Разделно хранене - теория и практика
 Изпрати
Разделното хранене е режим, според който се следи да не се смесват различни хранителни групи. Привържениците му смятат, че води до чудесни резултати за организма – плавно отслабване, добър тонус и лекота, балансиране на хормоналните нива, красива кожа, здраве.
Досега не може да се каже единодушно кой първи е стигнал до ползите от този начин на хранене. Първите идеи в тази насока тръгват още в края на 19 век. Много лекари са свързвани с тази теория и всички са допринесли за нейната популяризация и развитие. Най- открояващите се имена са на д-р Уилям Хей, д-р Ръсел Такър Трол, д-р Айзък Дженингс, д-р Хърбърт Шелтън.
Основни принципи
Всъщност цялата система на разделното хранене е подчинена на два основни принципа, а от тях произтичат няколко други. От името става ясно, че ще разделяме храната. Всъщност говорим за разделянето й според хранителните групи вещества, които поемаме на едно хранене. Това са протеините, въглехидратите, мазнините и суровите плодове и зеленчуци. Всяка храна на масата ни е съставена от една или повече хранителни групи. Ако желаем да спазваме принципите на разделното хранене, е добре да прилагаме следните два принципа:
“Разделяме протеините от въглехидратите
Не смесваме протеини с различен произход”
Защо е нужно да разделяме храната? В стомаха ни, след попадане на определена храна, се отделя стомашен сок, за да започне нейното усвояване. Оказва се, че за разграждането на протеините и въглехидратите соковете, които се произвеждат, са напълно различни. Това означава, че стомахът ни е силно чувствителен орган, който „преценява” как да разгради определена храна. Ако смесим двете основни хранителни групи, част от веществата просто няма да бъдат усвоени, ще бъдат отделени или натрупани някъде за по-късно разграждане. Крайният резултат е добре познат - тежест, подуване, неусвоени калории, които се трупат на неподходящите места в подкожна мазнина.
Кои са хранителните групи
Основните хранителни групи са: протеини, въглехидрати, мазнини, всички сурови плодове и зеленчуци и вода. Когато знаем какво съдържа всяко ястие, много по-лесно прилагаме принципите на разделното хранене без да използваме таблици.
Протеини. Месото, рибата, яйцата и млечните храни са протеини (белтъчини). Към тази група спадат още маслините и варивата (боб, грах, леща). В последните съотношението между белтъчини с растителен произход и въглехидрати е различно, желателно е да се смесват само с други въглехидрати.
Въглехидрати. Към групата на въглехидратите причисляваме всички зърнени храни, картофи, царевица, захар и захарни изделия, като плодовете също съдържат високи нива на фруктоза.
Мазнини. Мазнините са неутрални група, като за здравословни се смятат сурово-пресованите масла от маслини, гроздови семки, сусам и др. Суровите ядки също са източник на добри мазнини.
Други - неутрални. Зеленчуците – сурови или сготвени, са неутрална група. Гъбите, макар че не са като нито една друга храна, също могат да бъдат тук. Плодовете също се смятат за неутрални, но някои съдържат високи количества фруктоза и това трябва да се има предвид при разделното хранене.
Водата също спада към неутралните храни.
Разделното хранене - практика в ежедневието
Като знаем кое от кое разделяме (протеини от въглехидрати) е много лесно да разберем и принципите на смесване на храните.
 Може да смесваме въглехидрати с други въглехидрати, но не бива да приемаме протеини с различен произход.
 Добре е да сервираме картофите с хляб и зеленчуци, но не и картофи с месо. Комбинацията на ориз с месо, на същия принцип, също не се препоръчва. Сиренето добавено към макарони или овесени ядки, пречи на усвояването им.
 Не е добре да смесваме месо с риба, но можем да поднесем на масата различни видове месо или различни риби. Не трябва да се смесват яйца, риба и месо. Както и варивата като боба с месото или млякото.
 Тъй като суровите или задушени зеленчуци са неутрални, ги хапваме с всичко. Към тях, ако желаем, добавяме месо или сирене, но не и на една и съща салата. Зеленчуците, в които няма скорбяла или високо съдържание на други въглехидрати, се препоръчват като гарнитура за месо или риба - броколи, моркови, гъби, пипер и др.
 Ако искаме в един и същи ден да приемем от всички групи храни, е желателно между храненията да има минимален интервал от около 2-3 часа.
Мазнините, като зехтина или слънчогледовото олио, могат да се добавят към всичко. Мазнините от животински произход се смятат за тежка храна и, добавени към въглехидрати, ги правят трудно усвоими. Транс-мазнините като маргарина, се препоръчва да се избягват.
 Плодовете, тъй като съдържат много плодова захар, се препоръчва да се приемат отделно, винаги на празен стомах. Никога след хранене, понеже предизвикват ферментация. Алкохолът има подобно действие.
Както много други диети, така и разделното хранене е въпрос на навик. Последователите му твърдят, че благодарение на него всички вещества в храната се усвояват напълно и нищо не се отлага на различни места от тялото. Изчезва чувството за тежест и подуването, храносмилателната и отделителната системи се връщат към нормалната си работа. Така много симптоми, които са се появили в следствие на затлачване на организма, отшумяват. А когато всички системи са в равновесие, ние се чувстваме здрави и изпълнени с енергия. Науката не дава категорични доказателства "за" и "против" разделното хранене. Затова, разтоварваща диета или основен режим на хранене, то е най- вече въпрос на избор. |
Коментари
2015-01-02 #5  Натали А някой може ли да ми предложи примерно меню с разделно хранене? 
2014-12-29 #4  Пепи От 5 месеца се оптвам да спазвам принципите на разделното хранене и резултатите не закъсняха-успях да свала 7кг. без да гладувам,чувствам се много жизнена и пълна с енергия,забравих какво е подут стомах/случва ми се единствено когато съгреша с някои храни/.Семейна съм с дете на 5год. и не мисля,че това е оправдание,за да не спазвам режима.И аз установих,че традиционните български ястия противоречат на разделното хранене,но мога с гордост да споделя,че менюто на цялото ни семейство се разнообрази страшно много,вече ядем пресни плодове и зеленчуци в много по-големи количества.Когато човек има воля и желание,винаги ще намери начин.Пожелавам много успех и постоянство на всеки,който е решил да поддържа здравето си чрез принципите на разделното хранене.
2014-10-21 #3  канна Ако сте запалени по това хранене, трябва да ядете "по-изчистени" ястия - с 1, 2 продукта в тях. Ако го спазвате само Вие от цялото семейство ще трябва да клоните към суровоядство (салати и др. под.) или да "си шетате" повече. И накрая: резултатите ще дойдат след месеци, докато хран. режим Ви се превърне в начин на живот. По принцип мисля че периодизацията важи в геометрична прогресия за всяка следваща диета.
2014-06-16 #2  Цвети Така го разбирам аз - няма нищо лошо да готвиш яхнийка или гювеч - просто на едно хранене ядеш картофите, на другото - месото и пресен зеленчук, примерно. Пиле с ориз, което е моето любимо, пак така. Няма никакви калории за пресмятане, нито вредно и безвредно - само разделяш. Реално можеш да си ядеш каквото искаш ( в умерени количества, здравословно приготвено от чисти продукти ) 
2014-06-16 #1  Десислава Ив. Симеонова Хмм-м, преди време си купих книга, посветена на разделното хранене. Установих, че - като цяло, явно повечето ни любими храни, характерни за българския дом, са ...  нездравословни. Да речем, баница (сирене, яйца, тесто), месо с картофи (всякакви яхнийки), домашните сладкиши, рибка с пържени/варени картофки, пилешко с ориз.... И се питам, ако си средно статистическа домакиня и трябва да въртиш къща и да храниш домочадие, да знаеш, че всички ще сте на масата в 19.30ч... - дали ще ти е лесно все да премисляш калории, да се стремиш всячески да отсяваш вредното и полезното (дори и правиш ли супичка от топчета или пилешка, да речем) ... Поне в моя случай, честно - не, няма начин. Адмирации обаче спрямо хората, които имат воля, време и възможности да се хранят разделно.
|
|
Понеделник 20 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Как да отучим детето си от бързата храна - I
Обикновено не отдаваме голямо значение на това, с какво се храни нашето дете. През деня ние сме на работа,...
 7 нездравословни грешки, които допускаме всеки ден
Оптималното здраве е безкрайно пътуване, а не нещо, което може да поправите за една нощ. За него трябват...
 Здравословно отношение към здравословното хранене - I
Чудесно е, че все повече хора се интересуват от здравословното хранене и променят хранителните си навици....
 Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
 Играта на децата - чиста наука. Науката - чиста игра
Учените все по-активно изследват играта на децата и откриват повече сходства между нея и собствената...
 Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
 Името ми е "Червен" - Нарът
Почти всички червени плодове и зеленчуци притежават силни антиоксидантни свойства и са изключително полезни...
  Новите мании – невидима заплаха
Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата...
  Как да поддържаме фигурата си след 40-те
Неволите на средната възраст засягат и двата пола. Но докато при мъжете обикновено настъпва обрат в начина...
  Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
  Зеленчуковите сокове
Ако сте последователи на здравословното хранене най-вероятно отдавна сте заменили пакетираните сокове...
 Активният въглен - спешна помощ при натравяне и още ползи от него
Медицинският активен въглен* е мощно натурално средство, което се използва за улавяне на токсините и...
  Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
 Пристрастени ли сме към смартфоните?
Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат...
 Най-честите женски страхове
Надарени или осъдени да са по-емоционални, жените имат цял списък със страхове и тревоги.
Понякога...
  Щастлива и успешна да е новата 2018-та година, приятели!
Искаме или не, в края на всяка година се обръщаме назад за онзи кратък проблясък - как минаха дните й,...
  Мазнините: добри, полезни, вредни - II
Животинските мазнини за разлика от растителните, съдържат холестерол и повече наситени мастни киселини...
  На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
 Колко "натурални" са натуралните сокове
Повечето хора чистосърдечно се заблуждават, че всеки т. нар. "натурален сок", купен в магазина, е част...
  Левурда - още една българска суперхрана
Растението левурда (още див чесън) беше дълго време пренебрегвано, но тенденцията в последните години...
 Емоционална интелигентност
Когато говорим за интелигентност сякаш отдаваме по-голямо значение на рационалната, познавателна интелигентност....
 Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
 Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
  From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
  Посттравматичният стрес
Стресът е навсякъде около нас в ежедневието. Дори и в много малките дневни задължения и случки, организмът...
  Сексизъм и сексуалната освободеност на жените - митове и двойни стандарти
Сексуалността е неделима част от всеки здрав психически и физически човек. Темата за сексуалната освободеност...
 Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
|