Прилошаване по време на път
Изпрати
Ето, че идва сезонът на отпуските, почивките и на всякакви пътешествия до близо и далеч. За мнозина от нас обаче дългото пътуване, независимо дали е по земя, въздух или вода, предизвика неприятни емоции. Тези, които нямат проблем с прилошаването и повръщането при пътуване, не могат да разберат какво толкова има. Често приемат оплакванията на спътниците им за превземка. Но за другите пътуването може да се превърне в ад и да развали поне началото на дълго чаканата ваканция.
Прилошаването се дължи на реакция на вестибуларния апарат към люшкането, люлеенето и разката смяна посоката на инерцията на превозното средство. Очите регистрират движение, но тялото сигнализира, че е неподвижно. Така вестибуларния апарат се претоварва от сигнали и тялото реагира с обичайните симптоми. Податливи са децата, бременните, хората с чувствителен стомах или проблеми с вестибуларния апарат, но в действителност никой не е застрахован. Лекарите твърдят, че с по- честото пътуване симптомите отшумяват, даже препоръчват упражнения – подскачане, въртене в кръг на главата и други подобни движения с резки смени положението на главата.
Симптомите, които описват засегнатите, са: гадене, световъртеж, студена пот по лицето и цялото тяло, бледност, повишено слюноотделяне, често се стига до повръщане и всеобща отпадналост.
И ако вместо да се наслаждаваме на пътуването, само се чудим как да се сдържим да не повръщаме, ето някои наистина лесни трика, които могат да помогнат:
• Преди пътуването не яжте тежка, мазна, обилна храна. Ако имате такъв проблем, по- добре препечен хляб, солети, сухар и вода или чай. Не се наливайте с вода, която ще дава усещане за люлеене освен навън, но и вътре във вас.
• Никакъв алкохол и цигари непосредствено преди пътуване. Алкохолът дразни допълнително стомаха, пречи на овладяването на прилошаването, а цигареният дим предизвика още по- силни спазми. Помолете спътниците си да загасят цигарите.
• Част от причините е смяната на инерцията. В обществен транспорт не би било възможно, но ако пътуваме в автомобил, може да помолим шофьора да кара по- внимателно и плавно. Да избягва шофирането газ- спирачки и да влиза по- плавно в завоите.
• Ако симптомите са вече налице – оптически разширете пространството, сядайки на предната седалка, близо до прозореца, но във средата на кораба, където люшкането е по- слабо. Старайте се да гледате право напред в една точка, не гледайте отстрани, в преминаващите дървета и сгради, забравете четенето. Не дишайте учестено, просто контролирайте дишането да бъде то равномерно, иначе затруднявате белите дробове и това може да утежни положението. Осигурете си свеж въздух.
• Хомеопатията повлиява най- добре на „пътната болест”, даже тя е единствената, която може да се справи. Заради начинът на прием ( разтапяне под езика ), тя може да се прилага дори и при повръщане, за разлика от традиционните хапчета, които се приемат от стомаха. На пазара има утвърдени хомеопатични „специалитети” ( коктейл от хомеопатични съставки ) или моно- продукти. Консултирайте се хомеопат за тях, каква доза и разреждане са подходящи за вас.
• Винаги дръжте под ръка найлонова торбичка и дъвки или ментови бонбони. Не се знае кога вътрешните усещания могат да имат външно проявление.
Не е толкова трудно, ако не да се спре, то поне да се облекчи „пътната болест”. Лекарите казват, че с по- често пътуване, се свиква с нея и симптомите или преминават, или се облекчават. Това е добър повод да имате прекрасно лято, пълно с пътешествия. Затова – лек път! |
Коментари
2011-06-09 #5 Инна Георгиева Абсолютно си права Лили. То за толкова много неща сме така. Отминалите неща загнездили се в главата ни дават усещането, че и в този момент ще бъде така. А ти може да си съвсем друг (и днес да не ти стане лошо) Всичко е в главата. Както става ясно и от витамин Ц
2011-06-09 #4 lili_vanili Като екскурзоводствах 2005-2006 г. винаги бях запасена с Коколин, за да раздавам на потърпевшите, че иначе ми се проваляше екскурзията, най-общо казано от постоянно спиране и т.н. Веднъж на яхта им прилоша почти на всички, имаше вълнение и аз пак вадя Коколина... но бързо, бързо ми го "изядоха" и си рекох, все пак лодка е, да оставя и за мен! Обаче имаше и такива на които им стана лошо в последствие, на тях дадох Витамин Ц и пак им мина... затова съм "ЗА" психофактора в цялата работа!
2011-06-09 #3 Цвети тя нагласата има като цяло магична роля...кат решиш, че ще ти прилошее....няма спасение
на мен винаги ми става лошо в автобус. винаги. в кола само, ако не ми е добре стомаха, но и повече от час и половина пак ми става лошо. за коколина чух наскоро и смятам съвсем сериозно да се запася за лятото....но в автобус никога не пътувам!!! предпочитам да се кандилкам във влака
2011-06-09 #2 Iskra На мен ми става лошо само на задната седалка (или в автобус). Коколинът (хомеопатичен препарат) наистина помага до някъде. Чаят от джинджифил също имал добро действие, но не съм пробвала досега.
2011-06-09 #1 lili_vanili Замисляли ли сте се, че е налице и психологическият фактор? На някои хора им става лошо само от мисълта, че друг път им е ставало лошо.
|
|
Вторник 10 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Утехата без думи и къде можем да я потърсим
Много често, напълно необяснимо изпадаме в дълбоки черни дупки. Без конкретна причина понякога, може...
Плодове и зеленчуци в услуга на кариеса
От какво пазите зъбите си? "От сладко", сигурно ще ми отвърнете. А знаете ли, че е добре да не ги “подлагате”...
Спрете злото, докато не съществува
Спрете злото, докато не съществува, задръжте болестта, преди да се появи....
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Обяд за училище - здравословен, питателен, от вкъщи
Започна учебната година, а и много от нас вече се завърнаха в офисите на пълна пара. Като родители, загрижени...
Шумът в големия град
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние...
Вредните навици, които ни разболяват през зимата
Свързваме зимата с прекрасни празници, сняг, уют, приключения, но за съжаление, студът е причина и за...
Летен грип – на какво да обърнем внимание и как да не вгорчим ваканцията?
Детето да легне болно на морето – няма родител, който да не изтръпва пред мисълта за подобен „кошмар“....
Полезно от природата
Много пъти сме чували, че яденето на плодове и зеленчуци в суров вид е най-сигурният начин да извлечем...
Емоционалните заместители – изкушаващи и опасни
Неусетно, ден след ден, без да си даваме сметка, някъде там сред купищата проблеми и ядове, допускаме...
Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
През целия месец юни можем да сменим личния си лекар
НЗОК напомня, че целият месец юни е периодът, в който можем да сменим личния си лекар, респективно -...
Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
Едва ли има майка, която да не преживява съмнения дали и доколко е "добра майка"? Причината за тази вечна...
|