Какъв е той?
Добрият събеседник ще създаде в нас чувството, че сме единствени на света. Пламенният жар, с който ни обяснява нещата, давайки ни възможност да се включим и видимо показващ, че го интересува нашето мнение, винаги ще ни грабне.
Той е забавен и винаги ни показва една различна гледна точка, дори на ужасно тривиални теми, които предъвкваме всеки ден. Доколкото може да се каже, че има неповторими хора, той е точно такъв. И определено е емпатичен - той винаги се поставя на наше място и ни изслушва търпеливо.
Какво прави най-добре добрият събеседник?
Води диалог! И то добронамерено и открито. Той е положителен и винаги намира хубавото в нещата.
"Обиците ви са изключително интересни.""Tази блуза прави очите ви още по-искрящи!", "Обувките ви изглеждат като малки бижута, в комбинация с тази рокля.", "Новата ви прическа, ви приедава изключително обаятелно излъчване!" - няма как, тези изречения да не оставят приятно впечатление в теб, нали?
Бъди и ти добър събеседник
Представете си, че сте на събиране с много хора:
- Уикенда се разходихме до Казанлък – казвате вие.
- Посетихте ли Казанлъшката гробница? - пита вашият събеседник.
- Да, успяхме да стигнем и до Долината на тракийските царе даже. - отговаряте вие с радост от интереса му.
- Страхотно, ходил съм преди години, още не бяха разкрили Голямата косматка. Вие успяхте ли да влезнете вътре?
- Да и някои други тракийски гробници посетихме.
- Невероятни места наистина. А "руската църква" в село Шипка, остана ли време да разгледате? Изящните й златни кубета се виждат дори и преди да стигнеш долината....
Вероятно отново ще искате да си поговорите с този човек.
Ако мънкаш, говориш под носа си, не гледаш събеседника в очи, каквото и да кажеш, то няма да има сила.
Важно е да знаем, че добрият събеседник не води преднамерен разговор. Няма определена тема, която е решил да следва и теза, която е решил да изкаже. Разговорът се води заедно със събеседника му и се огъва като тръстика във взаимните теми и интереси.
Влагайте личните си разбирания и ако смятате, че сте улучили интересна тема- задълбочете я. Думите и въпросите на добрия събеседник са отворени, дават възможност на другия да отговори, и да разкаже нещо повече.
Да разгледаме по-горния диалог със затворени отговори на един, не дотам добър събеседник:
- Уикенда се разходихме до Казанлък - казвате вие.
- Аха...
- Посетихме Долината на тракийските царе ... (казвате вече колебливо)
- Браво.
- Видяхме почти всички тракийски гробници
- Много хубаво - казва той, на гърба ви. Защото отдавна сте се запътили към друг човек.
По време на разговорите следете реакциите и интонацията на човека отсреща. Възможно е вашите въпроси да са неприятни и вероятно това ще разберете именно чрез езика на тялото. Ако човека срещу вас отклони въпроса ви с проклашляне или отстъпи крачка назад, вероятно този разговор не му е приятен. Уважавайте това.
Разбира се, в диалозите е нормално да има сблъсък на разбирания и мнения, и да си добър събеседник далеч не означава да кимаш, и да се съгласяваш с всичко, което ти казват. Напротив!
Добрият събеседник има мнение, което обаче може да подкрепи със своите разбирания или източник на информация. Той не използва изрази "Ами така мисля и това е!" В приятния разговор всеки изразява мнението си свободно без да се усеща обида, нападка или враждебно настроение към инакомислещия.
Да кажем довиждане.
Колкото и да искате да оставите впечатление на добър събеседник, все пак имайте достойнство. Приключвайте разговорите си по начина, по който се чувствате. Все пак вие също имате право да имате добър събеседник, в очите на отсрещния човек. Ако ви е било приятно да поговорите, кажете го: "За мен беше истинско удоволствие да поговорим. Надявам се и друг път да имаме възможност да поговорим за Казанлък и забележителностите в България".
Ако разговорът е бил неприятен за вас, просто кажете "Беше ми приятно".