Прощъпулникът е един от любимите празници за всяко семейство с малко дете. Прави се в чест на прохождането на малчугана – едно така дългоочаквано събитие. Този момент се използва за символично „запътване” към избрана лично от детето професия.
Какво е важно да знаем на ритуала?
Детето трябва да ходи стабилно и свободно, без никаква подкрепа. Ако искаме да обвържем с християнския елемент, добре е да направим прощъпулника в понеделник, сряда или неделя, това са „добрите” дни за всякакви празници. Заради питката е добре да нахраним детенцето преди ритуала, често децата се хващат първо за хляба и така малко се разваля смисъла на прощъпалника.
В деня се меси питка, както обикновено си я месим вкъщи, няма специална рецепта, но преди да я мушнем във фурната, детето стъпва с босо краче, което би трябвало да се отпечата при печенето. На някои места я месят сладка, украсяват я с разни детски мотиви – слънце, плодове и т.н., всичко е до въображението. Меси я човек с живи родители.
Предметите, които избираме, трябва да са сравнително непознати на детето, нито един да не изпъква с големина, ярки цветове или други атрактивни белези. Да не са прекалено много, за да не затрудняваме излишно детето в този важен житейски избор. Например някои родители слагат мобилен телефон, символизиращ бизнесмен/ бизнесдама. Добре знаем слабостта на децата към тях. Може друг предмет да е по- удачен. Важно е предметите да бъдат орисани, т.е. предварително да се знае кое за какво е, ако трябва дори да си запишем.
Как протича самия ритуал?
Майката взима готовата питка я носи при гостите, леко подтичвайки, за да е детето пъргаво и игриво. В стаята се постила бяла кърпа или сгънат натясно чаршаф, за да изглежда като пътечка. В края на пътечката се поставят наречените предмети, наредени в редичка, на еднакво разстояние от детето. По нея се „пътечката” се търкулва питката и детето трябва да мине ходейки след нея до предметите. Там се оставя само да избере бъдещата си професия, без намеса от никой. Хубаво е в този ден да поканим най- близките, най- вече членовете от семейството и то- в тесен кръг – децата на тази възраст лесно се превъзбуждат от външни лица и тълпи. Не искаме то да плаче и да е нервно, нали?! След избора на предмет, питката се разчупва, първото залче е за най- заслужилия човек – детето, другите си ги разпределяме помежду си.
Изборът, който правим за предмети, е много индивидуален. В семейства на артисти, превес имат предмети, символизиращи всички изкуства, например. Докато в други такава професия тотално се игнорира. Някои предмети, като черпак ( за готвач ) и макара ( за шивач ), вече се смятат за отживелица. И макар да има много възможности, някои си остават „класически” за прощъпалник. Ето някои от тях:
Спринцовка или друг медицински атрибут – лекар;
Портфейл – финансист, банкер
Фотоапарат – фотограф, кинозвезда, модел, всяка кино професия
Книга, химикалка – учител, учен, писател, човек на словото
Кубче за игра – строител, архитект, инженер
Топка или друг спортен уред – спортист ( не непременно футболист или конкретно според уреда )
Четка за рисуване или пособие от друго изкуство – артист
Компютърна мишка – IT специалист, програмист, всичко свързано с технологиите
Идеите наистина са много – важното е да се знае кой предмет за какво е. Да не забравим и фотоапарата в ръце и така запазването на скъпия спомен е гарантирано. Какво пък, може да се окаже, че изборът на тази крехка възраст е избор за цял живот.
Ами, приготви им с каквото се гостите там - сладкиши, крекери, парти хапки, може нещо за наздраве да има)) Ако има деца - и за децата почерпки. Хубаво е да е след като се наспи детето, да е спокойно и в добро настроение. Весел празник
2014-01-04#11
pepa
не сам много наисано с какво да почерпя гостите ни,йивея в лондон,и тък нямаме близки хора нито роднини,а само познати,така че няма начин тръабва да ги почерпя добре,за да не се разочаяроват отидването им до ъ нас,всички са заети обикновенно и йивеят далеко,какво да им наготвя?в колко часа се прави това?какви напитки се сервират на масата,какви гозби??за една питка ядене,е срамота да ги каня..няма качин да мина само с питкат
Привет, ами честно казано, това е едно от многото поверия, в които човек сам избира, дали да спазва. Ако свекърва ти много държи и ти държиш на нея, нека тя да я омеси. За нея ще е голямо щастие. А пък може и у вас да я приготвите, да помесиш символично и ти, нали отпечатък ще се взима. На нашия първия така стана...Слава богу - нищо няма оттогава Желая ви хубав празник
2013-11-08#8
Цветелина
Добре де, бабата която е месила питката с живи родители ли е? Извинявайте за глупавия въпрос, но и на нас ни предстои, а свекърва ми иска тя да я омеси.... За първи път чувам за живите родители...?!
може, разбира се. това си е най- обикновена питка, която примерно си месите у вас - с мая, яйца и прочие, просто крачката да са отпечатани ще питам тук високопоставеното лице, т.е. бабата, която омеси тази питка, защото не бях аз...но нищо специално де
2011-12-30#5
Мария
Здравей Цвети да, за питката ми трябва рецепта, живот и здраве след някой месец ще ми се наложи и аз да направя прощапулник.
p.s. а питката може ли да се приготвя и за други поводи?