Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Трапезна, изворна или минерална вода - коя да изберем?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
След като вече засегнахме темата за децата и водата, може би е ред на тази за възрастните и водата. Не е необходимо да припомняме за нейната живителна сила, за това, че организмите ни, а и природата са съставени основно от вода, както и колко важна е консумацията ѝ за нашето здраве. Това са все теми, за които слушаме от ранните ученически години, та чак до днес.

До съвсем скоро на нас като потребители ни беше известна единствено питейната вода от водопроводната мрежа, минералната вода, извираща от няколкото легендарни градски чешми, плюс няколко по-популярни марки бутилирана минерална вода. И изведнъж, хоп, на пазара се появиха не само десетки нови търговски марки, но и различни категории бутилирана вода – изворна, трапезна, минерална, натурална и каква ли още не. В цялото това широко многообразие е много трудно човек да направи адекватен избор без предварително да се е поинтересувал по темата.

Какво знаем за бутилираната вода - минерална, изворна и трапезна?

Минералната вода, както подсказва и името й, се добива дълбоко от естествени минерални извори чрез специално създадени за целта сондажи. Най-известните находища на минерална вода в нашата страна се намират в Девин, Горна и Долна Баня, Велингра и Хисар. Водата се извлича от дълбоките земни пластове и е изключително богата на редица минерални вещества – натрий, калий, флуор и пр. Тези ѝ качества я правят подходяща за консумация при специфични заболявания – например остеопороза и проблеми със зъбите, заради наличието на флуор в нея. Трябва да се има предвид обаче, че и минералната вода, както много други здравословни продукти, също е нож с две остриета. Прекалено честата ѝ консумация може да насити организма с минерали и да затрудни бъбреците, поради специфичната ѝ преработка. Затова е препоръчително, различните марки минерални води да се сменят или най-малкото да се редуват с изворна, трапезна или просто чешмяна вода.

Минерална вода за красота

Изворната вода на свой ред произхожда от подземен воден обект и се добива чрез естествени изворни сондажи. За разлика от минералната вода, изворната съдържа много по-малко минерали. Това означава, че може да се приема свободно и неограничено от всички, без опасения за здравето. Изворната вода е особено подходяща за бебета и деца до 3 години, тъй като организмите им трудно преработват богатите на минерални вещества води, а питейната вода от водопреносната мрежа е прекалено наситена с хлор и често със съмнително качество, за да си позволим да я даваме без да е предварително преварена. Освен всичко изворната вода е и екологично чиста поради факта, че идва от естествени находища, най-често в планински райони.

Филтрирате ли водата?

Трапезната вода произхожда от наземен или подземен източник, или директно от водопроводната мрежа, но е обработена така, че да съответства на нормите за качество на водата, предназначена за питейни и битови цели. Основната разлика от минералните и изворните води е, че докато те са абсолютно естествени и необработени, то трапезната вода винаги подлежи на обработка. Обработката обикновено включва филтриране, обогатяване с минерали или пък деминерализация. Тя в никакъв случай, не може да се нарече по-добра или по-лоша. Трапезната вода е просто един изкуствен продукт, пригоден за масова употреба.



Наред с трите вида – минерална, изворна и трапезна, е съвсем уместно да споменем дестилираната вода. Поради това, че при процеса на дестилация, тази вода бива лишена от съдържанието на каквито и да било минерали, употребата ѝ, освен за строго специфични медицински състояния, не се препоръчва. Ползите и опасностите от консумацията на дестилирана вода са обект на много спорове, а по въпроса може да бъде писано и говорено с часове.

Как да изберем подходяща за нас бутилирана вода

При избора на вода, независимо дали минерална, изворна или трапезна, е добре да следим за няколко основни показателя, всеки един от които трябва да е означен на етикета на продукта:

Минерализация на водата – този показател дава информация за наситеността на водата с минерали. Съществуват три категории води: с много ниска минерализация (до 50 мг/л), с ниска минерализация (до 500 мг/л) и с висока минерализация (над 1500 мг/л). Минерализацията на водата задължително се изписва на етикета на бутилката. Важно е да се отбележи, че водите с много ниска минерализация могат да се консумират без ограничения и непрестанно, докато тези с по-висока минерализация, задължително трябва да се редуват с други, ниско минерализирани води. За децата важат още по-строги мерки. Детската вода не трябва да бъде с минерализация над 120 мг/л и съдържание на натрий над 20 мг/л.

Алкалност на водата – както се досещате и тук важи скалата за измерване на киселиността със стойности от 0 до 14, като вода с pH 7 се счита за неутрална, под 7 – за киселинна, а над 7 – за алкална. Оптималната стойност на pH, що се касае до водата, е в интервала 7-8. Този показател има връзка с алкално-киселинния баланс в организма и съответно с оптималното усвояване на минералите.

Съдържание на натрий – съдържанието на натрий е важно за хората с проблеми с кръвното налягане и задържането на течности, затова тези, които са на специален диетичен режим с ниско съдържание на натрий, трябва да избират вода с натриеви йони не повече от 20 мг/л.

Децата и водата

Съдържание на флуор – максималното количество флуориди, което може да се съдържа във водата е 1.5 мг/л. Вода със съдържание над допустимите стойности трябва задължително да има изписан на етикета следния обозначителен текст: „Съдържа флуорид над 1.5 мг/л. Не е подходяща за всекидневна употреба от деца под 7-годишна възраст“. Причината за толкова сериозния контрол по отношение на флуора е, че той за съжаление, не може да бъде регулиран и изхвърлян адекватно от организма. Това означава, че в по-високи количества се натрупва в организма и причинява неприятни симптоми на токсикация.

Мястото на бутилиране – най-добър е вариантът, в който бутилирането се случва съвсем близко до самия питеен извор. По този начин се запазват максимално качествата и безопасността на водата.

Как да се спасим от дехидратация?

Коя е най-добрата вода е въпрос, на който трудно можем да дадем еднозначен и категоричен отговор. Нищо не пречи да сме запознати със свойствата на различните видове питейна вода, за да съобразим консумацията им със специфичните потребности на нашия организъм. Един добър съвет би била чак тогава да редуваме определени видове вода, според личните ни нуждки. Едва тогава можем да бъдем сигурни, че даваме най-доброто на нашето тяло.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· #Water2Me : 22 март - Световен ден на водата
· Необичайни признаци за дехидратация
· Чисто пране без препарати – възможно ли е?
· Къщи за здравословен живот
· Еко стилът в обзавеждането
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Витамин Ц за деца - защо е важен за тяхното развитие?
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
Събота
14
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
3 юли - Международен ден без найлонови торбички
Найлоновата торбичка от полиетилен е нещо незначително за всяко домакинство. Те буквално са навсякъде,...
4 неоспорими ползи от писането на ръка
Живеем в технологичен свят, в който все по-рядко пишем на ръка, освен ако не се наложи да попълним някой...
Живот във форума
Отдавна виртуалното пространство се е превърнало в място, където можем да съществуваме във втора, паралелна...
Какво не трябва да ядете преди плуване
Едно от най-важните правила за лятото е да не влизате във водата поне половин час след хранене. Но...
Просто, вкусно и полезно...като леща
Пренебрегваме кафявата леща по куп неясни причини - не особено примамлив вънешен вид, ограничените рецепти...
Да се научим да разтоварваме емоционалния си багаж
Как да разберем, че имаме твърде много емоционален багаж ли? Постоянно лошото настроение, безразличието,...
Вместо равносметки и обещания - списък с планове
Доскоро не вярвах в равносметките и обещанията на Нова година. Запъването в определена дата, за да „оправиш”...
Ежедневно почистване на лицето: кои продукти са подходящи?
Правилното ежедневно почистване на лицето помага за отстраняване на грим, замърсявания и излишен себум....
Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Учени използваха слухови илюзии, за да разкрият, че хората могат да чуят тишината по същия начин, по...
Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
Страхът от бели престилки
С термина “страх от бели престилки” е обозначен проблем изключително мъчителен за родителите - когато...
Билковите приятели на кожата
Природата ни е дарила с много билки в помощ на кожата, които днес се използват широко в медицината и...
Броколи романеско - зеленчук, сякаш от друга планета
Наскоро се загледах в този зеленчук, който ми беше напълно непознат. Не случайно казват, че е пренесен...
Да овладеем сами паническата атака
Чувствате се така, сякаш сърцето ви ще се пръсне и животът ви всеки момент ще свърши. Завладява ви внезапен...
Пристрастени ли сме към смартфоните?
Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат...
Грешките в грима, които причиняват акне
Гримът може умело да покрие всеки недостатък и с негова помощ се създават невероятни визии. Съществуват...
Психологически причини за напълняване
За никой не е тайна, че хранителните разстройства като анорексия, орторексия и булимия, се дължат на...
Хипогликемия
Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията....
Да се предпазим от първите вирусни атаки
Имунната система ни помага да се преборим с външни вредители, с различни бактериални атаки и лоши климатични...
Тайната на харизматичните хора
Харизмата е онова магическо излъчване, от което се възхищаваме и често бихме искали да притежаваме. Сигурно...
Стипчива среща: Смрадликата
В ландшафтната архитектура смрадликата е уважаван член на цветните композиции, защото видът й я прави...
Масаж за извайване на тялото - II
Лимфодренаж Този вид масаж може както да се редува с антицелулитния при портокалова кожа, така и да...
Рибата в детското меню
Рибата е един от основните източници на аминокиселини за човешкия организъм. Нейното месо е нежно и крехко,...
Вътрешният покой, а не материалните придобивки, е истинският критерий за успех
До неотдавна мерило за успеха на хората бяха материалните им придобивки. Учиш, за да да учиш повече....
Оригинален подарък за любимите ти хора, а защо не и за теб самия?
Когато трябва да избереш оригинален подарък... Искаш да подариш нещо специално. Нещо, което няма да...
Конопено олио - заместител на рибеното масло за още повече здраве и красота
Конопеното олио е една от онези здравословни мазнини, за които няма да сбъркаме, ако ги ползваме и за...
Контрастният душ - 5 минути в полза на здравето
Как се къпете и колко дълго? Ако отговорът е: „различно”, то той е непременно верен. Но различно не е...
Ябълков оцет за здраве и красота - II
Заради всички тези полезни вещества в народната медицина ябълковия оцет се използва за детоксикация,...
Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени...
Спирулина - срещу пролетна умора и не само
Пролетта е в разгара си. Но понякога телата ни отказват да се пренастроят - по-високата и най-вече, твърде...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
Пролетно презареждане на настроението
Отдавна не е имало толкова продължителна зима по нашите географски ширини. Мразовито, снежно и мъгливо...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook