 О като оптимист
 Изпрати
Oсвен оргазмa голямото О отбелязва и оптимизма. Той е един от ключовите елементи за щастието в една двойка. Събрани като семейство, оптимистът и песимистът често дърпат в различни посоки като орела и рака. Какво е нужно, за да заработят като отбор и смесената двойка да не се разпъва между небесата и земята?
Представете си следната ситуация - той решава да продадете апартамента и да купи къща. Ентусиазмът му е завиден - новият квартал и съседите щели да са по-добри, това щяло да е ново начало, дори е съгласен да си намери допълнителна работа, за да изплащате кредита по-лесно. Но там, където той вижда възможности, вие виждате началото на катастрофа. Намирате квартала за мръсен, струва ви се, че от сделката само ще изгубите пари и изобщо според вас тази промяна е лоша идея. Ентусиазмът и оптимистичните му прогнози обаче не стихват и в края на годината се сдобивате с къща в краен квартал. След ремонта я продавате за 5 пъти повече пари, отколкото сте похарчили за нея и обновяването й, и в момента се радвате на голяма къща в красиво място, с градина, басейн, охрана и модерен гараж. Той, като виден оптимист, казва – „Знаех си, че ще се получи”, а вие, като негова противоположност - „Е, добре, че нещо не се обърка.” Постигнатото в тази история става възможно благодарение именно на оптимизма. И докато това означава непоколебимата вяра в положителния резултат, песимизмът е постоянното съмнение в добрия край на приказката. У двойката от историята е надделяло желанието на оптимиста, то твърде често в живота става обратното – черногледството на песимиста не позволява на много идеи да се развият. Успехът на брака до голяма степен зависи от възможността на двойката оптимист-песимист да работи като добре смазана машина. И двамата трябва да се научат да вземат възможно най-голяма част от позитивното във връзката, не въпреки, а заради различните нагласи на двамата. Оптимистът и песимистът са постоянно привлечени един от друг, защото всеки от двойката има нужда от качеството, което на него му липсва, но открива у другия. Смесени, двете гледни точки дават пълна и завършена представа за света.
Върнете се към корените си, за да откриете защо, кога и поради какви обстоятелства сте се формирали като оптимист или песимист. Ако детството ви е било бедно, сигурно сега с голямата си заплата се опитвате да наваксате липсващите ви в миналото удоволствия. Споделяте мотото „Веднъж се живее”, не мислите за рискове и задоволявате капризите на детето във вас. Партньорите на такива хора често се плашат от разхищенията и се противят на прищявките, които намира за неразумни. Вместо скандал е по-добре да направите компромис и да си дадете обещание и двамата да харчите разумно. Например - той ще проучи повече оферти за екскурзията до Тайланд и ще вземе най-изгодния пакет (в края на туристическия сезон и не с all inclusive), тя пък няма да пресмята всеки похарчен лев. А ако това пътешествие приключи добре и за двамата, в бъдеще те със сигурност ще решават проблемите си по-лесно, заради изграденото доверие. Понякога ключът за поддържането на баланса се крие в компромиса да отстъпиш контрола над нещата на другия. Оптимистът, който е по-склонен да поема рискове, вижда във всяка идея възможност да постигне нещо добро и полезно. Прекалената доза оптимизъм обаче може да му изиграе лоша шега и да попречи на реалната преценка за съществуващи опасности. Със своята подозрителност в добрия развой на нещата песимистът би действал като балансьор. Веднъж претърпял крах от недобре обмисления си план, следващият път оптимистът ще мечтае по-внимателно. Оптимистът може да окуражава своя партньор, за да добие той достатъчно кураж за нови действия. Ако песимистът не е уверен в способностите си, за да приеме новата длъжност, оптимистичното „Не знаеш дали не можеш, докато не опиташ” ще подейства ободрително. По този начин и песимистът в двойката би осъзнал, че може да поема известни рискове. Проблемите между оптимиста и песимиста се пораждат заради това, че всеки приема своето мнение за реалистично.
Три са основните стъпки, с които може да се поставя знак за равенство в това отношение:
1. Всеки трябва да изказва своето мнение, без да бъде прекъсван от другия.
2. Докато говорите, използвайте думите на партньора си, все едно са отразени с огледало. Повтаряйки ги, ще разберете по-добре какво е искал да каже той. Например: „Казваш, че се притесняваш, че не можем да си позволим нова кола в момента.” Нека партньорът ви използва същия начин на изразяване. Ефектът на огледалото е често използвана терапия от семейните психолози. Целта е всеки от двамата да се постави на мястото на другия и да го разбере по-добре.
3. Признайте гледната точка на партньора си за основателна. Например: „Разбирам притесненията ти за това да си купим нова кола. В момента наистина имаме много разходи.” Това не означава, че сте съгласни с мнението на другия, но показвате, че може да погледнете на света и през неговите очи.
|
|
|
Събота 14 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Възхищението във връзката - защо е важно?
Има едно чувство във всяка връзка, без което е трудно да изпитаме завършена любов. Нарича се възхищение...
  Да надникнем в мъжкия мозък
Често упрекваме мъжете, че са безотговорни или безчувствени. Опитваме се да ги променим, да им “дадем”...
 Можем ли да обичаме твърде много и какви са последствията от това?
Прието е вярването, че няма как да обичаме "твърде много", но в действителност това не е съвсем...
 Какво бихте казали на по-младото си "аз"?
Имали ли сте понякога чувството, че в определен момент от живота ви определен съвет би го променил напълно?...
 Как да: Приготвим сок от сушени сини сливи
Как да приготвим домашен сок от сушени сини сливи (ошав):
Сокът от сушени сини сливи е изключително...
 Страшният полет на любовта
Истинската любов не е само здраво стиснати ръце, тя е невидима нишка между двама, светла енергия, която...
  Да посрещнем студената есен с топлина в душата
Безспорно в живота на всеки от нас има наистина ужасяващи моменти. Няма как да избегнем трудностите и...
 Думи, които мъжете обичат по-често да чуват от нас
Твърди се, че ние жените сме тези, които обичат да „чуват” любовта, че ние имаме нужда от много по-голямо...
  Как да избираме детски играчки. И какви? - II
- Книги – любовта към четенето и книгите се възпитава още от най-ранна детска възраст. Затова започнете...
  Как вкопчването пречи на любовта
Раздялата с любимите хора е мъчно, болезнено преживяване. Стари приятели, любовници, съпрузи, дори малките...
 Михаил Литвак: "И в работата, и в любовта можеш да се отдаваш, но не и да принадлежиш."
Ако някой младеж ви се обяснява в любов и каже: „Не съм виждал по-хубава от теб!“, значи е женкар. Ако...
 Ранно интелектуално развитие на детето
Дали е възможно децата да четат и смятат още на три годишна възраст? И това да не са надарени деца, а...
  Закодирано с целувка
За сексуалните пози днес се пише често и с удоволствие. Целувката обаче, като не толкова пикантна тема,...
 Опасните типове мъже
Запознанствата, флиртовете, първа среща, втора среща...може да мине наистина много време, преди да разберем,...
  Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
|