Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако те не изразяваха нашите малки или големи слабости. С някои нездравословни навици е трудно да се разделим, но поне ги разпознаваме и търсим начини - да откажем цигарите, да се храним по-пълноценно и т.н. Най-вредните навици, които пряко застрашават човешкото здраве, остават нездравословното хранене, недоспиването, обездвижването, зависимостите като тютюнопушене, алкохол и наркотици, но има дребни коварни навици, които игнорираме, а те влошават не само ежедневието, но и общото ни благосъстояние.
Кои са дребните ни нездравословни навици:
Хапането и беленето на устните. Още една невралгична точка, обект на много атаки – устните. Едно малко засушаване може да удебели външният им слой, който е много чувствителен, а това да ни накара непреодолимо да го обелим с нокти. Нараненото място се самолекува като удебелява отново външния слой и така попадаме в омагьосан кръг. Излишно е да казвам, че ако правим това с мръсни ръце, което е общият случай, рисковете да попадат бактерии в една потенциална рана е огромен. Освен че не обелените, понякога до кръв устни, не изглеждат добре, раничките по тях могат да докарат херпеси и различни кожни възпаления, които са досадни и трудно лечими. Хапането на устата от външната или вътрешната страна също може да докара рани по лигавицата на бузите отвътре или на самите устни. За да преустановите пресушаването, набавете си подходящ балсам за устни. Той ще хидратира, а мазният слой ще неправи човъркането неприятно усещане на нервните пръсти. Не се разделяйте с балсама и се мажете при всеки порив да изчоплите устните си.
Меден балсам за напукани устни
Гризането на ноктите. Започва обикновено в пубертета или малко преди него, когато децата не успяват да канализират емоциите си и те се изразяват в повишена нервност. Държането на пръст в устата нпн стоп може да има и обяснение по Фройд, но то не ни е нужно, за да кажем „Спрете да правите това, вредно е!” От една страна под ноктите се крият прилична мръсотия и микроби, които могат да преседяват и дни наред, нищо, че скоро сте рязали ноктите си. Те попадат в стомашно чревния тракт, където се случва всичко – опасни бактерии във вътрешните органи, заразни болести и афти в лигавицата на устата. От друга страна, настървеното гризане на нокти прави ранички, в които пък влизат огромно множество бактерии от нашата уста – доказано най-населеното с бактерии място в човека, а и не само. Възпаленията са налице. Освен грозни, наръфани нокти, ще се сдобием с възпалени кутикули, гъбички и много неприятна болка на едно много чувствително и заето с много задачи място – пръстите. Ежедневни дейности стават невъзможни за изпълнение. В графата „опасно гризане” влизат и гризането на химикалки, както и човъркането на кожичките на ноктите. Чопленето на пъпки не е точно нездравословен, но безспорно нелицеприятен навик, който вреди на самочувствието ни.
Къде е най-мръсно у дома?
Мръсните ръце. От малки знаем - след прибиране у дома и след тоалетна ръцете трябва да се измиват със сапун. Дали обаче спазваме това правило, въпреки че сме наясно колко болести, зарази и инфекции се разпространяват по тактилен (чрез докосване) начин. С наличието на толкова мокри кърпички, дезифектиращи гелове сякаш забравяме добрата стара течаща вода и сапун. Съставките на всички тези средства често е напълно неясен и пълен с химични съединения, които може ако не сериозно да навредят да доведат до суха и възпалена кожа, както и нарушаване на естествената бактериална среда на ръцете. И все пак, понеже върховете на пръстите са нашата връзка със света, не бива да пренебрегваме миенето на ръце. Най-добре с обикновен сапун, глицеринов или сапун, обогатен с масла, ако има нужда от специална грижа.
С какво най-добре да мием ръцете си?
Носенето на неудобни дрехи и обувки. В името на красотата и адекватния на модата и тенденциите външен вид, сме склонни на какви ли не безумия. Краката, по-точно ходилата, са частите от тялото, които най-много страдат. Съвършеният механизъм на ходилото, който му позволява да износва огромна тежест на малка площ и да осъществява движение често бива грубо атакуван с неправилно конструирани обувки. Прекалено тесни на върховете, което може да доведе до врастнал нокът, например. Прекалено високи токчета, което дългосрочно има отражение върху тазобедрените стави и хрущяли, таза и гръбнака, както и врязващите каишки. Изключително важно е правилото ходилото да ляга по цялата си дължина на подметката, ако е нужно да се поставят специални стелки на свода, за да се поддържа добре функцията му. Неудобните дрехи, обикновено твърде тесни панталони, дънки и бельо могат да ни докарат неправилно функциониране на периферната кръвоносна система, стерилитет при мъжете и др.
Как да избираме обувки, които да са ни удобни и да не ни вредят?
Взирането в смартфона преди лягане. Последният нездравословен навик в този отворен списък е нашумял наскоро, но интензивно набира скорост. Социалните мрежи, интернет играят вече огромна роля в живота ни, измествайки реалността и превръщайки виртуалното в по-реално. Там сме истинските ние - по-хубави, по-остроумни, освободени в общуването. Денят ни минава динамично и често вечер, точно преди лягане се отпускаме и "минаваме да видим какво ново". Всяка минута в социалните мрежи увлича след себе си невероятно много време, което краде от времето ни за сън. Хормоните имат думата отново. С намаляването на естествената светлина отделянето на мелатонин дава команда за намаляване на жизнеността и отиване към сън. Изкуствената светлина на мониторите лъжат организма, че той все още е в режим на активност. Така можем да се взираме до болка в очите в мониторите, без да ни се доспи. Решението е да си наложите забрана - с таблета, лаптопа и смартфона до 9 часа. Отделете времето до заспиване за близките си, за книга или гушкане на децата, за живия живот.
Може тези навици да ни се струват безобидни на фона на другите, но те са особено коварни, точно защото ни заблуждават, че не са кой знае какво. Ако искаме да променим живота си и да се чувстваме по-добре, по-красиви и здрави - с малките стъпки към големите резултати е най-добрият път. Повече сън, повече време за близките, по-добро чувство в собствената си кожа. |
|
|
Понеделник 20 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Изкуството на промяната
Ако има нещо постоянно в хода на живота ни, парадоксално, това е промяната, защото промени ни спохождат...
Мисия "Детски имунитет"
С края на лятото темата за подсилването на детския имунитет някак неусетно се настанява в разговорите...
Спирулина - срещу пролетна умора и не само
Пролетта е в разгара си. Но понякога телата ни отказват да се пренастроят - по-високата и най-вече, твърде...
Грешките на жените около 30-те им години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
Сминдухът - билка, подправка и щипка традиция
Латинското наименование на растението сминдух, чиито семена в България наричаме чимен, е Trigonella foenum-graecum,...
Тялото - мъдър съветник в емоциите - II
Как да тълкуваме знаците, които тялото ни дава, и да вникнем в същинските си емоции?
Безпокойството,...
Дали и на 60 не ни се танцува
Замисляли ли сте се над това какво всъщност означава да си стар и кога в действителност настъпва старостта?...
Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
Естествено... като дишането - II
Е, може да не сме запалени по йогата, но пък медитацията е нещо, което си струва да се опита в този забързан...
Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
Полезни съвети как да се предпазим от горещините
БЧК напомня, че високите температури през летните месеци могат да поставят в риск здравето и живота на...
Сол или сол
Солта е най-простата подправка. Дотолкова сме свикнали с нея, че прибавянето й в основните ястия изобщо...
Малките хора
Днешното време ни зареди с очакването за необикновеност, ефекти, крайности и станали възможни чудеса....
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…”
Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Активният въглен - спешна помощ при натравяне и още ползи от него
Медицинският активен въглен* е мощно натурално средство, което се използва за улавяне на токсините и...
Капаните на щастието
Звучи абсурдно, че щастието може да крие някакви капани. Та нали всеки мечтае да е щастлив?! Но не става...
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така?...
Зимни неволи
За повечето от нас зимата не е най-прекрасното време от годината. Малцина са познатите ми, които се радват...
В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
Увеличена трета сливица при децата
Проблемът с увеличената т.нар. трета сливица е много разпространен и един от най- честите поводи консултация...
Върбинка против умора, изтощение и стрес
В нашата страна е широко разпространена и се нарича върбинка (Verbena officinalis). Тя е отдавна позната...
Емоционалната устойчивост прави ли ни безчувствени?
Терминът "емоционалната резилиентност" няма еднословен еквивалентен в българския език. Можем да я преведем...
Воинът в нас – имунната система
На прага сме на сезона на грипните щамове с животински имена, вечно течащите носове и покашляне от всички...
Антиоксидантите – гардовете на нашия организъм
Знаем, че кислородът е основна предпоставка за живот и че участва активно в много от биохимичните процеси....
Недоносените бебета, медицината и ние, родителите им
Преждевременното раждане е най-голямата причина за детската смъртност на деца до 5 години. Според СЗО...
Кое ни прави добри?
Някой беше казал, че не се сеща за друг признак на превъзходство, освен за добротата. Всъщност, дали...
Как да избегнем негативното (само)програмиране
Можем ли сами да програмираме така живота си, че да бъдем нещастни, в лошо здраве и да влияем негативно...
Овесените трици
Те са невзрачни. Никакво-изглеждащи едни, бозави на цвят. Обикновено седят на най-отдалечения рафт на...
Пулпитът
Зъбоболът е едно от най-неприятните усещания, при които посещението на стоматолог е неизбежно. Има много...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
7 начина да повишим имунитета си
Всеки иска целогодишно да е здрав. Информираме се оттук-оттам и уж знаем всичко, но стане ли дума да...
Да преодолеем страха си от шофиране веднъж завинаги
Колко от вас имат шофьорска книжка? А колко от вас са активни шофьори? Наблюденията ми сочат, че една...
Презервативите предпазват от поне 3 големи риска за здравето - използвайте ги!
Презервативите остават най-сигурният начин сексът да е безопасен. Използването им намалява драстично...
Бъди!
Иди си купи онези обувки, животът е твърде кратък.
Редовно си прави цитонамазка и мамография.
Пътувай....
|