Флуорът и детските зъби
 Изпрати
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла и в правилно определени дози, има голямо значение за предотвратяване на кариесите. Особено, ако профилактиката започва в четвъртия месец на бременността и трае до пълното пробиване на всички млечни зъби. Това твърди Световната здравна организация.
Макар медицината да смята флуорната профилактика за едно от големите си постижения, а СЗО да твърди, че при „правилно” проведена профилактика рискът от кариеси намалява с до 80 %, начинът на прием на флуор е вече много оспорван. Добилата популярност през 50-те и 60-те години флуоризация на питейната вода в САЩ, днес се обявява за неетична и все по- често се изтъкват недостатъците на флуора и цялостното му влияние върху организма. Много именити медици го обявяват за канцерогенен, за причинител на костни увреждания, за забавяне на умствените процеси. За някои антиглобалистични движение флуорирането на питейната вода влиза в т. нар Световна конспирация срещу здравето, проект „Здрави зъби”. В Европейския съюз, в това число и в България, водата не се флуорира централно, затова се препоръчва допълнителен прием на флуор. Ако решите да направите такава профилактика, трябва внимателно да предвидите как точно и в какво количество да се приема флуорът. Не забравяйте, че някои детски заведения прилагат флуориране в млякото и други течности, които се дават на децата. Би било добре да се информирате при медицинския работник в яслата или градината, дали това се прави.
В България важат следните оптимални дневни дози, в случай, че питейната вода не се флуорира допълнително:
0-3 години - 0,5-0,8 мг
3-6 години - 0,8- 1,0 мг
6-10 години – 1,0-1,3 мг
над 10 години – 1,3-1,5 мг |
Консултирайте се обезателно с детски стоматолог и потърсете дори поне още едно мнение, защото въпросът с флуорът дели денталните специалисти на два крайни лагера.
Два са начините за флуорна профилактика:
Вътрешно приложима (ендогенна): Флуориране на питейната вода. В България тази идея официално се отхвърли. Друг разпространен начин е приемът на флуорни таблетки по време на бременността или директно с поглъщане от страна на децата. Употребата на минерална вода с повишено количество флуор е начин за допълнителен прием на флуор.
Външно приложим ( екзогенен ): с флуорна паста за зъби, директно сдъвкване на флуорните таблетки.
Дали конспирационните теории са истина или не- това малко хора могат да кажат. Спорът все още продължава между върлите противници – за и против флуорната профилактика, на полето на поредните „най- нови изследвания”. Доказано е обаче със сигурност, и признато от двата лагера е, че повишения прием на флуор причинява т.нар. зъбна флуороза. Това е заболяване на зъбките на децата, което се характеризира с петнисто оцветяване (кафяво и бяло) на зъбния емайл, което е признак за неговото постепенно разрушаване и под, които прозира дентина (основата) на зъбките. И това може да се случи в съвсем крехка възраст. Ако забележите подобно оцветяване про вашето дете, незабавно се консултирайте с детски стоматолог.
По- трайното натрупване на флуор може да доведе и до скелетна флуороза. Тя засяга скелетът и прави костите чупливи и податливи на трудно зарастващи фрактури.
Ако вече сте взели решение да направите профилактика, посетете специалист. Но всеки стоматолог, независимо дали е против или за флуорната профилактика, ще ви каже едно и също. Редовното и правилно миене на зъби, поддържането на добра устна хигиена в най-ранна възраст, избягването или предпочитането на определени храни и напитки, е най-важно за поддържането на денталното здраве.
|
Коментари
2014-06-17 #6  батБино Поздравления за темата! Абсолютно вярно и всичко написано за флуора.
За повече подробности относно тази силна отрова - в знаковата книга на д-р А.Гълъбов "Световната конспирация срещу здравето"
А за тези, които все още са под хипнозата за "ползата от млякото" , предлагаме този материал за "сверяване на часовника"  :
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7463.0
Това е един наистина овехтял мит! Но вече развенчан.. При това - не само от "алтернативната", но и от НАУЧНАТА, ортодоксалната Медицина!

2012-05-29 #5  Десислава Симеонова Да ви споделя за зъките на малката ми дъщеря. И нея (както кака и) кърмих докъм 3г и 3м, тоест, прекъснахме преди около месец този ритуал  . Оказа се, че кърмата, в нашия случай, не подпомага здравината на зъбките. Малката има повече от необходимия флуор (горните и две зъбчета, в корена си, имат светлокафяви петънца), така че: започнахме да мием зъбките с паста, лишен аот флуор, както и да ги мажем, два пъти дневно със специален мус. Надявам се да има ефект. Има ли някой опит с подобен проблем? 
2012-05-28 #4  nellie Съвременни научни изследвания доказват вредата от използването на флуорни препарати (таблетки, зъбни пасти,съдържащи флуорид, минерална вода с високо флуорно съдържание и др.) за здравината на зъбите на децата. Зъбите стават крехки, чупливи, а към това може да се прибави и заболяването "перорален дерматит", който нашите Бг дерматолози лекуват с кортикостероиди, с което влошават състоянието на пациентите. Но голяма част от тях, милите, даже не четат информацията на колегите си в Интернет, като напр. тези от ВМИ за това заболяване, което би ги пообучило  . Заболяването се изразява в обриви по брадичката и около устата, което след кортикостероидите се разпространява и около очите. Получава се при употребата на пасти за зъби, съдържаюи флуорид!!! Та флуорът вече се отбелязва като много вреден елемент за човешкото здраве.
Защо децата в Бургас са кафяви зъбки??????
Някога се раздаваха таблетки флуор на децата!!! Изобретение на до. Атанасов (тогава). Родителите сами трябва да поемат отговорността за здравето на своите деца, особено след кто са информирани или поне им е подсказано да се информират.
2011-05-27 #3  Цвети "Едва в началото на тази година, след сигнал на родители, община Варна разпореди на директорите на детски градини да информират за провежданата от нея политика на профилактика срещу кариес с флуорирано мляко. Незнанието за приема на флуор може да доведе до предозиране с елемента, който над определени стойности е токсичен, алармират от Инициативния комитет на родители и граждани във Варна."
това прочетох аз 
2011-05-27 #2  marian Не е вярно,че тайно слагат флуор на млякото.Лично аз съм подписала,че искам на моето дете да се сава такова мляко.В детската градина имаше списък и всеки си казваше мнението.Това относно коментара за тайното флуориране във Варна
2011-05-18 #1  Цвети четох скоро в новините, за тайно флуризиране на млякото на детска градина във варна, майките са подали оплакване, че не са информирани, а дават допълнително флуор, в резултат на което децата имат развита флуороза. задължително попитайте за това. малко детски заведения го правят, но все пак....
|
|
Събота 1 Април 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Презареждане от природата
Температурите стават все по-високи, а слънцето топли приятно телата ни. Не пропилявайте прекрасното време...
 Черна леща, "белуга" - богата на протеини, фибри, желязо и антиоксиданти
Черната леща е наричана още "белуга", защото зрънцата й наподобяват хайвера на тази риба. За разликата...
  Карфиолът - I
Когато мислим за витамин С, особено през зимата, най-често хранителният източник, който първо ни идва...
  Капаните на щастието
Звучи абсурдно, че щастието може да крие някакви капани. Та нали всеки мечтае да е щастлив?! Но не става...
 Блатен аир - полезен за стомаха и храносмилането, при борба с косопада
Kоренищата му са традиционна подправка в индийската и арабската кухня и в същото време от тях се приготвят...
  Какво би станало, ако...
Думичката „ако“, без която не можем, щом се замислим за нишките на собствения ни живот. Неизбежно идва...
 Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
Лятото отмина и еуфорията от почивките отстъпва място на ежедневните задачи. Сега е моментът да проверим...
 Защо дисциплината е по-важна от мотивацията?
Когато искаме да направим нещо, независимо дали става въпрос за учене, диета, физически упражнения, работа,...
  Вегетарианство, веганизъм, суровоядство
Храненето не е това, което беше. Свидетели сме на широка дискусия в целия свят - какво и как ядем, какъв...
 Повече за: Асафетида подправката - билка
Асафетида (Ferula asafoetida) е подправка-билка, идваща от националните кухни на Иран и Афганистан. Въпреки...
 В дните, когато не сме особено щастливи, да си припомним това
Има дни, различни от другите. Понякога са безпричинно лековати, безгрижни. Сякаш всичко се нарежда, всички...
  Кога да посетим своя гинеколог - II
Избор на контрацептиви
Противозачатъчните таблетки са хормонални препарати, които оказват влияние върху...
|