Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Минералната вода - употреба в определени граници


Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка е от изключителна важност за здравето ни. Консумацията на минерална вода е ежедневие в много домакинства. Но, всъщност, тя не е подходяща за всекидневен прием. Като всеки продукт от магазинната мрежа, трябва да се отнасяме към употребата й с внимание и най-вече – да четем етикетите.

На етикета задължително трябва да има номера и датата на издаване на лиценза от Министерството на здравеопазването на съответната марка вода, добре e и да има сертификатите за качество от типа ISO. Това гарантира, първо - проверен произход и второ - контрол на добива и на пакетирането в бутилки.

Минералната вода се добива при голяма дълбочина на земните недра и висока температура на извличане. Тя съдържа микроелементи: желязо, флуор, натрий и други разтворими химични елементи. Именно концентрацията на разтворените вещества във водата определя класифицирането на различни нива минерализация.


Полезни и вредни нива на минерализация

В търговската мрежа на българския пазар се срещат три степени на обща минерализация – много ниска, ниска и висока. Нивото на минерализация задължително трябва да е изписано на етикета на бутилката.

При много ниската минерализация (до 50 mg/l ), организмът ни най-добре преработва съдържащите се вещества във водата и тя не натоварва допълнително функциите на органите. Но съдържанието на полезни минерални соли е недостатъчно, затова трябва да се редува с по-високо минерализирани води.

Най-подходяща и с най-благоприятно влияние върху тялото ни е водата с ниска минерализация ( до 500 mg/l ). За щастие, по-голямата част от различните марки бутилирани води предлагат продукт със степен на минерализация от 200 mg/l до 350 mg/l.

Високата минерализация ( над 1000 mg/l) на водата затруднява усвояването й от тялото. Дори да пием по 1-2 литра дневно от нея, тя няма да „утоли жаждата“ на организма– той ще се нуждае от хидратация, въпреки количеството на консумираните течности. А високото ниво на минерализация се отразява неблагоприятно на дейността на органите и най-вече – натоварва бъбреците. Консумацията й е препоръчителна след консултация с личния лекар.

Изборът на точната минерализация е особено важен за възрастните хора, особено ако имат хронични и други тежки заболявания на храносмилателната и най- вече отделителната система. Препоръчителна е консултация с лекар. При децата до 7 години се препоръчва минерализацията на водата да е до 100 mg/l, най-вече заради крехката им отделителна система, а за деца под 3 години - не се препоръчва изобщо, но може да се предлага трапезна или изворна вода.


Какво още ни казват етикетите?

Оказва се, че не само общата минерализация е от значение за тялото ни. Възможно е например една минерална вода да е с ниска обща минерализация, но с високо съдържание на някоя от химичните съставки. Добрата новина е, че имаме възможност да контролираме това, което влиза в тялото ни, защото всичко по закон трябва да е изписано на етикета.

Флуорът (F) е от съществено значение за ползите от минералната вода – предотвратява развитието на кариеси и остеопороза, но с уговорката, че е в допустимите граници. Ако на етикета срещу F e изписана по-голяма цифра от 1,5 mg/l означава, че е надвишена максималната стойност на химичния елемент. А рисковете на консумацията на силно флуорирана вода са: изтъняване на зъбния емайл, жълтеникаво оцветяване по зъбите, нарушаване на здравината и устойчивостта на костите. Особено спорен е флуорът за детските зъби. На бутилките с по-високо съдържание на флуор задължително трябва да е изписано, че водата не е подходяща за ежедневна употреба от деца до 7 години.

Натрият (Na) e полезен за отделителната система и регулярното кръвно налягане. Оптималното количество на натрий във водата е до 40-45 mg/l, за малките деца – до 20 mg/l. Ако на етикета е посочена по-висока стойност, най-предпазливи спрямо консумацията трябва да са хипертониците.

Калият ( К ) е елемент, важен за правилното функциониране на нервната система, проводимостта на невроните. Той спомага за оптималната функция на мускулите, сред които е най- важният - сърцето. Една добра доза калий би била между 0, 40 - 0, 60 mg/l. Хората с проблеми на функцията на бъбреците трябва да внимават за количеството калий и като цяло е добре да се консултират.

Това са само част от елементите, като най- много трябва да се внимава с флуора. Освен тях, в минералните води има и други химични елементи и съединения.

pH е символ за степента на киселинност и алкалност на минералната вода. По-висока стойност от 7 гарантира регулация на различните стомашно-чревни смущения и киселинност в корема. Ако pH e по-малко от 7 водата се приема за киселинна, тогава се засилва дискомфортът при гастрит и други чревни неразположения. Ако на етикета срещу pH е цифрата 7, то водата е неутрална и може да се консумира без притеснение от хората, страдащи от стомашни смущения.

Електропроводимостта също се отбелязва на етикета. Това е количеството на минерални соли и останалите елементи във водата. Тя не бива да надвишава 2000 µs/cm, което значи, че такава водя би била твърде наситена.

Силно се препоръчва от лекарите да си почиваме от минералната вода, като редуваме приема й с друга вода, добивана от естествени извори – трапезна и изворна. Други алтернативи са различните начини за филтриране на питейната вода.

Здравето е най-големият подарък за нашето тяло. Водата е негов приятел, но може да се превърне и във враг. Затова, за да бъдем ведри, хидратирани и тонизирани, трябва да обръщаме повече внимание в детайли на качествата и състава на водата – напитката, която приемаме ежедневно и без която не можем.
Коментари
2014-07-10 #2
Ася Асенова
Ами то без надпис на етикета... Нямат никакво право. Отново опираме до бюрократичните спънки, нали? Комисия за защита на потребителя?
2014-07-10 #1
Цветана Лилова Каменова
Всичко е много вярно!И това,че трябва да се знаят тези неща,но има нещо друго и то е,че не сме сигурни в тези етикети.Напоследък даже ни доставят вода с бели етикети.Просто стикер.Много се шири мнението,че водата не винаги е минерална?!?!?Поне в нашият град избора на дистрибутори не е много голям.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· #Water2Me : 22 март - Световен ден на водата
· Необичайни признаци за дехидратация
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
· Витамин C и връзката му с колагена
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Събота
1
Април 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
В търсене на изгубеното спокойствие
„Спокойният ум не може да бъде смутен или уплашен, а следва своя вътрешен ритъм в радост или несполука...
Самодостатъчните жени
Сигурно всяка една от нас поне веднъж в живота си е срещала или се чувства като онзи тип жена, която...
Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
Мисия "Детски имунитет" II
Храненето. Едва ли за първи път чувате думите на Хипократ: „И нека храната бъде вашето лекарство и вашето...
Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
Лек за разширените вени
Оттекли крака с неузнаваема първоначална форма, криволичещи релефни вени или синьо-лилави жилки, които...
Сутрешни ритуали за страхотен ден
Когато един ден започне без тонус и енергия, той върви така до вечерта. Задълженията ни се струват безкрайни,...
Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
Да спрем да храним страховете си с някои лесни техники
Според някои теории, човек се ражда само със страх от силен шум и от падане. Всички останали страхове...
Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
Тревожността
Тревоженето може да е от полза, когато ни подтиква към реакция и навременни действия при решаването на...
Творчеството – това, което ни прави щастливи
Щастието - цял живот го преследваме. И много по-често се самонараняваме, отколкото да го хванем в шепи...
Защо е важно да се разтягаме преди, по време и след тренировка
Всяка ефективна тренировка трябва да започне с разтягане на тялото. Тя е начин тялото да бъде подготвено...
Упражнения за проблемните зони - II
Ако искате тънка талия 1.Лакът – коляно. Заставате в леко разкрачен стоеж (с практиката можете да...
Тайните на малца
Поради специфичните си свойства и в комбинация с останалите пивоварни суровини, малцът е основна суровина...
С дъх на… чесън
За чесъна и вампирите всички знаем. За чесъна и бацилите обаче някак все забравяме и то не случайно....
Непосилната монотонност на ежедневието
Отново понеделник. Ставам и тръгвам на работа. Дългото пътуване в автобуса. На отиване и връщане. Време...
Изборите в живота ни като възможност за израстване
„Ако винаги правиш правилния избор, няма как да растеш” - Хийт Леджър Справянето с ежедневните...
Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
Смутито завладява с финес здравословното хранене
Всички искаме в динамичния си начин на живот да успяваме да се храним здравословно. Това вълнува все...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook