идеята, че хлебопекарната може да се използва за хайвер На Коледа ми подариха хлебопекарна и ще опитам освен хляб с квас и хайвер! Много ти благодаря, че сподели
2016-01-15 #49 Наталия Стоян,благодаря за отговора за кваса.Аз си мислех,че ако е жив,трябва постоянно и бурно да шупти.Но след като и при теб се получава както и при мен-всичко е наред.Благодаря и за споделената рецепта за хайвера-много обичам тарама.Непременно ще направя и ще напиша отзиви.
2016-01-15 #48 Стоян Привет на всички експериментатори!
Първо искам да уточня защо ползвам пекарната за разбъркването на хайвера. В началото го правех с дървена лъжица, после ползвах вилица, получава се добре, но е голяма играчка и се искат здрави китки. Опитах и с пасатора, пак се получава, но ми е прекалено гладък, блъска ми на майонеза с вкус на риба. На пекарната всички тези забележки отпадат, но все пак това е въпрос на вкус. За самия хайвер използвам \"тарама\" - 200 гр., но съм си харесал един жълтеникав на цвят от някаква херингова риба, зрънцата му са по-едри и чуваш как пукат между зъбите, а и няма шаранов дъх. Останалите продукти са хляб - 700 гр., не много голяма глава лук, олио - колкото хайвера т.е. 200 гр., една ч.л. лимонена киселина. Накисвам хляба нарязан на филии (трябва да е добре изсъхнал), не знам дали си внушавам, но заводският хляб докато изсъхне и плесенясва, ако не е изсъхнал започва да се маже, а квасеният има съвсем друг вид и консистенция. Настъргвам главата лук, слагам във ваничката всичко наведнъж, без някаква определена последователност. Разбира се след като хлябът се е накиснал го изтисквам много добре и раздробявам грубо на ръка получените топчета. Използвам която и да е програма за месене, при мен най-дълго е месенето при програмата за тесто, ако се наложи помагам леко с дървена лъжица да се хомогенизира всичко - след десетина минути хайверът е готов.
Малко уточнение - не отделям кората на хляба, тя изсветлява от лимонената киселина. Според вкуса всеки може да добави още лимонена киселина на по-късен етап от приготовлението, дори и след като хайверът е готов. Ако ви е прекалено рядък можете да коригирате с галета и това е всичко. Охладен и престоял един ден в хладилника е още по-вкусен.
Добър апетит и не се страхувайте да експериментирате според вкуса си, малко повече лук, малко по-малко хляб, късчета пушена риба и т.н.
И не забравяйте за отзивите!
2016-01-15 #47 Стоян Наталия, квасът ти си е жив и нищо му няма. И при мен така се получи, най-напред шупна много силно, а следващите дни вече си е по-спокоен, но нямам никакви забележки към това, което правя с него. Оказа се, че щипката захар не е най-важното нещо, важното е редовно да се подхранва с брашно - при мен това става автоматично защото постоянно го ползвам и съответно постоянно добавям, иначе просто изхвърляш част, за да освободиш място за новото брашно и толкова.
2016-01-14 #46 Наталия Здравейте Стоян.Ако може да споделите рецептата за хайвер.
2016-01-14 #45 Наталия Здравейте.И аз да споделя моят скромен опит с домашен квасен хляб.От около три месеца не купувам хляб-сама си го приготвям с мая в хлебопекарна.Отначало използвах хлебопекарната изцяло-месене и печене.Впоследствие я използвах само за първото замесване,тъй като си купих форма за хляб и си го пека в нея на фурна.Наскоро започнах да търся информация как да си захвана домашен квас,и попаднах при вас.Преди 12 дни според тук описаният начин реших да опитам-био пълнозърнесто брашно и минерална вода/без захар/.Захранвах,разбърквах и наблюдавах.Някъде на осмия ден квасът живна-беше увеличил обема си и имаше много балончета.Отнех около 1/2 от него и пак захраних с брашно и вода.До дванадесетия ден/вчера/ обаче не живна така както преди това.Просто имаше малки балончета по повърхността.Въпреки всичко реших да замеся хляб-пък каквото стане.Споделям рецептата-5ч.ч.брашно-около 450гр./био пълнозърнесто/спелта-3/2/,300мл.топличка вода,голяма мерилка захар/от хлебопекарната/ и още толкова сол,3 с.л.зехтин,100гр.квас.Замесих в хлебопекарната и доомесих на ръка.Тестото стана меко и гладко като коприна.Сложих го в пластмасова купа и покрито с кърпа го прибрах във фурната вечерта.Сутринта със събуждането излетях към фурната,и какво да видя-тестото беше увеличило три пъти обема си.Не можех да повярвам на очите си.Премесих го отново и вече във формата за хляб го оставих цял ден във фурната.Тази вечер отново беше увеличило три пъти обема си.Включих фурната на 140градуса за около 15 мин.След което намалих на 90 за още около 30мин.Стана превъзходен квасен домашен хляб.Много му се радвам.Чувството да сътвориш нещо е невероятно.Отново си захванах квас,но този път сложих и щипка захар.Продължавам с опитите.Благодаря за вниманието.
2016-01-14 #44 Стоян А знаете ли, че в пекарната много добре се получава и хайвер? Ако има интерес ще напиша рецептата.
2016-01-12 #43 Стоян Здравейте!
Иска ми се да уточня и още две неща по отношение на квасения и купешкия хляб.
1. Приказките, които срещнах на няколко места за вредността на маята - не ме вълнува толкова вредна ли е или е полезна, дали едното са диви дрожди, а другото питомни - интересува ме крайният резултат и той определено е в полза на квасения хляб. Всеки сам за себе си да прецени на кого може повече да се довери, на природата, която е създала дрождите във всичките им разновидности или на човека, който е създал ГМОтата.
2. Пак много дискутирано на различни места - цената на домашния и купешкия хляб. Въпрос на елементарна математика - брашно 500 гр. при цена 0.85 лв. за колограм, аз го смятам за 43 ст. като имам предвид и цената на батериите за везната, за изтеглянето му, вода 290 мл. при цена 2.50 лв. за 1000 литра, който иска да го смята, сол 1.5 ч.л. - няма да я смятам защото можете да заемете от комшийката, но са около 12 гр., забравил съм вече колко струва пакет сол, захар 1 с.л. - това са около 20 гр., нека килограма да е 2 лв. т.е. около 4 ст., олио 4 с.л. - около 80 гр. (в купешкия хляб няма олио), но това са около 16 ст., квас или мая всеки да си смята, остава един ток, който по сегашни цени е около 8 ст. за целия процес. До тук се получиха около 71 ст. за 840 гр. хляб. Имаме и амортизация на домашната пекарна, при цена 100 лв. и гаранция от 3 години това са около 10 ст. дневно, т.е. нека 840 гр. хляб да са ни коствали 84 ст. това 10 ст. за 100 гр., купешкият хляб е 700 гр. по стандарт, т.е. би трябвало да е 70 ст., а е между 90 ст. и 1.20 лв. - приемам всякакви опровержения или корекции на моите сметки. Не съм включил в калкулацията си качеството!
С уважение!
2016-01-12 #42 Стоян Цвети, радвам се, че си опитала и си споделила как се е получило. За любителите на експериментите ще споделя и още една рецепта, в същност рецептата е същата, но вместо вода сложих прясно мляко, опитът показа, че прясното мляко трябва да е повече от посочените 290 мл. вода, предполагам маслеността също ще си каже думата. Последно правих с 3.2% масленост и 315 мл. - хлябът е много приятен на вкус, на мен леко ми сладни, но другите казват, че им бил екстра. Сега съм се амбицирал да направя и козунака с квас, с маята вече ми е ясно, че няма нищо общо с купешкия, но предполагам с квас ще е още по-добре.
2016-01-12 #41 Цвети Добавям, че квас захванах с ръжено брашно също. Стоян, предложението от твоя коментар се оказа много успешно! Програмата за печене само я нагласям на 110 минути. Вече само така пека хляб. Благодаря ти
2016-01-11 #40 Стоян Ани, аз се интересувам от опита ти с питките - чувал съм, че това е начина за съхраняване на кваса когато е нямало хладилници. Ако говорим за едно и също нещо традицията ми е много важна!
2016-01-11 #39 Стоян Искам да допълня една малка подробност по отношение на кваса. За да е \"жив\" кваса ви трябва непрекъснато да го подхранвате с пълнозърнесто брашно и вода. Ако правите хляб всеки ден (като мен) подхранването се получава от самосебе си, ползвате част от кваса, трябва да добавите съответното количество брашно и вода за възстановяване на обема до следващото ползване. Ако не правите хляб всеки ден, респективно, трябва да отнемате част от готовия квас и да го заместите с брашно и вода иначе квасът заспива (умира).
2016-01-11 #38 Стоян Привет!
Писах по темата, ама май на неправилното място.
Ето и моите наблюдения:
Здравейте! Захванах квас от пълнозърнесто брашно на Суворово. В началото бях скептичен, но след около седмица квасът беше готов - спазих написаното в статията, брашно, вода, до получаване на рядко тесто, щипка захар. Забелязах, че квасът и заквасеният с него хляб много се влияят от температурата в стаята, ако температурата е под 17 градуса почти нищо не се случва или се случва много бавно. След няколко експеримента с променлив резултат си направих рецепта за хлебопекарната и вече от повече от месец правя превъзходен хляб всеки ден и престанах да купувам заводските боклуци. Ето я и рецептата ми: Във ваничката слагам 290 мл. вода (от чешмата), 1 и 1/2 ч.л. (малки мерителки) сол, 1 с.л. (голяма мерителка) захар, 4 с.л. олио (може и повече, може и по-малко), добавям 500 гр. пресято брашно тип 500. След като поставя ваничката в пекарната пускам основната програма т.е. първа и добавям 4 с.л. от готовия квас. Оставям тестото да се меси докато се чуе сигнала за добавяне на подправки и изключвам пекарната. Ако температурата в стаята е около 20 градуса след 12 часа тестото е удвоили обема си и е готово за печене - използвам програмата за печене, имайте предвид, че по време на печенето обемът на хляба ще нарастне още малко. Ако преценя, че тестото не е удвоило обема си използвам програмата за печене, но само за 2 (две) минути през час, после пека по горепосочения начин за 1 час.
Хлябът, който се получава е около 840 гр. еластичен, вкусен, без никаква следа на кисело.
Добър апетит!
2015-12-09 #36 Цвети Петър, здравейте! В процес съм на "съживяване" на кваса. Имам дотук един успешен опит с питка от квас,но този смятам да пробвам за хлебопекарна. Веднага ще пиша тук и ще сложа, ако се получи, рецептата!
2015-12-09 #35 Петър Здравейте дами,
Ние вече 9 години си правим хляб с хлебопекарна но си купуваме мая. Няколко пъти съм се сещал да си направя мая но ми се струва толкова сложно и трудно и затова не се интересувам. Но ето сега се реших да разбера как и от какво се прави маята, и искам да се пробвам и аз но не зная дали ще се получи нещо. Ако някой знае дали ще може с този квас да се става хляб в хлебопекарна.
Ако някой е пробвал, или така си прави хляба,
моля пишете.
БЛАГОДАРЯ ви предварително.
2015-11-29 #34 Венцислава И аз мисля да направя питки напролет, Ани. Ще съм благодарна, ако споделиш опит Благодаря ! Благодаря и на Инна За първи път захващам квас и без тази изчерпателна рецепта нямаше да успея. Ще опитам и в домашна пекарна. Отново благодаря ! Поздрави !
2015-11-23 #33 Ани Аз съм напред с материала. Тази година направих питки от квасно тесто и сега експериментирам пропорциите- За сега всичко е успешно и по удобно вместо да си поддържаш непрекъснато квас. Имах блед спомен от баба ми и с малко четене мисля, че успях--Ще споделя опита ако някой се интересува
2015-10-25 #31 Антония Благодаря ви за рецептата ,а сега остава да се получи
2015-10-25 #30 elka evtimova Благодаря Ви!
2015-10-07 #28 Ани Благодаря! Получи се
2015-08-05 #27 Теодора Зрдавейте,чудесна рецепта и смятам да я използвам. Колко от квасът се слага за 1кг брашно?
2015-08-03 #26 Инна Георгиева Някъде в един тефтер имам записана рецепта за нахутен хляб, ще потърся
2015-08-03 #25 Мария Благодаря за подробното описание относно захващането на квас. Моята баба месеше хляб по цяла фурна до 1957 год. и от нея зная, че кваса се захваща с "пепеляна вода", т.е. тя слагаше в една купа шепа дървесна пепел и я заливаше с вода от кладенеца. Разбърква се и се оставя да престои няколко часа и да се утаи. След това бистрата вода се отлива и с нея замесва кваса. Така правеше и Нахуден хляб. Ако някой знае някаква рецепта за такъв хляб, ще му бъда много благодарна, ако я сподели. Наскоро си купих нахудено брашно и с етърва ми искаме да си замесим такъв хляб.
2015-05-26 #24 Gor За приготвяне на квас за хляб може да се използва чай от хмел вместо вода.
2015-05-24 #23 Даниела Когато събуждате квас, колко и какво слагате?
2015-04-04 #22 бИБИ Благодаря!
А съм правила 2 или 3 пъти, но не ми се получи, не знам защо.Но там указанията бяха, че като се добави брашно, толкова се добавя и вода.Също така преди да се добави се изхвърля част от сместа
Първият път ми ферментира, но май го изпуснах , след ферментацията ми се отдели един слой вода и се изгубиха мехурчетата, стана мътен и го хвърлих
2015-04-04 #21 Инна Георгиева Здравейте, Биби. Аз лично добавям само брашно, защото още от самото началото е по-рядък кваса ми.
2015-04-04 #20 бИБИ само брашно ли се добавя при захранването на кваса или и вода?
2015-03-07 #19 Симеон Страхотна статия. Нямам търпение да се прибера и да направя такава квас. Вчера взех домашна машина за хляб и почвам със здравословния хляб, за който кваста е незаменима съставка. Чест и почитания.
2015-02-08 #18 Лидия Всъщност след доста обстойни проучвания, които направих ми сатана ясно, че в маята за хляб и в кваса, който си приготвяме в къщи има едни и същи гъбички Saccharomyces cerevisiae, само че едните са култивирани - в по-голяма концетрация, а другите диви.Тези гъбички са едни от най-разпространените и най-изследваните в света. Имаги във виното , бирата, във въздуха, навсякъде.
2015-02-07 #17 Росица Аз също си създадох квас по тази рецепта. Хляба става фантастичен. От нова година си меся питки с този квас и консумирам само него. Сложих кваса в хладилника и наистина после се може пак да се ползва, след като се захранва 1-2 дена. Интересното е, че един мой познат, на когото дадох да го опита каза, че когато го боляло стомаха хапнал от него няколко залъка и след 2 мин. му е минало, по- бързо от всякакви лекарства ползвани до сега. Обяснявам си го с това, че аз го замесвам с грахам и от това, че няма мая, която всички знаем колко е вредна. Сега ще замеся с питките, които оставих да изсъхнат. Единственото нещо е, че му трябва повече време за втасване около 5-6 часа. Вечер го замезвам, слагам го в студената фурна и сутрин я пускам да втаса за около 15 мин. на 50 гр. и после го изпичам. Пробвайте заслужава си усилията.
2014-12-23 #16 Инна Георгиева Привет Фифи, аз лично, когато слагам кваса гледам да получа меко тесто, което оставям цяла нощ в хладилника или в неотоплявана стая / около 16 градуса/. Но би могла, ако бързаш, след като забъркаш тестото с кваса да го покриеш с кърпа и да оставиш на топло за 40 минути.
2014-12-23 #15 fifi да разбирам ли че трябва ,като обредната пита
една нощ и тогава да пека
2014-12-21 #13 fifi Здравейте,и аз захванах за първи път квас, надявам се да се получи.Топло е в помещението.имам питане:
как да направя хляба,както е посочено в рецептата за
обредната пита ,да престоява ли една нощ или часове?
2014-10-31 #11 Тони Привет Инна,
Затоплих стаята и добавих повечко вода защото консистенцията ми беше доста гъста и мисля, че вече получавам желания резултат.Има приятна миризма и мехурчета, а като си сложа ухото на буркана - шумоли.На 7-мия ден захванах своя квас за първи път през живота си и след малко смятам да омеся първия си хляб!
Благодаря Инна!
2014-10-31 #10 Инна Георгиева Здравейте, Тони,
възможно е да е от брашното, 20 градуса не е чак толкова малко. В какво състояние е ? Започна ли леко да ухае приятно? Дали на опаковката на брашното ви не пише за добавка някой консервант?
2014-10-30 #9 Тони Здрасти, Инна
Купешко е брашното и да, аз също мисля, че нехваща вероятно защото му е студено.Стаята не се отоплява през целия ден и термометъра показва 20 градуса, но ми се струва, че е по хладно.
2014-10-30 #8 Инна Георгиева Привет, Тони.
Правила съм квас с ръжено брашно и става. Купешко ли ви е ръженото брашно? В момента захладня, вие къде държите бурканчето с квас? Може да му е хладно
2014-10-29 #7 тони може ли с ръжено брашно, вече 6ти ден и още не ми се е захванал изглежда, няма мехурчета и не бълбука
2014-10-16 #6 исор
благодаря , ще пробвам
рос
2014-08-17 #5 Инна Георгиева Жана, 5-6 препълнени с.л активен квас е достатъчно
2014-08-13 #4 Жана Какво количество трябва от готовия квас за един хляб?
2013-12-16 #3 Elena Изяснихме се Благодаря! Ще чакаме рецептата за хляба .
2013-12-15 #2 Инна Георгиева Здравей Елена, 5-6 дни е ориентировъчно, може да е по-малко може 1-2 дни повече
1. Не съм написала все още рецептата за квасен хляб, съвсем скоро ще е, но да добавя се към тестото без да се затопля (след като се е захванал), като пак има някои специфики.
2.Ако няма да ползвате кваса скоро от този, който ви е останал можете да си го приберете в хладилника. Ако ще го използвате отново можете да добавите отново изворна вода и брашно за да захване следващата доза. Винаги просто си оставяте малко квас от този, който вече е бил захванат.
3. Когато си си захванал квас - тази процедура, която трае около седмица, означава, че в бурканчето вече сме успели да си захванем тези полезни бактерии.
След като ги използваме си оставяме малко квас, който оставяме "да заспи" в хладилника - т.е не храним с брашно и вода кваса. Така той може да стои докато ни потрябва отново.
Когато дойде такъв момент - просто към буркан с вода и брашно слагаме една лъжица от този жив квас, който сме правили преди това. Тъй като бактериите в него вече са факт, съвсем бързо той успява да се "събуди" - за ден-два - и тогава имаме отново готов за хляб квас. Събуждаме го (храним го) когато ще го ползваме непосредствено за хляба (или каквото ще правим с него), през другото време си го държим в хладилника.
Надявам се да стана по-ясно.
2013-12-15 #1 Елена Здравейте,
Радвам се за тази публикация,аз търся от много време тази рецепта.Но имам няколко въпроса.Да разбирам ,че след 5-6 дни е готово.
1.Как се ползва-вземам една лъжичка и добавям към тестото,трябва ли да е затоплено?
2.След всяко вземане добавям ли брашно в буркана?
3. \"Хубавото на това да си имаш вече квас, е че е нужно към вода и брашно да добавим само една лъжичка и процеса по събуждането му трае около ден, а не седмица\" -това не го разбрах,защо и кога да го събуждаме?
Моля ,обяснете ми.Благодаря!
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Печен омлет с тиквички
За любовта ми към тиквичките вече съм споделяла. След като две близки семейства, по едно и също време,...
Салата с тиквички, червени боровинки и кълнове
Напоследък времето нестига и основно хапвам салати. В един момент се получи така, че те се превърнаха...
Книжен кебап
Книжният кебап, като ястие от турската кухня, би следвало да се приготви с агнешко месо, аз обаче не...
Крем супа от картофи
Картофената крем супа е нещо на вид изключително просто, даже сякаш незаслужаващо внимание. Но опиташ...
Каперсите - нетрадиционната добавка с несравним вкус
Някои от нас ги смятат за плодове. Други за зеленчуци. Трети дори не са чували за каперси. А дори да...
Пици в американски стил – как "Доминос" поддържат стандарта
Пицата е храна, която се радва на голяма популярност по целия свят. Тя е обичана от всички и се отличава...
Мляко от семена и ядки
Млякото е прекрасен източник на белтъчини и калций, но преди всичко за малките деца. След 3-годишна възраст...
Пръчици от тиквички със сусам
За любовта ми към тиквичките вече съм споделяла. Днес предлагам една идея за тиквички, които ги прави...
Пъстърва с пържена салвия и хрупкава чеснова поръска с орехи
Пъстърва със салвия и хрупкава чеснова поръска с орехи - всичко САМО в тиган. Тази риба има много крехка...
Шоколадов терин с кестени
Шоколад и кестени е интересна комбинация за сладкиш, който всеки трябва да опита. Няма как да го объркаш...
Супа с тиква, целина и овес
Имах останала печена тиква, а също и две малки тиквички. Затова реших да ги комбинирам в топла пъстра...
Класически горещи напитки за студените зимни дни
Зимата притежава усещането за уют и топлина повече от който и да е от друготе сезони. Това усещане е...
Японската кухня - I
Японската кухня не прилича на никоя друга. Жителите на страната на изгряващото слънце считат, че всяко...
Люта любов
Много хора нямат щастието да я срещнат, други я откриват късно, а трети отдавна вече живеят с нея и се...
Прасоризо - ризото с праз
Галина участва в играта и с втора рецепта - за основно ястие:
Прасоризо - ризото с праз
2-3 стръка...
Рулца от тиквички с крем сирене и пушена сьомга
Това предястие от тиквички може да бъде и леко основно ястие в топлите летни дни. Ефектно е и носи изискано...
Миди с бяло вино и лимони
Интересното в тази рецепта за миди е варенето им с кубчета лимон.
Как да почистите мидите преди...
Печена тиква с ябълки, круши и дюли
Обичам есенните дни, в които уханна топлина на печена тиква и плодове се носи от фурната. Точно в такива...
Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 1
Коледните пости у дома, за моя изненада, тази година се увеличиха с още един решил да ги спазва: моето...
Кюфтета от булгур и задушен патладжан с моркови
Постните кюфтенца от булгур с гарнитура от патладжан и моркови е рецепта, с която да разнообразите постите...
Крем от авокадо и банан
Времето за приготвяне на този лек крем е около 30 минути (15 мин. подготовка + приготвяне , 15 мин. престояване...
Оризови късчета със спанак и домати
Спанакът е добре да включваме в менюто си, когато сме на режими, в които сме ограничили млечните храни,...
Домашната лютеница "на брата"
Миналата година, брат ми за първи път решиха, че ще правят лютеница (тази пак са направили). Даже успях...
С какво още да поднесем виното?
Според известната традиция, ако не се сервира с основно ястие, виното се поднася със сирена и/или сухи...
Кулинарната традиция на глинените съдове
Понятието Българска национална кухня е доста мъгляво. Не са много ястията, които можем да наречем типично...
За тиквичките с любов - II
В нашия дом
Тиквичките могат да се приготвят по много начини: печени, варени, задушени, пържени. В някои...
Крем супа със зеленчуци и овесени ядки
Здравейте от Hera.bg! Пише Ви Маргарита от София. Изпращам Ви любимата си рецепта, която вкъщи май само...
Пататник
Оригинална рецепта за родопски пататник. Колко ли хора я търсят? Но колкото къщи има в Родопите, толкова...
Пикантни чили догс
Храната в котешката кухня, знаете, че винаги е вдъхновение и приключение, а днес вдъхновението ми е от...
Пълнозърнести канелени бисквити
В едно магазинче за хляб, до нас, правят подобни бисквити. Още щом ги вкусих си казах, че ще опитам да...
Ghriba - марокански сладки
След пътеписа за Мароко на Анелия и статията й за Мароканската кухня, бях много впечатлена и вдъхновена....
Домашни бонбони - II
За да си направите тези сладки топчета (около 15 бр.) отново ви трябва блендер.
Бонбони с фурми...
Бърза баница в кексова форма
Това е вариация на класическата баница, която спестява обаче много време. Приготвя се за 30 минути -...
Печени зеленчуци на грил
Рядко се изкушавам да ям зеленчуци и плодове, които не са в сезона си, поради ред причини, но ако го...
Индийска крем супа с нахут
Здравейте всички, аз съм Дарина от Червен бряг. Пращам една от най- любимите си рецепти, за да направите...
Свинско месо с бамя
Тази рецепта е традиционна за трапезата на Атанасовден. Тя принадлежи към българската кулинарна традиция...
Пълнени тиквички с различен пълнеж
Тези вкусни пълнени тиквички, стават много бързо и са добър избор за различните вкусове на хората в нашето...
Kексче с шоколадова душа
Кексчето има хрупкава коричка и мека, ефирна вътрешност. Ето защо го нарекох: с шоколадова душа.
Продукти...
Домашно сладко от ягоди
Бях си наумила, че тази година ще направя домашно сладко от ягоди, ей така, 2-3 бурканчета. Чаках само...
Сироп от бъз (свирчовина)
Вече ви разказах колко е полезна свирчовината (черен бъз) и ви предлагам да си направите сироп за разреждане....
Домашни "форнети"
Малко е като реклама, но в повечето градове под името "форнети", преди години, стартираха закуски приготвени...
Дестилати в готвенето: От коняк в сосовете до ром в десертите
Алкохолът и храната са две удоволствия в живота, които често се допълват по един магичен начин. Това...
И за нашите деца Храната е най-доброто лекарство!
Тадааа, какво имаме на тази снимка: Бял и червен ориз с хрупкави зеленчуци - Снощната вечеря + нослето...
Задушено шкембе в пръстени гювечета
1 кг телешко шкембе
100 гр краве масло
150 мл бяло вино
черен и червен пипер
дафинов лист
2-3 скилидки...
Салата "Златна есен"
Нарекох тази салата „Златна есен”. Първо, защото цветовете й напомнят на пъстра гора в края на октомври...
Потайният домат
Мислите, че добре познавате домата? През летните месеци той е неизменен спътник на всяка трапеза – приготвен...
Как да: Замразим зелен боб
Вярно е, че най-добре е да консумираме зеленчуците пресни, но при замразяването им съвсем не се губят...
Най-голямата билка в света - бананите
Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък...
Вино и храна - как да съчетаваме правилно
Когато есента е в разгара си, а зимата потропва на прозореца, в хладните нощи често ти се приисква да...
Всичко за халвата
Халвата е един от най-популярните ориенталски десерти и има дълбока традиция и у нас. Не само заради...
Сладкиш със сини сливи
През този сезон плодовете са в изобилие, а ето че дойде ред и на сините сливи. Рядко приготвям сладкиши,...
Овесена закуска с ягоди
Закуската е важна част от деня, а пълноценната такава още повече. Продуктите по-долу често прибавям към...
Салата от елда, спанак, рукола със сос от коприва
Елдата е храна, която дава много издръжливост на организма. Богата е на лесноусвоими белтъчини, манган,...
Торта от фурми с крем от авокадо
От много време насам се каних да ви предложа и една веганска торта. Иначе казано, да отсъства какъвто...
Шоколадови бисквити с червени боровинки
Мина малко повече от седмица от края на нашия пролетен конкурс "Пролет с Hera.bg". Публикувахме имената...
Как да: Почистим риба
Вероятно за някои дами чистили риба тази статия ще им се стори малко странна, та дори и смешна, но приятели...
Петел яхния
Петел яхния е характерно ястие за трапезата на Димитровден
1 петел /или кокошка/
1 кг лук
1-2 ...
Вегетариански (постен) бъргър
Момчетата обичат бъргъри. И макар моето да не консумира тази храна особено често, все пак си е част от...
Салата с леща белуга и семена от нар
Салатата с леща Белуга, наречена така защото зрънцето прилича на хайвера от същата риба, е прекрасен...
Шоколадово "Сърце" за Св. Валентин
Отново в търсене на най-атрактивния сладкиш за св. Валентин? Да, и аз съм така...Преди време си купих...
Салата със "сребърни ушички" и фъстъци
Китайската гъба "сребърни ушички" има укрепващо организма действие. Тя няма някакъв специфичен вкус,...
Арабика или робуста
Учудващо е, че в световен мащаб се отглеждат едва три вида кафе, а ароматите и вкусовете, на които можем...
Рибни торбички с праз
На пръв поглед изглежда трудно, но истината е, че това е лесна и ефектна вечеря. Сервирайте със зелена...
Пилаф "Трите зърна"
Пилафът е едно традиционно ястие от Арабския свят и Ориента. Но както всяка традиция, всеки я разбира...
Долма по иракска рецепта
Покрай един Рамазан Байрям се бяхме заговорили у дома, а после и се зачетохме, с каква храна мюсюлманите...
Яхния с охлюви и лапад
Тази рецепта ни изпрати и сподели Величка Христова
"През пролетта има много дъждове, а след дъжд отвсякъде...
Първата българска готварска книга е дело на...Дядо Славейков
Петко Рачов Славейков е светило сред съвременниците си - уважавана обществена и политическа фигура, патриот...
Напитка за Хелоуин
Изключително забавно предложение за вашето Хелоуин парти е тази напитка око с мартини. За децата можете...
Сумак - още едно от съкровищата на Ориента
Открих сумака в един турски ресторант и определено бях заинтригувана от вкуса на тази подправка. Тя е...
Макарони със спанак и гъби на фурна
Здравейте Hera.bg,
бих искала да участвам с тази рецепта за основно ястие, който обича месно, може...
Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
Телешко в шоколадов сос
В месеца на любовта получих подарък от скъп за мен човек, между всичко се криеше и кулинарна книжка....
Пилешки руладини с гъби
Едно от любимите и сравнително бързи неща, които приготвяме в нашия дом. Получават се 4 броя руладини....
Пита за Сирни Заговезни
Сирни Заговезни е ден, в който се иска прошка. Наближава Великден, наближава пролетта. Седмица преди...
|