Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Коварният мононатриев глутамат


Какво се крие под кодовото име Е 621

В последните години усилено се говори за опасните Е-та и почти нищо кратко, точно и ясно не се съобщава на обществото. Стана ли му ясно на средностатистическия потребител как конкретно влияят Е- тата върху организма на човек? Те съвсем не са безобидни и определено има нужда да се дискутира по въпроса.

Навярно многобройни са хората, които се питат как да предпазят децата си от отровата, която се слага в устата им. Днес ще се опитаме да ви поднесем темата без излишни официалности, сложни биологично-непонятни теории и химично-опасни експерименти. Какво означава Е 621, в кои продукти се съдържа и какво причинява на органите ни?

Какво всъщност представлява Е 621?

Мононатриевият глутамат е горд представител на групата на вредните Е-та. Той е вид овкусител, сол на натрия и глутаминовата киселина. По произход идва от Китай и Япония, но в началото органично е извличан от някои водорасли, за да се предаде допълнителен вкус към иначе безвкусни храни. С всяко десетилетие обаче на Запад количествата му в различните храни се увеличават главоломно и затова има причина:

Е 621 предизвиква непреодолим апетит към храните, към които се добавя.


Употребата му в хранителните продукти води до състояние, познато на наркоманите – пристрастяване към конкретния вид храна или напитка, в която е използван. И това не са плодове и зеленчуци, а чипсове, снаксове, най-различни разновидности на пакетираните храни и подправки и бързите закуски. Реално съставката няма вкус и мирис, действието й се изразява в това, че неимоверно стимулира човешкия апетит към т. нар. 5 ти вкус - "умами". Реакцията на организма спрямо тези храни е както към сладкото - "Искам още и още."

Според американския юрист Джонатан Иморд, въпросният глутамат може да причини и по- дълбоки поражения: наднормено тегло, главоболие, повишено кръвно налягане, сърцебиене, Алцхаймер, увреждане на мозъчни клетки и дори рак.

В кои продукти се съдържа мононатриевият глутамат?

На родния пазар най-често мононатриевият глутамат може да се намери в следните храни:

Соеви сосове или соеви протеини, инстантни спагети

Китайска храна, полуфабрикати от веригите за бързо хранене и не само

Желатинови изделия или желатин на прах;

Хидролизирани протеини;

Всички кубчета-бульони, фиксове и готовите смеси от подправки;

Незначителна е употребата му в сладкишите, като част от опакованите храни, но те и без това също не присъстват в класацията на най-здравословните храни. Много хора смятат, че понеже количествата на Е 621 в пакет чипс или сандвич от 100 гр, са малки, той не може да нанесе значителна вреда. Но има твърде много хора, за които пакетираната храна е ежедневие, не четат етикетите, хранят се на крак с полуфабрикати и дори не се замислят. Натрупването на толкова много изкуствени добавки вече може да доведе до опасните последици.

А всъщност най-тревожното е, че в повечето случаи Е 621 не се изписва на опаковките.


Законът и Е 621

Какво казва законодателството по въпроса? До ден днешен няма официални медицински изследвания, които да потвърждават щетите, които нанася Е 621, макар много учени да работят по въпроса - той е разрешен. Българското законодателство също приема Е 621 за легален. И все пак - всички дискутират по темата, но няма да видите официален доклад за вредното влияние върху населението, просто защото такъв не съществува. А продажбите на фирмите производители скачат.


Как да намалим влиянието на Е 621

Реално няма как да опазим здравето си и същото на близките ни от субстанция, която не се изписва на етикетите. Но не сме изцяло безсилни:

Да избягваме пакетирани храни, особено чипсове и снаксове с екзотични вкусове. Както казахме, съставката често не се изписва. Ако се чудите, какво да похапвате пред телевизора, ето някои идеи.

Важно е да приемаме поне по литър, литър и половина вода дневно и редовно да си правим очистителни режими.

Друга полезна препоръка е да се обърнем към естествените изсушени подправки и да редуцираме (доколкото е възможно) употребата на бульони и пакетирани подправки;

Добре е да се стимулира приемът на витамини – основно B6, който играе важна роля за превръщането на храната в енергия и улеснява тялото при смилането и асимилацията на мазнини и протеини;

И най-приятната част – можем лесно да заменим пакетираните храни със сезонни плодове и зеленчуци, жива или домашно приготвена храна.
Коментари
2024-05-23 #20
Олга
Вредна подправка е Е621(мононатриев глюкомат) казвам от собственият си опит, а той е 70 годишен. Който иска да вярва. Задържане на вода, затлъстяване, пристрастяване, като наркотик е. Родителите, Пазете децата си от тази подправка.
2023-12-03 #19
Рени
Браво, чудесна статия, точна, разбираема и достъпна. Който иска нека повярва, който иска да си следва собствената философия. В крайна сметка човек държи здравето си в собствените си ръце.
2021-12-10 #18
дипломиран биохимик
Пълни глупости... има над 80 независими научни изследвания през последните няколко десетилетия, които не са открили вреден ефект
2019-11-30 #17
Рос
Добре де ,като е толкова опасна ,защо се използва в огромни количества в азиатската кухня , на който континент са най здравите и дълголетни хора на земята ?
2018-03-19 #16
Pvel
гост, неуместно е да приемаш за чиста монета нещо, писано в сайта на Нестле. Точно на тези, които са най-големия консуматор на палмово масло в света, съответно унищожители на тропическите гори, точно тези, които използваха грозна рекламна кампания за да продават боклуците си в бедните страни и да правят кърмачетата зависими от тях, съдени не веднъж, бойкотирани и т.н. на тях не вярвам! Ето, четете: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE%D1%82_Nestl%C3%A9
2017-05-08 #15
KPOFT
Това са пълни глупости........Запознайте се малко по подробно с нещата преди да пишете или ПРЕвеждате някакви глупости само за да имате кой да ви влиза в сайтовете.
2017-04-27 #14
mephisto
Много лоша добавка. Понякога се случва да не е оповестена на опаковката но аз веднага разбирам след консумация. Реакцията на организма ми е ужасяваща. Мощна тахикардия, парализа на мускулатурата, силен задух и тремор. Държи ме дни и нищо не помага.И при минимална доза дори, изпадам в такава агония. Аз поне съм алергична към Е621 , затова мога да предотвратя приема му и да се опазя. Но какво да кажем за тези които не получават тази предупредителна реакция на организма и се тъпчаат с отровата постоянно. Тя си действа в тях и руши всички системи на тялото постепенно и неизбежно.
2017-01-31 #13
гост
моля вижте колко е безвреден...без коментар https://www.nestle.bg/bg/good-nutrition/monosodium-glutamate
2016-09-19 #12
канна
Предполагам, че с Трансатлантическото споразумение за търговия и сътрудничество ни подготвят още "добре" подправени храни!
2016-09-18 #11
Йотов
В статията има една основна грешка. Изброените храни в които е вложена тази отрова. Ако влвзете в един хипермаркет и ще разберете защо. Няма вече пакетирана без глутамат!!!! Изключение правят само яйцата,месото и плодовете о зеленчуците,ядките още 10-тина основни продукти които обаче саподложени на третиране с нитрати и антибиотици. Така че.... Напред към ерата на пластмасовите храни и хронично болното и брутално затлъстяло население.Made in USA!
2016-09-13 #10
Андрей
Извинете за грешката .Мононатриев глутамат има вкус просто грешно съм го превел от сайта ,но въпреки това не се отменя факта ,че организма ни си мисли ,че си похапваме белтъци
2016-09-13 #9
Андрей
Като хранителна добавка мононатриев глутамат широко започва да се употребява в началото на 20-ти век.Той е регистриран като №621 ,а в европейските страни и като MSG.Ежегодното употребление на мононатриев глутамат непрекъснато нараства(200 000 тона/г) въпреки неговата липса на вкус.
През 2002 година беше открито ,че човешкият език има л-глутаматови рецептори(умами).Глутаматовата киселина се явлава като маркер за белтъци.Тоест организма открива храна богата на белтъци защото в нея се съдържа мононатриев глутамат и затова ни е така приятно.
От това се възползва хранителната индустрия която добавя този елемент в големи количества различни хранителни продукти които може и да не съдържат белтъци и напрактика мамейки нашия организъм ,че ги употребява.
Въпреки ,че няма официално свидетелство от държавни органи за вредите от мононатриев глутамат ,редица учени доказват ,че той се явява като вредна добавка.Тъй като тя се намира в много от хранителните продукти то и нейното количесво на ден нараства.Това може да доведе до стомашни проблеми,очни и някои други.Също така някои психолози предупреждават ,че заради нейното ,,наркотично действие\'\' може да се стигне до напълняване.
2015-12-30 #8
Цвети
Л-глутамин е всъщност неесенциалната (произвежда се в тялото) глутаминова киселина (вид аминокиселина). Глутамат е общо название на солите, които се получават чрез свързване на тази киселина с други микроелементи - в случая с мононатриевия глутамат - с натрий. Това е най-просто казано
2015-12-30 #7
kadem
Абе сигурно и те не знаят, каква е разликата между Глутамат и Л-Глутамин, но важното е да си тече паниката и конспирацията, че иначе не е интересно.
2015-11-24 #6
милена
Каква е разликата между Глутамат и Л-Глутамин
2015-10-13 #5
Nick
много ви е хубав сайта
2014-09-03 #4
канна
Първото ми посещение в китайски ресторант остана и последното! Като се върнах в къщи, познайте какво - освободих си стомаха от всичко (но не нарочно!).
2014-06-03 #3
Виолета
Много полезна статия! Кратка и ясна!
2014-06-03 #2
Цветана Лилова Каменова
Поздравления!Прекрасно е!Необходимо е повече хора да са информирани!Дерзайте!
2014-06-03 #1
дес
Първото ми посещение на китайски ресторант преди години бе последвано от сковаващо главоболие.После разбрах за Е621.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Събота
7
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да избегнем пролетната умора
Пролетната умора е временен периодичен синдром, който се появява в началото на пролетта, когато дни...
В Световния ден на атопичния дерматит: около 200 000 българи боледуват
Около 200 000 възрастни в България боледуват от атопичен дерматит. В Европейския съюз вече са одобрени...
Зареждане с щастие
Когато сме щастливи правим чудеса. Емоционалната енергия, с която щастието изпълва, ни дава сили и устрем....
Малкото голямо хапче
Когато посягаме към противозачатъчното хапче всеки ден и решаваме проблема за безопасния секс, не се...
2 юни - Световен ден за действия срещу хранителните разстройства
Хранителните разстройства са все по-плашеща тенденция, която засяга все по-млади момичета, а вече и момчета....
Аромат на крака - II
Хиперхидроза и бромхидроза Зад тези медицински термини се крият нарушения в потоотделянето, които...
Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
Хранителна алергия или нетолерантност към храна. Коя е разликата?
На всички ни е известно какво представлява захранването на бебетата- постепенно въвеждане на храната,...
Изненадващите ползи на сока от сушени сини сливи
Гъстият сладък сок от сушени сини сливи има невероятните ползи за здравето ни. Сокът е полезен само,...
Рейши – императорската гъба на дълголетието
Божествената гъба на дълголетието Рейши се използва още от преди хилядолетия в китайската и японската...
10 причини, заради които купуваме ненужни вещи
Ефектът "Дидро" Кога се случва: Това е случаят, когато си купуваме нещо страхотно, но се оказва, че...
From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
От всички зеленолистни зеленчуци , спанакът е един от най-универсалните. Можете да го добавите към смутита,...
Тайната на дългата младост
Всъщност някаква супер тайна няма, но има няколко важни неща, които са от първостепенно значение. Някои...
Пачули - аромат и здраве
Известно е, че първото впечатление, което правим на хората зависи от дрехите, обувките, цялостната ни...
Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
Как идентичността ни определя нашето поведение?
В основата на нашата идентичност е това как сами виждаме себе си или как вярваме, че другите ни...
Моята първа домашна гранола
Добро утро с първата ми домашна гранола. Имах един изостанал пакет мюсли, с които реших да опитам. Какво...
Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така?...
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook