Мъдрецът – да го премахнем или не?
Изпрати
Мъдреците са наследство от праисторическото ни минало. Те са били необходими за сдъвкването на суровата растителна храна, която съставлявала менюто на древните хора. В процеса на еволюцията обаче, човекът започнал да яде все по-мека храна (първо сготвена, а впоследствие и рафинирана), мъдреците се оказали излишни, а челюстта започнала да намалява. Днес тя е с 10-12 см. по-малка от тази на нашите предци. Въпреки това по-голямата част от хората продължават да имат зачатъци на тези големи кътни зъби, които в някои случаи се развиват, а в други не. За тях обаче в челюстта място вече няма, затова в болшинството случаи причиняват болка и усложнения.
Основният проблем е, че мъдреците нямат предшественици сред млечните зъби. А когато се появят – обикновено между 18 и 25- годишна възраст, челюстта вече е твърда и напълно оформена. Затова често „търсейки си място под слънцето” или по точно в устата, тези осми подред зъби растат на криво. При такова отклонение обикновено мъдрецът „засяда” в челюстта и не може да се покаже на повърхността. Под т. н. шапка от венеца попада храна, която няма как да се изчисти и се превръща в чудесна среда за развитие на микробите. Започва възпаление на околната тъкан, чиито признаци са подуване, болка и изключително неприятна миризма, заради гнойния процес. Организмът често реагира на инфекцията и с повишена температура, подуване на лимфните възли и главоболие.
При появата на тези симптоми трябва без протакане да потърсим стоматолог, тъй като възпалението може да засегне и костната тъкан. Болката е толкова силна, че до стоматологичния преглед се налага приема на обезболяващи. Допълнително облекчение носи промивката на устата с разтвор на морска сол и вода (по 1 чаена лъжичка на чаша вода).
Лечението на възпалението се състои в разрязване на слизестта „шапка”, за да може гнойта свободно да изтече и мястото да се почисти. Ако обаче състоянието се повтори, наложително е мъдрецът да се извади.
В други случаи мъдреца се отклонява към седмия зъб, като по този начин травмира както него, така и оказва натиск върху всички останали зъби в реда, които се струпват напред. Процесът обаче започва много преди пробива на мъдреца и за да се установи трябва да се направи рентгенова снимка.
Още един проблем при мъдреците е лесно развиващия се кариес. Тъй като зъба е труднодостъпен, ежедневното миене с четка и паста не е достатъчно да отстрани насъбраната плака. Понякога емайлът на мъдреца е увреден още преди поникването – по време на срязването на слизестата „шапка”. Всичко това води до лесно развитие на кариес. Ако мястото не позволява качествено поставяне на пломба, по-добре болния зъб да се отстрани.
Изваждането на мъдреца обаче също крие риск от усложнения. На мястото остава рана, която заздравява трудно, заради анаеробните бактерии в устата и постоянния прием на храна. За да се предотврати появата на инфекция, стоматологът обикновено предписва профилактичен курс с антибиотици, който натоварва целия организъм.
Понякога изваждането на мъдреца води до временно вцепеняване на долната челюст, което е изключително неприятно. За щастие в повечето случаи чувствителността се възвръща до няколко дни. Все пак изваждането на здрав, правилно израстващ мъдрец е неоправдано. Отстраняването му се налага само, ако застрашава здравето на останалите зъби или венеца.
|
Коментари
2016-04-15 #7 Станислав Значи ако израстне правилно няма проблеми с изброените неща по напред.
2014-09-25 #6 fatme Аз съм на 30 г. и сега ми излиза мъдреца и много ме боли във тая възраст нормално ли е?....
2013-12-06 #5 Инна Георгиева Моите мъдреци също излезнаха на тази възраст и гледай колко съм мъдра сега ) Това в кръга на шегата. Няма нищо ненормално, всеки човек е различен и като физика и като душа.
2013-12-05 #4 Мей Здравейте, на 12 съм и вече са ми излязли 2 мъдреца, а сега ми излиза третия. Родителите ми казвaт, че съм много малка, според вас има ли нещо нередно??
2013-11-12 #3 milena извадих ги не за6тото ме боляха но бяха по4нали да по4ерняват а аз исках да ги оправя вси4ките докато имам вазможност и пари
2013-11-12 #2 milena преди няколко дни извадих и другите три но при тях бе6е безпроблемно и много барзо
2013-11-12 #1 milena извадиха ми долен ляв мадрец но остана малко от корена ватре притеснва ме дали е опасно казаха ми 4е организма сам 6те го одхварли но искам да 4уя и други мнениа
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Сулфитите във виното - необходими, вредни или поредния здравословен мит?
Пиенето на бира (основно от мъжете), както и на вино от жените, в наши дни се е превърнало в нещо като...
Доклад: Устойчивите на петна и вода продукти съдържат токсични химикали
Нов доклад разкрива, че много от водоустойчивите и устойчиви на петна материи, които закупуваме, може...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Учени използваха слухови илюзии, за да разкрият, че хората могат да чуят тишината по същия начин, по...
Грейпфрутът засилва имунитета и помага на бъбреците
Грейпфрутът е тропически цитрусов плод, богат на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и Витамин...
Плодове и зеленчуци в услуга на кариеса
От какво пазите зъбите си? "От сладко", сигурно ще ми отвърнете. А знаете ли, че е добре да не ги “подлагате”...
Хипогликемия
Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията....
Семената от чиа - суперхрана без глутен
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно...
Ройбосът
Ройбосът често е наричан червен чай, но в действителност има малко общо с черния, зеления и белия, които...
Какво представлява „времевата перспектива“ и как да определим към кой тип принадлежим?
Колкото и странно да звучи, всички ние пътуваме във времето: често се връщаме към спомени от миналото...
Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
3 идеи с праскови за захранване на бебето
Според най-разпространената схема на захранването, сурови праскови може да се дават на бебета, навършили...
|