Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако те не изразяваха нашите малки или големи слабости. С някои нездравословни навици е трудно да се разделим, но поне ги разпознаваме и търсим начини - да откажем цигарите, да се храним по-пълноценно и т.н. Най-вредните навици, които пряко застрашават човешкото здраве, остават нездравословното хранене, недоспиването, обездвижването, зависимостите като тютюнопушене, алкохол и наркотици, но има дребни коварни навици, които игнорираме, а те влошават не само ежедневието, но и общото ни благосъстояние.


Кои са дребните ни нездравословни навици:


Хапането и беленето на устните. Още една невралгична точка, обект на много атаки – устните. Едно малко засушаване може да удебели външният им слой, който е много чувствителен, а това да ни накара непреодолимо да го обелим с нокти. Нараненото място се самолекува като удебелява отново външния слой и така попадаме в омагьосан кръг. Излишно е да казвам, че ако правим това с мръсни ръце, което е общият случай, рисковете да попадат бактерии в една потенциална рана е огромен. Освен че не обелените, понякога до кръв устни, не изглеждат добре, раничките по тях могат да докарат херпеси и различни кожни възпаления, които са досадни и трудно лечими. Хапането на устата от външната или вътрешната страна също може да докара рани по лигавицата на бузите отвътре или на самите устни. За да преустановите пресушаването, набавете си подходящ балсам за устни. Той ще хидратира, а мазният слой ще неправи човъркането неприятно усещане на нервните пръсти. Не се разделяйте с балсама и се мажете при всеки порив да изчоплите устните си.

Меден балсам за напукани устни

Гризането на ноктите. Започва обикновено в пубертета или малко преди него, когато децата не успяват да канализират емоциите си и те се изразяват в повишена нервност. Държането на пръст в устата нпн стоп може да има и обяснение по Фройд, но то не ни е нужно, за да кажем „Спрете да правите това, вредно е!” От една страна под ноктите се крият прилична мръсотия и микроби, които могат да преседяват и дни наред, нищо, че скоро сте рязали ноктите си. Те попадат в стомашно чревния тракт, където се случва всичко – опасни бактерии във вътрешните органи, заразни болести и афти в лигавицата на устата. От друга страна, настървеното гризане на нокти прави ранички, в които пък влизат огромно множество бактерии от нашата уста – доказано най-населеното с бактерии място в човека, а и не само. Възпаленията са налице. Освен грозни, наръфани нокти, ще се сдобием с възпалени кутикули, гъбички и много неприятна болка на едно много чувствително и заето с много задачи място – пръстите. Ежедневни дейности стават невъзможни за изпълнение. В графата „опасно гризане” влизат и гризането на химикалки, както и човъркането на кожичките на ноктите. Чопленето на пъпки не е точно нездравословен, но безспорно нелицеприятен навик, който вреди на самочувствието ни.



Къде е най-мръсно у дома?

Мръсните ръце. От малки знаем - след прибиране у дома и след тоалетна ръцете трябва да се измиват със сапун. Дали обаче спазваме това правило, въпреки че сме наясно колко болести, зарази и инфекции се разпространяват по тактилен (чрез докосване) начин. С наличието на толкова мокри кърпички, дезифектиращи гелове сякаш забравяме добрата стара течаща вода и сапун. Съставките на всички тези средства често е напълно неясен и пълен с химични съединения, които може ако не сериозно да навредят да доведат до суха и възпалена кожа, както и нарушаване на естествената бактериална среда на ръцете. И все пак, понеже върховете на пръстите са нашата връзка със света, не бива да пренебрегваме миенето на ръце. Най-добре с обикновен сапун, глицеринов или сапун, обогатен с масла, ако има нужда от специална грижа.

С какво най-добре да мием ръцете си?

Носенето на неудобни дрехи и обувки. В името на красотата и адекватния на модата и тенденциите външен вид, сме склонни на какви ли не безумия. Краката, по-точно ходилата, са частите от тялото, които най-много страдат. Съвършеният механизъм на ходилото, който му позволява да износва огромна тежест на малка площ и да осъществява движение често бива грубо атакуван с неправилно конструирани обувки. Прекалено тесни на върховете, което може да доведе до врастнал нокът, например. Прекалено високи токчета, което дългосрочно има отражение върху тазобедрените стави и хрущяли, таза и гръбнака, както и врязващите каишки. Изключително важно е правилото ходилото да ляга по цялата си дължина на подметката, ако е нужно да се поставят специални стелки на свода, за да се поддържа добре функцията му. Неудобните дрехи, обикновено твърде тесни панталони, дънки и бельо могат да ни докарат неправилно функциониране на периферната кръвоносна система, стерилитет при мъжете и др.

Как да избираме обувки, които да са ни удобни и да не ни вредят?

Взирането в смартфона преди лягане. Последният нездравословен навик в този отворен списък е нашумял наскоро, но интензивно набира скорост. Социалните мрежи, интернет играят вече огромна роля в живота ни, измествайки реалността и превръщайки виртуалното в по-реално. Там сме истинските ние - по-хубави, по-остроумни, освободени в общуването. Денят ни минава динамично и често вечер, точно преди лягане се отпускаме и "минаваме да видим какво ново". Всяка минута в социалните мрежи увлича след себе си невероятно много време, което краде от времето ни за сън. Хормоните имат думата отново. С намаляването на естествената светлина отделянето на мелатонин дава команда за намаляване на жизнеността и отиване към сън. Изкуствената светлина на мониторите лъжат организма, че той все още е в режим на активност. Така можем да се взираме до болка в очите в мониторите, без да ни се доспи. Решението е да си наложите забрана - с таблета, лаптопа и смартфона до 9 часа. Отделете времето до заспиване за близките си, за книга или гушкане на децата, за живия живот.

Може тези навици да ни се струват безобидни на фона на другите, но те са особено коварни, точно защото ни заблуждават, че не са кой знае какво. Ако искаме да променим живота си и да се чувстваме по-добре, по-красиви и здрави - с малките стъпки към големите резултати е най-добрият път. Повече сън, повече време за близките, по-добро чувство в собствената си кожа.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какво трябва да знаем за електрическата пила за нокти?
· Грим, маникюр и прическа Пролет/Лято 2015
· Домашно лечение на гъбичките по ноктите
· Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
· Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
· Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
· Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
· Трупате ли ненужни вещи?
· Преди зимата - идеално време за разчистване
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Вижте Военният метод за сън - или как да заспите бързо само за 2 минути
· Изследване установи колко часа сън са нужни за идеална почивка
· 5 навика, които са по-опасни и от пушенето
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Събота
7
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Куркумин – грижа от природата за вашето здраве
В медицината куркумата е известна от древността като растение, което дава подкрепа на организма. Изследванията...
Как да избегнем негативното (само)програмиране
Можем ли сами да програмираме така живота си, че да бъдем нещастни, в лошо здраве и да влияем негативно...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com. На...
Криворазбраната духовност
Преди близо двадесет години бях заобиколена от атеисти. Разпитвах хората дали вярват в Бог и поглъщах...
По следите на женската енергия
Коя е според вас силата, която управлява света? Парите, сексът, Пентагонът, таен съюз между правителства...
Изследване на български марки масло показа тревожни резултати
Въпреки че кравето масло е много лесен за произвеждане млечен продукт, изследване на "Активни потребители"...
Как да се харесаме на околните - I
Въпреки че не е възможно да се харесаме на всички около нас, почти всички хора имаме стремеж да бъдем...
Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
Как да засилим нивата на „хормоните на щастието“ - ендорфините?
"От тук насетне искам да колекционирам само моменти на щастие."- Стендал Ендорфините са съединения,...
Как веганството започва да променя живота ти
Ако се замисляш за това, как веганстстово би променило живота ти, значи той вече се променя. Това е повече...
Семейно по Коледа или не съвсем
Омръзнало ли ви е "у дома за Коледа"? Цялото това шетане, готвене, подготовка, пък после чистене и оправяне?...
Маслото от чаено дърво – естественият антибиотик
Често сме склонни да подценяване природните средства за лечение, особено когато става въпрос за бактериални...
Физическите признаци на депресията
В последните години все повече млади хора са засегнати от една от най-незабележимите психични болести...
Сугестопедията - българска следа в обучението
Българската наука може да не е дала много на света, но пък напоследък често слушаме за сугестопедията,...
Как да победим страха от раждането?
Износването и раждане на дете е естествен процес, предопределен от самата природа. За съжаление подобен...
3 нестандартни подхода за сваляне на тегло
Повечето от нас, които имат проблем с излишните килограми, обикновено се сблъскват с трудни за спазване...
Списание Hera.bg подкрепя: Световна седмица на кърменето - 2014 г.
Списание Hera.bg подкрепя Световна седмица за подкрепа на кърменето „Кърменето: Печеливша цел за цял...
Дъвченето на храната
Още от детската градина са ни повтаряли, че трябва да дъвчем добре храната. В по-късна възраст дори...
Болки в гърлото
Рязък спад на температурите, ветровито и дъждовно време – това са клопките на иначе красивата и щедра...
Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
Джинджифилът – подправка и лекарство
Пикантен и тръпчив, джинджифилът пробужда вкусовите усещания, напомняйки донякъде на цитрус и на бял...
Състезателният дух, който ни прави нещастни
В човешката природа, в различна степен е заложен състезателният дух. Нуждата да се конкурираме е свързана...
Сурови мисли
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови...
Безопасни ли са оралните контрацептиви
Въпреки новопоявяващите се форми на контрацепция, противозачатъчните таблетки продължават да бъдат най-ефикасния...
Ежедневно почистване на лицето: кои продукти са подходящи?
Правилното ежедневно почистване на лицето помага за отстраняване на грим, замърсявания и излишен себум....
Дюлята - с поздрав от есента
Невероятен, силен аромат, стипчив вкус и приятен жълт цвят, напомнящ ни за есента. Идваща тъкмо навреме,...
За женското приятелство....с любов!
Много е говорено и писано за мъжкото приятелство – как мъжете умеят без много приказки и обяснения да...
Кошмарните женски дни
Когато наближат едни определени дати от месеца, направо ми се реве. Буквално! И често се случва – при...
Влиянието на Луната върху женското здраве
Преди хилядолетия женският цикъл бил смятан за нещо свещено и жените „в дните на силата си“ били на особена...
Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
Сироп от мащерка срещу настинки за деца
Когато си спомням за Родопите, винаги долавям аромат на мащерка. Беряхме я в последните дни на май, юли,...
Kонопеното семе е ценна за здравето храна
Конопът е сред най-ранно култивираните от хората храни. Расте много бързо. Притежава изключително здрави...
Когато сексът е източник на тревога
Когато става дума за секс, ние жените винаги сме много по-емоционални. За нас сексът е изява на чувства,...
Работилница за реалност
“Твоят фокус определя реалността ти” казва Куай-Гон Джин, учителят на Оби Уан Каноби в “Епизод І - Невидима...
Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook