Как да избираме детски играчки. И какви?
 Изпрати
Да купуваш играчки - на пръв поглед това си е чиста проба забавление. Ами да, какво му е сложното, ще кажете - влизаш в магазина и избираш. Лесно е при такова разнообразие, само пари да има, ще допълните вероятно. Но всъщност далеч не е така. Защото да избираш играчки е сериозна и отговорна задача. Неправилно подбраните може да навредят на психологическото развитие на децата, както и на тяхното здраве.
На първо място играчките трябва да са безопасни. И то по няколко критерия:
1. Материалите, от които са направени. Тук, разбира се, става въпрос най-вече за пластмасовите. Трябва да бъдете изключително внимателни с тях. Твърде често вече дори и у нас се изтеглят играчки, защото съдържат опасни за здравето вещества. Зачестяват случаите на астма и други заболявания, причинени от любимите кукли или камиончета на детето. Затова най-добре е да предпочетете естествените материали – дърво, хартия, плат, метал. Но, ако се налага да е пластмаса, нека бъде от производител, представящ нужните сертификати. Оглеждайте добре кутията и четете надписите. Следете за маркировките, позволяващи играчките да се продават в ЕС, така поне ще имате някаква гаранция. Това е от изключително значение, защото много често дори и при по-големите деца, играчките попадат в устата и при некачествени материали, това може да доведе до отравяне. Избирайте по-меката пластмаса, тъй като тя не се чупи лесно и няма опасност да се строши така, че да останат остри ръбове, на които детето да се пореже.
2. Боите, с които са боядисани играчките. Това е другият препъни камък. Те също могат да бъдат токсични. Проверете освен това дали се лющят лесно. Ако е така има опасност да бъдат погълнати от вашето мъниче и да му навредят.
3. Големината – това има значение при децата до три години. На тях не бива да се дават прекалено малки играчки или такива, съдържащи отделящи се дребни частици, защото мъниците на тази възраст слагат всичко в устата си и могат да се задавят. Бъдете внимателни и с гумените играчки, които имат вградена свирчица, за да издават различни звуци при натискане. Тя лесно се изважда и може да задави детето, още повече, че тези играчки по презумция основно се дъвчат.
4. Връвчици, панделки и всякакви други подобни аксесоари, с които мъника би могъл да се удуши, усуквайки ги около врата си.
На второ място освен безопасна играчката трябва да бъде съобразена с възрастта на детето и с уменията, които то има на този етап от развитието си. Ако не е правилно преценена тя ще си остане в шкафа, след като бъде задоволено първоначалното любопитство. Например до годинката са нужни предимно играчки, които да развиват сетивата – зрение, слух, допир. Подходящи са дрънкалки с различни цветове, материи, звуци, както и такива за дъвчене или чесалки, неоценими помощници при никненето на зъбките.
След годинката човечето вече е проходило и най-желани стават играчките за бутане и дърпане. Както и всякакви конструктори, пирамиди, елементи за поставяне в различни форми и т.н.
От три до към пет годинки на първи план излизат т.нар ролеви игри, които копират почти точно ежедневни дейности, извършвани от големите. Тук вече е времето на кухненските сетове, куфарчето с инструменти като на татко и т.н.
Освен да забавляват играчките имат и още една функция да развиват – въобръжението, фантазията, знанията, сетивата, тялото. Те трябва да позволяват на детето да се ориентира в пространството, да научава основни физични закони, да развиват логическото му мислене и фантазията и т.н., и т.н.
Затова избирайте т.нар развиващи играчки. Ето няколко такива примери:
- Конструктор – всякакви видове - стандартни, магнитни, свързващи елементите на различни принципи. Разнообразието е голямо. Големината им също. За мъниците изберете този с най-големите части. С някои конструктори от типа на лего и магнитните могат да се правят цели макети и с тях с удоволствие играят и майките и татковците. Така че те доста дълго време са в употреба. За по-големите изберете конструктори, от които може да се сглоби движещ се модел на кола, камион или самолет. Много е вълнуващо, когато построиш със собствените си ръце, нещо и то функционира.
- Пъзел – и тук вариантите са много. Освен стандартните, които варират като големина на частите, сюжети и брой елементи има и ЗD и такива като топка (кръгли). Признайте си сигурно и на вас все още ви прави удоволствие да нареждате пъзели? Това е чудесно, защото ще можете заедно с детето си да сглобявате семейно някой голям и сложен модел. Вярвайте ми миговете прекарани заедно в това начинание са много скъпи за детето ви. Усложнявайте постепенно пъзелите, които купувате.
|
|
|
Вторник 3 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Гардероб по мярка
Той просто отказва да ви е в помощ, изнервя ви до краен предел и отношенията ви се изчерпват с фразата...
  Красив фотоалбум след отпуската
До съвсем неотдавна количеството снимки, направени по време на отпуската се ограничаваха с две-три ленти...
 Васильовден
На 1 януари в народната традиция се преплитат няколко празника. Затова и тази дата се нарича с много...
  Рециклирай: Ролки от тоалетна хартия
Един прекрасен начин да използваме останалата ролка на тоалетната хартия е да направим собствен биоразградими...
  Пресни подправки от терасата
Подправките са душата на всяко ястие, а какво по-хубаво от това да са пресни и току-що откъснати. Вече...
  Домашна картотека
Една от най-активните характеристики на всички листове и листчета е да се губят и дори понякога мистериозно...
 За Новата година: да изчистим дома си от негативната енергия
Нова година, ново начало. Затова традицията повелява да я започнем на чисто. Тази задача обаче не се...
  Коледни Заговезни и свети апостол Филип
Коледни заговезни или заговелки се нарича денят преди Коледните пости - 14 ноември. Той се смята и за...
  Пъзел за най-малките - Народните будители за деца и родители
С Цвети си говорехме за наближаващия 1 ноември - Ден на народните будители. Хрумна ни че, малките деца...
 2 май - св. равноапостолен цар Борис-Михаил - Покръстител на българите
На 2 май българската Църква чества паметта на цар Борис-Михаил – покръстителя на българския народ. Той...
  Декупажът или как да превърнем обикновеното в необикновено
Може би и вашият дом е пълен с такива предмети – скучни едноцветни чинии, обикновени саксии, стъклени...
 След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
  Петседмична система за чистене - I
Когато не живеете сами и има кой да разхвърля, е много трудно да ходите след всеки и постоянно да разтребвате....
 Засейте през есента луковиците на пролетните цветя
Знаем кои са предвестниците на пролетта. Това са първите цветя – кокичета, минзухари, лалета, зюмбюли,...
  17 септември - Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София
На 17 септември църквата почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов и отдава почит...
  Какво да сложим на масата на Бъдни вечер
Всички знаем, че на Бъдни вечер се поднасят нечетен брой ястия, но когато се стигне до планиране на менюто,...
  Между сериозната връзка и Неговите неясни сигнали
Тя иска сериозна връзка, той подава неясни сигнали. Познато ли ви звучи? Много жени са се блъскали над...
|