Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Непотребните вещи - още един начин да бъдем добри


Докато прибирах прането си в опит да го спася от поредната лятна буря се сетих, че гардеробът ми отново се пръска по шевовете от необличани дрехи. След това се замислих за хората, които нямат голям избор спрямо дрехите, които носят. И ми хрумна, че не е необходимо да чакаме Коледа, Великден и големите дарителски кампании, за да поднесем добро някому. Защото дребните начини да го сторим работят всеки ден, не само по празниците.

Непотребното за един е потребно за друг

Сезонното почистване на гардероба. Традиция за всяка домакиня е да преподреди стелажите на гардероба и да постави на преден план подходящите за конкретния сезон дрехи. А правилото за едната година гласи, че ако не сме слагали някоя дреха година или по-дълъг период от време, вероятно изобщо няма да се видим облечени в нея. Да, знам, че всяка дреха си има история, символика и емоция. Но в случая сме изправени пред няколко алтернативи. Вместо да задръстваме гардероба си и дрехите да събират прах и молци, можем ги дарим Така тя може да се окаже полезна за някого много повече, отколкото би била за нас.

Непотребни, омалели обувки, чехли, пантофи. Продажбата на обувки втора употреба е забранена от българското законодателство. Но ако разполагаме със здрави такива, не е престъпление да ги отстъпим на хората, които зимно време ходят със сандали, нали? А при добро желание можем да ги изперем – дали на висок градус в пералнята или ръчно е индивидуален избор. Ако са поправимо разлепени/скъсани, един „ремонт“ с моментно лепило би свършил добра работа.

Най- лесното е да напълним черните чували и да изхвърлим старите и непотребни дрехи, но не изхвърляме ли на боклука и съпричастността си, възможността да направим добро?


Хората, ровещи в контейнери за боклук, не са необичайна гледка, но не е хуманно и правилно тя да се случва в 21 век. Вече е редовна практика до контейнерите да се виждат дрехи и обувки, дори мебели и стоки за бита, които именно там намират нов собственик.

За децата - освен дрешки и обувки, книжки и играчки. Много родители не могат да съберат кураж да се разделят с книжките и голяма част от играчките на дечицата си. За тях те не са просто анимирани твърди корици, а спомени. Няма да излъжа, ако ви споделя, че и аз с трепет прелиствам детските си книжки, когато ме налегнат носталгични спомени по безгрижните дни. Но не е необходимо да дарявате всички книжни издания на детето. Винаги могат да се отделят 4-5 книги. Сигурна съм че във всяко домакинство могат да се намерят книги, към които детето не е проявява интерес, повтарящи се или които е надраснало.

В консуматорските времена, в които живеем, цялата рода, подкрепена от близки и приятели на семейството буквално залива детето с всевъзможни играчки. Ако и вие сте заринати от купчини пластмасови и плюшени изделия, просто трябва да отделите няколко часа от времето си и да отберете тези, с които детето не си играе, вие не харесвате за него или е надраснало. Не дарявайте счупените си играчки, те вече могат да отидат в боклука, ако са непоправими.

Ако детето ви е достатъчно голямо, може да направите това заедно. По този начин ще запалите и него по каузата и най-важното: от най-ранни години ще му дадете пример за съпричастност, отговорност, обществена ангажираност, състрадателност.

Битовите вещи, които още са в строя, но са забравени в някой дълбок шкаф. Те също биха могли да са изключително полезни за хората, които не могат да си ги позволят. Тук влизат всички онези електроуреди и стоки за бита, които са в изправност, но сте се сдобили с нови, по-качествени. Сервиз за хранене, който ви е в повече, старият, но работещ тостер. Не стига, че заемат място, но са непотребни, а някой може да има нужда от тях.

Още добринки. Ако нямате времето, възможността или наличността на дрехи и вещи, с които да зарадвате нуждаещ се, не се обезкуражавайте. Незначителните на пръв поглед жестове като споделянето на храната - порция домашно приготвена супа, сладкиш или свежи плодове са истинска радост за възрастната съседка с ниска пенсия. Можете да зарадвате бабата, която продава на улицата, като си купите чифт топли терлици и й оставите рестото. А може би ще купите закуска на детето, на което не му достигат пари, за да си я плати.

Къде да намерим нуждаещите се хора? В домове за деца, лишени от родителска грижа, за деца с увреждания, за деца с медико- социални нужди, домове за стари хора, кухни за социално слаби, кризисни центрове за жени и деца, преживели насилие, локални филиали на БЧК.

На интернет страницата на Агенцията за социално подпомагане в раздела „Социални услуги“ може да намерите списъци с адреси и телефони на домове за сираци, приюти за възрастни хора, майки в риск, центрове за обществена подкрепа, кризисни центрове за деца, пострадали от насилие и жертви на трафик в различните населени места в страната. Но нуждаещите се са навсякъде около нас. Само трябва да погледнем с правилните очи на тях и ще ги забележим. Ако почуваствате порив да дарите и помогнете, отдайте се на тези неочаквани прояви на доброта - спонтанността краси още повече добрината.

Най-голямата полза от подобни дребни добрини е ефектът на доминото, който се постига. Възможността да заразите околните, особено децата, с "епидемията" на даряването и социалната отговорност, да дадете личен пример на децата е незаменим урок за всеки. Да правиш добро всъщност е лесно и трябва да бъде ежедневно действие, а не по поводи.


Полезни връзки:

Агенция "Социално подпомагане" - www.asp.government.bg/ASP_Client/jsp/main.jsp

Български червен кръст - www.redcross.bg/index.html

Държавна агенция "Закрила на детето" - www.sacp.government.bg
Коментари
2024-12-01 #8
Мания
Здравейте в софия?
2024-11-25 #7
Христина
Здравейте, къде в с. Нови хан, област София или гр. София мога да даря плюшени играчки(нови) и книжки, които вече не са нужни на моето дете?
2017-01-18 #6
Анелия
Здравейте! Искам да знам къде в Бургас мога да даря дрехи,обувки и т.н.
2017-01-13 #5
Инна Георгиева
За кое населено място, Ирина?!
2017-01-12 #4
Ирина
Искам да даря 2 вълнени топли китеника, хавлии за баня, дрехи за млади хора, които имат нужда от костюми -дамски за работа. Къде и с кой да се свържа. Информация няма, много съм търсила в интернет - дори кампаниите се разбират постфактум!?! Няма информация- в 21 век?!
Поздрави
2014-06-29 #3
Цветана Каменова
Аз мисля,че много,много хора биха отворили душите си,ако имаше изградени,организирани пунктове,които да действат не само при бедствия.Има много забързани хора в ежедневието,които не успяват по време на акция,а биха го направили,когато намерят подходящо време.
2014-06-19 #2
Ася Асенова
И аз съм на същото мнение. Освен очите си, трябва да отворим и душите си.
2014-06-19 #1
Десислава Ив. Симеонова
Често се срещаме с бездомни и бедни хора, виждаме ги на нашата улица или в района, в който работим. Може и там, на улицата, да им подадем торба с дрехи и храна, с играчки и книжки - за техните деца или за децата на техни ... събратя по съдба. Контактът с нуждаещите се е много лесен, стига имащите, ситите и обезпечените да имаме очи и желание за контакт.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Стартира четвъртото издание на “Ти и Lidl за по-добър живот”
· По случай Мечкинден WWF разказва историята на спасеното мече Митко
· Светлина за очичките на Ани - II
· 5 декември - Международен ден на доброволеца
· 14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
· Кое ни прави добри?
· FunStarter: Подаръците, които не познават срокове
· Отървете се от бъркотията по пода! Или как да изберем мебели за съхранение на играчки
· 6 идеи как да пазарувате по-евтино
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Вторник
14
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
На 13 октомври жени от цял свят свалят сутиените. Но не за това, към което ни води въображението, а за...
Световен ден на динята - 3 август
Световният ден на динята се отбелязва на 3 август, но се празнува предимно в САЩ. На този ден се организират...
Да се справим със страха от летене веднъж завинаги
Въздушният транспорт е все по-достъпен. Според статистиките, той е води и за най-безопасен. Възможността...
Закон във Франция цели пестенето на храна с благотворителна цел
През август 2015 година във Франция беше приет закон, който цели спирането на изхвърлянето на храна от...
Фитнес според типа фигура - II
ТИП Н Особености на фигурата – визуално ханшът е равен по ширина на раменната област, горната и долната...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Антиоксидантите – къде да ги намерим?
Сигурно сте чели доста неща за антиоксидантите и знаете, че липсата им в организма може да доведе до...
Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
Още за подсладителите - II
Както споменахме обаче, освен синтетични, съществуват и естествени подсладители, които се извличат от...
Food revolution day в България - мирна революция в името на детското здраве
Стане ли дума за здравословно хранене на децата, всеки родител действа според разбиранията си. Когато...
Какво да хапваме за дълбок и пълноценен сън?
Между съня и храната съществува неоспорима връзка. Оказва се, че това, което консумираме на вечеря, може...
Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
Забравените свойства на английската сол
Когато чуете „английска сол”, най-вероятно в главата ви нахлуват мисли за клизма, детоксикация и отслабване,...
Семейна киновечер представя...
Прекарваме ли достатъчно време със семейството си? Познаваме ли се? Можем ли да общуваме, да се смеем...
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Необикновените свойства на една обикновена круша
Ароматните и сладки плодове на крушата са известни още от древни времена и човечеството отдавна се възползва...
Избелване на зъбите: митове и истини
Усмивката е нашата визитна картичка. Когато тя е ослепително бяла и красива, ще даряваме околните по-често...
Ориенталският танц
В древността танцът е бил мистичният език, чрез който хората са се свързвали с божествата и с мъдростта...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
Мащабно проучване: Изкуствените подсладители увеличават риска от рак с 13%
Огромно по мащабите си проучване сочи тревожни данни за връзката между консумацията на изкуствени подсладители,...
Непосилната лекота на килограмите
Живеем в несъвършен свят, в който най- много се цени съвършенството. Идеалите, които преследваме за външния...
Летните натравяния или отпуска в...
Лято – това е благословено време, когато на-после успяваме да си вземем дълго мечтаният отпуск и готови...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook