Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Добрият събеседник


Какъв е той?
Добрият събеседник ще създаде в нас чувството, че сме единствени на света. Пламенният жар, с който ни обяснява нещата, давайки ни възможност да се включим и видимо показващ, че го интересува нашето мнение, винаги ще ни грабне.
Той е забавен и винаги ни показва една различна гледна точка, дори на ужасно тривиални теми, които предъвкваме всеки ден. Доколкото може да се каже, че има неповторими хора, той е точно такъв. И определено е емпатичен - той винаги се поставя на наше място и ни изслушва търпеливо.


Какво прави най-добре добрият събеседник?
Води диалог! И то добронамерено и открито. Той е положителен и винаги намира хубавото в нещата.
"Обиците ви са изключително интересни.""Tази блуза прави очите ви още по-искрящи!", "Обувките ви изглеждат като малки бижута, в комбинация с тази рокля.", "Новата ви прическа, ви приедава изключително обаятелно излъчване!" - няма как, тези изречения да не оставят приятно впечатление в теб, нали?


Бъди и ти добър събеседник

Представете си, че сте на събиране с много хора:
- Уикенда се разходихме до Казанлък – казвате вие.
- Посетихте ли Казанлъшката гробница? - пита вашият събеседник.
- Да, успяхме да стигнем и до Долината на тракийските царе даже. - отговаряте вие с радост от интереса му.
- Страхотно, ходил съм преди години, още не бяха разкрили Голямата косматка. Вие успяхте ли да влезнете вътре?
- Да и някои други тракийски гробници посетихме.
- Невероятни места наистина. А "руската църква" в село Шипка, остана ли време да разгледате? Изящните й златни кубета се виждат дори и преди да стигнеш долината....


Вероятно отново ще искате да си поговорите с този човек.
Ако мънкаш, говориш под носа си, не гледаш събеседника в очи, каквото и да кажеш, то няма да има сила.
Важно е да знаем, че добрият събеседник не води преднамерен разговор. Няма определена тема, която е решил да следва и теза, която е решил да изкаже. Разговорът се води заедно със събеседника му и се огъва като тръстика във взаимните теми и интереси.

Влагайте личните си разбирания и ако смятате, че сте улучили интересна тема- задълбочете я. Думите и въпросите на добрия събеседник са отворени, дават възможност на другия да отговори, и да разкаже нещо повече.

Да разгледаме по-горния диалог със затворени отговори на един, не дотам добър събеседник:

- Уикенда се разходихме до Казанлък - казвате вие.
- Аха...
- Посетихме Долината на тракийските царе ... (казвате вече колебливо)
- Браво.
- Видяхме почти всички тракийски гробници
- Много хубаво - казва той, на гърба ви. Защото отдавна сте се запътили към друг човек.


По време на разговорите следете реакциите и интонацията на човека отсреща. Възможно е вашите въпроси да са неприятни и вероятно това ще разберете именно чрез езика на тялото. Ако човека срещу вас отклони въпроса ви с проклашляне или отстъпи крачка назад, вероятно този разговор не му е приятен. Уважавайте това.

Разбира се, в диалозите е нормално да има сблъсък на разбирания и мнения, и да си добър събеседник далеч не означава да кимаш, и да се съгласяваш с всичко, което ти казват. Напротив!

Добрият събеседник има мнение, което обаче може да подкрепи със своите разбирания или източник на информация. Той не използва изрази "Ами така мисля и това е!" В приятния разговор всеки изразява мнението си свободно без да се усеща обида, нападка или враждебно настроение към инакомислещия.

Да кажем довиждане.
Колкото и да искате да оставите впечатление на добър събеседник, все пак имайте достойнство. Приключвайте разговорите си по начина, по който се чувствате. Все пак вие също имате право да имате добър събеседник, в очите на отсрещния човек. Ако ви е било приятно да поговорите, кажете го: "За мен беше истинско удоволствие да поговорим. Надявам се и друг път да имаме възможност да поговорим за Казанлък и забележителностите в България".
Ако разговорът е бил неприятен за вас, просто кажете "Беше ми приятно".
Виж още статии за:   Общуване · Личността · Добрият човек · Етикет ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Пенливо вино според етикета - как да отворим, налеем и поднесем пенливи вина?
· С какво още да поднесем виното?
· Правила на модерния (и не само) етикет
· Стартира четвъртото издание на “Ти и Lidl за по-добър живот”
· 5 декември - Международен ден на доброволеца
· 14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
· Въображаемите ни врагове
· Стратегическа автентичност: изкуството да бъдеш себе си, без да губиш професионалния баланс
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Защо не трябва да разсейваме шофьора с разговори
· Как да поддържаме професионален интегритет на работното място
· Токсична връзка vs. труден период
Виж още статии за:   Общуване · Личността · Добрият човек · Етикет ·
Понеделник
15
Юни 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
От какво има нужда порасналият ви ученик преди първия учебен ден?
Началното училище е минало и е оставило сладки спомени у вас, сигурна съм. Но с 5-ти клас всичко се променя...
Интуицията – нашият вътрешен компас
Сигурно не веднъж ви се е налагало да вземате важно решение, чийто последствия са трудно предвидими....
Любовен триъгълник – аз, ти и домашният любимец?!
Появата на трети в двойката логично буди напрежение… и то не само, когато става дума за трети в любовен...
Врагът в нашето приятелство
Има приятелства, които приключват. Сигурно никога не са били истински. Но какво ли означава истински?...
Свърхотговорните деца
Според психолозите децата в семейството се чувстват отговорни за щастието на своите родители. Ако вкъщи...
1
Магията на бащинството в акварелите на Сузана Суш
Руската художничка и илюстраторка Сузана Суш, с псевдонима Soosh е обяснила бащинството по възможно най-трогателния...
Подводните камъни на приятелските съвети
Всички ние се чувстваме по-добре, когато споделяме с приятелки своите грижи или проблеми. Правим го,...
„Каня те на среща... с родителите ми” - II
Ето и неписаният кодекс на бойните действия: Остави те да говорят повече, но не оставяй неловки дупки...
Мамо, обичам те! - II
Детето обаче не винаги изразява своите чувства като ангелче. Понякога те се доближават до агресията....
Ухажването - игра на инстинкти
Ако възрастните имаха любима игра, то със сигурност тя би била ухажването. Това е онзи момент на преследване...
1
Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим...
Защо си вдигаме скандали - II
Как да избягваме тези ситуации? Научете се да предвиждате задаващия се скандал. Дори и най-заплетеният...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook