Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Минералната вода - употреба в определени граници


Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка е от изключителна важност за здравето ни. Консумацията на минерална вода е ежедневие в много домакинства. Но, всъщност, тя не е подходяща за всекидневен прием. Като всеки продукт от магазинната мрежа, трябва да се отнасяме към употребата й с внимание и най-вече – да четем етикетите.

На етикета задължително трябва да има номера и датата на издаване на лиценза от Министерството на здравеопазването на съответната марка вода, добре e и да има сертификатите за качество от типа ISO. Това гарантира, първо - проверен произход и второ - контрол на добива и на пакетирането в бутилки.

Минералната вода се добива при голяма дълбочина на земните недра и висока температура на извличане. Тя съдържа микроелементи: желязо, флуор, натрий и други разтворими химични елементи. Именно концентрацията на разтворените вещества във водата определя класифицирането на различни нива минерализация.


Полезни и вредни нива на минерализация

В търговската мрежа на българския пазар се срещат три степени на обща минерализация – много ниска, ниска и висока. Нивото на минерализация задължително трябва да е изписано на етикета на бутилката.

При много ниската минерализация (до 50 mg/l ), организмът ни най-добре преработва съдържащите се вещества във водата и тя не натоварва допълнително функциите на органите. Но съдържанието на полезни минерални соли е недостатъчно, затова трябва да се редува с по-високо минерализирани води.

Най-подходяща и с най-благоприятно влияние върху тялото ни е водата с ниска минерализация ( до 500 mg/l ). За щастие, по-голямата част от различните марки бутилирани води предлагат продукт със степен на минерализация от 200 mg/l до 350 mg/l.

Високата минерализация ( над 1000 mg/l) на водата затруднява усвояването й от тялото. Дори да пием по 1-2 литра дневно от нея, тя няма да „утоли жаждата“ на организма– той ще се нуждае от хидратация, въпреки количеството на консумираните течности. А високото ниво на минерализация се отразява неблагоприятно на дейността на органите и най-вече – натоварва бъбреците. Консумацията й е препоръчителна след консултация с личния лекар.

Изборът на точната минерализация е особено важен за възрастните хора, особено ако имат хронични и други тежки заболявания на храносмилателната и най- вече отделителната система. Препоръчителна е консултация с лекар. При децата до 7 години се препоръчва минерализацията на водата да е до 100 mg/l, най-вече заради крехката им отделителна система, а за деца под 3 години - не се препоръчва изобщо, но може да се предлага трапезна или изворна вода.


Какво още ни казват етикетите?

Оказва се, че не само общата минерализация е от значение за тялото ни. Възможно е например една минерална вода да е с ниска обща минерализация, но с високо съдържание на някоя от химичните съставки. Добрата новина е, че имаме възможност да контролираме това, което влиза в тялото ни, защото всичко по закон трябва да е изписано на етикета.

Флуорът (F) е от съществено значение за ползите от минералната вода – предотвратява развитието на кариеси и остеопороза, но с уговорката, че е в допустимите граници. Ако на етикета срещу F e изписана по-голяма цифра от 1,5 mg/l означава, че е надвишена максималната стойност на химичния елемент. А рисковете на консумацията на силно флуорирана вода са: изтъняване на зъбния емайл, жълтеникаво оцветяване по зъбите, нарушаване на здравината и устойчивостта на костите. Особено спорен е флуорът за детските зъби. На бутилките с по-високо съдържание на флуор задължително трябва да е изписано, че водата не е подходяща за ежедневна употреба от деца до 7 години.

Натрият (Na) e полезен за отделителната система и регулярното кръвно налягане. Оптималното количество на натрий във водата е до 40-45 mg/l, за малките деца – до 20 mg/l. Ако на етикета е посочена по-висока стойност, най-предпазливи спрямо консумацията трябва да са хипертониците.

Калият ( К ) е елемент, важен за правилното функциониране на нервната система, проводимостта на невроните. Той спомага за оптималната функция на мускулите, сред които е най- важният - сърцето. Една добра доза калий би била между 0, 40 - 0, 60 mg/l. Хората с проблеми на функцията на бъбреците трябва да внимават за количеството калий и като цяло е добре да се консултират.

Това са само част от елементите, като най- много трябва да се внимава с флуора. Освен тях, в минералните води има и други химични елементи и съединения.

pH е символ за степента на киселинност и алкалност на минералната вода. По-висока стойност от 7 гарантира регулация на различните стомашно-чревни смущения и киселинност в корема. Ако pH e по-малко от 7 водата се приема за киселинна, тогава се засилва дискомфортът при гастрит и други чревни неразположения. Ако на етикета срещу pH е цифрата 7, то водата е неутрална и може да се консумира без притеснение от хората, страдащи от стомашни смущения.

Електропроводимостта също се отбелязва на етикета. Това е количеството на минерални соли и останалите елементи във водата. Тя не бива да надвишава 2000 µs/cm, което значи, че такава водя би била твърде наситена.

Силно се препоръчва от лекарите да си почиваме от минералната вода, като редуваме приема й с друга вода, добивана от естествени извори – трапезна и изворна. Други алтернативи са различните начини за филтриране на питейната вода.

Здравето е най-големият подарък за нашето тяло. Водата е негов приятел, но може да се превърне и във враг. Затова, за да бъдем ведри, хидратирани и тонизирани, трябва да обръщаме повече внимание в детайли на качествата и състава на водата – напитката, която приемаме ежедневно и без която не можем.
Коментари
2014-07-10 #2
Ася Асенова
Ами то без надпис на етикета... Нямат никакво право. Отново опираме до бюрократичните спънки, нали? Комисия за защита на потребителя?
2014-07-10 #1
Цветана Лилова Каменова
Всичко е много вярно!И това,че трябва да се знаят тези неща,но има нещо друго и то е,че не сме сигурни в тези етикети.Напоследък даже ни доставят вода с бели етикети.Просто стикер.Много се шири мнението,че водата не винаги е минерална?!?!?Поне в нашият град избора на дистрибутори не е много голям.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· #Water2Me : 22 март - Световен ден на водата
· Необичайни признаци за дехидратация
· Копривата - някои добре опазени тайни
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
· 5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
· Да превърнеш дървени стърготини в храна, технологии на бъдещето
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
Четвъртък
5
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хемороиди – от какво се получават?
Хемороидите са заболяване, което е едно от най-често срещаните сред хората по целия свят. Те могат да...
Един ден без грим? Защо не?!
Гримът се е превърнал във втора кожа за голяма част от нас, съвременните жени. Нанасянето му е процедура,...
"Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
Да се скриеш зад думите
Няма спор – евфемизмите, онези по-деликатни „други“ думи, с които заменяме грубите и вулгарни назовавания...
Да се насладим на живота по график
Когато ежедневието ни започне да изисква от нас перфектно разграфяване на часовете и минутите така, че...
Сладки сънища, върнете се!
За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш,...
Кокосовото масло може би не е толкова полезно за здравето, колкото смятахме
Кокосовото масло, което се добива от ядката на кокосовата палма, е короновано като универсално полезна...
Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
Витамин В17 - между митовете и реалността
Сведения за съществуването, действието и свойствата на витамин B17 датират още от далечната 1830г., когато...
Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест. Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
Ацерола - високи стойности на витамин С за профилактика в зимния сезон
Знаете колко необходим ни е витамин C, особено през зимата. Имунната ни система се нуждае от солидна...
Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
Край с оплакването веднъж завинаги!
Не са малко хората, които хленчат твърде често. Обикновено винаги те са прецаканите, винаги на тях не...
Сок от нар за здраво сърце и добра памет
Сокът от нар, който се добива от малките семена на екзотичния плод, е определян за един от най-здравословните...
Проучване: Пиенето на кафе на гладно влошава метаболизма и контрола на кръвната захар
Пиенето на кафе веднага след като се събудите недоспали от лош сън, значително влошава метаболизма и...
Мака - здраве от Перу
Наричат го перуанското чудо, изгубената билка, афродизиакът на Перу. Към днешна дата започва да добива...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Спортни летни занимания на открито
Всяка година чакаме с нетърпение времето за слънце и море, за да помързелуваме на воля и „да заредим...
Пирей - още един плевел, полезен за здравето
Пиреят нерядко се явява проблем за големи пространства обработваеми и необработваеми площи, тъй като...
Размърдай зъбките. Брекети
Щастливи сме, че живеем точно в това време. Могат да се изброят много причини, но тук ще се спрем на...
Стрес? Защо не?!
Отвсякъде чуваме колко стресирано живеем. Какви били времената, икономическото положение, как всичко...
Презервативите предпазват от поне 3 големи риска за здравето - използвайте ги!
Презервативите остават най-сигурният начин сексът да е безопасен. Използването им намалява драстично...
Мазнините: добри, полезни, вредни - I
Често възхвалата или анатемосването на дадена мазнина има за цел просто да ни продаде рекламиран продукт....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook