Професиите, в които жените са най- добри
Има ли "женски" професии?
 В миналото разпределението на ролите на мъжа и жената е било ясно установено. В днешно време обаче все по- трудно може да се говори за „женски професии“. Въпреки това, има специалности, които са по-предпочитани и желани от женската половина, като тя се доказва като най-подходяща именно за тях. Да видим какво сочат последните проучвания по въпроса.
Изследването на Американския институт по пазара на труда взема предвид степента на удовлетвореност на жените, заемащи определена позиция и упражняващи определена професия, финансовата полза, както и професионалната реализация по дадена специалност. Американският експерт Лорънс Шаткин прави класация на най-добрите работни места за жени през 2013 г., като прогнозира до 2020 г. да станат още по-желани. Тъй като голяма част от описаните от него позиции касаят предимно съгражданите му, нека видим една обобщена класация на трудещите се от женски пол.
Административни дейности. Добре позната и запазена женска професия е тази на традиционната секретарка, скрита зад съвременното наименование „административен асистент“ или "офис администратор". За добре изглеждащата жена с представителна визия и владееща няколко западни езика, винаги ще има място на подобни позиции. Работодателите предпочитат да наемат жени за тази дейност, а и самите жени често сами желаят да работят именно в тази сфера.
Защо е подходяща: Има нещо наистина женствено в професията. Жената има вродено чувство за организираност и затова наличието на административен асистент внася ред и прецизност в задачите и ги прави структурирани. Друго предимство е женската черта да може да върши няколко неща едновременно, което често се налага в тази сфера на работа. Женският мозък е така устроен, че по-активен в него е центърът на речта и затова умело си служим със словото, което е много важно в тази професия.
Медицина. Това си остава и вероятно ще продължи да бъде една от най-желаните специалности с добра реализация, дори и по нашите географски ширини. Става дума не само за лекарите, но и за фармацевти, здравни работници, психиатри, диетолози, учени в сферата на здравеопазването и др. медицински служители.
Защо е подходяща: Макар много добри специалисти да са от мъжки пол, жените в здравната сфера също имат значими постижения. В случая определящ е не полът, а знанията и уменията, както и личните качества, които човек трябва да притежава, за да упражнява професията. Медицинска сестра пък традиционно се избира от жени - те са грижовни, умеят да отстъпват пред авторитета на лекаря и могат да се съсредоточават върху няколко неща едновременно. Да съчетават медицината със семейните задължения често е трудна задача, но при добра мотивация не е невъзможно и всички практикуващи я го доказват всеки ден. Постоянното й осъвременяване я прави интересна и винаги актуална.
Педагогика. Достатъчно е човек да види броя на студентите в тази специалност, за да си даде сметка за превеса на женската половина в областта. Образът на детската учителка се е запечатал в съзнанието ни и дори можем да си я представим визуално. Макар и да не е високо платена, учителската професия все още се заема от висок процент от жените. Най- силно жените са представени в предучилищната и началната педагогика, но и много жени- директори ръководят големи елитни училища, декани са на факултети, експерти са по образованието.
Защо е подходяща: Тъй като педагогиката е свързана с много говорене и общуване с деца, то жените определено имат известно предимство в тази посока. От друга страна, работата в педагогическата сфера често предполага достатъчно свободно време (на половин работен ден), което може да бъде успешно съчетано с останалите „женски“ задължения. Повечето жени имат вроден подход към децата и се отнасят с разбиране към техните нужди във всички възрасти.
Журналистика. Може би отново заради дар словото и пристрастията на женската половина към литературата, броят на жените-журналисти си остава по-голям. С развитието на аудиовизуалната техника възможностите за развитие на жените в тази сфера нараства, а интересът им към нея се засилва. Жените с привлекателна външност и присъствие се реализират добре в телевизията - водещи на новини и предавания.
Защо е подходяща: Женският мозък е устроен така, че центърът на речта е по-активен и това позволява по-доброто умение за боравене с думите. Докато при мъжете са по-силно развити логиката и пространствената ориентация, то жените са добри най-вече в писането и подбора на подходящи изразни средства. Естествено, с уговорката, че навсякъде има изключения.
Фризьорство, маникюр, салони за красота, спа центрове. Интересът на жените в тази насока съвсем логично води и към по-голям брой желаещи за реализация в тези професии. Масажистки, маникюристки, фризьорки, спа администраторки – списъкът е доста голям.
Защо е подходяща: Вроденото чувство на жената за естетика е от полза в сферата на работещите за женската красота. Обикновено що се отнася до грим, прически и маникюр, жените са много по- сръчни, а тези теми ги вълнуват в пъти повече и това е обяснимо. Професията предполага известна доза независимост, защото в по-голямата част от случаите сам определяш работното си време и ангажименти.
Домашна помощница/услуги за домакинството. Рядко мъже се кандидатират за подобни работни места, както и рядко работодателите се спират на такива, освен ако не става дума за професионална почистваща фирма. В заведенията също изборът на сервитьорки-жени е по-голям, в сравнение с този на мъжете.
Защо е подходяща: Обикновено жената се справя по-бързо и лесно с домакинските задължения и рутината, която е придобила от личния си опит у дома, лесно може да пренесе в работата. Недостатък е това, че един и същ тип дейност се налага да се върши на две места, но въпреки него, жените, работещи в сферата, е много по-голям.
И така, както се вижда, въпреки че нещата много се променят с времето, някои тенденции се запазват. Колкото и да се говори за равноправие на половете, самите ни различия (психически и физически) не предполагат подобна равнопоставеност. Затова, вместо да се съревноваваме и конкурираме, по-добре е да открием онова, в което наистина сме добри и да му се посветим. Без значение дали спада към т. нар. „женски професии“. |
|
|
Вторник 25 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Връзка между желание и действие
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен...
  Интервю: Антония Карова от кулинарния блог Tony's Happy Kitchen
"Здравейте, казвам се Антония Карова. По професия съм дизайнер, в живота майка на тризначки и момче,...
 Мантра - звукът, който лекува
Думата мантра бавно, но сигурно се вмъква сред познатите ни чуждици. Повечето хора не я използват в активния...
 Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
 Какво стои зад популярния проект "Точка и запетая"?
Препинателният знак точка и запетая - ; - се поставя в едно изречение когато мисълта е завършена, но...
  Хлябът – насъщната храна
Почитан и възхваляван, хлябът е основната храна на хората още от най-дълбока древност. Затова с основание...
 Да преодолеем стреса с творчество
Думичката "стрес" е навсякъде. В наши дни всеки втори обяснява колко е напрегнат и стресиран. Все по-често...
  Целулитът и храненето - II
Но може би най-основното е да готвим сами храната си от пресни продукти и да не използваме никакви полуфабрикати....
  Рибата в детското меню
Рибата е един от основните източници на аминокиселини за човешкия организъм. Нейното месо е нежно и крехко,...
  Какъв тип си: „Круша” или „ябълка”
Нормалното тегло все още не е гаранция, че сме в здравословната норма. Оказва се, това не зависи от килограмите,...
 Под пара
Ние бягаме, те ни гонят. Сроковете, изискванията, плановете, неотложните действия – всички се варят на...
  Начините да избягаш
Когато не живее добре, човек използва заместители. Те са неговите бягства от липсващите му хармония и...
 Народната медицина - и все пак с едно наум
Напоследък все по-често слушам за толкова “модерната” хомеопатия. Аз лично познавам майки, пред които...
 Как да си помогнем, за да вземем правилното решение
Решенията са тези, които градят живота ни. И дори някои събития в живота ни да не зависят от нас, огромен...
  Инулинът - що е то?
Установено е, че в миналото нашите предци са консумирали всеки ден около 200 г различни диетични фибри,...
  Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
 Здравни рискове от пушенето на наргиле
Наргилето е средство за пушене на тютюн с дълга история в културната традиция на Ориента. У нас напоследък...
 Хвойната – мощно билково действие и ароматерапия
Хвойната предпочита горите и полугорските масиви и при благоприятни условия живее наистина много дълго....
  Ха-хо, хи-хи терапия
Наричат я още смехотерапия, клоун терапия или терапия на широката усмивка. Всъщност името няма значение....
  Сугестопедията - българска следа в обучението
Българската наука може да не е дала много на света, но пък напоследък често слушаме за сугестопедията,...
 Добре познатият ни винен оцет има и здравословни ползи
Първите свидетелства за употребата на винен оцет датират от 5000 години пр. Хр. Още тогава е бил добре...
 Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
 Малките ни бунтове
В Древен Рим имало един празник наречен Сатурналии. По време на честването му, всяка година в края на...
 Компостът - еко земеделие чрез отпадъци
Известно е, че боклукът ни се дели на 3 основни групи – хартия, стъкло и метал. Разделното сметосъбиране...
 Черна ряпа като лекарство и полезна сезонна храна
Черната (испанска) ряпа често е пренебрегвана заради лютия си вкус и ограничените начини да се консумира...
 Похвалата е ключ към сърцето и към успеха - не я пестете!
Всеизвестен факт е, че децата е добре да бъдат хвалени, да получават поощрение и одобрение и при най-малкия...
  Чаша вода сутрин на гладно - защо и с какво?
Може би сте чували за популярната като „холивудска" закуска – чаша топла вода с половин грейпфрут. Актрисите,...
  Дългата ми, страстна афера с книгите
С книгите и четенето имам дълга и сложна връзка. Всъщност, по-дълга и по-сложна, отколкото с всеки мъж....
  Живот под контрола на хормоните - I
По принцип ние жените се присещаме за хормоните веднъж месечно по време на „критическите дни”, когато...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 10
Ден 10 от Коледните пости. От днес можем да включим риба, скариди, калмари, октоподи, миди и всякакви...
 Мушмули - невзрачни, но прекрасни
Мушмулата е поредният дар от природата, който подминаваме в ежедневието си. За полезната храна, билките...
  Грешки по пътя към красотата - I част
Посветили сте целия си живот на борбата да станете стройни, а желаните мерки си остават само мечта. Какво...
  Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
  Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
 Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
 Сърцето не трябва да мечтае за нищо, което не е вътре в него
Ушите не трябва да слушат приказките на другите.
Устата не трябва да говори това, което останалите...
  Акари и алергии
Свикнали сме да възприемаме праха като част от домашния интериор. Макар и неприятен, той изглежда напълно...
 Най-важните 5 ползи от вегетарианството
Вегетарианството е начин на хранене, който в различна степен изключва храните от животински произход...
 Болки в гръбнака - причини и как да се справим с тях
Причините за болките в гръбнака могат да бъдат много – от вродена особеност на скелета до прекарани заболявания...
  Горещи нощи? Спете голи!
За някои хора обличането на специални пижамки или нощнички преди лягане е най-естественото нещо на света....
|