Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Родители на тийнейджъри, да посрещнем предизвикателствата!



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Някои неща в израстването не се променят с поколенията, някои се променят. Когато сме родители на тийнейджър, ние се сблъскваме с този парадокс - как да извлечем от своя опит като тийнейджър и от своя опит като родител, който ни дава знание за нашето дете-тийнейджър, ново знание, което да ни помага да се реабилитираме с авторитет във времената, в които то расте.

Тийнейджърът е началото на зрелия човек, на възрастния човек и не можем да го третираме като дете. Да раздаваме заповеди, да се налагаме, да представяме жизнения си опит и знание като крайна инстанция. Защото за пръв път сега, ние сме подложени на критика. Понякога емоционално поднесена, понякога изненадващо разумно, понякога объркано, понякога по-ясна и категорична, отколкото ние самите сме склонни да се съдим.

Това е нов етап в отношенията ни, в който ние първи трябва да скочим. За да предложим на нашия тийн онова, което сме му предлагали досега - увереност, че знаем какво правим, сигурност и доверие. Дори и да не ги чувстваме, трябва да сме честни и поне да положим усилие.

1. Какво ни дразнеше най-много като тийнове? Помним ли?
Че ни критикуват за външния вид, че не одобряват приятелите ни, че се стремят да ни контролират, че изискват повече и повече, че избухват в тиради, с повод и без повод, че ни наказват. Нима децата ни не се оплакват от същото? Ето, тези неща никога няма да се променят и върху тях си струва да работим първо със себе си, да се свържем със своето минало като тийнейджъри и да осмислим отношението на нашите собствени родители. За кое се оказаха прави, за кое не познаха и какво беше общуването тогава.

2. Всяко поколение принадлежи на времето си Колкото и да младеем в душата си, колкото и рано да сме родили децата си, да работим с млади хора и т.н. ние не знаем нищо за тревогите на днешните младежи. Не е инужно, имаме си достатъчно наши. Не бива обаче и да ги подценяваме. Смехотворно ли е, че днес дъщеря ни се е скарала с приятелка и тя я е блокирала в инстраграм? Ако отговорът е "да", значи дори и не сте на правилния път към разбирането на детето си. Смехотворно ли е, че днес момчетата са играли на Fortnite и не са включили в мрежа сина ви? Положението е също толкова сериозно за тях, ако най-добрата ви приятелка спре да ви говори и ви подмине като пътен знал или ако разберете, че мъжката компания, с която сте всеки петък на бар, се е събрала тайно от вас без обяснение.

Новите времена имат проблеми, които оставят неразбрани за нас, но които са целият свят за децата ни. Това е тяхно пространство, тяхна среда, тяхно бъдеще. В него са първите гаджета, секс, приятелства, работа, учене, самостоятелно жилище, и ако ние не работим по точка 1., ние никога няма да имаме място в техния живот.

Какво можем да предложим на тийнейджъра си:

Усещането, че е харесван и приет, че сме на негова страна. В общуването ни трябва да се появи едно ново чувство - симпатия и доброжелателство. Това променящо се дете не ни застрашава, макар вече да има свое мнение и често да е несъгласно, не е необходимо да се налагаме и да става нашето за всяка дреболия. По-скоро трябва да ни води любопитство към това променящо се дете, какви мисли го вълнуват, какво се случва с училище, с приятелите му. Каква е днешната мода или изпълнител, как носят косата си момичетата и кои са най-готините маратонки. Ако детето усеща комфорта на приемането, то ще остане отворено към нас. Дори когато го критикуваме, то трябва да бъде доброжелателно, а не унизително.

Да изслушваме мнението му и да разговаряме с него като с възрастен. Децата в процес на израстване не искат да бъдат приемани за деца. Те имат мнение, имат интереси, имат теми, които ги вълнуват. Може това да не е външната политика на Европейския съюз или сонетите на Шекспир, но независимо от темата, ние трябва да ги приемем за равни на нас събеседници. Дори да грешат, дори да не се изразяват правилно, ние не бива да посрещаме разсъжденият им за глупости, за маловажни и трябва да се стараем да водим цивилизован, аргументиран и уважаващ събеседника диалог. Ако искаме насреща си същото за теми, които нас ни вълнуват.

Своя опит. Децата винаги искат да знаят за миналото на родителите си. Какво е било, когато те са били малки, какво е било, когато са се карали с приятели, нямало е пари, имало е проблеми с оценки. Без да изтъкваме нашия опит като единствено правилен или да се сравняваме, ние трябва да можем спокойно да отговаряме на техните въпроси или така да разказваме, че да им предложим тема за размисъл и за техния живот. Защото те търсят точно това в нашите разкази - сигурност, че всичко минава, утеха, че на всеки може да се случи, идея как да се справят с даден проблем. Нека поднесем нашите истории честно, с хумор и чувство за самоирония.

Твърди граници, в които детето трябва да е убедено. Родителите не бива да са приятели с децата си. Те трябва имат авторитет на хора, които имат повече житейски опит, повече знания и умения за света и те трябва с авторитета си да бъдат рамката, по която децата добиват увереност и опит, тяхна сигурност и сила. Да, този авторитет е любящ, доброжелателен, но трябва да остане твърд. За малките деца това е важно, за да се установят норми на поведение, усещане за редно и нередно, да се въведат морални и социални принципи. Но за децата в началото на пубертета е критично важно в по-нататъшен аспект, защото едно дете, чието тяло се променя, цялото то се променя в една за него огромна неизвестна има още повече нужда от сигурност и граници. Това се превръща в загриженост в техните очи, в стремеж към близост в моменти на несигурност и страх.

Умерени родителски амбиции и очаквания. Да, децата трябва да се учат добре в училище, трябва да добиват знания, което води и до добри оценки, макар и не непременно. Да, родителите са там, за да натякват всеки божи ден за написани домашни, по-малко висене с телефона, повече време за четене и излизане навън. Да, това е свързано с оценките, но оценките и успехът в училище не изчерпва личността на детето. То има интереси, има свои посоки за следване. Натякването трябва да бъде обосновано и осъзнавано, за да не бъде приемано като налагане и затова - със съпротива. Тайно в себе си децата знаят, че е за тяхно добро, но трябва да и да бъде изяснено, че не ги сравнявате с деца с по-висок успех, че ученето е важно и за самодисциплината по-нататък в живота, че добрите оценки все пак са важни, ако иска да следва мечтите си.

В същината на задължителното родителско натякване не е налагане, а възпитателна настойчивост, зад която прозира любов и загриженост детето само да намери механизмите да бъде успешно и щастливо от това. По-важно от нашите собствени амбиции и очаквания за тяхното бъдеще, което ние няма как да предвидим, са умението да намират радост в досадните неща, да планират времето си, да научват повече за себе си, света, хората. На това никой друг няма да ги научи, затова сме ние - родителите.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Кои житейски умения е необходимо да развиваме у децата?
· Имате тийнейджър и се чувствате самотни? Има причина за това
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Петък
25
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Колко лесно е да заговориш непознато дете и колко страшно е, когато то ти отговори
Кое е най-трогателното нещо на света? Това е доверието, с което детето пъха ръчичка във вашата. Когато...
Светлина за очичките на Ани - I
Вижте тези красиви детски очи. Те са на Ани от Бургас. Желана, очаквана, като всяко дете, рожба на любов,...
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Кризата на средната възраст при мъжете
Кризата на средната възраст при мъжете и жените се проявява на различна възраст. Макар периодите за физическите...
Семейният бизнес - екип в професионалния и личния живот
Повечето от нас в даден момент от живота си избират партньор, с когото да създадат семейство, но една...
Какво търсим извън брачното легло?
Една от най-болезнените теми в една връзка е изневярата. Именно тя обръща каруцата на семейното ложе,...
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
Съседите – повече от приятели
Да си съсед е нещо повече от това да си врата до врата с някого, да делите разноски по входа на блоковото...
Майчиният език се учи още в утробата
Бебетата започват да учат майчиния си език, още преди да се родят, сочат нови открития на учените. До...
Скъпи, ще си имаме дете
„Любими мой, ще имаме дете!” Тя сияе, а той я гледа влюбено в очите и не може да повярва на своето щастие,...
Несигурни в любовта
В отношенията ни с любимия уж всичко е същото, но не съвсем, защото има едва доловима, неопределима промяна....
Ужасът на мама – детето пак не иска да яде зеленчуци
В ерата на вредните храни - вафлички, пръчици с подаръци, близалки-играчки, кроасанчета в цветни опаковки,...
Скромността, за която често забравяме
Скромността е едно от онези сложни качества, които мнозина не разбират. Не малка част от днешните млади...
Мъжете, които обичат игрички
Има една порода мъже, които са истинска напаст – тяхната страст е да си играят игрички на любовния фронт....
Как жените се отдалечаваме от себе си?
Чувствате ли се понякога сякаш сте изгубили центъра на вътрешната си опора? Как с всяка дума, поглед...
Детето – жертва на опасни link-ове
Знаете ли какви сайтове посещава вашето дете, когато е пред компютъра? Имате ли му доверие, че внимава...
Дзен, или изкуството да поддържаме интересен разговор
Както е известно, англичаните стопяват неловкото мълчание с разговор за времето. Всъщност темата едва...
Секс тройка: ти, той и телевизора - II
Време е шоу Идва есента, а заедно с нея дълъг период на домошарство. Край на вечерните разходки в парка,...
Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
Фразите, които отблъскват децата от нас
Знаете ли как да с думи възпитавате децата си? Въпрос, който за повечето хора е напълно излишен. Или...
Прекъснатият полов акт – за и против - II
„Не в мен! – явните недостатъци ● Бременност. Най-много деца са се родили не заради осъзнатото...
Голотата и децата
Темата с децата и голотата продължава да е някак неудобна. Въпреки цялостното обществено „разсъбличане”...
Проговарянето - когато бебето започва да общува с думи
Едва ли има майка, която да не чака с трепет първите думички на детето си. При едни това става съвсем...
Занимания за деца в снега
Ето го! Снегът е вече на перваза на прозореца. До вчера всичко беше мрачно, тъжно и грозно, а тази сутрин...
6 типа деца, които никога не трябва да оставяте сами
Понякога имам чувството, че единственото нещо, за което децата ги е грижа, е как да ядосат родителите...
Моля, заповядайте!
Къде е най-добре да се видим с познати – да ги поканим на домашна вечеря или просто на чай, на барбекю...
Как да отгледаме детето си минималистично?
Минимализмът е начин на живот и мироглед, при който има възможно най-малко вещи, струпване на детайли....
Думите, които всеки би искал да чуе в тежък момент
Утехата е такова нещо, което ни е жизненонеобходимо, но не можем да си го осигурим сами. И най-силните...
Как да се харесаме на околните - II
Има ли особености, които различават подхода към мъжете от този към жените в старанието да се харесаме...
Закъснялата любов
В любовта хората постоянно се разминават. Дори и в щастливите отношения единия обича повече, а другият...
Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
Ако живеете в голям град, то вероятно сте приели тази драма - дългото придвижване по трасето към работа...
Йога и за деца
Според някои изследвания и теории ние се раждаме с много умения и способности, които с времето закърняват...
Къде е мистерията на любовта в днешното свръхсподеляне?
Да провериш някой в социалните мрежи е условен рефлекс - научаваш името му и ровичкането започва. Снимки,...
Най-голямото богатство - спестеното време
“Нямам време”, “Не сега, че бързам”, „Не ми стигна времето” – всеки от нас често използва тези думи....
В търсене на мъжките чувства
Казват, че на мъжете не може да се разчита, че са егоистични и съвършено безчувствени. Разбира се, това...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook