Очаквани и неочаквани ползи от бременността
Правило ми е впечатление, че когато се заговори за бременност винаги се разнищват неприятните изживявания. Самите бременни често обичат да се оплакват и така заразяват не- бременните си приятелки с някакъв негативизъм, който е в състояние да ги отблъсне от една бъдеща бременност. Сутрешното гадене, напълняването, стриите, променените вкусове, хормоналните бури ( тук бъдещите татковци имат много да допълнят), затрудненото придвижване, болките в кръста, гърба и какво ли още не – това върви, малко или много, с всяка бременност.
Всичко това засилва убеждението, че деветте месеца са едва ли не някакъв „лош” период, през който всяка жена (и мъж) трябва да премине, за да се стигне до „чудото на раждането”, „пълното щастие” и „безкрайната любов”.
Но не е съвсем така. На бременността може да се погледне през съвсем друга призма, която кара вече родилите жени да признават с половин уста, че бременността е била най- щастливият период в живота им. Като в „най” няма и капка преувеличение.
Ето някои предсказуеми преимущества на бременността:
Бременните жени са по-загрижени за здравето си. Стига да проявяват достатъчно съвест и отговорност към бебето и да са наясно, каква е връзката между хранителните и другите им навици и плода. Бременните следят за качеството на храната, лекарствата, които приемат, често променят драстично режима си – хранене, движение, достатъчно сън. Другата безспорна положителна промяна е отказът от цигари и алкохол, наркотици. Макар и неустановено с точност, тези фактори са в състояние трайно и необратимо да увредят плода по всякакви възможни начини. По- съвестните жени смятат бременността си за удачен повод най-сетне да се откажат от вредните си навици, нещо, за което дотогава не са намирали воля. Освен това, грижата за здравето не свършва с раждането, кърмачките трябва още повече да внимават за това, което приемат – храна, напитки, подправки, билки, лекарства. Постепенно тази грижа се превръща в навик за цял живот.
Сексът е невероятен. Факт. Предразсъдъците в това отношение са отдавна опровергани и за един нормален сексуален живот по време на бременността пречки няма. От самото начало, ако няма някакви неразположение, та чак почти до края, сексът е по- чувствен и удовлетворяващ. Хормоналният свят на бременната жена се променя, като половите хормони достигат максимални нива. Тазовата област е по- богато кръвоснабдена и подсилва усещанията. Интензивността им е повишена и заради чувствителността на гърдите, насладата от масажа, повишената изостреност на сетивата. Задръжките от контрацепцията, месечните неразположения, предменструалният синдром се изпаряват.
Емоционално жената е чисто и просто по- щастлива. Ако бебето е дълго мечтано, добре планирано или пък е „най- сладката” грешка на двама, които се обичат, чакането на бебе създава у жената чувство за пълнота. Женствеността и разцъфва, тя се усмихва повече, обгрижена е и тези, които я обичат споделят радостта и. Връзката с бъдещия татко в идеалния случай укрепва, те се свързват по един нов, още по- силен начин и емоционално съзряват един към друг и към отговорността си.
Ако за тези ползи сме чували малко или много, ето и някои по- неочаквани ползи от ежедневието:
Всичко ни е простено. Не искаме да ходим на служебния банкет и тази година – пропускаме. Приятелка ни моли да отидем на тур из магазините или мола, а на нас ни се пийва кафенце на сладки приказки – тя ще ни угоди. Любимият настоява за вечеря с колегата и семейството му, а на нас ни се гледа филм или чете книга – пак се оправдаваме с бременността. Правото да се поглези е право номер едно за една бременна жена.
Своеволия, внезапни хрумки и вкусно похапване – стига да не прекаляваме в капризите си, всички с радост се втурват да ни угаждат. Любимата ни леля прави и любимият сладкиш, но все по- рядко, достатъчно е да кажем: „на бебето му се хапва от твоя сладкиш” и тя запретва ръкави. В магазина виждаме нещо вкусно, което не хапваме всеки ден, но много обичаме, непрактично е, а и не съвсем по джоба – кой ще смее да ни откаже? Всичко може да се оправдае с хормоните, неразположенията или „лекарят ми забрани”.
Кавалерството – макар да не живеем в идеално общество, повечето хора се съобразяват с бременните на публични места. В градския транспорт, на опашките в магазини, в административни сгради, пред лекарския кабинет – обикновено, с побутване и подканяне, повечето хора дават предимство. По- загрижените предлагат чаша вода, стол да поседнем, а ходенето до тоалетна в кафене, на което не сме клиент, нещо немислимо до този момент, вече не е невъзможно.
И разбира се, като всяка промяна в живота, и тази е съпроводена с нови контакти, нови познанства, нова информация. Особено ако посещаваме курсове за бременни, където това е част от цялата идея. Но често и чакането пред женската консултация е достатъчно да завържем, ако не приятелство за цял живот, поне неангажиращо познанство, което да ни разсее. Това своеобразно „сверяване на часовника” често е повече от успокоително за една бъдеща майка, още повече, ако е първа бременност или няма приятелки в същото положение. Понякога вътрешните тревоги и неизказани въпроси, които ни се струват глупави, за да бъдат казани на глас пред лекар или роднина, стават толкова големи, че могат да докарат истински стрес и объркване.
Ето, че бременността не изглежда толкова страшна, нали? Това е период, може би страшен на пръв поглед, но вълнуващ и несравним, с който и да е друг. Осъзнаването, че ползите са може би повече от неприятните моменти, ще промени нагласата ни. Тогава ще си кажем с усмивка: „Това са най- щастливите месеци в живота ми”, още докато сме бременни. |
Коментари
2012-04-09 #5 Цвети и всяка трудност се забравя и изглежда смътен спомен в момента когато видиш бебчето и те юрне ежедневието. дотогава всяко усилия си струва
лили, чак сега виждам, мерси за поздрава, бояна е вече на 2 месеца и е едно чаровно бузесто бебче
2012-04-05 #4 Лора Зависи с каква бременност си - за бързото минаване на деветте месеца Когато ходиш на лекар всяка седмица или през седмица, бият ти всякакви лекарства в задника всеки ден (който е станал син и на бабунки) и всякакви други екстри, някакси не можеш да се зарадваш, камоли да се отпуснеш да ти "мине времето". Пожелавам на всяка бъдеща майка лека бременност.
2012-02-07 #3 lili_vanili Деветте месеца минават тооолкова бързо! Щастлива съм, че имах прекрасна бременност с нито едно неразположение, шофирах до последния ден, работех също така и не прекарвах времето си във форумите пълни с негативизирани мами позволявах си всичко... , сдобих се с 22 кила отгоре, но пък 7 месеца по късно килата вече ги няма. Покрай бременността (и вече бебето) наистина преоткрих приятелството с много познати. Цвети честито бебче
2012-02-07 #2 Инна Георгиева Както във всеки един миг от живота ние избираме какво да видим от него. За съжаление, както и често сме коментирали, наистина повечето информация от бременни е доста негативна. Това започва още преди бременноста, а по нейно време се допълва от "ти ще видиш в еди кой си месец какво ще стане". Всичко това е безкрайно странно, защото някак си го виждам, че трябва да даваш кураж и да разказваш за хубавите неща на непреминалите през това. Не казвам да скриваш неудобствата, подразбира се че такива има във всеки миг, в който има промяна в живота ни. Но както и започнах: Ние избираме какво да видим. И ако имаш очи да видиш и усетиш, щастието и радостта "са ти в кърпа вързани"
2012-02-07 #1 teodora Супер си, Цвети! Много весела, истинска и слънчева статия
|
|
Сряда 16 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
3 идеи с праскови за захранване на бебето
Според най-разпространената схема на захранването, сурови праскови може да се дават на бебета, навършили...
Флирт не е безобидна игра
Изследвания твърдят, че мъжете флиртуват повече от жените. Истината обаче е, че голяма част от тях нямат...
10 мита в общуването, в които продължаваме да вярваме
Днес отдаваме голямо значение на комуникацията. Страх ни е да помълчим. Особено, когато сме с някого....
Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете:
Всичко е вкусно, когато си гладен
...
Женският алкохолизъм
Пиян, почти в безсъзнание мъж се търкаля под пейката в парка. Към този пейзаж вече сме привикнали. Той...
Офисният хладилник: инструкция за употреба
Обядът ви е изчезнал, a вие просто не проумявате, къде може да се е дянал. След втората инспекция по...
Романтичен тероризъм
Купища червени рози, плюшени играчки, разходки до романтични места, вечери на свещи – това са бойните...
Въпрос на принципи
За някои хора казват, че са „принципни“... но какво означава това? Кое всъщност ни прави принципни и...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Дали той все още обича бившата си?
Сигурно ви се е случвало да излизате с мъж, който до съвсем скоро е бил в сериозна връзка. И още по-сигурно...
Идеи за ръчно изработени подаръци
Изборът на подаръци често се оказва голямо предизвикателство – къде заради изчерпаните идеи, къде заради...
Козметиката, която можем да дадем на заем...на мъжа си
„Мъжете са лишени от суета - за тях това, как изглеждат, няма никакво значение!” Авторът на тази теория...
Бъдещи майки: Какво да вземем в родилното?
Като всяка бъдеща мама, на която скоро й предстои раждане и аз съм в процес на подготовка за появата...
Защо все още съм сама?
Това е най-кошмарният въпрос за необвързаните жени. Особено, ако „всичко им е наред”. Което преведено...
Нуждаеш ли се от това? - II
Да излезем от омагьосания кръг
Когато сме в магазина и вземем стоката в ръка, е добре да се замислим:...
Реформаторската педагогика на д-р Мария Монтесори
Мария Монтесори е може би най-известното женско име в педагогиката. Тя е основател на цяла школа в обучението...
Фрилансър – професията на новото поколение
Службата на работно време донякъде напомня на вечните мъки на митичния Сизиф. Той бил осъден да търкаля...
Разпределение на домашните задължения
Живеем в доста странен съвременен свят, в който не малка част жени се опитват да ни убедят, че задължения...
Лекарства „на ръба” – антибиотиците
Първият в историята антибиотик е пеницилинът. Той е открит през 1928 г. от английския учен Александър...
Може ли телевизията да е полезна за децата?
Силно вярвам в това, че твърде дългото стоене пред телевизора не е от полза на децата. Много сме говорили...
Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
Когато любовта се превърне в обсебване - II
Между нас не бива да има тайни
Споделяме с любимия всяко наше преживяване – от проблемите на работа...
Как да разпознаем фалшивите приятели?
Все по-трудно се ориентираме за хората около нас - маските стават все по-сложни, нямаме време и енергия...
Бебешка козметика, аптечка и дрешки - V
В многообразието от марки и видове детска козметика, предлагано в търговската мрежа, можете тотално да...
Време да не бъдем толкова добри
Всички жени са ангели, но когато ни пречупят крилата, се налага да яхнем метлата. Два сценария, в които...
|