Мъдрецът – да го премахнем или не?
 Изпрати
Мъдреците са наследство от праисторическото ни минало. Те са били необходими за сдъвкването на суровата растителна храна, която съставлявала менюто на древните хора. В процеса на еволюцията обаче, човекът започнал да яде все по-мека храна (първо сготвена, а впоследствие и рафинирана), мъдреците се оказали излишни, а челюстта започнала да намалява. Днес тя е с 10-12 см. по-малка от тази на нашите предци. Въпреки това по-голямата част от хората продължават да имат зачатъци на тези големи кътни зъби, които в някои случаи се развиват, а в други не. За тях обаче в челюстта място вече няма, затова в болшинството случаи причиняват болка и усложнения.
Основният проблем е, че мъдреците нямат предшественици сред млечните зъби. А когато се появят – обикновено между 18 и 25- годишна възраст, челюстта вече е твърда и напълно оформена. Затова често „търсейки си място под слънцето” или по точно в устата, тези осми подред зъби растат на криво. При такова отклонение обикновено мъдрецът „засяда” в челюстта и не може да се покаже на повърхността. Под т. н. шапка от венеца попада храна, която няма как да се изчисти и се превръща в чудесна среда за развитие на микробите. Започва възпаление на околната тъкан, чиито признаци са подуване, болка и изключително неприятна миризма, заради гнойния процес. Организмът често реагира на инфекцията и с повишена температура, подуване на лимфните възли и главоболие.
При появата на тези симптоми трябва без протакане да потърсим стоматолог, тъй като възпалението може да засегне и костната тъкан. Болката е толкова силна, че до стоматологичния преглед се налага приема на обезболяващи. Допълнително облекчение носи промивката на устата с разтвор на морска сол и вода (по 1 чаена лъжичка на чаша вода).
Лечението на възпалението се състои в разрязване на слизестта „шапка”, за да може гнойта свободно да изтече и мястото да се почисти. Ако обаче състоянието се повтори, наложително е мъдрецът да се извади.
В други случаи мъдреца се отклонява към седмия зъб, като по този начин травмира както него, така и оказва натиск върху всички останали зъби в реда, които се струпват напред. Процесът обаче започва много преди пробива на мъдреца и за да се установи трябва да се направи рентгенова снимка.
Още един проблем при мъдреците е лесно развиващия се кариес. Тъй като зъба е труднодостъпен, ежедневното миене с четка и паста не е достатъчно да отстрани насъбраната плака. Понякога емайлът на мъдреца е увреден още преди поникването – по време на срязването на слизестата „шапка”. Всичко това води до лесно развитие на кариес. Ако мястото не позволява качествено поставяне на пломба, по-добре болния зъб да се отстрани.
Изваждането на мъдреца обаче също крие риск от усложнения. На мястото остава рана, която заздравява трудно, заради анаеробните бактерии в устата и постоянния прием на храна. За да се предотврати появата на инфекция, стоматологът обикновено предписва профилактичен курс с антибиотици, който натоварва целия организъм.
Понякога изваждането на мъдреца води до временно вцепеняване на долната челюст, което е изключително неприятно. За щастие в повечето случаи чувствителността се възвръща до няколко дни. Все пак изваждането на здрав, правилно израстващ мъдрец е неоправдано. Отстраняването му се налага само, ако застрашава здравето на останалите зъби или венеца.
|
Коментари
2016-04-15 #7  Станислав Значи ако израстне правилно няма проблеми с изброените неща по напред.
2014-09-25 #6  fatme Аз съм на 30 г. и сега ми излиза мъдреца и много ме боли във тая възраст нормално ли е?....
2013-12-06 #5  Инна Георгиева Моите мъдреци също излезнаха на тази възраст и гледай колко съм мъдра сега  ) Това в кръга на шегата. Няма нищо ненормално, всеки човек е различен и като физика и като душа.
2013-12-05 #4  Мей Здравейте, на 12 съм и вече са ми излязли 2 мъдреца, а сега ми излиза третия. Родителите ми казвaт, че съм много малка, според вас има ли нещо нередно?? 
2013-11-12 #3  milena извадих ги не за6тото ме боляха но бяха по4нали да по4ерняват а аз исках да ги оправя вси4ките докато имам вазможност и пари
2013-11-12 #2  milena преди няколко дни извадих и другите три но при тях бе6е безпроблемно и много барзо
2013-11-12 #1  milena извадиха ми долен ляв мадрец но остана малко от корена ватре притеснва ме дали е опасно казаха ми 4е организма сам 6те го одхварли но искам да 4уя и други мнениа
|
|
Вторник 26 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
  Промяната – страшна или приятна
Независимо дали сме за промените, или се ужасяваме от тях, трябва да приемем, че те са неизбежна част...
 Байкалски шлемник – една от най-важните билки на китайската медицина
Байкалският шлемник (от лат. Scutellaria baicalensisе, англ. - Baikal skullcap) е китайско лечебно растение,...
  Добрият стар сапун
Той не се цени високо от дерматолозите и е засенчен от по-съвременните средства за измиване – гелове,...
 Защо трябва да ценим повече интровертите около себе си?
Знаете ли какво е общото между Барак Обама, Джоан Роулинг и Одри Хепбърн? Те са считани за интровертен...
 Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
Епидемиолозите вече алармираха, че все повече деца се заразяват и боледуват от COVID-19. А това налага...
 Ден 3 - Постове и пости: Нашите навици не ни определят, само ни ограничават
Навикът – втора природа, навикът – границите на зоната ни на комфорт. Навикът, който ни обезличава и...
 Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
  Следите остават
Всеки се опитва да остави следа след себе си. Колкото и тривиално да звучи. Често си мислим, че за да...
 Макадамия - зад твърдата черупка се крие безценно съкровище
Позната е като "австралийски орех", но е кръстена на името на шотландския химик МакАдам, който я е култивирал...
 Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
 Как да предпазим децата да не се превърнат в консуматори
Едва ли има родител, който не познава досадата от непрекъснатите детски искания за нови покупки - играчки,...
|