Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Непотребните вещи - още един начин да бъдем добри


Докато прибирах прането си в опит да го спася от поредната лятна буря се сетих, че гардеробът ми отново се пръска по шевовете от необличани дрехи. След това се замислих за хората, които нямат голям избор спрямо дрехите, които носят. И ми хрумна, че не е необходимо да чакаме Коледа, Великден и големите дарителски кампании, за да поднесем добро някому. Защото дребните начини да го сторим работят всеки ден, не само по празниците.

Непотребното за един е потребно за друг

Сезонното почистване на гардероба. Традиция за всяка домакиня е да преподреди стелажите на гардероба и да постави на преден план подходящите за конкретния сезон дрехи. А правилото за едната година гласи, че ако не сме слагали някоя дреха година или по-дълъг период от време, вероятно изобщо няма да се видим облечени в нея. Да, знам, че всяка дреха си има история, символика и емоция. Но в случая сме изправени пред няколко алтернативи. Вместо да задръстваме гардероба си и дрехите да събират прах и молци, можем ги дарим Така тя може да се окаже полезна за някого много повече, отколкото би била за нас.

Непотребни, омалели обувки, чехли, пантофи. Продажбата на обувки втора употреба е забранена от българското законодателство. Но ако разполагаме със здрави такива, не е престъпление да ги отстъпим на хората, които зимно време ходят със сандали, нали? А при добро желание можем да ги изперем – дали на висок градус в пералнята или ръчно е индивидуален избор. Ако са поправимо разлепени/скъсани, един „ремонт“ с моментно лепило би свършил добра работа.

Най- лесното е да напълним черните чували и да изхвърлим старите и непотребни дрехи, но не изхвърляме ли на боклука и съпричастността си, възможността да направим добро?


Хората, ровещи в контейнери за боклук, не са необичайна гледка, но не е хуманно и правилно тя да се случва в 21 век. Вече е редовна практика до контейнерите да се виждат дрехи и обувки, дори мебели и стоки за бита, които именно там намират нов собственик.

За децата - освен дрешки и обувки, книжки и играчки. Много родители не могат да съберат кураж да се разделят с книжките и голяма част от играчките на дечицата си. За тях те не са просто анимирани твърди корици, а спомени. Няма да излъжа, ако ви споделя, че и аз с трепет прелиствам детските си книжки, когато ме налегнат носталгични спомени по безгрижните дни. Но не е необходимо да дарявате всички книжни издания на детето. Винаги могат да се отделят 4-5 книги. Сигурна съм че във всяко домакинство могат да се намерят книги, към които детето не е проявява интерес, повтарящи се или които е надраснало.

В консуматорските времена, в които живеем, цялата рода, подкрепена от близки и приятели на семейството буквално залива детето с всевъзможни играчки. Ако и вие сте заринати от купчини пластмасови и плюшени изделия, просто трябва да отделите няколко часа от времето си и да отберете тези, с които детето не си играе, вие не харесвате за него или е надраснало. Не дарявайте счупените си играчки, те вече могат да отидат в боклука, ако са непоправими.

Ако детето ви е достатъчно голямо, може да направите това заедно. По този начин ще запалите и него по каузата и най-важното: от най-ранни години ще му дадете пример за съпричастност, отговорност, обществена ангажираност, състрадателност.

Битовите вещи, които още са в строя, но са забравени в някой дълбок шкаф. Те също биха могли да са изключително полезни за хората, които не могат да си ги позволят. Тук влизат всички онези електроуреди и стоки за бита, които са в изправност, но сте се сдобили с нови, по-качествени. Сервиз за хранене, който ви е в повече, старият, но работещ тостер. Не стига, че заемат място, но са непотребни, а някой може да има нужда от тях.

Още добринки. Ако нямате времето, възможността или наличността на дрехи и вещи, с които да зарадвате нуждаещ се, не се обезкуражавайте. Незначителните на пръв поглед жестове като споделянето на храната - порция домашно приготвена супа, сладкиш или свежи плодове са истинска радост за възрастната съседка с ниска пенсия. Можете да зарадвате бабата, която продава на улицата, като си купите чифт топли терлици и й оставите рестото. А може би ще купите закуска на детето, на което не му достигат пари, за да си я плати.

Къде да намерим нуждаещите се хора? В домове за деца, лишени от родителска грижа, за деца с увреждания, за деца с медико- социални нужди, домове за стари хора, кухни за социално слаби, кризисни центрове за жени и деца, преживели насилие, локални филиали на БЧК.

На интернет страницата на Агенцията за социално подпомагане в раздела „Социални услуги“ може да намерите списъци с адреси и телефони на домове за сираци, приюти за възрастни хора, майки в риск, центрове за обществена подкрепа, кризисни центрове за деца, пострадали от насилие и жертви на трафик в различните населени места в страната. Но нуждаещите се са навсякъде около нас. Само трябва да погледнем с правилните очи на тях и ще ги забележим. Ако почуваствате порив да дарите и помогнете, отдайте се на тези неочаквани прояви на доброта - спонтанността краси още повече добрината.

Най-голямата полза от подобни дребни добрини е ефектът на доминото, който се постига. Възможността да заразите околните, особено децата, с "епидемията" на даряването и социалната отговорност, да дадете личен пример на децата е незаменим урок за всеки. Да правиш добро всъщност е лесно и трябва да бъде ежедневно действие, а не по поводи.


Полезни връзки:

Агенция "Социално подпомагане" - www.asp.government.bg/ASP_Client/jsp/main.jsp

Български червен кръст - www.redcross.bg/index.html

Държавна агенция "Закрила на детето" - www.sacp.government.bg
Коментари
2024-12-01 #8
Мания
Здравейте в софия?
2024-11-25 #7
Христина
Здравейте, къде в с. Нови хан, област София или гр. София мога да даря плюшени играчки(нови) и книжки, които вече не са нужни на моето дете?
2017-01-18 #6
Анелия
Здравейте! Искам да знам къде в Бургас мога да даря дрехи,обувки и т.н.
2017-01-13 #5
Инна Георгиева
За кое населено място, Ирина?!
2017-01-12 #4
Ирина
Искам да даря 2 вълнени топли китеника, хавлии за баня, дрехи за млади хора, които имат нужда от костюми -дамски за работа. Къде и с кой да се свържа. Информация няма, много съм търсила в интернет - дори кампаниите се разбират постфактум!?! Няма информация- в 21 век?!
Поздрави
2014-06-29 #3
Цветана Каменова
Аз мисля,че много,много хора биха отворили душите си,ако имаше изградени,организирани пунктове,които да действат не само при бедствия.Има много забързани хора в ежедневието,които не успяват по време на акция,а биха го направили,когато намерят подходящо време.
2014-06-19 #2
Ася Асенова
И аз съм на същото мнение. Освен очите си, трябва да отворим и душите си.
2014-06-19 #1
Десислава Ив. Симеонова
Често се срещаме с бездомни и бедни хора, виждаме ги на нашата улица или в района, в който работим. Може и там, на улицата, да им подадем торба с дрехи и храна, с играчки и книжки - за техните деца или за децата на техни ... събратя по съдба. Контактът с нуждаещите се е много лесен, стига имащите, ситите и обезпечените да имаме очи и желание за контакт.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Стартира четвъртото издание на “Ти и Lidl за по-добър живот”
· По случай Мечкинден WWF разказва историята на спасеното мече Митко
· Светлина за очичките на Ани - II
· 5 декември - Международен ден на доброволеца
· 14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
· Кое ни прави добри?
· FunStarter: Подаръците, които не познават срокове
· Отървете се от бъркотията по пода! Или как да изберем мебели за съхранение на играчки
· 6 идеи как да пазарувате по-евтино
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
Събота
15
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Защо да хапваме тиква: 10 причини
Тиквата, със своите ярко оранжеви тонове и характерни форми, не само е символ на есента, но и е невероятно...
Миризма на пържено? Да бягаме или да похапнем сладко
Пържените храни са вкусни – мазни и с хрупкава коричка, устата ни се налива със слюнка само още щом усетим...
Порасни косице!
Косата често става жертва на внезапно обладалото ни желание за кардинална промяна. Защото какво по-бързо...
Искате да започнете нещо ново? Създайте условия за това
Много от нас изпуитват понякога копнеж да започнат нещо изцяло ново - да тръгнат на фитнес, да шият гоблени,...
Истините, които ни приземяват
Позитивното мислене за живота има и обратна страна. Ето, сядате, правите си една малка равносметка и...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
Целулитът и храненето - I
Темата целулит е неизчерпаема и се актуализира всяка година с настъпването на първите топли дни. Мненията...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Научихме ли житейските си уроци?
Повтарят ли се негативните сценарии в живота ви? Все ви изоставят мъжете или пък постоянно попадате в...
Аднекситът – потайната женска болест
Пролетното слънце ни мами да свалим досадните зимни дрехи и да почувстваме лъчите върху кожата си. Но...
Да се справим с телефонните вампири
Ежедневието ни често е натоварено и когато ни липсва реалното време, прекарано с приятели, опитваме се...
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
Изследване: Хапваме повече по време на пандемията
Пандемията ускори консумацията на продуктите за хапване, показват данни от годишен доклад на международна...
Синя тинтява за засилване на апетита и за по-добро храносмилане
Тази билка се среща в цялата ни страна - по тревистите места, край храсталаците и в горите на всичките...
Спортни летни занимания на открито
Всяка година чакаме с нетърпение времето за слънце и море, за да помързелуваме на воля и „да заредим...
Мака - здраве от Перу
Наричат го перуанското чудо, изгубената билка, афродизиакът на Перу. Към днешна дата започва да добива...
Алергия към козметиката
„Хипоалергенна козметика без консерванти” този надпис може да прочетем върху опаковката на всеки втори...
Здравец - лечителската му сила започва още с името
Ако българското село имаше свой герб, на него щеше да стои здравец. Почти не се намира двор без здравец,...
Без пържени храни, повече плодове и зеленчуци за децата в детските градини
Намалява се дневният прием на калории на децата от детските заведения, забранява се консумирането на...
Споделеният начин на живот
Думата „споделям” днес е придобила съвсем ново значение. Това не е вече онзи съкровен акт да се разкриеш...
Защо да хапваме кисело мляко вечер преди лягане?
Късните вечерни разходки до хладилника в търсене на нещо ‚малко‘, с което да задоволим нощния глад,...
Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
Въпреки че повечето хора предпочитат да започнат диета след празниците, а не преди тях (тъй като е трудно...
Защо е важно как храним децата си? Видео против затлъстяването ще ви замисли
Хранителните навици се формират много рано и могат да траят цял живот. Мислим си, че когато сме гладни,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook