Най-щастливият ужас - родителството
На въпроса „кой е най-хубавият ден от живота ви?“, по-голямата част от жените с деца биха ви отговорили именно това- „раждането на детето ми“. Сред нас има дори такива, които осъждат правото на една жена да не роди дете просто, защото така е решила, защото има други цели и виждания за живота си. Ако трябва да бъда честна, аз също съм на мнение, че едно от задълженията ни е да продължаваме човешкия род. Всъщност, най-отговорното, трудно и същевременно прекрасно „задължение“. Дали обаче понякога думата „прекрасно“ не изчезва от цялостната картинка и не стигаме до страшни мисли като тази „трябваше ли да ставам майка? Наистина ли ще се справя?“ И не, това не е съжаление, а по-скоро страх- страх, който голяма част от нас никога не биха признали. Но да си „поговорим“ за тях- страховете и мислите на майките, за които родителството понякога е същински кошмар.
Страхът от незнайното
Казват, че когато нямаш деца, не можеш и да ги заобичаш истински. Съществува обаче и другият вариант - с раждането на дете, да започнеш да ги обичаш една идея по-малко, поради отговорността, която изведнъж се стоварва на главата ти. Отговорност, която не е „днес ще го свърша и утре съм свободна“. Отговорност, която е за цял живот. В даден момент осъзнаваш, че никога не си свободен, защото има едно човече, което е по-важно от теб- човече, което все още не знае друго освен да плаче, да се тръшка и крещи, да не иска да яде и да иска цялото ти внимание на 100%. Не малко жени се оказват неподготвени за тази ситуация. А и няма как да са. Само, когато ти дойде до главата, разбираш какво всъщност е. И ако в даден момент се чувстваш твърде безпомощен и изнервен, това далеч не означава, че не обичаш детето си. Виждала съм (в повечето случаи по-млади) майки, които плачат редом с децата си, просто защото наистина не знаят как да ги успокоят и развеселят. И в това няма нищо осъдително.
Жертвата
Каквото и да си говорим, родителството е жертва, с която почти никоя бъдеща майка не е напълно наясно. Едва, когато осъзнаеш, че време за важни за теб неща вече нямаш или имаш наполовина, а някои желания и мечти завинаги са си отишли и няма как да се върнат, едва тогава си даваш сметка за истинската жертва, която правиш. Разбира се, че тази жертва си заслужава и естествено, че много от нас няма да харесат думата „жертва“ употребена тук, но това е самата истина- не можеш да имаш всичко. Често, за да имаш дете, трябва да нямаш нещо друго. Аз самата много често казвам, че не познавам жени, които да съчетават перфектно кариерата с децата. Не, няма такива. Не познавам умни и интелигентни жени на високи постове в работата, които да прекарват достатъчно време с децата си. Не познавам и истински отдадени на децата си майки, които да са покорили високи професионални върхове. Убедена съм, че винаги едното е за сметка на другото и че една жена сама прави своя избор и не трябва да бъде съдена за него.
Ужасните случки
Нима не сте виждали майка, чието дете е болно? Безсънните нощи, притеснението, нервите, сълзите, ужасът, изписан на лицето и, обикалянето по лекари и болници, безпомощността…Всички тези чувства и състояния не са никак за подценяване. Познавам майки, които изпитват същински ужас, когато чуят думата грип, защото децата им са лежали в болници с тежки пневмонии. Какво остава за онези, чийто деца са раждат увредени или в последствие се разболяват от тежка болест. Никоя от нас не е застрахована да бъде една от тези майки. Никоя от нас не знае дали един ден няма да изгуби собственото си дете. Защото то е като всички нас- човек от плът и кръв. Именно поради тези опасности, някои жени изпадат в отчаяние, след като създадат деца и преминат през няколко техни боледувания. Страхът понякога е наистина огромен. Страх, който знаят, че биха си спестили, ако бяха избрали да не стават майки.
Страхът от порастването
Има родители, които преживяват много тежко порастването на децата си- тяхното отдръпване, нарастващото им желание да бъдат самостоятелни личности, проявата на собствени интереси, увеличаващото се време за прекарване с приятели. Та това все пак са нашите деца- онези, на които сме помогнали да проходят, които сме пазили да не паднат, за които сме мислили и сме се грижили ден и нощ. Не е така лесно да приемем, че те вече се превръщат в големи хора, които след няколко години ще имат свои семейства и ние няма да сме вече до тях. Ще бъдем, но не и по начина, по който сме свикнали. Този страх е особено голям за самотните майки и за онези сред нас, които са загърбили голяма част от себе си и своя живот в името на децата си. Тази раздяла понякога е наистина страшна- толкова страшна, че е в състояние да създава мъже, държащи се за полата на мама до 40 годишна възраст и жени, не успяващи да изпържат яйца на съпрузите си, защото мама никога не им е давала да се цапат в кухнята. В даден момент ние започваме да вредим на собствените си деца вместо да им помагаме, особено когато сме твърде близки с тях. И в това също няма нищо осъдително, защото го правим с чисти сърца и от майчина любов, която и за миг не се замисляме, че може да ги превърне в това, което ние самите не искаме да бъдат.
Отдръпването на приятелите ви, когато станете родител, а те все още нямат деца, е най-малкият проблем, който може да имате. Останалите грижи, които ви очакват са наистина далеч по-сериозни. Мислите за това дали ще имате достатъчно средства да осигурите всичко, от което се нуждаят. Мислите дали ще ви стигне времето да ги научите на всичко, което искате да знаят. Постоянно си задавате въпроса дали вие самите сте достатъчно добри, за да им дадете пример и да направите и тях такива. Страх ви е във всеки един момент, в който не са си вдигнали телефона. Във всяка секунда, в която вече пораснали се разхождат навън без вас.
Да. Страховете са много. Грижите също. Но радостта е неповторима. Думата „мамо“ най-хубавата на света, а това да оставиш поне един добър, достоен, честен и отговорен човек след себе си, най- важното, което можеш да сториш в този живот. Майка ми на свой ред би добавила „да, и теб обичах и те обичам безкрайно, но как се обича внуче, не мога да ти опиша!“ Затова….страхувайте се- човешко е. И всяка майка го прави. Колебайте се дори. Съмнявайте се в себе си. Само така ще ставате по-добри с времето. Защото никой не се ражда знаещ. А майчинството е същевременно един от най-лесните и най-трудни уроци за научаване. Урок, за който ви трябва огромно сърце, много търпение и не малко сълзи. Но и щастие, което не може да се опише с думи.
Сутрин, когато сплитам дългата й коса за училище, изпитвам такова спокойствие и безмълвна радост, с които денят ми няма как да не започне добре… |
|
|
Събота 14 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Органайзър за диадеми, фиби
Няма ред вкъщи с тези две момичета и това е! Диадеми, фиби, ластици, ключодържатели, гривничка от еди...
Как да научим детето на търпение?
“Децата не са в състояние да си представят промяна, която не могат да видят.” – Рей Бредбъри
...
"Бебешки" пубертет
Може да ви разсмее това понятие, „Бебешки пубертет”, но това само означава, че просто не сте се сблъскали...
Живот след развода
Да откриеш своята половинка е трудно. Да се разделиш с нея също. Критерии за нормално семейство няма....
„Наесен с песен“ или посрещнете есента малко по-уверени, с пълен джоб ще добавим ние, от MiniZaem.bg
„Кредит“, та дори и малък, и „пълен джоб“ звучат първоначално взаимно изключващите се фрази, нали? За...
Какво печелим, когато губим?
Това е част от диалектиката на живота – докато печелиш едно, губиш друго. И обратното, разбира се. Пропускането...
Кризата на 30-та година - I част
По времето на нашите баби 30-годишната жена се е смятала вече за престаряла. Днес на същата възраст се...
Когато мъжете готвят...
...ние жените затаяваме дъх. Не говоря за тези мъже, които умеят да приготвят само бъркани яйца и сандвичи,...
Имаш нова идея. А сега накъде?
„Казвам се Идеен Вдъхновител и съм начело на отдел „Мозъчен щурм”. Днес ще мислим нестандартно. Мисията...
100 дини под една мишница
За хората, които носят много дини под една мишница, „скука” е непозната дума. Те не само че винаги имат...
Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
Игри с деца за из път
Лятото - време за ваканция и почивки на морето или в планината, на село или коледните и други празници...
Бумът на семейната фотография
Напоследък сме свидетели на истински бум на детската фотография. Било като подарък за някого или сами...
Има ли нужда да съблазняваме собствения си съпруг/приятел? - II
Сексуална ароматерапия
На първо място е интимният гел. Дори да не е ароматизиран, той трябва да осигурява...
План Т
Преди време ако някой ме бе посъветвал да планирам ежедневието и дори месеците си, щях със сигурност...
Физическата активност по време на бременността
Често на бъдещите майки им се втълпява убеждението, че са едва ли не болници – трябва само да си почиват,...
30 юли - Международен ден на приятелството
30 юли като Mеждународен ден на приятелството се отбелязва от 2011 година по решение на Генералната асамблея...
Семейни забавления за студени дни
“Няма нищо по-хубаво от лошото време”, е заглавието на романа на Богомил Райнов, но в ежедневието определено...
Когато емпатията се превърне в проблем
Днес терминът "емпатия" е много популярен и се въвлича в какви ли не контексти. Като цяло се утвърждава,...
Шегата – смешна или нараняваща?
По презумпция шегата трябва да е смешна, нали затова съществува – да разтовари, да свали напрежението...
Отличителните белези на идеалния мъж
Идеалният мъж вероятно не съществува в природата, но е превзел светът на женските фантазии. Досега никой...
Не усложнявайте неща, които може да са прости
Случвало ли ви се е да казвате, че животът е твърде сложен, че взаимоотношенията ви с партньора са объркващи,...
Как да подарим и да получим подарък според етикета
Придържането към етикета е от особена важност, особено що се касае до професионалните отношения. Следването...
Поколението на дегустаторите
Не е необходимо да прибягваме до статистиката, за да се убедим, че през последните десетилетия „младите”...
Защо ни изоставят?
Когато ни изоставят, независимо, дали заради друг човек, или защото любовта просто си е отишла, сме убедени,...
Как да даваме и да получаваме повече любов?
Мадона може би е била права – живеем в материален свят. Зададат ли се празници, втурваме се да купуваме...
Активното раждане е право и избор за всяка жена
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете,...
Подводните камъни на приятелските съвети
Всички ние се чувстваме по-добре, когато споделяме с приятелки своите грижи или проблеми. Правим го,...
Защо трябва да спрем постоянно да се съобразяваме с децата си?
Децата са най-големият консуматор в света, дори децата да са във възраст, в която те дори не са в състояние...
Как детето ни да се справи с тормоза в училище - II
Нормално е децата, които са тормозени, да се чувстват изплашени или ядосани. Но те биха могли да отблъснат...
Да опазим момичетата от ранна сексуализация
Съзряването на децата започва все по-рано. Пубертетът се измества все по-напред - с няколко месеца от...
Телевизионната зависимост
Все по-често релаксираме пред телевизора, използваме електронната кутия, за да ни приспива, гледаме към...
|