Очаквани и неочаквани ползи от бременността

Hera.bg

Цвети Цанева
Правило ми е впечатление, че когато се заговори за бременност винаги се разнищват неприятните изживявания. Самите бременни често обичат да се оплакват и така заразяват не- бременните си приятелки с някакъв негативизъм, който е в състояние да ги отблъсне от една бъдеща бременност. Сутрешното гадене, напълняването, стриите, променените вкусове, хормоналните бури (тук бъдещите татковци имат много да допълнят), затрудненото придвижване, болките в кръста, гърба и какво ли още не – това върви, малко или много, с всяка бременност.

Всичко това засилва убеждението, че деветте месеца са едва ли не някакъв „лош” период, през който всяка жена (и мъж) трябва да премине, за да се стигне до „чудото на раждането”, „пълното щастие” и „безкрайната любов”.
Но не е съвсем така. На бременността може да се погледне през съвсем друга призма, която кара вече родилите жени да признават с половин уста, че бременността е била най- щастливият период в живота им. Като в „най” няма и капка преувеличение.


Ето някои предсказуеми преимущества на бременността:

Бременните жени са по-загрижени за здравето си. Стига да проявяват достатъчно съвест и отговорност към бебето и да са наясно, каква е връзката между хранителните и другите им навици и плода. Бременните следят за качеството на храната, лекарствата, които приемат, често променят драстично режима си – хранене, движение, достатъчно сън. Другата безспорна положителна промяна е отказът от цигари и алкохол, наркотици. Макар и неустановено с точност, тези фактори са в състояние трайно и необратимо да увредят плода по всякакви възможни начини. По- съвестните жени смятат бременността си за удачен повод най-сетне да се откажат от вредните си навици, нещо, за което дотогава не са намирали воля. Освен това, грижата за здравето не свършва с раждането, кърмачките трябва още повече да внимават за това, което приемат – храна, напитки, подправки, билки, лекарства. Постепенно тази грижа се превръща в навик за цял живот.

Сексът е невероятен. Факт. Предразсъдъците в това отношение са отдавна опровергани и за един нормален сексуален живот по време на бременността пречки няма. От самото начало, ако няма някакви неразположение, та чак почти до края, сексът е по- чувствен и удовлетворяващ. Хормоналният свят на бременната жена се променя, като половите хормони достигат максимални нива. Тазовата област е по- богато кръвоснабдена и подсилва усещанията. Интензивността им е повишена и заради чувствителността на гърдите, насладата от масажа, повишената изостреност на сетивата. Задръжките от контрацепцията, месечните неразположения, предменструалният синдром се изпаряват.

Емоционално жената е чисто и просто по- щастлива. Ако бебето е дълго мечтано, добре планирано или пък е „най- сладката” грешка на двама, които се обичат, чакането на бебе създава у жената чувство за пълнота. Женствеността и разцъфва, тя се усмихва повече, обгрижена е и тези, които я обичат споделят радостта и. Връзката с бъдещия татко в идеалния случай укрепва, те се свързват по един нов, още по- силен начин и емоционално съзряват един към друг и към отговорността си.


Ако за тези ползи сме чували малко или много, ето и някои по- неочаквани ползи от ежедневието:

Всичко ни е простено. Не искаме да ходим на служебния банкет и тази година – пропускаме. Приятелка ни моли да отидем на тур из магазините или мола, а на нас ни се пийва кафенце на сладки приказки – тя ще ни угоди. Любимият настоява за вечеря с колегата и семейството му, а на нас ни се гледа филм или чете книга – пак се оправдаваме с бременността. Правото да се поглези е право номер едно за една бременна жена.

Своеволия, внезапни хрумки и вкусно похапване – стига да не прекаляваме в капризите си, всички с радост се втурват да ни угаждат. Любимата ни леля прави и любимият сладкиш, но все по- рядко, достатъчно е да кажем: „на бебето му се хапва от твоя сладкиш” и тя запретва ръкави. В магазина виждаме нещо вкусно, което не хапваме всеки ден, но много обичаме, непрактично е, а и не съвсем по джоба – кой ще смее да ни откаже? Всичко може да се оправдае с хормоните, неразположенията или „лекарят ми забрани”.

Кавалерството – макар да не живеем в идеално общество, повечето хора се съобразяват с бременните на публични места. В градския транспорт, на опашките в магазини, в административни сгради, пред лекарския кабинет – обикновено, с побутване и подканяне, повечето хора дават предимство. По- загрижените предлагат чаша вода, стол да поседнем, а ходенето до тоалетна в кафене, на което не сме клиент, нещо немислимо до този момент, вече не е невъзможно.

И разбира се, като всяка промяна в живота, и тази е съпроводена с нови контакти, нови познанства, нова информация. Особено ако посещаваме курсове за бременни, където това е част от цялата идея. Но често и чакането пред женската консултация е достатъчно да завържем, ако не приятелство за цял живот, поне неангажиращо познанство, което да ни разсее. Това своеобразно „сверяване на часовника” често е повече от успокоително за една бъдеща майка, още повече, ако е първа бременност или няма приятелки в същото положение. Понякога вътрешните тревоги и неизказани въпроси, които ни се струват глупави, за да бъдат казани на глас пред лекар или роднина, стават толкова големи, че могат да докарат истински стрес и объркване.

Ето, че бременността не изглежда толкова страшна, нали? Това е период, може би страшен на пръв поглед, но вълнуващ и несравним, с който и да е друг. Осъзнаването, че ползите са може би повече от неприятните моменти, ще промени нагласата ни. Тогава ще си кажем с усмивка: „Това са най- щастливите месеци в живота ми”, още докато сме бременни.

Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=1926