Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Безспорно махането на пелените и приучаването към ходене на гърне е преломен момент в детското развитие. То не само дава допълнителна доза независимост на детето, но и доказано намалява вероятността за развитие на уроинфекции и спестява не малко средства на семейния бюджет. Кога да пристъпим към тази важна стъпка и как да отучим детето от използване на пелени обаче е въпрос, който буди тревога и несигурност у много майки.

И макар, поне в развитите държави, отказването от пелените става най-често след двегодишна възраст, то наблюденията ми сочат, че с малко повече усилия от страна на родителите, това може да се случи и далеч по-рано. Пример за това са много страни в Азия и Африка, където децата дори не знаят какво е това пелени. Противно на нашите схващания, те биват държани голи или по памучно бельо и изхождани от майките си още от самото раждане. В резултат на това майките се научават много добре да разчитат знаците, които малките им деца им дават, и съвсем скоро „инцидентите“ са сведени до минимум. От друга страна – децата някак естествено получават стремеж към чистота и независимото ходене до тоалетна става при първия възможен момент, а именно – почти веднага след самото прохождане. Този подход в днешно време наричаме естествена бебешка хигиена (ЕБХ) и лека полека започва да се прокрадва и в развитите западни държави.
Ако все пак сте пропуснали момента с естествената бебешка хигиена, то ето няколко полезни съвети, които може да използвате при приучаване на детето към гърне.

Преди всичко, уверете се, че детето ви е готово за тази важна и нелека стъпка. Признаците за това можем да разделим в няколко групи.

Физически: детето може да ходи стабилно; Ходи по малка и голяма нужда редовно; Има поне двучасови „сухи“ периоди (което означава, че детето има известен контрол над дефекацията).

Поведенчески: детето може да седи спокойно в една позиция поне няколко минути; Може да събува и обува панталоните си само; Не се чувства комфортно при наличието на мокри или мръсни пелени; Показва интерес към ходенето до тоалетна от възрастните; Може да подскаже, с думи, звуци или знак, че има повици; Демонстрира желание за независимост; Гордее се с постиженията си; Намира се в положителна поведенческа фаза.

Когнитивни: Разбира физическите знаци на тялото и това, че трябва да ви сигнализира за тях; Може да следва прости инструкции (като например: „Донеси играчката); Има думи/знаци за ходене по малка и голяма нужда.

Ако детето ви покрива повечето от гореописаните признаци на готовност, то спокойно може да пристъпите към действие. Имайте предвид обаче, че смяната на пелените (еднократни или многократни) с гърне, или още по-добре – директно с ходене до тоалетна, е всъщност изкореняване на стар навик и придобиването на съвсем нов такъв и това, както всяка подобна ситуация, изисква солидна доза търпение и упоритост.
Няколко полезни трика в тази ситуация могат да бъдат следните:

Изберете подходящия момент за започване. Нека детето ви е в добро настроение и не се налага да преживее друг голям стрес в близките седмици – например започване на детска градина, сдобиване с братче или сетриче, смяна на обстановката.

Съставете си план за действие. Как ще реагирате при нужда – дали ще предложите гърне или ще сложите детето директно на тоалетната (с подходящата за това детска седалка), как може да минимизирате инцидентите, подгответе се за излизане навън. Ако е необходимо вземете си няколко почивни дни. Процесът ще изисква вашето постоянно присъствие и ангажимент за поне няколко дни.

Предизвикайте интерес, давайки пример. Може да купите на детето си една от онези забавни, пишкащи кукли. Обикновено те вървят в комплект с всички необходими аксесоари – гърне, гащички и т.н. Известно време преди да започнете истинските действия с вашето дете, заложете на ролевите игри. Децата не само ги обожават, но те са основен прийом за научаване на някои елементарни житейски уроци. А защо да не дадете и личен пример? Взимайте за известно време детето със себе си всеки път, щом посещавате тоалетната. По-добро от личния пример няма, а това не прави изключение.

Поощрявайте. Не наказвайте. Всеки успех тук, дори и най-малкия, трябва да бъде бурно аплодиран и окуражаван. Малките деца се радват истински на одобрението на родителите си и за тях това е най-мощният стимул. Не се скъпете на похвали и аплодисменти. А в случай на инциденти (такива неминуемо ще има), в никакъв случай не прибягвайте до крясъци и бой. Това би имало единствено и само негативен ефект не само върху успеваемостта на мисията ви, но и върху цялостната самооценка и увереност на вашето дете.

И все пак – махнете пелените! Няма как да предизвикате промяната, ако детето ви продължава да се разхожда наоколо с обичайните пелени. Заменете ги с памучни гащички, а ако времето позволява – пуснете детето да се разхожда голу от кръста надолу. Дори и на малките деца, не е приятно да се разхождат мокри и мръсни, затова бъдете сигурни, че още след първите няколко инцидента, те много добре ще се ориентират кое е правилно и кое не.

Първо през деня, а след това и по време на сън. А навън? Не очаквайте, че детето ви ще научи всичко от раз. Махането на нощния памперс може да почака, още повече, че много деца се справят с нощното напикаване далеч по-късно и по-трудно. А що се отнася до излизането навън – първо опитайте с така наречените тренировъчни гащи и едва, след като детето ви е доказало, че може да се справи и с това предизвикателство, преминете спокойно на памучно бельо.

Ако въпреки усилията ви, нямате успех с приучаването към гърне за повече от две седмици, това е знак, че детето ви все още не е готово за тази стъпка. Приберете гърнето и опитайте пак след няколко седмици. И не забравяйте – приучаването на детето към хигиенни навици и отказването от пелените е строго индивидуален процес. При някои това се случва съвсем рано, при други – късно, но от раз, при трети – трудно и продължително. За вас остава единствено да се заредите със солидна доза търпение и разбиране към индивидуалните особености на вашето мъниче и да бъдете него пръв помощник в придобиване на поредната доза независимост и самоувереност.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
· Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
· Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
· Вземи си една гореща вана!
· Мием ли косата си правилно?
· Ползите от ледено студените душове
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Първата играчка
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Защо да купите бебешка количка от Baby.bg
· Еднакви дрехи за мама и бебе - да или не?
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
· 5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· Да превърнеш дървени стърготини в храна, технологии на бъдещето
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Събота
30
Септември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Етеричното масло от мащерка
Кой не обича мащерката и кой не е чувал за нея!? Като подправка, за чай или като билка, това растение...
Вечнозелената мирта
Нарича се мирта и е едно от растенията, които още в древността са били символ на любовта и безсмъртието....
Методът Табата - истинско предизвикателство в тренировките
Една от най-често посочваните причини на голям брой хора да не тренират е липсата на време. В динамичното...
Най-важната работа на децата - играта
Неконтролираната, свободна игра е най-важната дейност за едно дете. Тя е неговият начин да учи за физическия...
Здравни рискове от пушенето на наргиле
Наргилето е средство за пушене на тютюн с дълга история в културната традиция на Ориента. У нас напоследък...
Безсънието до детската люлка
Последните седмици от бременността често са свързани с безсъние. Положението на тялото, удобната възглавница...
Изследване: Хапваме повече по време на пандемията
Пандемията ускори консумацията на продуктите за хапване, показват данни от годишен доклад на международна...
Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
Следите ли за здравето си?
Последни проучвания показват, че над 20% от българите прекъсват курса си на лечение с антибиотик в момента,...
Мизофония - когато дразнещите звуци причиняват болка
Дразните ли се от определени звуци? Като тежко дишане, сърбане, хъркане, щракане на химикалката? Специфични...
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com. На...
14 съвета за по- енергичен ден
"Изгрява само онзи ден, за който сме се пробудили." Хенри Дейвид Торо Забелязали ли сте, че в съвременното...
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
23 май - Световен ден на кръводарителя
23 май отбелязваме Световния ден на кръводарителя. Кръводаряването е доброволно предоставяне на определено...
Полезните морски дарове
Лятото е периодът от годината, когато похапването на морски деликатеси е част от приятните моменти на...
17 май - Световен ден на хипертонията
Отбелязването на Световния ден на хипертонията е глобална инициатива, ръководена от Международната асоциация...
Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
Бременна и коронавирус? Няколко препоръки
Какво да правим, ако сме бременни и мислим, че имаме коронавирус? Как трябва да родя? На кого да се...
Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
Твоите силни страни
Минавало ли ви е през ума, че сте твърде слаби, че не можете да понасяте повече несправедливости, че...
Летен грип – на какво да обърнем внимание и как да не вгорчим ваканцията?
Детето да легне болно на морето – няма родител, който да не изтръпва пред мисълта за подобен „кошмар“....
Наистина ли са вредни многото въглехидрати?
Сред хората, които се интересуват от здравословно хранене и начин на живот, все по-популярна е идеята...
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
Богинята в нас
В митологията на повечето древни народи от Азия, Африка, Америка и Европа се среща образа на Жената Богиня....
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook