Безпричинната доброта
Преди години прочетох романа на Ъруин Шоу „Хляб по водите“ и там – знаменателното библейско послание: „Пущай хляба си по водите, защото след много дни пак ще го намериш“. То стана за мен синоним на безпричинната доброта. Нейният красив и дълбок смисъл е именно в това - правиш добро, без да очакваш нищо насреща. То отплува в неизвестното, но по извечния морален закон, че всичко рано или късно се връща, и сторената добрина някой ден ще те намери. Или може би ни се иска да е така.
Харесва ми изразът „безпричинна доброта“ – сторена ей тъй от нищото и за нищо, без каквито и да са подсъзнателни сметки. Макар че, не рядко и в уж най-безкористната ни постъпка има мъничко егоизъм. Или надежда да получим „отплата“. Помагаме на падналия на улицата човек, но дълбоко в нас проблясва мисъл – дано да има кой да помогне и на мен, ако изпадна някога в подобна ситуация. Навремето, когато всеки син ставаше войник, често родители вземаха на стоп непознати войничета и си признаваха чистосърдечно – дано и моето дете, когато е на път, да получи такава помощ от непознат.
В най-чистия си вид безпричинната доброта е плясък от крилата на оня паднал ангел, но все пак ангел, който живее във всеки от нас. Банална истина е, че ние хората в повечето случаи не сме нито грешници, нито светци. Доброто и злото съжителстват у нас къде по-мирно, къде по-драматично и ту едното, ту другото взема превес.
Тъжно е, че добрият човек обикновено минава за глупав или слаб. Той е уязвим. Хитреци и измамници злоупотребяват с добротата му и дори са перверзно горди от това. Вярно е и обратното - често слабохарактерността минава за доброта. А истински доброто изисква и смелост – то е действие срещу общоприетото еснафско поведение, което е най-често на принципа „don't disturb“ /англ. не ме безпокойте/, „не ми разваляйте мъничкия личен рахат“.
Безпричинната доброта е порив, вдъхновение. Тя е помощ, непоискана и непредизвикана. Постъпваш така, защото ти се иска, така го чувстваш. Тя е усмивката сред и въпреки множеството смръщените лица. Тя е в дребни, ежедневни малки добри постъпки към човек, когото виждаш за пръв път и никога повече няма да срещнеш – да го упътиш; да преведеш безпомощен през кръстовището-лудница; да пропуснеш на опашката бързащия, когато ти не търчиш за никъде; да погалиш дете; да се затичаш след непознат, забравил нещо свое на пейката; дори да купиш закуска на омърляния бездомник. Всъщност, като изтупаме рекламния и най-вече модния прах от т. нар. „висящи кафета“ и прочие „висящи“ материални блага – ето, те са добър пример за безпричинна доброта.
Наградата е в тихата и светла радост, която остава вътре в теб. И толкоз. Хлябът е пуснат по водата. Тя го отнася там, където имат нужда . Светът е станал малко по-уютно и човечно място. Уж само за миг, а всъщност за много такива мигове, в които други непознати там някъде са пуснали хляба и той се е понесъл накъдето трябва.
|
Коментари
2017-02-03 #5 Анастасия Благодаря ви за прекрасната статия!
2016-12-04 #4 златка Да си добър не означава да си наивен глупак! Не поставиш ли реални граници , с които другите да се съобразяват , ти се превръщаш в наивник! Правете добро, ей така без отплата, светът има нужда от това , а и ти също! Всички се раждаме добри и чистосърдечни, матрицата ни прави лоши и злобни! Излезте от матрицата, защото човекът по своята същност е част от Бога, а Бог е любов! Не мислете какво хората мислят за вас - това е техния проблем, мислете какво добро да направите, защото го правите за вас самите! Обичайте с цялата си душа и Бог ще влезе в мислите и чувствата ви! Любовта е всичко, което може да дадете на този свят! Бъдете благословени!
2014-04-20 #3 donka Според мен и,като имам предвид житейския си опит (на 64 години съм) в този аспект,смятам че написаното от Sneja е правилно и я подкрепям напълно.Аз и съпругът ми сме потърпевши вече години от точно такава безпричинна (християнска) доброта - човек подава ръка да помогне,а те я захапват...Днес хората в огромната си част са използвачи.Има и почтени,но те бледнеят пред останалите.Жалкото е,че заради мошениците човек се изолира и понякога пренебрегва незаслужено останалите,които не са малко,но обикновено са незабележими и незащитени от системата ни.
2013-10-03 #2 sneja Вече навърших 56 и като че ли пораснах През живота си човек има няколко побертета и един от тях е 55 Да се върна на моите . През целият си съзнателен живот се стараех да съм добра .Ама от най добрите и какво си мислите всички ми се качиха на главата Даже изглеждах смешно .Сега реших да съм добра пак добра но сега за себе си и разбира се станах лоша за мнозина Всички които преди ме използваха сега взеха да се чудят .Даже сестра ми ми каза защо си станала толкова зла А аз пак бях добра само че сега за себеси Гледах на живота от моята камбанария Какво ми даваш питам първо за да ти дам и така доста от лентяите които се бяха качили на моята глава им се налижи да сляза доста от тях им се наложи да се научат да се грижат сами за себе си Та от мен да знаете не бъдете прекалено добри Ако сте такива първо се научете да сте по добри за самите себеси а после за другите защото хората са такива по природа използвачи нагаждачи и т н ....
|
|
Неделя 6 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Единствената добра причина да се ожениш
Има много причини да встъпиш в брак. Повечето от тях вероятно грешни, това пише в писмото до сина си...
Синдромът на мама-квачка
Най- щастливият и признателен миг в живота на един родител е да види здраво, самоуверено и преуспяло...
Разговорът, който всяка майка трябва да проведе с дъщеря си
Една нова тема се прокрадва в живота на младите момичета. Тема, която може да окаже влияние върху него...
Идеи за украса на сватбено менче: ръчно изработени декорации
Украсата на сватбено менче е важен елемент от ритуалите за сватбата и може да добави уникален и персонализиран...
Децата в големия град - II
Как да ги защитите
Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от...
Какво мислят децата за любовта...вече в 4-ти клас
През 2014 г. попитахме един обикновен първи клас на едно обикновено българско училище: "Какво според...
Танцът на живота
Едва ли има човек, които да не е изпитвал непреодолимото желание да се движи под ритъма на музиката –...
Как да засилим и запазим мотивацията на децата в училище?
На прага на новата учебна година повечето деца са изпълнени с ентусиазъм, защото скоро отново ще бъдат...
Извинете, може ли да мина?
Ето това изречение присъства често в ежедневието ми. Разбирам, че не сме мравки да вървим в колона,...
Когато е време за решителната стъпка
Всичко в живота е устроено така, че да върви напред и да се развива. Това правило е валидно в пълна степен...
Умението да обичаш - Дон Мигел Руис
Любовта не задължава. Страхът е изпълнен със задължения. По пътя на страха, каквото и да правим, то е...
Време да бъдем по-добри...и в социалните мрежи
Няма какво да се лъжем - престоят ни в социалните мрежи заема голяма част от времето и съзнанието ни....
|