Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!


Около половината население по света страда от хемороиди. Ако сте в „щастливата половина“, значи бегло сте чували какво е това, но ако сте от другата страна, симптоми като кръвотечение при изхождане, болка, сърбеж, дискомфорт в аналната област, усещане за чуждо тяло и „излизане“ на възлите на дебелото черво са ви добре познати.

Всъщност, хемороидите са разширени вени в аналната област, които прогресивно нарастват. Въпреки че от тях страдат много жени, мъжете също не са застраховани от появата им. Тя не зависи от хигиената, която спазвате, но ако сте предразположени генетично към хемороиди, с начина си на хранене и на живот можете да благоприятствате развитието им. Добрата новина е, че в общия случай не са страшни, а лошата – че е много вероятно да ви съпътстват през целия живот, като почти изцяло от вас зависи дали ще ви „притесняват“ или оплакванията ще притихнат.

Ако почувствате първите симптоми на болка и дискомфорт, е време за вземете мерки, преди нещата да се усложнят. Имайте предвид, че те претърпяват развитие в едната или в другата посока, в зависимост от режима, който спазвате и навременните средства, с които им противодействате. Затова не чакайте нещата да се усложнят до степен, в която положението да стане нетърпимо.

Заболяването има 4 стадия на развитие. При определянето им специалистите се ръководят от оплакванията на пациента, физическото състояние на хемороидалните възли, както и от разположението им (те могат да бъдат външни или вътрешни). По-добрият вариант са вътрешните хемороиди и при тях все още може да бъде избегната оперативната намеса.

Първият стадий е начален. Обикновено тогава хората или имат съвсем леки симптоми, или не чувстват нищо необичайно. Затова на този етап най-вероятно няма да вземете и никакви мерки. Нещата биха могли да останат и така, но не е изключено да преминете към втория стадий, когато болката и дискомфортът ще ви отведат в лекарския кабинет.

Втори стадий – болка. Ще започнете да изпитвате трудност при сядане и болезненост при рязко изправяне, а по бельото си ще откривате следи от кръв. Всяко посещение в тоалетната може да е придружено с неприятно и болезнено усещане. То ще се провокира още по-силно от физически натоварвания в долната половина на тялото. Затова лекарите ще ви забранят да вдигате тежко и ще ви дадат насоки за лечение. Все още има шанс хемороидите да претърпят обратно развитие, при спазване на диетичен режим и двигателна активност.

Трети стадий - „Расте ми опашка?!“ Звучи нелепо, но наистина това е чувството, което описват хората в трети стадий на заболяването. Вътрешните възли излизат всеки път при работа на червата. Въпреки това е възможно да се справите без операция. Съществуват неоперативни, модерни съвременни методи за отстраняване на хемороидите. Процедурите са кратки и безболезнени, а ефектът – осезаем.

Четвърти стадий – Време за операция. Тук лекарите са категорични – изходът е само хирургично отстраняване. Кръвотеченията и болката стават непоносими. Периодът за възстановяване след операцията е около 14 дни.

Профил на болния
Подобно на полицейския профил, и при страдащите от хемороиди може да се направи портрет на болния. Най-често той е между 30 и 50 г., с наднормено тегло и ниска двигателна активност, има „седяща професия“ (шофьор, офис служител др.), храни се с „бърза закуска“, не спазва определен хранителен режим (яде, когато смогне или когато е гладен), обича и системно злоупотребява с пикантната храна и алкохола. С една дума, съзнателно или не, прави всичко възможно да има хемороиди. А като добавим към това и генетичната предразположеност (близък с този проблем), рискът става още по-висок.

Към рисковите групи спадат и спортистите, които вдигат тежести, както и хората, които извършват тежък физически труд ежедневно (хамали, строителни работници). Силно предразположени към проблема са и бременните жени, хората с плоскостъпие, разширени вени по краката, слабост на съединителната тъкан.
Дори да сте напълно сигурни в диагнозата си, самолечението не е добра идея. Прегледът при специалист-проктолог ще ви даде яснота дали става дума наистина за хемороиди, в кой стадий се намират в момента, външни или вътрешни са и ще ви препоръча метод за справяне с тях. Няма как да знаете това сами, а експериментите могат да струват скъпо на здравето ви. Имайте предвид също, че хемороидите могат да „маскират“ друг проблем, като анална фисура, фистула, папиломи и др. Целта не е само да премахнете неприятните усещания, а действително да се избавите от проблема, за да избегнете „рецидив“.

Как да си помогнете?
Въпреки лекарската помощ, която е неизбежна и необходима, трябва да си помагате и сами, като преразгледате начина си на живот и изключите от менюто червеното вино, пикантните – люти и кисели храни, наблегнете на плодовете и зеленчуците, пиете много вода, спазвате определен график на хранене, за да приучите стомаха си на „дисциплина“ и да се отървете от запека. Сухите храни не са ваш приятел, наблегнете на супите и манджите със сос (но не пикантен). Движете се активно, но ако посещавате фитнес залата, забравете за тежестите.
Ако работите на бюро или шофирате на дълги разстояния, спирайте и се разхождайте за няколко минути, преди да продължите. Редувайте положението на тялото си, колкото често можете. Така неусетно ще се справите и с другия проблем – провокатор: наднорменото тегло.

При кризи, свързани с болка, облекчение може да усетите при студен компрес, хладък душ на засегнатото и болезнено място, както и с поставяне на лед върху него.
И преди всичко, опитайте се да бъдете отговорни към здравето си преди, а не само след появата на проблема.
Коментари
2014-10-13 #5
Ралица
1,4,6 и 11 са номерата на шуслеровите соли,които помагат за този проблем.А хора с разширени вени са по принцип негативно настроени,при тях чашата винаги е наполовина празна,та трябва и начина на мислене да бъде променен.Всички болести ни тръгват от главата.
2013-07-08 #4
Радка Илиева
Аз на Ваше място не бих тръгнала към операция - проблема е на кръвоносните съдове. Ако не премахнете причината, дори и след операция - хемороидите ще се появят отново. А за съжаление - доста хора с хемооиди след време стигат до рак на дебелото черво.
С гъбите рейши може да се изчистят кръвоносните съдове от плаки и да се възстанови тяхната еластичност. Те съдържат органичен германий, който внася в кръвта повече кислород. По този начин се предотвратява образуването на тромби, а съществуващите вече се разбиват. Така се подобрява храненето на всички клетки и освен това се дава възможност на имунната система да има достъп до всички клетки и да се справя с бактерии, вируси и ракови клетки.
2013-07-08 #3
венета воева
Здравейте,
някой може ли да содели как протичат т.нар. "безкръвни операции"?
къде ги правят и кокко струват?
И какъв е ефектът?
Благодаря
Ети
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
· Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
· Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Фантазиите на жените и мъжете в секса -I
· Фантазиите на жените и мъжете в секса -II
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Неделя
28
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Минералната вода - употреба в определени граници
Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка...
Разсъни се!
Едно от нещата, които най-много мразя в този живот е ранното ставане. Нима и вие не сте сред почитателите...
Какво да похапваме пред телевизора
Най- добре – нищо. Не, сериозно! След вечеря сме достатъчно сити, че да продължаваме да ядем. Освен тежестта...
Гризенето на нокти при децата
Упорит и широко разпространен навик сред поне половината от децата. При тийнейджърите този процент спада,...
Връзка между желание и действие
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен...
Уморените крака
Изящните пантофки, с които излизате сутрин за работа до вечерта се превръщат в „испанско ботушче” (средновековен...
Урок по химия за бъдещи майки
По време на бременността се налага да научите много нови неща, както и да си припомните стари знания....
Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
Дегенеративното заболяване на ретината е проблем за милиони хора по света, тъй като светлочувствителните...
На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
По традиция всяка година третият четвъртък от месец ноември се посвещава на Международния ден за борба...
Прясно изцедените сокове – за какво да внимаваме
Безспорна е ползата от прясно изцедените сокове – и плодовите, и зеленчуковите. Изполваме ги при захранване...
Водите ли си календарче за "онези дни"?
Преди години майка ми ме учеше да си водя календарче за "онзи" период от месеца. Тя имаше едно в портмонето...
Фурмите - сладкият и здравословен дар на Ориента
Фурмите са изключително ценен и полезен плод, един от най-древните, познати на човечеството. Корените...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Маточината успокоява, понижава кръвното, помага при тревожност и безсъние
Маточината е една от традиционните на българите билки. С произход Южна Европа, тя участва в медицината...
Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
Хранителните добавки - здраве в капсула?
Модата на добавките към храната отдавна се вихри, а на пазара се предлага какво ли не разнообразие от...
Какво се крие зад асексуалността – "невидимата сексуална ориентация"?
Повечето хора никога не забравят времето, обикновено в юношеството, когато са усетили първите трепети...
Кайсията – шампион по бетакаротин
Слънчевата и ароматна кайсия е близък роднина на всички костилкови плодове, които се отглеждат у нас...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com. На...
"Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook