Бракът – нов начин на живот
 Изпрати
И най-хубавите моменти в живота за съжаление свършват (обикновено много по-бързо от лошите). След сватбения ден, изпълнен с приятни емоции, животът продължава в нормалния си ритъм. Но неизменно брачният живот (както и живеенето на семейни начала без граждански брак) е друг тип живот - по-различен в една или друга степен.
Финансите
След брака Той и Тя са семейството, т.е. едно цяло. Следвайки тази логика, и бюджетът би трябвало да е един и общ. Но всъщност всяко семейство разпределя бюджета си по различен начин. При едни парите са общи и всеки ползва от сумата, без значение дали за лични, или за семейно-битови нужди. При други важат предварителните уговорки, според които всеки се грижи за различни неща – ако единият плаща сметките за ток, телефон, парно, то другият поема задълженията по кредитните карти. Има и такива семейства, при които всеки разполага с приходите си, като общите им допирни точки са само храната и режийните. Между съпрузите възникват материални спорове, тъй както се появяват и по всякакви други теми от ежедневието. Финансовите проблеми са чести, защото изискванията непрекъснато се увеличават, винаги има непредвидени разходи, а не може да се пренебрегне и сложната социално-икономическа обстановка. Предварителните уговорки и по-точните разчети могат да предотвратят изказвания като „Как си изхарчил/а толкова много пари?”. За да не се натрупват неплатени сметки, е добре първо да се покриват всички задължения, а след това да се планира харченето на останалото. Финансовите проблеми са сред най-често срещаните причини за провал на брака. Не е случайно съществуването на поговорката „Когато беднотията влезе през вратата, любовта излиза през комина”. Едно предварително обещание никога да няма скандали за пари може винаги да свети като сигнална лампа в съзнанието и на двамата.
Свободното време
Прекарването на свободното време заедно е най-добрият вариант. Но разликата във вкусовете предполага различни предпочитания за релакс. Това, което е удоволствие за единия, може да се превърне в истинско мъчение за другия. И тъй като бракът не е робство, никой не може да принуди другия да бъде на определено място и да се забавлява по точно определен начин. Необходимо е и двамата да осъзнават, че за да се разтовари единият може да няма непременно нужда от същото, от което има нужда другият.
Характерът
Неправилно е схващането, че бракът ще промени характера на някого. Егоистично е дори да се очаква, че щом някой се е оженил, това ще го промени. След брака и двамата съпрузи са такива, каквито са били преди това. И най-добре биха се чувствали, ако никой не изисква от тях да „сменят кожата си”. Неизменно е, че трябва да се нагодят към характера на другия. Но това в голяма степен се случва още преди бракосъчетанието. С времето и ако се обичат достатъчно, те се напасват един към друг. Но това се случва по-бавно и незабележимо, не насила и под натиск.
Жилището
Живеенето в самостоятелно жилище е най-добрият вариант за младото семейство. Помощта от баба или свекърва е безспорна, но много често и голяма пречка и поражда спорове. Самостоятелността позволява семейството да изгради свои принципи, ред, обстановка, и т.н. Дори роднините да се възмущават, че не си оправят леглото, ако на тях така им харесва – по-добре така да си остане. Общото жилище трябва да се обзаведе според вкусовете и на двамата. Ако любимият цвят на жената е лилавото, което мъжът не харесва, е по-добре тя да го запази за дрехите и обувките си, вместо да го налага като акцент в дома. С малко усилия и подробно разглеждане на палитри и каталози ще се намери цвят, който да се хареса и на двамата. Други дребни проблеми, които се появяват междувременно, са вдигането и свалянето на капака на тоалетната чиния, начинът на изстискване на пастата за зъби, мястото на мръсните дрехи и др. Дори наглед да не са толкова сериозни, натрупването на поредица от неразбирателства започва да дразни и е основа за караници. Но щом хората, са поели отговорността да създадат семейство, би трябва да са достатъчно съобразителни и разумни, за да могат да се справят и с тези битови неуредици.
|
|
|
Понеделник 15 Август 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Телевизионната зависимост
Все по-често релаксираме пред телевизора, използваме електронната кутия, за да ни приспива, гледаме към...
 Бебето – главният герой по време на раждането - II
Втора фаза на раждането – решителната атака
Този етап е много по-кратък, но интензивен и изтощителен,...
  Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
 Умеем ли да се сдобряваме
Упреци, обиди и враждебно мълчание – това е част от отношенията ни с нашите най-близки хора. Трудно е...
  Трудностите като нови възможности
Искаме ги или не – трудностите са неизбежна част от житейския ни път. Те са негов естествен спътник,...
 Любовта между екстроверт и интроверт
Любовта често изненадва, събираща в едно полярни противоположности, среща ни с „нашия” човек, когато...
 Летни занимания за деца на терасата
Ако имате малко дете, много добре знаете колко бързо се изчерпват забавленията за него. Просто в един...
 Хиперактивното и мудното дете - как да им помогнем
Сигурно сте виждали някое от тези деца, за които казват, че са като „на пружина“ - те просто не спират...
 Колко лесно е да заговориш непознато дете и колко страшно е, когато то ти отговори
Кое е най-трогателното нещо на света? Това е доверието, с което детето пъха ръчичка във вашата. Когато...
  Рамки за примамки - II
Рамките примамки са един олекотен вариант на стереотипите. Във всяка държава, във всяка обществена сфера...
 Грешките на жените около 30-те им години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
 Изкуството да живееш със съквартирантка
Човек и добре да живее, налага се понякога да дели живота си със съквартирантка. Или съквартирант. Или...
|