Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако те не изразяваха нашите малки или големи слабости. С някои нездравословни навици е трудно да се разделим, но поне ги разпознаваме и търсим начини - да откажем цигарите, да се храним по-пълноценно и т.н. Най-вредните навици, които пряко застрашават човешкото здраве, остават нездравословното хранене, недоспиването, обездвижването, зависимостите като тютюнопушене, алкохол и наркотици, но има дребни коварни навици, които игнорираме, а те влошават не само ежедневието, но и общото ни благосъстояние.


Кои са дребните ни нездравословни навици:


Хапането и беленето на устните. Още една невралгична точка, обект на много атаки – устните. Едно малко засушаване може да удебели външният им слой, който е много чувствителен, а това да ни накара непреодолимо да го обелим с нокти. Нараненото място се самолекува като удебелява отново външния слой и така попадаме в омагьосан кръг. Излишно е да казвам, че ако правим това с мръсни ръце, което е общият случай, рисковете да попадат бактерии в една потенциална рана е огромен. Освен че не обелените, понякога до кръв устни, не изглеждат добре, раничките по тях могат да докарат херпеси и различни кожни възпаления, които са досадни и трудно лечими. Хапането на устата от външната или вътрешната страна също може да докара рани по лигавицата на бузите отвътре или на самите устни. За да преустановите пресушаването, набавете си подходящ балсам за устни. Той ще хидратира, а мазният слой ще неправи човъркането неприятно усещане на нервните пръсти. Не се разделяйте с балсама и се мажете при всеки порив да изчоплите устните си.

Меден балсам за напукани устни

Гризането на ноктите. Започва обикновено в пубертета или малко преди него, когато децата не успяват да канализират емоциите си и те се изразяват в повишена нервност. Държането на пръст в устата нпн стоп може да има и обяснение по Фройд, но то не ни е нужно, за да кажем „Спрете да правите това, вредно е!” От една страна под ноктите се крият прилична мръсотия и микроби, които могат да преседяват и дни наред, нищо, че скоро сте рязали ноктите си. Те попадат в стомашно чревния тракт, където се случва всичко – опасни бактерии във вътрешните органи, заразни болести и афти в лигавицата на устата. От друга страна, настървеното гризане на нокти прави ранички, в които пък влизат огромно множество бактерии от нашата уста – доказано най-населеното с бактерии място в човека, а и не само. Възпаленията са налице. Освен грозни, наръфани нокти, ще се сдобием с възпалени кутикули, гъбички и много неприятна болка на едно много чувствително и заето с много задачи място – пръстите. Ежедневни дейности стават невъзможни за изпълнение. В графата „опасно гризане” влизат и гризането на химикалки, както и човъркането на кожичките на ноктите. Чопленето на пъпки не е точно нездравословен, но безспорно нелицеприятен навик, който вреди на самочувствието ни.



Къде е най-мръсно у дома?

Мръсните ръце. От малки знаем - след прибиране у дома и след тоалетна ръцете трябва да се измиват със сапун. Дали обаче спазваме това правило, въпреки че сме наясно колко болести, зарази и инфекции се разпространяват по тактилен (чрез докосване) начин. С наличието на толкова мокри кърпички, дезифектиращи гелове сякаш забравяме добрата стара течаща вода и сапун. Съставките на всички тези средства често е напълно неясен и пълен с химични съединения, които може ако не сериозно да навредят да доведат до суха и възпалена кожа, както и нарушаване на естествената бактериална среда на ръцете. И все пак, понеже върховете на пръстите са нашата връзка със света, не бива да пренебрегваме миенето на ръце. Най-добре с обикновен сапун, глицеринов или сапун, обогатен с масла, ако има нужда от специална грижа.

С какво най-добре да мием ръцете си?

Носенето на неудобни дрехи и обувки. В името на красотата и адекватния на модата и тенденциите външен вид, сме склонни на какви ли не безумия. Краката, по-точно ходилата, са частите от тялото, които най-много страдат. Съвършеният механизъм на ходилото, който му позволява да износва огромна тежест на малка площ и да осъществява движение често бива грубо атакуван с неправилно конструирани обувки. Прекалено тесни на върховете, което може да доведе до врастнал нокът, например. Прекалено високи токчета, което дългосрочно има отражение върху тазобедрените стави и хрущяли, таза и гръбнака, както и врязващите каишки. Изключително важно е правилото ходилото да ляга по цялата си дължина на подметката, ако е нужно да се поставят специални стелки на свода, за да се поддържа добре функцията му. Неудобните дрехи, обикновено твърде тесни панталони, дънки и бельо могат да ни докарат неправилно функциониране на периферната кръвоносна система, стерилитет при мъжете и др.

Как да избираме обувки, които да са ни удобни и да не ни вредят?

Взирането в смартфона преди лягане. Последният нездравословен навик в този отворен списък е нашумял наскоро, но интензивно набира скорост. Социалните мрежи, интернет играят вече огромна роля в живота ни, измествайки реалността и превръщайки виртуалното в по-реално. Там сме истинските ние - по-хубави, по-остроумни, освободени в общуването. Денят ни минава динамично и често вечер, точно преди лягане се отпускаме и "минаваме да видим какво ново". Всяка минута в социалните мрежи увлича след себе си невероятно много време, което краде от времето ни за сън. Хормоните имат думата отново. С намаляването на естествената светлина отделянето на мелатонин дава команда за намаляване на жизнеността и отиване към сън. Изкуствената светлина на мониторите лъжат организма, че той все още е в режим на активност. Така можем да се взираме до болка в очите в мониторите, без да ни се доспи. Решението е да си наложите забрана - с таблета, лаптопа и смартфона до 9 часа. Отделете времето до заспиване за близките си, за книга или гушкане на децата, за живия живот.

Може тези навици да ни се струват безобидни на фона на другите, но те са особено коварни, точно защото ни заблуждават, че не са кой знае какво. Ако искаме да променим живота си и да се чувстваме по-добре, по-красиви и здрави - с малките стъпки към големите резултати е най-добрият път. Повече сън, повече време за близките, по-добро чувство в собствената си кожа.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Грим, маникюр и прическа Пролет/Лято 2015
· Домашно лечение на гъбичките по ноктите
· Ноктопластика? Запознайте се с рисковете
· Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
· Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
· Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
· Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
· Трупате ли ненужни вещи?
· Преди зимата - идеално време за разчистване
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Изследване установи колко часа сън са нужни за идеална почивка
· 5 навика, които са по-опасни и от пушенето
· Дори незначителната липса на сън влияе на емоциите
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Сряда
29
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
Здраве от лятото – слънце, въздух и вода
Лятото е страст, забавление, морски бриз, шум на вълни, флирт, любов и още, и още, но освен това то е...
Не влизайте в капана на пасивната агресия
Гневът и недоволството са емоции, които всеки човек изпитва, но в съвременното “цивилизовано” общество...
Невидимите жертви на домашното насилие
Когато приемеш насилието над себе си, доброволно се съгласяваш да бъдеш жертва. А това е патологичен...
Полезните мазнини
В последните десетилетия човечеството е обхванато от истинска параноя към мазнините. Всички хора, загрижени...
Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
В тълковния речник на българския език срещу потенциал е записано: „съвкупност от необходими за реализирането...
"Френският парадокс" - убедителни причини да се влюбим в червеното вино
Благоуханно, с наситен вкус, богато на цвят и носещо уют – какво би могло да бъде по-приятно от чаша...
Вегетарианство, веганизъм, суровоядство
Храненето не е това, което беше. Свидетели сме на широка дискусия в целия свят - какво и как ядем, какъв...
Купероза или зачервена кожа
Не, не става дума за приятна и пращяща от здраве руменина на лицето, а за постоянно видима мрежа от капиляри...
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
Прилошаване по време на път
Ето, че идва сезонът на отпуските, почивките и на всякакви пътешествия до близо и далеч. За мнозина от...
"Мамо, да ти разкажа ли един виц?"
Може ли едно дете да се научи на чувство за хумор? Зависи ли от гени или единствено от темперамента на...
Как да: Изберем възглавница
За качествения сън, към който всички се стремим, е необходимо толкова малко, но и толкова много. Всичко...
Прасковата - мъхестият отличник
Прасковата е сред едни най-разпространените овощни видове у нас. Дръвчето принадлежи към семейство Розоцветни...
Децата - учители по емоционално здраве
Вероятно всяка майка не веднъж се е удивлявала на уникалната способност на детето си да смени истеричен...
Кривата на глада I
Какво различава захарта от фруктозата, типовото от бялото брашно? Отговорът е по-близо до математиката...
Момина сълза - здраве и красива отрова
Това растение е силно отровно и също толкова лековито. Още в края на зимата и началото на пролетта, то...
Анасонът - билка и подправка
Анасонът е от семейството на кимиона и копъра, има сладникав вкус натрапчив и характерен аромат, който...
Трикове за подобряване на зрението
В съвременният свят, където компютърът е най-добрия помощник на работа и най-интересното развлечение...
Метеочувствителност
Много от нас не се нуждаят от специално образование, за да предвидят промените във времето. Според проучвания...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
Когато загубите самоконтрол пред детето
„...За Бога, Петя, пак закъснявам заради теб, писна ми вече от мотането ти! Веднага се обувай и тръгвай,...
Водораслите - новото 3 в 1
В България водораслите се асоциират предимно с плаж, море и досадни зелени растения, които ни се мотаят...
Не приемайте нападките твърде лично
Критикуват ли ви често? Умеете ли да приемате забележките и каква е стратегията ви към критиката? В действителност...
Алтернативни терапии за успокоение
Ако не сте си открили специален финансов фонд „При нужда психолог”, то когато имате спешна нужда от успокояване...
Тофу – да похапнем здравословно
Тофуто е традиционно ястие, характерно за японската кухня. Но то е любимо и на много хора, които спазват...
Да отслабнем или да не отслабнем?
Всички ние прекрасно знаем как се отразяват излишните килограми на здравето ни, външния вид, самочувствието...
Зареждане с щастие
Когато сме щастливи правим чудеса. Емоционалната енергия, с която щастието изпълва, ни дава сили и устрем....
Как да се научим да се доверяваме на интуицията си?
Позната е с различни имена – шесто чувство, вътрешен глас, предчувствие, инстинкт. Петър Дънов я нарича...
Сулфитите във виното - необходими, вредни или поредния здравословен мит?
Пиенето на бира (основно от мъжете), както и на вино от жените, в наши дни се е превърнало в нещо като...
Вариантът Делта - какво се знае за индийската мутация на коронавируса
Вариантът Делта, познат и като индийска мутация (B.1.617.2.), е значително по-заразен от останалите варианти...
Растителните белтъчини
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме...
След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook