Лицемерието като потребност
 Изпрати
Познавате ли хора, които винаги са мили, усмихнати и добронамерени? Всеки път ви правят комплименти, готови са на всичко в името на приятелството си с вас?
Естествено. Всеки от нас познава този тип хора. И почти всеки от нас ще ги нарече по един начин - лицемери. Но дали ние самите се замисляме колко пъти и на нас се е налагало да сме такива?
Някой беше казал, че учтивостта е най-приемливата форма на лицемерие. В тълковния речник за тази дума срещаме следното обяснение- поведение, при което злонамереност и неискреност се прикриват зад маската на чистосърдечие и добронамереност.
Нима зад лицемерието винаги се крие злонамереност? И нима понякога не сме добри и мили с някого с единствената цел да го усмихнем и зарадваме, дори на нас самите да не ни е до това? Кога учтивостта се превръща в лицемерие? И къде се намира онази граница, която разделя желанието да се държиш човешки от престореността и преиграването?
Няма човек, който в дадени ситуации да не е бил лицемер. И то не, защото е лош, фалшив и подъл, а просто защото животът ни го налага. Ако рискуваш да си искрен винаги и навсякъде, си навличаш единствено възможността постоянно да си неразбран, отхвърлен и дори осмиван. Всички мразят неискреността и фалша, но на никой не са им чужди. Човек попада във всякакви ситуации, среща се с множество хора с различен светоглед и разбирания и затова често му се налага да прикрива недоволството си от някой и нещо, да лавира между мнения и отношения.
Лицемерието е потребност. Но нека видим кога ни се налага да сме това, което не сме.
Вкъщи
Тук обикновено сме най-истински, открити, честни и казващи всичко, което ни е на сърцето. И все пак не рядко отношенията с някой членове на семейството ни куцат или се изострят именно поради факта, че тук всеки е себе си. Не веднъж сме били свидетели или сме участвали в скандали със свекърви, тъщи, зълви и т.н., които са не само доста грозни, но и твърде натоварващи ни. Ето защо и тук идва на помощ лицемерието. Ако сме малко по-отстъпчиви и не обръщащи внимание на глупости, можем и да избегнем роднинските свади. А какво по-хубаво от това да живеем в мир! И все пак- това не сме ние. Ние само си налагаме определено държание, което обаче твърде често е много необходимо.
Навън
Нима не ви се е случвало да си вървите по тротоара и да ви изпръска някоя преминаваща кола или да видите как мъжът насреща ви изхвърля някакъв боклук на улицата? Какво правите в такива случаи? Съмнявам се, че подхващате луд скандал или започвате да хвърляте камъни по преминаващия автомобил. По-скоро си замълчавате, дори да не искате. Е, това не е ли лицемерие? Така само си затваряте очите за проблема. Но и не влизате в спорове с неочакван край.
В работата
Закъснявате за работа, защото пукате гума на колата или чакате автобуса 20 минути. Шефът съответно ви посреща в не добро настроение и не ви спестява едно сериозно мъмрене. А вие просто се извинявате и се захващате за работа, макар и в главата ви да се въртят мисли от сорта на “Един ден и ти ще си намериш майстора, неблагодарнико!”
На работното си място гоним определена цел и за постигането и ни се налага да контактуваме с хора, които може да не са ни приятни, дори да са ни противни. Няма как обаче да не демонстрираме доброжелателност, да не сме любезни. Едва ли в името на това да не бъдем лицемери, ще изберем да изгубим работата си. Има и такива хора, но те са много, ама много малко. Натоварващо е да си такъв, какъвто не си и да дежуриш с усмивка на лицето, но да не го умееш е по-лошият вариант.
Пред приятелите
Случвало ли ви се е да получите подарък от приятел, който изобщо да не ви хареса? Излишен въпрос, нали? Всеки е попадал в такава ситуация, но не всеки е казвал “Мерси, но това е ужасно!” Нима ще изберете да обидите този, който ви го е избирал с толкова обич, само за да сте откровени?
Контактите с приятели на ваши приятели също понякога са съпроводени с раздразнение, антипатия и досада, но обстоятелствата ни принуждават да не ги отхвърляме, дори да сме любезни с тях. И в крайна сметка, защо не? Ние нищо не делим с тях и едва ли едно добро поведение от наша страна, ще ни коства толкова усилия. Ако те са показали открито, че не ни одобряват, тогава можем да си позволим да им отвърнем, но ако просто не ни допадат, защото твърде много се хвалят например, трябва ли да ги игнорираме? Да подхождаме с уважение е по-добрият вариант според мен, пък било то и малко пресилено.
Не, не се опитах да ви кажа “бъдете лицемери”, но... Лицемерието е вид дипломация, то се използва умишлено в дадени моменти и без него сме за никъде. Научаваме се да бъдем лицемери още с първите стъпки в нашето възпитание. От малки непрекъснато слушаме "така не се говори", "това не е възпитано".
Да имаш мнение, но да знаеш как да го изразиш или да го премълчиш, си е чисто и просто благоразумие. Ние никога не можем да говорим онова, което непрекъснато възпроизвеждат мозъците ни, защото тогава ще сме в непрестанен конфликт с хората покрай нас. В нормалния ни социален живот всеки от нас спазва етикети и правила на поведение, които малко или много го правят лицемерен. Но нали вече споменахме, че учтивостта е първата крачка на лицемера!
|
Коментари
2013-07-06 #5  Един българин Напълно съм съгласен със Светлана Чамова; само да добавя и нещо друго по въпроса за лицемерието на работното място:
"Има и такива хора, но те са много, ама много малко. "
Не са толкова малко - аз например съм един от тях.  Преди около три години напуснах тогавашната си работа отчасти именно заради лицемерието, което цареше там - лицемерие към клиентите, лицемерие към шефовете, лицемерие между хората в екипа. В един момент стана доста противно. Напуснах и не съжалявам за това.
Не казвам, че задължително трябва да се постъпва като мен, но все пак това са хора, с които човек прекарва по 7-8 часа на ден и би следвало да се запита "Заслужава ли си да се играе този театър?"
Поздрави.
2012-05-04 #4  Светлана Чамова Разбирам, но не съм съгласна  Не съм съгласна, например, с твърдението, че ако не смятаме, че човекът отсреща заслужава да сме учтиви, но сме, само за да не загубим нещо важно за нас, това е лицемерно. Според мен е обратното - да сме същите, като този, който не заслужава - да го наречем - учтивост, например, простака, грубияна и т.н., означава да паднем на нивото му. Това не е моят избор, макар че не отричам съществуването му. Ако имам нерви, правя го не заради него, а заради себе си. Ако загубя самообладание - не бих се гордяла с това. Може да изразяваме мнение, да не се унижаваме и да бъдем себе си, без да сме неучтиви, груби или както и да го наречем. Има и други начини - язвителност, сарказъм, шега, казване на нещата смекчено... Зависи какви са отношенията ни с другия човек.
2012-05-03 #3  Мая Петрова Не слагам знак за равенствво между лицемерието и учтивостта! Но в дадени моменти, когато не мислим, че човекът насреща ни заслужава да сме учтиви, а въпреки това сме, за да не изгубим работата си, например, това не е ли лицемерие?
До Теди- не смятам, че да си мил е лицемерие, също така не смятам и, че съм сбъркана! Струва ми се, че просто не разбирате какво искам да кажа. Но всеки с мнението си! 
2012-05-03 #2  Светлана Чамова Доста е крайно да се слага знак за равенство между лицемерието и тактичността, деликатността, доброто възпитание. Едва ли ще сме много повече ние, ако говорим, "каквото непрекъснато възпроизвеждат мозъците ни" - това е първосигнално и няма нищо общо с това да си открит
А идеята изобщо да хвърляме камъни по автомобилите искрено ме разсмя - без да съм лицемерка, никога не ми е хрумвала. Само викам след колите, които ме изпръскват. 
2012-05-03 #1  tedi Авторката е много сбъркана ако смята че да си мил и да казваш мили неща на хората е лицемерие. Вярно е, че те такива хора са рядкост, но не виждам причина да се обобщават хора, само защото ние самите, в случая автора, бихме постъпили така
|
|
Понеделник 21 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Ако кърменето навън ви притеснява
Топло време, чист въздух, дълги продължителни разходки заедно с бебето – това безспорно е едно от удоволствията...
 Самонараняването при децата и тинейджърите
Забелязали сте, че в последно време детето се удря само с юмручета, блъска си главата в стената, драска...
 Майчинството - една отворена рана, която променя живота ни
Обядвахме веднъж, когато дъщеря ми неангажиращо спомена, че с партньора й обмислят „започването“ на семейство:
-...
  Грешките, които (не бива да) допускаме с бившия
Отнело ни е доста време да го „забравим”. В миналото той е значел много за нас… трудно ни е било да си...
 "Дай ми назаем роклята си"
Много добре помня тинейджърските си години, когато редовно си обменяхме дрехи с моите приятелки. Моите...
  Критичните три
В детските приказки почти всички неща са по три – тримата братя, трите пътя, трите прасенца, трите самовилски...
  Семеен кодекс
Всяка двойка има своя собствена система от правила, независимо дали те са били установени още в самото...
  Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим...
  Какво харесват в нас мъжете
Никого няма да учудя, ако кажа, че за мъжете жените сме ( пълна ) тайна. Начинът, по който ги привличаме,...
 Думите, които всеки би искал да чуе в тежък момент
Утехата е такова нещо, което ни е жизненонеобходимо, но не можем да си го осигурим сами. И най-силните...
 Детска стая с въображение - II
Дотук добре. Да речем, че имаме достатъчно свободно място и полето ни за изява е готово. Ето някои идеи,...
 Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти
Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
  Книгата – най-добър приятел
Много родители се оплакват, че децата им не проявяват ни най-малък интерес към книгата. Те четат с неохота...
  Живот сам или в семейство?
Все повече българи живеят сами, показа последното преброяване на Националния статистически институт....
 Колко да се разкриваме пред другите?
От това да бъдеш искрен и да си себе си по-хубаво няма. Голям плюс е и да умееш да споделяш онова, което...
 За децата: подаръци, които имат смисъл, а не са просто вещи
Когато наближи някой повод да зарадваме детето с подарък, ние нямаме търпение да изберем онова нещо,...
  Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
 Любов от разстояние
Дългата раздяла е изпитание за всяка една връзка. В едни случаи, тя може да се окаже фатална за отношенията,...
|