Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Метаболизмът – ключ към баланса в тялото


„Погледни я, по цял ден не спира да похапва, а нищо не и се лепи. А аз – една бисквитка да си позволя и вече ми е на бедрата”. Кой не е казвал това за някоя приятелка или колежка?

Сякаш има жени, които, колкото и да си угаждат, просто не надебеляват. За разлика от останалите, които и за миг не си позволяват да хапнат сладичко или тестено и постоянно следят за калории. „Виновникът” за крехкото равновесие с килограмите е нашият собствен метаболизъм. Той представлява индивидуалния начин и скорост на обмяната на веществата в организма. Метаболизмът се състои в едновременното протичане на два процеса, които осигуряват растеж, здраве и изобщо живот.

От едната страна е катаболизмът – разграждането на храната на по- прости хранителни компоненти и химични елементи, при което се изгаря енергия, т.е. калории. От другата – анаболизмът, който представлява изграждане на сложни химични съединения като протеини, хормони и други жизненоважни биохимични елементи, от по- простите, които организмът си набавя чрез храната. Този процес пък има нужда от енергия. Балансът на двата процеса осигуряват и баланс на теглото и изобщо самото здраве в много голяма степен. Ако приемаме повече калории, от колкото можем да изгорим- качваме килограми и обратното.

Много хора с наднормено тегло казват, че имат „бавен метаболизъм”. Но това не е съвсем вярно. Всеки човек има т.нар. „базисен метаболизъм”. Това е дадения метаболизъм, който ние можем да „забързваме” по няколко начина, за да не се притесняваме, че храната влияе на нашето тегло. Да се обвиняват калориите, за това, че тялото не може да се справи с тях, е неправилно – ние горим калории непрестанно, дори докато спим. Калорията е горивото на нашия организъм, горивото на всяка една клетка. Проблемът на тези които имат „бавен метаболизъм” е, че приемат повече от необходимите калории, повече от колкото могат да изгори тялото в жизнените процеси. Това означава, че ние пречим на обмяната на веществата в тялото си.

Някои често срещани грешки:

Хранене – небалансирано, неравномерно, нездравословно.
Начин на живот - ниската физическа активност води отпуснатост, вялост, липса на енергия. Мускулите горят най- много калории за най- кратко време. Затова и мъжете са облагодетелствани в сравнение с жените, тъй като те физически могат да развият много повече от жените мускулите си.

Диети – същността на диетата е хранителен режим – т.е. тя е вид хранене, а не хранене с лишаване. Ключът на успешната диета е балансът ( в нея да присъстват всички хранителни компоненти) и индивидуалният подход ( не всички диети за подходящи за всички хора ).

Алкохол – алкохолът в големи количества затруднява работата на черния дроб, орган, който е ключов за преработката на веществата. Така се нарушава естествената обмяна на веществата.

Хормонален дисбаланс – знаем, че нито един процес в организма не се случва без влиянието на хормоните. Но дейността на щитовидната жлеза е особено важна – тя произвежда хормона тироксин. Той определя скоростта на химичните реакции в тялото. Повишената функция на тази жлеза определя и по- бърз метаболизъм.

Но, ако искаме да отслабнем, базисният метаболизъм може да бъде забързан по подходящ, здравословен начин, т.е. да изгаряме колкото приемаме, но и едновременно с това – и малко повече от „запасите” на тялото. И това непременно да се случва в дългосрочен план, за да не объркаме метаболизма, хормоните и да навредим на здравето си.

Някои начини базисният метаболизъм да се засили, по щадящ тялото начин:

Чрез храненето
Хранене често, на малки порции, поддържа кръвната захар, спомага да контролираме апетита, да избегнем гладуване, последвано от „вълчи глад” и среднощни набези в хладилника.

Избягване на диетите - чудо- те са истински стрес за тялото, освен това поради намаления прием на калории, метаболизмът по- скоро се забавя, защото е в очакване и на понижено горене на калории.

Някои елементи и храни като: йодът (в морската храна, в солта, в семките на ябълките), калцият, хранителните фибри, всички витамини (особено група на B), пресните плодове (особено грейпфрутът) и зеленчуци, морската храна, кълновете, зеленият чай, кафето, лютите чушки ускоряват метаболизма по естествен начин.

Храненето по т.нар. метаболитен (биологичен) часовник пък помага за правилното усвояване на веществата – сутрин например можем да хапваме по- обилно, защото след близо 8 часова почивка, ние може да сме се събудили с мисълта за поредната диета, но тялото е „гладно”. Тези мазнини и въглехидрати ще са горивото за целия ден и ще ни попречат да се нахвърляме на храната по- късно. По обяд да хапнем хранително и богато на белтъчини – месото е много подходящо да се яде именно по обяд. На вечеря – златното правило – по малко и не по- късно от 8 часа. Не забравяме и двете закуски- сутрин и следобед. Водата е жизненоважна за цялостната обмяна на веществата и жизнения тонус. Пресните плодове и зеленчуци – също.

Чрез физическа активност
Независимо дали тренираме спорт, ходим на фитнес или аеробика, всеки вид физическо натоварване ускорява метаболизма. Трупането на мускулна маса увеличава възможностите на тялото да гори калории. Да имаме предвид, че масата може да бъде и огромен проблем, ако не тренираме с постоянство. За жените е достатъчна работа с гирички, тичане на пътечката или велоергометър, коремни преси. Но и качването на стълбите, ходенето пеш, танците са също добра физическа активност, макар и не толкова ефективна като редовните тренировки – 20-30 мин., 2-3 пъти седмично по подходяща схема, най- добре изготвена от специалист. Особено важна е физическата активност за подрастващите, както и за хората в зряла възраст, които водят заседнал живот по схемата „вкъщи- работа- вкъщи”.

Отклоненията в метаболизма, обмяната на веществата, може и да са отговора на много неуспешни опити за отслабване, но и са причина на т.нар. метаболитен синдром, от който у нас страда всеки 4-ти човек. Той е съвкупност от някои типични признаци на увреден метаболизъм - високо кръвно налягане, висок „лош” холестерол, висока кръвна захар и мастни образувания в кръвта. Ако обиколката на корема при жените е над 80 сантиметра, а при мъжете над 94, опасността е реална, консултацията със специалист е задължителна. Хората с такъв синдром, страдат от сърдечни проблеми, диабет, рак и други патологични състояния в храносмилателния тракт, хемороиди.

Добрият жизнен тонус, здравето са наша отговорност. Ако се спуснем по течението – нездравословно, еднообразно хранене, уседнал начин живот, живот без грижа за тялото и духа – нито една „светкавична” диета или „чудодейни” таблетки за отслабване няма да помогнат да възстановим метаболизма, а оттам и здравето си.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Проучване: Пиенето на кафе на гладно влошава метаболизма и контрола на кръвната захар
· Забавен метаболизъм - причина за наднормено тегло
· Кои са причините за бавен метаболизъм?
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
· Прегърни ме! Защо е важно да се докосваме
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Пирамида на здравословното хранене
· Полезни ли са диетичните храни?
· Полезните мазнини
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Отключване на предимствата на прахообразните балсами за коса
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
Четвъртък
16
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Богинята в нас
В митологията на повечето древни народи от Азия, Африка, Америка и Европа се среща образа на Жената Богиня....
Летен детокс с диня и пъпеш
Детоксикацията на организма е процес на изчистване на тялото от натрупвания на токсини, на отпадъци от...
Да се отървеш от излишното е от съществено значение за твоето благополучие. Как?
Днес всички сме водени от стремеж за трупане – на все нови и нови вещи, на повече приятели в социалните...
Пролетта идва с... киселец
Да, традиционно е закичена с кокиче, но ако говорим за идването й в менюто ни, определено това може да...
Макадамия - зад твърдата черупка се крие безценно съкровище
Позната е като "австралийски орех", но е кръстена на името на шотландския химик МакАдам, който я е култивирал...
"От 1 януари ще..."
Типично за края на годината е следното поведение: обръщаме се поглед назад и констатираме, че някои лоши...
Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
Храните, които са виновни за лошото ни настроение
Кафето, черният шоколад и дребните безкостилкови плодове са сред храните, които правят хората щастливи,...
Броколите – една от най-ценните храни
Едва ли има човек, който да не знае, че броколите са много полезни. Въпреки това у нас този зеленчук...
Самоуверените деца
Какво е най-важно за вас във възпитанието на децата ви? Всички искаме едно уверено дете, което вярва,...
Компостът - еко земеделие чрез отпадъци
Известно е, че боклукът ни се дели на 3 основни групи – хартия, стъкло и метал. Разделното сметосъбиране...
Университет ще бори стреса на студентите с гушкане на кученца
От 7 май 2015 г. Университетът в Ланкшир, Великобритания отваря специална стая за стресирани студенти....
По-полезните натурални напитки за здраве и тонус
Всички сме наясно, че газираните и пълни със захар напитки са враг на здравословния начин на живот. Вредата,...
Бамя - древният позабравен зеленчук
В Южна Азия я наричат дамски пръсти - “ladyfinger”. В Германия могат да ви я предложат като “окра”. Аз...
Месечният цикъл все още е тема табу
Този период от месеца когато жената е в месечния си цикъл е обвит с митериозност и сякаш никой не говори...
Какво причинява плоскостъпието и как може да бъде спряно?
Дюстабанът е вродена или придобита деформация на надлъжния свод на ходилото. Ако изобщо се появи - то...
Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Учени използваха слухови илюзии, за да разкрият, че хората могат да чуят тишината по същия начин, по...
Вредните навици през бременността
Бременността е особен период за всяка жена – време, в което преосмисляме ценностите си и плановете за...
Без пържени храни, повече плодове и зеленчуци за децата в детските градини
Намалява се дневният прием на калории на децата от детските заведения, забранява се консумирането на...
Живовлякът - българската билка
Съществуват над 200 вида от това растение. В България са разпространени около петнадесет. Можете да го...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето II
Алтернативата Внедряването на всеки един нов химикал или технология влече след себе си необходимостта...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook