Разделно хранене - теория и практика
Изпрати
Разделното хранене е режим, според който се следи да не се смесват различни хранителни групи. Привържениците му смятат, че води до чудесни резултати за организма – плавно отслабване, добър тонус и лекота, балансиране на хормоналните нива, красива кожа, здраве.
Досега не може да се каже единодушно кой първи е стигнал до ползите от този начин на хранене. Първите идеи в тази насока тръгват още в края на 19 век. Много лекари са свързвани с тази теория и всички са допринесли за нейната популяризация и развитие. Най- открояващите се имена са на д-р Уилям Хей, д-р Ръсел Такър Трол, д-р Айзък Дженингс, д-р Хърбърт Шелтън.
Основни принципи
Всъщност цялата система на разделното хранене е подчинена на два основни принципа, а от тях произтичат няколко други. От името става ясно, че ще разделяме храната. Всъщност говорим за разделянето й според хранителните групи вещества, които поемаме на едно хранене. Това са протеините, въглехидратите, мазнините и суровите плодове и зеленчуци. Всяка храна на масата ни е съставена от една или повече хранителни групи. Ако желаем да спазваме принципите на разделното хранене, е добре да прилагаме следните два принципа:
“Разделяме протеините от въглехидратите
Не смесваме протеини с различен произход”
Защо е нужно да разделяме храната? В стомаха ни, след попадане на определена храна, се отделя стомашен сок, за да започне нейното усвояване. Оказва се, че за разграждането на протеините и въглехидратите соковете, които се произвеждат, са напълно различни. Това означава, че стомахът ни е силно чувствителен орган, който „преценява” как да разгради определена храна. Ако смесим двете основни хранителни групи, част от веществата просто няма да бъдат усвоени, ще бъдат отделени или натрупани някъде за по-късно разграждане. Крайният резултат е добре познат - тежест, подуване, неусвоени калории, които се трупат на неподходящите места в подкожна мазнина.
Кои са хранителните групи
Основните хранителни групи са: протеини, въглехидрати, мазнини, всички сурови плодове и зеленчуци и вода. Когато знаем какво съдържа всяко ястие, много по-лесно прилагаме принципите на разделното хранене без да използваме таблици.
Протеини. Месото, рибата, яйцата и млечните храни са протеини (белтъчини). Към тази група спадат още маслините и варивата (боб, грах, леща). В последните съотношението между белтъчини с растителен произход и въглехидрати е различно, желателно е да се смесват само с други въглехидрати.
Въглехидрати. Към групата на въглехидратите причисляваме всички зърнени храни, картофи, царевица, захар и захарни изделия, като плодовете също съдържат високи нива на фруктоза.
Мазнини. Мазнините са неутрални група, като за здравословни се смятат сурово-пресованите масла от маслини, гроздови семки, сусам и др. Суровите ядки също са източник на добри мазнини.
Други - неутрални. Зеленчуците – сурови или сготвени, са неутрална група. Гъбите, макар че не са като нито една друга храна, също могат да бъдат тук. Плодовете също се смятат за неутрални, но някои съдържат високи количества фруктоза и това трябва да се има предвид при разделното хранене.
Водата също спада към неутралните храни.
Разделното хранене - практика в ежедневието
Като знаем кое от кое разделяме (протеини от въглехидрати) е много лесно да разберем и принципите на смесване на храните.
Може да смесваме въглехидрати с други въглехидрати, но не бива да приемаме протеини с различен произход.
Добре е да сервираме картофите с хляб и зеленчуци, но не и картофи с месо. Комбинацията на ориз с месо, на същия принцип, също не се препоръчва. Сиренето добавено към макарони или овесени ядки, пречи на усвояването им.
Не е добре да смесваме месо с риба, но можем да поднесем на масата различни видове месо или различни риби. Не трябва да се смесват яйца, риба и месо. Както и варивата като боба с месото или млякото.
Тъй като суровите или задушени зеленчуци са неутрални, ги хапваме с всичко. Към тях, ако желаем, добавяме месо или сирене, но не и на една и съща салата. Зеленчуците, в които няма скорбяла или високо съдържание на други въглехидрати, се препоръчват като гарнитура за месо или риба - броколи, моркови, гъби, пипер и др.
Ако искаме в един и същи ден да приемем от всички групи храни, е желателно между храненията да има минимален интервал от около 2-3 часа.
Мазнините, като зехтина или слънчогледовото олио, могат да се добавят към всичко. Мазнините от животински произход се смятат за тежка храна и, добавени към въглехидрати, ги правят трудно усвоими. Транс-мазнините като маргарина, се препоръчва да се избягват.
Плодовете, тъй като съдържат много плодова захар, се препоръчва да се приемат отделно, винаги на празен стомах. Никога след хранене, понеже предизвикват ферментация. Алкохолът има подобно действие.
Както много други диети, така и разделното хранене е въпрос на навик. Последователите му твърдят, че благодарение на него всички вещества в храната се усвояват напълно и нищо не се отлага на различни места от тялото. Изчезва чувството за тежест и подуването, храносмилателната и отделителната системи се връщат към нормалната си работа. Така много симптоми, които са се появили в следствие на затлачване на организма, отшумяват. А когато всички системи са в равновесие, ние се чувстваме здрави и изпълнени с енергия. Науката не дава категорични доказателства "за" и "против" разделното хранене. Затова, разтоварваща диета или основен режим на хранене, то е най- вече въпрос на избор. |
Коментари
2015-01-02 #5 Натали А някой може ли да ми предложи примерно меню с разделно хранене?
2014-12-29 #4 Пепи От 5 месеца се оптвам да спазвам принципите на разделното хранене и резултатите не закъсняха-успях да свала 7кг. без да гладувам,чувствам се много жизнена и пълна с енергия,забравих какво е подут стомах/случва ми се единствено когато съгреша с някои храни/.Семейна съм с дете на 5год. и не мисля,че това е оправдание,за да не спазвам режима.И аз установих,че традиционните български ястия противоречат на разделното хранене,но мога с гордост да споделя,че менюто на цялото ни семейство се разнообрази страшно много,вече ядем пресни плодове и зеленчуци в много по-големи количества.Когато човек има воля и желание,винаги ще намери начин.Пожелавам много успех и постоянство на всеки,който е решил да поддържа здравето си чрез принципите на разделното хранене.
2014-10-21 #3 канна Ако сте запалени по това хранене, трябва да ядете "по-изчистени" ястия - с 1, 2 продукта в тях. Ако го спазвате само Вие от цялото семейство ще трябва да клоните към суровоядство (салати и др. под.) или да "си шетате" повече. И накрая: резултатите ще дойдат след месеци, докато хран. режим Ви се превърне в начин на живот. По принцип мисля че периодизацията важи в геометрична прогресия за всяка следваща диета.
2014-06-16 #2 Цвети Така го разбирам аз - няма нищо лошо да готвиш яхнийка или гювеч - просто на едно хранене ядеш картофите, на другото - месото и пресен зеленчук, примерно. Пиле с ориз, което е моето любимо, пак така. Няма никакви калории за пресмятане, нито вредно и безвредно - само разделяш. Реално можеш да си ядеш каквото искаш ( в умерени количества, здравословно приготвено от чисти продукти )
2014-06-16 #1 Десислава Ив. Симеонова Хмм-м, преди време си купих книга, посветена на разделното хранене. Установих, че - като цяло, явно повечето ни любими храни, характерни за българския дом, са ... нездравословни. Да речем, баница (сирене, яйца, тесто), месо с картофи (всякакви яхнийки), домашните сладкиши, рибка с пържени/варени картофки, пилешко с ориз.... И се питам, ако си средно статистическа домакиня и трябва да въртиш къща и да храниш домочадие, да знаеш, че всички ще сте на масата в 19.30ч... - дали ще ти е лесно все да премисляш калории, да се стремиш всячески да отсяваш вредното и полезното (дори и правиш ли супичка от топчета или пилешка, да речем) ... Поне в моя случай, честно - не, няма начин. Адмирации обаче спрямо хората, които имат воля, време и възможности да се хранят разделно.
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Физическите признаци на депресията
В последните години все повече млади хора са засегнати от една от най-незабележимите психични болести...
Орехови листа за цяр
Безспорно орехът е една от най-ценните ядки. Като един от чудодейните дарове на природата, той ни е доказал...
Чай за тонус и здраве
Едно проучване твърди, че всяка секунда по света се изпиват около 25 000 чаши чай, което като се замислим...
Отслабване, а не слабоумие
Както е известно, от начина ни на хранене зависят не само формите на тялото, но и ефективната работа...
Миризма на пържено? Да бягаме или да похапнем сладко
Пържените храни са вкусни – мазни и с хрупкава коричка, устата ни се налива със слюнка само още щом усетим...
Как да: Да сушим плодове без химия
Ако гледате плодни дръвчета, имате село или пък има някой, който да ви дава домашен плод, според мен...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
Ние определяме от какво да се тревожим, нека пестим силите си
Умеете ли да реагирате правилно на нещата, които ви се случват? Водят ли ви неприятностите за носа или...
Съвършенство под път и над път
Има едно нещо, в което никога не сте вярвали. Може би, защото никога не сте го виждали. Не, не говоря...
Витамини за бъдещи майки - част II
На всички е известен витамин С или аскорбиновата киселина. Основната му функция е поддържането на активна...
Нос Страх
Понякога толкова ни е страх, че не виждаме по-далеч от носа си. Застиваме в отбранителна позиция физически...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
Дамската чанта и предметите в нея са идеалното място за натрупване и размножаване на патогени на опасни...
Как да: Изберем олекотена завивка
На пазара се предлага голямо разнообразие от завивки. Олекотените им версии стават все по- популярни...
Твърде самокритични? Спрете навреме!
"Нищо не е добро или лошо, само мислите ни го правят такова“ - Шекспир
Колко често сте допускали стресът...
Зелените подправки - шедьовър на лятото
Лятото е щедър сезон. Гали ни с топлите си лъчи, изсипва в краката ни изобилие от плодове и зеленчуци...
14 ноември - Световен ден за борба с диабета
14 ноември е Световен ден на борбата с диабета. За първи път той се чества през 1991 г. от Международната...
Бременна и коронавирус? Няколко препоръки
Какво да правим, ако сме бременни и мислим, че имаме коронавирус? Как трябва да родя? На кого да се...
Сок от нони - екзотично предложение за имунитет и добър тонус
Непрекъснато четем за множеството полезни свойства на почти всички плодове. И опознаваме все по-екзотични,...
Бъди автор на всеки ден от живота си
Имаш ли чувството, че не си част от собствения си живот? Че нещата се случват без твоя контрол и не по...
Синя тинтява за засилване на апетита и за по-добро храносмилане
Тази билка се среща в цялата ни страна - по тревистите места, край храсталаците и в горите на всичките...
В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
Другарче по неволя
Решили сме най- сетне да се заемем със себе си. Да отслабнем, да стегнем тялото, да проверим що е то...
В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Тайните на ранното закаляване
Започва се съвсем от рано – „облечи го, ще настине”, „краката му боси, то от там се започва”, „по една...
Всичко за халвата
Халвата е един от най-популярните ориенталски десерти и има дълбока традиция и у нас. Не само заради...
|