Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо младите хора четат все по-малко


...и до какво може да доведе това


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Често смятаме, че днешното младо поколение е по-разкрепостено и безотговорно от вчерашното, че е по-малко загрижено и по-егоистично. Така са мислили за нас нашите родители, така са мислили нашите баби и дядовци за родителите ни...
Ако наистина всяко ново поколение откакто свят светува е с по-малко ценности от предходното, то настоящият свят би трябвало вече поне морално да е унищожен. А дали действително е така? Нима от ерата на Римската империи, през Средновековието, Ренесанса, до наши дни, човешките ценности стават все по-малко „ценни” и ние вървим надолу? Едва ли. Просто светът се променя. Някои промени са добри, някои не толкова, но не можем да виним „младите” за това.

Нас ни възпитаваха в ценностите от разказите на Йордан Йовков, плачехме с героите на Карл Май, мечтаехме да срещаме истински герои като Винету и Оцеола. За днешните деца тези имена са непознати или неразбрани. Младите хора днес прекарват по-голямата част от времето си пред компютъра, а не над книгите. Забързаният начин на живот на родителите им, стресът на който всички ние сме подложени ежедневно, предопределят и предпочитанията им към това, което ги привлича. А това като че ли е филми, игри и дори книги, в които има повече действие, „екшън, нещата да се случват бързо и главоломно.

От една страна, днешното поколение е по-осведомено и информирано за нещата, които се случват в нашия свят. Информацията от телевизията и от Интернет, която залива децата, ги прави да бъдат „в час” с всички основни световни тенденции, новини и събития. Повечето млади хора днес в България се справят прилично добре с английския език, нещо, което в миналото беше доста по-рядко. Но дали информацията „онлайн” може да замести усещането и удоволствието от една стойностна книга?

Децата днес са по-малко грамотни от своите връстници от предишното поколение. Недостатъчното четене на книги ги лишава от способността да мислят, да развиват въображението си, да изразяват мнението си обосновано, да се опитват разумно и спокойно да убедят събеседника си в своята позиция.. В съвременното консуматорско общество, в което живеем, те търсят бързия и лесен начин да получат информацията, която им е нужна.

Днешните млади хора знаят много повече за света, за новите технологии, модните течения и личния живот на всички знайни и незнайни знаменитости по света и у нас. Много от тях могат да цитират текстовете от песните на един куп фолкзвезди, но не могат да кажат и едно стихотворение от Ботев или Вазов, например. Но това, което най-много им липсва от недостатъчното четене не книги, е умението до общуват реално с хората.

От книгите човек се учи как да общува с другите – да разбира проблемите им, болката, недоволството. Човешкият живот е не само борба с ежедневните проблеми, бягане по задачи, движение. Човешкият живот е низ от много взаимоотношения с други хора и именно те носят най-много недоразумения. Защото светът безспорно се променя и еволюира – но новите технологии, съвременните и все по-модерни компютри, не могат да заместят необходимостта от нормалното човешко общуване и взаимно разбиране.

Всички проблеми в живота идват от недоразумения между хората – на работното място, с учителите, с приятелите, в семейството. Именно книгите са мястото, от където един млад човек може да се научи на това – да разбира себе си, да разбира другите и по този начин да преодолява проблемите и разминаванията, които среща с хората.


Книгите могат да обогатят младите хора с широката палитра от ценности и емоции, които човек може да изпитва – разбиране и уважение към чуждата болка, респект пред човешкия гений, ум, талант, състрадание пред чуждата болка, толерантност към по-различните от нас. Именно в книгите децата мога да срещнат достойни „герои”, на които си заслужава да се подражава и от които да вземат нещо.

За съжаление, е трудно да се накара насила един млад човек да чете. Желанието трябва да се провокира така, че той сам да усети тази необходимост и да посегне към книгата. Нито родителите, нито учителите са способни за това. А с четенето по задължение май този проблем не се решава.

Дали има начин да накараме децата да прекарват повече време над книгите, или да оставим нещата да си текат по естествен начин. Или, може би, ние възрастните, грешим, като все още вярваме в идеализирани образи и ценности, които рядко откриваме в нашия комерсиален, забързан и все по-егоистичен свят. Или може би, ние, възрастните, трябва да се учим от децата и да се опитваме да се пригодим към реалния свят, в който не винаги „доброто”, за съжалени, побеждава.
Коментари
2014-06-19 #14
Лора
Тъжният факт се състои в това, че децата копират родителите си. Днешните "родители" на Прехода какво правят? Обикалят кафенетата и кръчмите с децата си, зарязват ги да се зомбират пред телевизора още от първата годинка, само и само да осигурят личното си спокойствие, гледат турски сериали и риалити предавания нон-стоп. Какво да правят децата, кой да ги научи на любов към книгите? Поне 80% от днешните деца не са виждали родителите си с книга в ръка. Моето дете обожава да разглежда книжки още от първите си месеци. До ден днешен са на челна позиция сред любимите му "играчки". Аз се научих сама да чета към 6-тата си годинка и книгите за мен винаги са били нещо специално, изпитвах огромно вълнение при влизане в библиотеката, все едно влизах в сладкарница. Любовта към книгите не се възпитава, тя се предава. Насила не може да се развие нито апетит към храната, нито любов към четенето - има точно обратния ефект.
2012-11-14 #13
Десислава Ив. Симеонова
На първо място, главното е, че тази статия породи толкова много коментарии. Не се въздаржах и аз, та се включвам. В семейството ми и сред познатите ми съм известна с това, че подарявям книги. Изпитвам сериозни подозрения, че повечето от познатите ми са ги отгръщали... - но винаги има време и за това. Първото завършено от мен образование е филология, та съм изчела наистина много книги. Опитвам се да приуча и децата ми на това, но любовта към книгата, все пак, изисква време и усилия - особено в предтийнеджърската възраст. Напоследък купувам книги само от български автори; заслужава си - уверявам ви. Имаме добри автори. Споделям мнение, изказано по-горе по повод странната мода и популяризиране на чужди автори, пишещи... некадърно, неувлекателно. От друга страна, за всеки влак си има пътници. Аз, например, не мога да чета фантастика, не съм чела дори и една книга за Хари Потър или книгите на Толкин... Просто това не е моята литература. Поздравявам всички четящи, мислещи с главите си и пишещи правилно/грамотно на прекрасния ни български език във форумите, в sms-ите, в скайпа... Недопустимо е българският език да се "дообогатява", в стрежежа ни да пишем по-бързо и/ли по-интересно.
2012-10-31 #12
ola
Скъпа Албена, здравейте!
Да, съгласна съм с Вас, че има млади хора, които четат, но аз говоря за болшинството. Е, няма да изпадаме в полемика, защото не виждам смисъл, но искам да Ви кажа, че мен ме отчайва неграмотно написаните мейли, SMS-си, използването на цифри вместо букви. Влезте в някой от форумите и ще се убедите, колко зле се справят с българския пишещите. Вашата професия е свързана с четене, така че Вие сте от изключенията. Да, разбрах, че обичате Толкин, на мен не ми харесва, но това не е беда. Всяко поколение си има своите автори, които харесва. Но какво бихте казала за новият хит на пазара "Петнадесет нюанса сиво" на Е.Л.Джеймс? Книга издадена в 40 милиона копия!!! И явно е продаваема, което за мен е парадокс. Скоро се върнах от една екскурзия, обиколих 5 държави и не пропуснах да посетя във всяка една от тях книжарниците им. Ами тази книга беше сред най-рекламираните и набиващи се на очи. Авторката няма никакъв стил. Четеш и имаш чувството, че подслушваш разговор между някакви деца в тийнейджърска възраст. Ето, вижте рекламата как прави лоша услуга на четящите. Даваш пари за нещо, което не заслужава и както е в поговорката "Пени се не пени..." , трябва да го прочетеш, нали? Аз знам, че има млади хора, които четат, но в библиотеката, когато влизам да си взема книги повечето посетители са възрастни хора. Вярвайте, бих искала да има много читатели. За това ми е болката. Не обвинявам младите, обвинявам нас - родителите.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Родители на тийнейджъри, да посрещнем предизвикателствата!
· Кои житейски умения е необходимо да развиваме у децата?
· 11 май - Ден на библиотекаря
· "Всички ние – възрастни и деца, писатели и читатели – сме задължени да мечтаем."
· Прочети безплатно 30 разказа на 30 български автори (линк за сваляне)
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· Да научим детето да играе само
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Защо да насърчим детето да рисува, независимо колко е "добро"?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
Неделя
4
Юни 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4

5
6
7
8
9
10
11

12
13
14
15
16
17
18

19
20
21
22
23
24
25

26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Първата играчка
Първата детска играчка е малко по-различна от просто подарък. Тя, както подсказва името, е първата играчка,...
Как неусетно проваляме връзката си
Случвало ли ви се е любимият да ви напусне, оставяйки ви в пълно неведение какво се е случило и каква...
Вълк-единак или колективен играч?
Като вълк-единак или колективен играч сме в живота? Това е наш избор, но само донякъде. Той се предопределя...
Родители на тийнейджъри, да посрещнем предизвикателствата!
Някои неща в израстването не се променят с поколенията, някои се променят. Когато сме родители на тийнейджър,...
Личното пространство – възможност за злоупотреба
Всички сме „за“ нуждата от лично пространство и неговото осигуряване на човека до нас. Особено силно...
За таткото - с любов
Замисляли ли сте се какъв образ има таткото в очите на децата ни? Как ние възприемаме партньора си в...
Умеем ли да се сдобряваме
Упреци, обиди и враждебно мълчание – това е част от отношенията ни с нашите най-близки хора. Трудно е...
Парти в чест на бъдещото бебе
Ние българите сме суеверен народ. От поколение на поколение се предават всякакви ритуали и заклинания...
Песен на мама за нейното малко момиче
Мъничка , мъничка моя, Весело зайченце, котенце мило В скута на мама сега се е свило, Твойта главичка...
Моето първо... цвете
Обикновено казваме, че децата са цветята на Земята, но всъщност не много често се замисляме за връзката...
Първата крачка
Когато говорим за избор на партньор жените от край време са били в неизгодна позиция. Вечно им се налага...
Нуждаем ли се от равноправие? - II
И така, нуждаем ли се от равенство – както в правата, така и в задълженията? Само преди четвърт век положителен...
Творчеството – това, което ни прави щастливи
Щастието - цял живот го преследваме. И много по-често се самонараняваме, отколкото да го хванем в шепи...
Не искай от мен да ти казвам „майко”
Знам, че не започнахме добре. При първата ни среща бяхме притеснени и беше неловко, но аз имах желание...
Познавате ли онлайн живота на децата си?
С напредъка на технологиите и днешният динамично развиващ се начин на живот, пада и възрастовата граница...
Ангел Каралийчев - детското, светлото, родното у всеки от нас
- Сълза ли? Каква сълза? – надигна се тревожно лястовичето. - Майчина. Историята на моя живот е къса....
Бебето играе – кои са подходящите играчки? - II
Бебето от 3-6 месеца е съвсем различно. Можем да кажем, че на третия месец, то сякаш отново се ражда...
Неща, за които да сме говорили с дъщеря си преди да влезе в пубертета
Да имаш момичета е прекрасно преживяване и както всичко в родителството - пълно с капани, неочаквани...
Време да бъдем по-добри...и в социалните мрежи
Няма какво да се лъжем - престоят ни в социалните мрежи заема голяма част от времето и съзнанието ни....
Играчките на децата по света
Вашите деца получиха ли мечтаните подаръци? За Коледа, за рождените им дни, стараем се да ги направим...
„Наесен с песен“ или посрещнете есента малко по-уверени, с пълен джоб ще добавим ние, от MiniZaem.bg
„Кредит“, та дори и малък, и „пълен джоб“ звучат първоначално взаимно изключващите се фрази, нали? За...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook