Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Децата и водата


"Дали да давам на бебето вода? От коя възраст и каква вода да давам? Колко вода трябва да пие детето? Как да го накарам изобщо да пие вода? Помощ, детето не иска да пие вода, а само безалкохолно!"

Всяка майка си е задавала поне един от горните въпроси. Особено дискутиран е този с бебетата и водата, но и по-нататък в детството, водата остава тема за дебати.

Водата и бебетата - спорно начало

Световната здравна асоциация обяви изключителното кърмене на бебетата до 6-тия месец за оптимално за тяхното развитие. Това изключва и приема на вода, но включва условието, че майката също поема достатъчно течности. Българската педиатрична асоциация не подкрепя еднозначно изключителното кърмене и не отрича приема на вода. Изключителното кърмене обаче, в случай, че изберете него, може да задоволява нуждите на бебето от вода до захранването. Кърмата съдържа около 80 % вода и ако достъпът до нея е неограничен, т. нар. кърмене на поискване, бебето няма да остане жадно. След всяко кърмене е добре устата на бебето да се изплаква с една лъжичка преварена вода, за да не се появи млечната гъбичка (соор), но и това не е задължително да се случи, ако не го правите. Едва със захранването бихте могли да давате вода на бебето, защото солите и другите вещества в твърдата храна са по-трудно разтворими за стомахчето.

Ако се притеснявате, дали бебето, изключително кърмено или не, е добре хидратирано, следете памперсите му – 7-8 мокри памперси на денонощие, като сутрешният е най-пълен, са достатъчно. Общият му вид също много говори – хлътнали очи, сенки под тях, напукани устни и тъмна урина са признаци на сериозна дехидратация.

Каква вода да даваме на бебето? На пазара се продават бутилирани води специално за кърмачета. Съхранението им обаче в пластмасови бутилки правят качеството им съмнително, независимо от каква пластмаса са направени. Ако ползвате такава – следете срока на годност. Преваряването на водата е много честа практика у нас и майките преваряват различни води до различно време. Ако чешмяната ви вода е с добро качество, бихте могли нея да преварявате, а някои майки преваряват дори изворните и трапезните води.

Съвет: Преварявайте количество вода само за деня и съхранявайте в стъклена бутилка. Пластмасовите бутилки сериозно влошават качествата на водата, заради полимерите, от които са направени.

Когато бебето стане активно и започне да поставя предмети в устата си, грижите за стерилната вода отпадат от само себе си. Време е то да се сблъска и бактериите и да гради имунитет.

Трапезните и изворните води за директна консумация са най- популярната алтернатива в последно време. Те имат сертификати от МНЗ, че са годни за бебета, заради много ниската им минерализация. Удобни са за разнос и са на разположение в магазинната мрежа.

Колко дълго да преварявате водата и дали да се доверите на бутилираната от самото начало, това е ваше решение. Истина категорична никой не би бил в състояние на даде, защото специалистите още спорят. И може би винаги ще спорят по тази тема. Това е въпрос малко на родителски усет и е от решенията, които ви правят родители – поемате отговорност.


Водата и малките деца - крепко приятелство

В ранната детска възраст е особено важно да се пие вода, защото тогава се поставя основата на много хранителни навици. Детето (1-3 години) е много активно, яде по- твърди храни, повече пакетирани и е повече от необходимо тялото да се хидратира (в пакетираните храни има и много сол) и да му се даде възможност да изхвърля токсините, особено лятото. И повечето деца нямат проблем с това.

В детските ясли нещата са различни – преходът между памперси и гърне става именно там и като цяло водата се дава с охота. Децата си носят шишета от вкъщи и пият на воля. Но това е може би защото някои са още с памперси, а и се слагат на 2 часа на гърне, има и лице от персонала, което се грижи за хигиената им.

Съвет: Ако детето е в процес на махане на памперса, намалете количеството вода и плод като динята, 1-2 часа преди лягане. Така нощите без памперс ще са много по-сухи.


В тази възраст е много важно детето да заобича водата и да се научи да я предпочита. Носете вода винаги със себе си на разходката, пийте волно пред него и му предлагайте само нея. То ще види дечицата как пият сокчета със сламки, с шарени картинки от детските филмчета, но все още вие имате решаващата роля. Личният ви пример е вашият най-силен коз.

Детето от 1 до 3 години трябва да изпива минимум 1 л течности, значителна част от тях получава с храната – супи, мляко, сокове, старайте се останалите течности да си набавя от вода или, ако иска сок, нека да е домашно изцеден. Някои майки хитруват, като преливат домашния сок в шише от магазина.

Децата в детската градина обаче се натъкват на неочаквани трудности. Повечето от тях са с добре изградени навици да пият вода, но ако персоналът не прояви желание това да продължи, децата просто ги губят. Пиенето на вода е свързано с ходене до тоалетната, а в очите на много от учителките това разрушава дисциплината и е повод за лудории, докато те се опитват да проведат уроци. В други градини обаче децата имат свободен достъп до вода и тоалетна през цялото време и това не е тема за обсъждане. В повечето обаче, с уговорката, че говорим за масовите държавни заведения, на детето се забранява да си носи шишенце в шкафчето. Когато избирате детската градина, поинтересувайте се какъв е вътрешният ред в това отношение. И независимо от всичко, когато взимате детето, носете шишенце с вода.

В годините приемът върви така – 4-8 годишна възраст - минимум 1,3 л вода

Във възрастта 8-13 вече трябва да достигне 1,5 л. За възрастен, както знаем, се препоръчват средно 2 л вода.

Нормата за количеството вода е 30 мл на всеки килограм телесно тегло. Но знаем, че всичко е много индивидуално.


Ако детето отказва водата, макар тя да е най-полезна за здравето му?

Заложете на личния си пример – ако вие самите не приемате вода пред него, няма как и до пие вода, както ви се иска.

Оставете му свободен достъп на вода – нека да си има шишенце, чашка, които винаги да са пълни и да са му на разположение.

Носете вода със себе си, когато излизате. Ако не вземете, вероятно ще ви се наложи да купувате, а редом до водата са всички изкушения в шарени кутийки и сламки.

Ако упорито не желае вода, цедете му сокове от сезонни плодове и зеленчуци в здравословни комбинации или поотделно.

Говорете с него, когато започне повече да разбира какво е здраве. Ако имате добра връзка помежду си, ще успеете да му повлияете, но не го карайте насила да се налива.

Водата не бива да е поредната родителска досада, тя е източник на живот.
Коментари
2014-08-19 #5
Кристина Илиева
Аз слушах съвети да изплаквам устата на бебето след кърмене с вода и въпреки това не се спасихме от гъбичките. Реших си проблема, като се вслушах в детето си и не му давах вода, при положение, че не искаше. Съответно - гъбичките изчезнаха, детето ми оцеля без проблем до 6тия месец, а сега пие и вода, и сокове в изобилие
2014-08-18 #4
Инна Георгиева
Мария, със сигурност е индивидуално. Но искам да обърна внимание:
- че понякога се дава нещо друго, което изглежда безобидно, но всъщност е причина. Не знам дали след 100 години помниш всяка минута, аз след 2 вече позабравям... "Да опита вода", "да го кърмиш с шишенце, че не е удобно пред не знам си кого", "да му дадеш добавка" (или още даже при раждането в много болници дават и бактерията е там, чакайки подходящи условия)
- че кърмачетата повръщат понякога, при нас имаше подобна ситуация, в която покрай бялото в устата си мислех, че са тези гъбички, а то се оказа съсиреното мляко.
Така или иначе много майки дават вода на бебета си. Даже биха те анатемосали, ако не го правиш. Все пак е добре човек да има информиран избор. Не всичко, което лети ...
2014-08-18 #3
Мария Алексиева
Привет, Инна Да, права си, трябва да се избягва. Но "би трябвало" е далеч от "е". Искам да кажа, реалността е такава, че много деца ядат пакетирани храни от ранна възраст и родителите трябва да знаят, ако такъв е случаят, че начинът, организмът да се освобождава поне малко от тях, е приемът на вода.
Колкото до гъбичките, синът ми, преди 100 години като беше бебе, беше изцяло на кърма, без шишета, и разви гъбичката. До този момент и аз не давах вода, но това беше чуден начин да ми се натрие носа Явно и тук е индивидуално
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Къде да се скрием от жегата в големия град?
· Избягвайте тези напитки в жегите
· #Water2Me : 22 март - Световен ден на водата
· Необичайни признаци за дехидратация
· Как да се справим със задържането на вода в организма?
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Как да избегнем пролетната умора
· Учени откриха нови данни за предсмъртните видения на хора в клинична смърт
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
Има ли разликата между свободата и слободията във възпитанието?
Влизаме в магазина. Уговорили сме се предварително с малчугана, че ще напазаруваме само най- необходимото...
Как да подходим към емоционално недостъпния мъж
Емоционално недостъпните мъже имат едно общо качество – те са неустоимо привлекателни за повечето от...
Привързаното родителство - следвай родителския си инстинкт
Както много актуални тенденции в днешно време, привързаното родителство е уж нещо ново, но всъщност е...
Вредните навици през бременността
Бременността е особен период за всяка жена – време, в което преосмисляме ценностите си и плановете за...
Проговарянето - когато бебето започва да общува с думи - II
Малко преди годинката детето вече осъзнава, че говорът има своето значение, а с това започва формиране...
Тематичната сватба - някои свежи и модерни идеи за съвършената сватба
Сватбите не са това, което бяха. Или поне вече не изглеждат по начина, по който изглеждаха до преди десетина...
Колко да се разкриваме пред другите?
От това да бъдеш искрен и да си себе си по-хубаво няма. Голям плюс е и да умееш да споделяш онова, което...
Брачните халки
Историята на брачните халки е започнала още в древните времена на фараоните. През времето значението...
Сиеста - да подремнем следобяд
Часът е около 13-14, очите ви се затварят, тялото ви се отпуска, просто имате крещяща нужда да си дремнете....
Самонараняването при децата и тинейджърите
Забелязали сте, че в последно време детето се удря само с юмручета, блъска си главата в стената, драска...
Сама, с дете, търси любов
За близо година около мен се разпаднаха три дългогодишни връзки. Които бяха обречени, уж, да продължат...
Майчиният език се учи още в утробата
Бебетата започват да учат майчиния си език, още преди да се родят, сочат нови открития на учените. До...
Животът в социалните мрежи
Не издържате и ден без да влезете в любимата си социална мрежа, да научите последните клюкини около виртуалните...
12 скрити прояви на емоционалния тормоз
Тормозът има много измерения, само едно то които е сексуалният. Емоционално, психически, ден след ден...
Ухажването - игра на инстинкти
Ако възрастните имаха любима игра, то със сигурност тя би била ухажването. Това е онзи момент на преследване...
Как да научим детето на търпение?
“Децата не са в състояние да си представят промяна, която не могат да видят.” – Рей Бредбъри ...
Какви права ни дава любовта?
Всеки има нужда от любов. Новороденото постоянно търси майчините ласки, момичетата проявяват интерес...
Когато той си отиде. 6 грешки, които допускаме
Раздялата с любимия човек не е нещо, което преживяваме ей така с щракване на пръсти. Особено при една...
Учебната година започна!
Първият учебен ден е тук, а подготовката продължава да тече с пълна сила – често пазаруването може да...
Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
Ще ти кажа нещо...
Не ви ли звучи доста позната репликата: "Ще ти кажа нещо, обаче обещай да не казваш, защото е тайна!"....
Провалът – разочарование или мотивация
Когато се провалите в нещо, мотивирате ли се още повече за постигане на по-добри резултати, или разочарованието...
Трудността да приемем детето такова, каквото е
Лесно е да се каже, но не винаги е лесно да се направи – да приемеш детето си такова какво е, а не каквото...
Какво казваме, когато (не) говорим
Ето една типична ежедневна ситуация. Връща се детето от училище, ние дежурно го питаме: „Как мина деня...
Приятелска ревност
Наскоро станах част от една особена ситуация. На мястото, където обядвам, видях две свои, малко позабравени...
Закуската на децата по света
След като ви показахме храната на семействата по света и какво готвят бабите по света, ред е на още една...
Мъжките хитрости и как да се справим с тях - II
Дотук беше теорията – кога и защо мъжете използват хитрости. Сега идва ред на практиката – някои от до...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook