Да заживеем под един покрив
![](i/icon-send.png) Изпрати
Преминали сме на следващия важен етап в отношенията ни – съвместното съжителство.
Когато сме заедно по цял ден, ни се е струвало прекрасно и съвсем логично да искаме да удължим тези мигове във времето, като заживеем заедно. Това обаче е предизвикателство, което може да преобърне представите ни до този момент и да ни сблъска с реалността. Нека бъдем подготвени!
Отделете място за другия. Ако досега сте разпростирали всичките си вещи из цялата къща без проблем, то вече ще се наложи да редуцирате броя им и да направите място за своя любим, тъй като съвместното съжителство предполага равноправие в разпределяне на пространството, което ще обитавате и двамата. Помислете си наистина ли ви трябват всички тези дрехи, половината от които изобщо не сте подозирали, че съществуват, докато не сте ги „открили” на път за новото жилище. Приемете това като възможност да се отървете от ненужното, което ви е затрупало и ви пречи да видите какво наистина имате. Старайте се да не превземате целия гардероб и да оставите достатъчно място за ризите на половинката, за вещите му в банята и т. н.
Разделяй и владей. За да няма конфликти между вас на битова основа, се постарайте да определите ясни граници кое е вашето пространство и кое – неговото. Не поставяйте любимото същество пред свършен факт. Дайте му възможност да избере кои шкафове ще му е удобно да ползва и да подреди самостоятелно вещите си, ако има желание за това. Оставете го да се чувства като у дома си, а не като на гости или на хотел. Бъдете толерантна, докато свикне, особено ако до този момент е бил сам и не знае как да съжителства с вас и изисквайте същото в отговор.
Направете ремонта заедно. Съвместното съжителство се случва в двойката, точно поради желанието за съвместност и заедност, което означава, че е добра идея заедно да изберете жилището, в което ще живеете и независимо чия собственост е то, да не забравяте, че когато сте двойка, трябва да се научите да делите и да отстъпвате своето. Също така да правите и компромиси – например за цвета на тапетите в хола, или за любимия стол на партньора, който той държи да донесе в новия ви дом. Да сътворите заедно облика на дома ви ще ви сплоти още повече и ще засили чувството ви за съвместност. Така много по-лесно и двамата ще се почувствате у дома си – в дома, който сам сте си направили. Оттам нататък той ще се гради и като атмосфера, защото не всичко опира до мебели и вещи.
Разпределете задачите. Не прехвърляйте задълженията по поддръжката на общото ви жилище един върху друг или само върху единия. Уговорете се от самото начало кой какво ще върши в този дом или си направете график. Разбира се, одобрявайки го съвместно – в това е смисълът, а не да налагате правила насилствено, не сте в казарма. Не абдикирайте от поетите задължения и не допускайте да се нагърбвате с цялата работа сами, докато партньорът ви чака наготово. Научите ли се така веднъж, не очаквайте помощ. Определете си например кой ще мие чиниите и кой ще изхвърля боклука и понякога правете рокади, за да няма някой от вас усещането, че е взел най-неприятната част и е ощетен.
Общият бюджет. Ако до този момент не сте делили финансите с друг, можете да срещнете трудности. Тук има много варианти – дали всеки ще разполага с определена сума, или ще вадите пари от общата каса, дали ще записвате на файл или в тетрадка, е въпрос на избор. Важното е да направите нещата така, че утре да не осъмнете без пари, заради зле разпределен бюджет и най-вече да не давате поводи да се карате. Едни от най-грозните сцени се случват именно заради пари. Разпределете ги така, че всеки да има някаква сума за свои лични нужди, които да прецени кога и за какво да използва. Дори в това ви е нужна „територия”.
Нагодете режима си. Партньорът ви е свикнал да се излежава до късно, докато вие се будите от ранни зори и не ви свърта. Той иска да пазите тишина, а вие вече вилнеете вкъщи, тряскате врати, шкафове, не се съобразявате с необходимостта му от повече почивка. И докато той не може да сложи и залък в устата си сутрин, вие имате нужда от обилна закуска. Вечерта сценарият се повтаря, но в обратен ред – вие сте изтощени от дневната си активност и искате спокойствие и тишина, докато половинката иска да излезе навън или да спи на включен телевизор… всеки иска да запази нещата максимално такива, каквито са били преди да заживеете съвместно, защото така е свикнал цял живот. Помислете обаче колко повече години съвместност ви очакват и дали искате да ги прекарате в пререкания. Най-добре не налагайте на любимото същество кога и какво да прави. Нали искате да се чувства у дома си, а не в дневен център? Дайте му да диша и отново изисквайте същото. Не се дръжте като скачени съдове и давайте възможност и на себе си, и на него, да запазите индивидуалността си и да имате и самостоятелни занимания, макар и под един покрив.
Намерете кое ви обединява. Ако все още не сте го открили, преди да се нанесете в новия дом, сега е моментът да го направите. Разберете кои са съвместните ви любими занимания – дали ще е готвене, гледане на филми, или някакво хоби е без значение. Важното е да си осигурите повече съвместни моменти, които да направят връзката ви по-красива и съвместна. Ако сте чули думата „съвместност” твърде много пъти, то е защото това ви предстои оттук нататък. Направили сте голяма стъпка и занапред винаги ще мислите за всичко, умножено по две. Дори да сте много различни, с времето ще се синхронизирате и ще откривате все повече неща, които ви свързват. Най-важното сред тях е налице – обичате се.
|