Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Метаболизмът – ключ към баланса в тялото


„Погледни я, по цял ден не спира да похапва, а нищо не и се лепи. А аз – една бисквитка да си позволя и вече ми е на бедрата”. Кой не е казвал това за някоя приятелка или колежка?

Сякаш има жени, които, колкото и да си угаждат, просто не надебеляват. За разлика от останалите, които и за миг не си позволяват да хапнат сладичко или тестено и постоянно следят за калории. „Виновникът” за крехкото равновесие с килограмите е нашият собствен метаболизъм. Той представлява индивидуалния начин и скорост на обмяната на веществата в организма. Метаболизмът се състои в едновременното протичане на два процеса, които осигуряват растеж, здраве и изобщо живот.

От едната страна е катаболизмът – разграждането на храната на по- прости хранителни компоненти и химични елементи, при което се изгаря енергия, т.е. калории. От другата – анаболизмът, който представлява изграждане на сложни химични съединения като протеини, хормони и други жизненоважни биохимични елементи, от по- простите, които организмът си набавя чрез храната. Този процес пък има нужда от енергия. Балансът на двата процеса осигуряват и баланс на теглото и изобщо самото здраве в много голяма степен. Ако приемаме повече калории, от колкото можем да изгорим- качваме килограми и обратното.

Много хора с наднормено тегло казват, че имат „бавен метаболизъм”. Но това не е съвсем вярно. Всеки човек има т.нар. „базисен метаболизъм”. Това е дадения метаболизъм, който ние можем да „забързваме” по няколко начина, за да не се притесняваме, че храната влияе на нашето тегло. Да се обвиняват калориите, за това, че тялото не може да се справи с тях, е неправилно – ние горим калории непрестанно, дори докато спим. Калорията е горивото на нашия организъм, горивото на всяка една клетка. Проблемът на тези които имат „бавен метаболизъм” е, че приемат повече от необходимите калории, повече от колкото могат да изгори тялото в жизнените процеси. Това означава, че ние пречим на обмяната на веществата в тялото си.

Някои често срещани грешки:

Хранене – небалансирано, неравномерно, нездравословно.
Начин на живот - ниската физическа активност води отпуснатост, вялост, липса на енергия. Мускулите горят най- много калории за най- кратко време. Затова и мъжете са облагодетелствани в сравнение с жените, тъй като те физически могат да развият много повече от жените мускулите си.

Диети – същността на диетата е хранителен режим – т.е. тя е вид хранене, а не хранене с лишаване. Ключът на успешната диета е балансът ( в нея да присъстват всички хранителни компоненти) и индивидуалният подход ( не всички диети за подходящи за всички хора ).

Алкохол – алкохолът в големи количества затруднява работата на черния дроб, орган, който е ключов за преработката на веществата. Така се нарушава естествената обмяна на веществата.

Хормонален дисбаланс – знаем, че нито един процес в организма не се случва без влиянието на хормоните. Но дейността на щитовидната жлеза е особено важна – тя произвежда хормона тироксин. Той определя скоростта на химичните реакции в тялото. Повишената функция на тази жлеза определя и по- бърз метаболизъм.

Но, ако искаме да отслабнем, базисният метаболизъм може да бъде забързан по подходящ, здравословен начин, т.е. да изгаряме колкото приемаме, но и едновременно с това – и малко повече от „запасите” на тялото. И това непременно да се случва в дългосрочен план, за да не объркаме метаболизма, хормоните и да навредим на здравето си.

Някои начини базисният метаболизъм да се засили, по щадящ тялото начин:

Чрез храненето
Хранене често, на малки порции, поддържа кръвната захар, спомага да контролираме апетита, да избегнем гладуване, последвано от „вълчи глад” и среднощни набези в хладилника.

Избягване на диетите - чудо- те са истински стрес за тялото, освен това поради намаления прием на калории, метаболизмът по- скоро се забавя, защото е в очакване и на понижено горене на калории.

Някои елементи и храни като: йодът (в морската храна, в солта, в семките на ябълките), калцият, хранителните фибри, всички витамини (особено група на B), пресните плодове (особено грейпфрутът) и зеленчуци, морската храна, кълновете, зеленият чай, кафето, лютите чушки ускоряват метаболизма по естествен начин.

Храненето по т.нар. метаболитен (биологичен) часовник пък помага за правилното усвояване на веществата – сутрин например можем да хапваме по- обилно, защото след близо 8 часова почивка, ние може да сме се събудили с мисълта за поредната диета, но тялото е „гладно”. Тези мазнини и въглехидрати ще са горивото за целия ден и ще ни попречат да се нахвърляме на храната по- късно. По обяд да хапнем хранително и богато на белтъчини – месото е много подходящо да се яде именно по обяд. На вечеря – златното правило – по малко и не по- късно от 8 часа. Не забравяме и двете закуски- сутрин и следобед. Водата е жизненоважна за цялостната обмяна на веществата и жизнения тонус. Пресните плодове и зеленчуци – също.

Чрез физическа активност
Независимо дали тренираме спорт, ходим на фитнес или аеробика, всеки вид физическо натоварване ускорява метаболизма. Трупането на мускулна маса увеличава възможностите на тялото да гори калории. Да имаме предвид, че масата може да бъде и огромен проблем, ако не тренираме с постоянство. За жените е достатъчна работа с гирички, тичане на пътечката или велоергометър, коремни преси. Но и качването на стълбите, ходенето пеш, танците са също добра физическа активност, макар и не толкова ефективна като редовните тренировки – 20-30 мин., 2-3 пъти седмично по подходяща схема, най- добре изготвена от специалист. Особено важна е физическата активност за подрастващите, както и за хората в зряла възраст, които водят заседнал живот по схемата „вкъщи- работа- вкъщи”.

Отклоненията в метаболизма, обмяната на веществата, може и да са отговора на много неуспешни опити за отслабване, но и са причина на т.нар. метаболитен синдром, от който у нас страда всеки 4-ти човек. Той е съвкупност от някои типични признаци на увреден метаболизъм - високо кръвно налягане, висок „лош” холестерол, висока кръвна захар и мастни образувания в кръвта. Ако обиколката на корема при жените е над 80 сантиметра, а при мъжете над 94, опасността е реална, консултацията със специалист е задължителна. Хората с такъв синдром, страдат от сърдечни проблеми, диабет, рак и други патологични състояния в храносмилателния тракт, хемороиди.

Добрият жизнен тонус, здравето са наша отговорност. Ако се спуснем по течението – нездравословно, еднообразно хранене, уседнал начин живот, живот без грижа за тялото и духа – нито една „светкавична” диета или „чудодейни” таблетки за отслабване няма да помогнат да възстановим метаболизма, а оттам и здравето си.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Всичко за глюкагона
· Проучване: Пиенето на кафе на гладно влошава метаболизма и контрола на кръвната захар
· Забавен метаболизъм - причина за наднормено тегло
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
· Прегърни ме! Защо е важно да се докосваме
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Пирамида на здравословното хранене
· Полезни ли са диетичните храни?
· Полезните мазнини
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
Неделя
20
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
Холивуд говори от името на Майката Природа
Холивудски актьори говорят вместо природата, убеждават ни в нейното величие и ни укоряват за дързостта...
Самочувствието – въпрос на избор
Случвало ли ви се е да се питате как така непривлекателната ви колежка има толкова богат и красив мъж....
Празненство без последствия
Ако случайно инопланитяни посетят Земята в нощта на 25 или 31 декември, ще останат силно шокирани. Едва...
Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
В България процентът на скрининг за рак на дебелото черво сред населението на възраст 50-74 години е...
Aфродизиаците в ежедневното ни меню
Връзката между храната, която консумираме, и сексуалната ни кондиция, е позната още от Древността. Сексуалната...
Чувствате се потиснати? Идеи за 10 минути за справяне с лошото настроение
Чувството за потиснатост, за липса на смисъл, самосъжалението, липсата на вдъхновение понякога ни връхлетява...
Заземяване - да ходим боси
В началото на 90-те години на миналия век Клинтън Обер, след серия от здравословни проблеми, свързани...
Защо скуката е полезна за децата?
Когато са във ваканция или през уикенда, децата често се оплакват, че скучаят. И ние постоянно се стремим...
Интерактивен билборд в защита на жертвите от домашно насилие
Какво става, когато технологиите, и то най, най-новите се съюзят с рекламния бизнес, не за поредната...
Слуховите апарати могат да помогнат на хората със загуба на слуха да живеят по-дълго
Загубата на слуха засяга приблизително 40 милиона възрастни, но само един от 10 души, които се нуждаят...
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
Бамбукът е органичната суровина на бъдещето
Бамбукът е чудо на природата. Това гръмко определение никак не не е пресилено. То има такова отражение...
Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
Заместителят на захарта, наречен еритритол може да е свързан със съсирване на кръвта, инсулт, инфаркт...
Женският алкохолизъм
Пиян, почти в безсъзнание мъж се търкаля под пейката в парка. Към този пейзаж вече сме привикнали. Той...
Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
Основни правила за превенция на диабет
Задължително да проверяваме нивото на глюкозата в кръвта минимум веднъж годишно. Да се храним здравословно,...
Какво представлява системата HALT - техниката за бързо справяне със стрес и преумора
Според направени проучвания, средностатистическият човек взима около 35, 000 решения на ден – от...
Самодостатъчните жени
Сигурно всяка една от нас поне веднъж в живота си е срещала или се чувства като онзи тип жена, която...
Алкални храни за здраве през зимата
Киселинният баланс е много важен за организма. Винаги е добре средата да е леко по-алкална и алкалните...
Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook