Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако те не изразяваха нашите малки или големи слабости. С някои нездравословни навици е трудно да се разделим, но поне ги разпознаваме и търсим начини - да откажем цигарите, да се храним по-пълноценно и т.н. Най-вредните навици, които пряко застрашават човешкото здраве, остават нездравословното хранене, недоспиването, обездвижването, зависимостите като тютюнопушене, алкохол и наркотици, но има дребни коварни навици, които игнорираме, а те влошават не само ежедневието, но и общото ни благосъстояние.


Кои са дребните ни нездравословни навици:


Хапането и беленето на устните. Още една невралгична точка, обект на много атаки – устните. Едно малко засушаване може да удебели външният им слой, който е много чувствителен, а това да ни накара непреодолимо да го обелим с нокти. Нараненото място се самолекува като удебелява отново външния слой и така попадаме в омагьосан кръг. Излишно е да казвам, че ако правим това с мръсни ръце, което е общият случай, рисковете да попадат бактерии в една потенциална рана е огромен. Освен че не обелените, понякога до кръв устни, не изглеждат добре, раничките по тях могат да докарат херпеси и различни кожни възпаления, които са досадни и трудно лечими. Хапането на устата от външната или вътрешната страна също може да докара рани по лигавицата на бузите отвътре или на самите устни. За да преустановите пресушаването, набавете си подходящ балсам за устни. Той ще хидратира, а мазният слой ще неправи човъркането неприятно усещане на нервните пръсти. Не се разделяйте с балсама и се мажете при всеки порив да изчоплите устните си.

Меден балсам за напукани устни

Гризането на ноктите. Започва обикновено в пубертета или малко преди него, когато децата не успяват да канализират емоциите си и те се изразяват в повишена нервност. Държането на пръст в устата нпн стоп може да има и обяснение по Фройд, но то не ни е нужно, за да кажем „Спрете да правите това, вредно е!” От една страна под ноктите се крият прилична мръсотия и микроби, които могат да преседяват и дни наред, нищо, че скоро сте рязали ноктите си. Те попадат в стомашно чревния тракт, където се случва всичко – опасни бактерии във вътрешните органи, заразни болести и афти в лигавицата на устата. От друга страна, настървеното гризане на нокти прави ранички, в които пък влизат огромно множество бактерии от нашата уста – доказано най-населеното с бактерии място в човека, а и не само. Възпаленията са налице. Освен грозни, наръфани нокти, ще се сдобием с възпалени кутикули, гъбички и много неприятна болка на едно много чувствително и заето с много задачи място – пръстите. Ежедневни дейности стават невъзможни за изпълнение. В графата „опасно гризане” влизат и гризането на химикалки, както и човъркането на кожичките на ноктите. Чопленето на пъпки не е точно нездравословен, но безспорно нелицеприятен навик, който вреди на самочувствието ни.



Къде е най-мръсно у дома?

Мръсните ръце. От малки знаем - след прибиране у дома и след тоалетна ръцете трябва да се измиват със сапун. Дали обаче спазваме това правило, въпреки че сме наясно колко болести, зарази и инфекции се разпространяват по тактилен (чрез докосване) начин. С наличието на толкова мокри кърпички, дезифектиращи гелове сякаш забравяме добрата стара течаща вода и сапун. Съставките на всички тези средства често е напълно неясен и пълен с химични съединения, които може ако не сериозно да навредят да доведат до суха и възпалена кожа, както и нарушаване на естествената бактериална среда на ръцете. И все пак, понеже върховете на пръстите са нашата връзка със света, не бива да пренебрегваме миенето на ръце. Най-добре с обикновен сапун, глицеринов или сапун, обогатен с масла, ако има нужда от специална грижа.

С какво най-добре да мием ръцете си?

Носенето на неудобни дрехи и обувки. В името на красотата и адекватния на модата и тенденциите външен вид, сме склонни на какви ли не безумия. Краката, по-точно ходилата, са частите от тялото, които най-много страдат. Съвършеният механизъм на ходилото, който му позволява да износва огромна тежест на малка площ и да осъществява движение често бива грубо атакуван с неправилно конструирани обувки. Прекалено тесни на върховете, което може да доведе до врастнал нокът, например. Прекалено високи токчета, което дългосрочно има отражение върху тазобедрените стави и хрущяли, таза и гръбнака, както и врязващите каишки. Изключително важно е правилото ходилото да ляга по цялата си дължина на подметката, ако е нужно да се поставят специални стелки на свода, за да се поддържа добре функцията му. Неудобните дрехи, обикновено твърде тесни панталони, дънки и бельо могат да ни докарат неправилно функциониране на периферната кръвоносна система, стерилитет при мъжете и др.

Как да избираме обувки, които да са ни удобни и да не ни вредят?

Взирането в смартфона преди лягане. Последният нездравословен навик в този отворен списък е нашумял наскоро, но интензивно набира скорост. Социалните мрежи, интернет играят вече огромна роля в живота ни, измествайки реалността и превръщайки виртуалното в по-реално. Там сме истинските ние - по-хубави, по-остроумни, освободени в общуването. Денят ни минава динамично и често вечер, точно преди лягане се отпускаме и "минаваме да видим какво ново". Всяка минута в социалните мрежи увлича след себе си невероятно много време, което краде от времето ни за сън. Хормоните имат думата отново. С намаляването на естествената светлина отделянето на мелатонин дава команда за намаляване на жизнеността и отиване към сън. Изкуствената светлина на мониторите лъжат организма, че той все още е в режим на активност. Така можем да се взираме до болка в очите в мониторите, без да ни се доспи. Решението е да си наложите забрана - с таблета, лаптопа и смартфона до 9 часа. Отделете времето до заспиване за близките си, за книга или гушкане на децата, за живия живот.

Може тези навици да ни се струват безобидни на фона на другите, но те са особено коварни, точно защото ни заблуждават, че не са кой знае какво. Ако искаме да променим живота си и да се чувстваме по-добре, по-красиви и здрави - с малките стъпки към големите резултати е най-добрият път. Повече сън, повече време за близките, по-добро чувство в собствената си кожа.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какво трябва да знаем за електрическата пила за нокти?
· Грим, маникюр и прическа Пролет/Лято 2015
· Домашно лечение на гъбичките по ноктите
· Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
· Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
· Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
· Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
· Трупате ли ненужни вещи?
· Преди зимата - идеално време за разчистване
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Вижте Военният метод за сън - или как да заспите бързо само за 2 минути
· Изследване установи колко часа сън са нужни за идеална почивка
· 5 навика, които са по-опасни и от пушенето
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
· 2000-годишната римска баня Basilica Therma, известна като „Дъщерята на краля“ в Турция (снимки)
· Най-известните жени в света на игрите
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· Вегетарианството може да е и въпрос на ген?
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
Четвъртък
30
Ноември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Медитация за заети жени
Животът изглежда като надпревара. Бързаме ли, бързаме. Но с кого се надпреварваме всъщност? Със самите...
Спрете да угаждате на всички в тези 7 стъпки
Ако четете това, вероятно сте един от тези хора - които искат да се харесат на всички и се стремят да...
13 май - Европейски ден без асансьори
Европейската инициатива Ден без асансьори ще се проведе за втора поредна година на 13 май 2016 г.. Проектът...
Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
Тайната на харизматичните хора
Харизмата е онова магическо излъчване, от което се възхищаваме и често бихме искали да притежаваме. Сигурно...
Непосилната монотонност на ежедневието
Отново понеделник. Ставам и тръгвам на работа. Дългото пътуване в автобуса. На отиване и връщане. Време...
Сурови мисли
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови...
Ечемикът - простичко зрънце, а толкова много приложения и ползи
Ечемикът е растение, което е с човечеството от хилядолетия заради високата си хранителна стойност, но...
Как да живеем с хронични болести?
Да бъдеш хронично болен звучи почти като доживотна присъда и много често страдащите от хронични заболявания...
Как да предпазим и подобрим съня си през лятото?
Лято е, температурите не спират да се покачват, слънцето ни дарява с изобилие от светлина, предразполагайки...
След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
Полезните сушени плодове на нашата трапеза
Сушените плодове са любими на много хора и често присъстват на празничната трапеза, а на пазара може...
Витамини за бъдещи майки - част I
На всички е известно, че по време на бременността, бъдещата майка трябва да обръща особено внимание на...
Болки в гръбнака - причини и как да се справим с тях
Причините за болките в гръбнака могат да бъдат много – от вродена особеност на скелета до прекарани заболявания...
Емоционална интелигентност
Когато говорим за интелигентност сякаш отдаваме по-голямо значение на рационалната, познавателна интелигентност....
Психологически причини за напълняване
За никой не е тайна, че хранителните разстройства като анорексия, орторексия и булимия, се дължат на...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
5 навика, които са по-опасни и от пушенето
Има неща, които с течение на времето съкращават живота ни, а присъстват в ежедневието ни. Самота Последните...
Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
Ягодите са любим плод на малки и големи и има защо! Независимо дали ги консумирате самостоятелно, добавяте...
Кошмарните женски дни
Когато наближат едни определени дати от месеца, направо ми се реве. Буквално! И често се случва – при...
Интерактивен билборд в защита на жертвите от домашно насилие
Какво става, когато технологиите, и то най, най-новите се съюзят с рекламния бизнес, не за поредната...
Можем да се справим с горещите вълни
Неприятните горещи вълни са далечни за по-младите жени и те може би не разбират какво толкова около тях...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Спирулина - срещу пролетна умора и не само
Пролетта е в разгара си. Но понякога телата ни отказват да се пренастроят - по-високата и най-вече, твърде...
Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
Да се насладим на живота по график
Когато ежедневието ни започне да изисква от нас перфектно разграфяване на часовете и минутите така, че...
Вода в коляното – проблем не само на спортистите
Чувствате коляното си някак странно... сякаш не е вашето. Имате усещането, че нещо ви дърпа всеки път,...
Защо трябва да махнем телефона си от спалнята вечер?
За много хора вече целият им живот е съсредоточен в телефона. Оправданията, че ни помага за работа и...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
Как изживяваме смяната на времето?
Пролет е. Предполага се, че светлината и топлото време трябва да ни вдъхнат нови свежи сили, настроение...
Как веганството започва да променя живота ти
Ако се замисляш за това, как веганстстово би променило живота ти, значи той вече се променя. Това е повече...
Когато вещите се превърнат в цел
„По дрехите посрещат, по ума изпращат“. Вярно, облеклото и вещите говорят много за нас. Те са първото...
Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook