Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Домашно лечение на гъбичките по ноктите



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Освен упорито и дискомфортно състояние, гъбичките по ноктите на ръцете и краката са част от онези смущаващи разговори, които не се обсъждат с охота на чаша чай или кафе. В действителност няма нищо срамно. Да, неприятни са и изискват дългосрочно и непрекъснато лечение, но истината е, че могат да се случат на всеки и никой не е застрахован от тази изненада. Добрата новина е, че могат да се преборят и без антибиотици, скъпи лакове и мазила – с помощта на природни и домашни лекове.

Какво представляват гъбичките по ноктите

Всеки вид има различни сложни медицински наименования на латински, но това, което ни интересува, е, че гъбичките са микроскопични организми, рушащи цялостта и здравината на нокътя. Външните симптоми са пожълтяване, набраздяване, уплътняване, изтъняване, нарушаване на цялостта на плочката на нокътя. Понякога са съпровождани и от наличието на неприятна миризма и сърбеж. Инфекцията се развива бавно, води началото си от един нокът и постепенно обхваща другите. Най-често са поразени ноктите на краката, но не са изключение и случаите със засегнати нокти на ръцете.

В какви условия могат да се развиват гъбички

Отслабената имунна система е благоприятна среда за развитие на гъбички от всякакъв вид, защото защитните функции на организма са по-уязвими след: боледуване и дългосрочен прием на антибиотици, стрес, безсъние, гладуване или нездравословно хранене.

Носенето на тесни и запарващи обувки, които изпотяват и задържат влагата, която е идеалният развъдник на гъбички. Чорапи със синтетични нишки за сметка на памучните също причиняват спарване.

Носенето на чужди обувки. Това може да са обувките втора употреба – било то отстъпени от приятел или закупени от магазин. Тук е моментът да подчертаем, че са забранени за продажба от българското законодателство, но въпреки това лесно могат да се намерят почти във всеки магазин за стоки втора ръка. Но евтината цена не бива да ви изкушава – прането на високи градуси в пералнята не гарантира дезинфекция и унищожение на инфекцията. Дори едно безобидно ходене на гости може да ни докара гъбички – обуването на чужди чехли, пантофи, обувки – макар и еднократно е достатъчно, за да се заразим.

Прекият контакт на ходилата или дланите с настилката и почвата в: сауни, басейни, плажове, съблекални във фитнес клубове, козметични салони и др.

Всичко опира до добрата лична хигиена, както е обичайно с всички заразни болести и инфекции.

Кога е подходящо да приложим лечение с домашни средства?

Също като повечето болестни състояния, гъбичките по ноктите са лечими с домашни средства, но в много ранен стадий на развитие. Трябва да имате предвид, че това е една изключително упорита и трудно поддаваща се на лечение инфекция. Ако не ги усетите навреме, а в един по-късен етап на развитие, незабавно потърсете помощ от дерматолог. Понякога състоянието на плочката на нокътя е толкова сериозно, че се налага отстраняването му. Ако лечението в домашни условия не дава видими резултати и дори минимално подобрение – не се колебайте да се посъветвате с медицинско лице.

Домашни лекове срещу гъбички на ноктите


Ябълков оцет - Ябълковият оцет е отлично средство в борбата с гъбичките, за целта обаче се спрете или на домашен оцет или на био ябълков оцет. Това ще гарантира полезните му качества. Той е полезен заради високата киселинност, която стопява гъбичните микроорганизми. Напоете с оцет тампон или памук – какво ви е налично и го притиснете върху засегнатите участъци, стойте така колкото ви позволява времето. Може да закрепите стабилно компреса, да обуете чорапи и да пренощувате така. Ако нощуването не е удачен за вас вариант може да опитате следно: в леген разпределете равни количества топла вода и ябълков оцет. Не го пълнете до горе – достатъчно е да покрие ноктите ви. Дръжте краката или ръцете си накиснати около 20-30 минути, след което подсушете добре. За по-сигурен ефект е препоръчително ябълковият оцет да е натурален или дори приготвен в домашни условия.

Чаено дърво. Екстрактът от чаено дърво е сравнително достъпно – може да го намерите в повечето аптеки. А то е известно със своите антисептични свойства. Напоете памук или капнете 2-3 капки върху засегнатите нокти. Втрийте добре – все едно правите масаж на нокътя и кожата около него.

Йод. Йодът е старо и изпитано дезинфектиращо средство. Сред многобройните му приложения е и това при гъбички по ноктите. Една или две капки са достатъчно количество, с което да намажете болните нокти – сутрин и вечер по възможност. Резултатът от неговото действие е парене и щипане в умерени граници, понякога дори лека болка. Но това също е и гаранция, че се бори с инфекцията.

Сребърна вода. Освен че подсилва имунната система и служи за дезинфекция на водата и съдовете в домакинството, сребърната вода е резултатна и при лечение на гъбични инфекции по ноктите. Напоете памук или марля със сребърния разтвор и натрийте засегнатите места – два до три пъти дневно.

Чесън. Добрият, стар природен антибиотик идва на помощ и в тази беда. Той е метод, който не всички биха приветствали на драго сърце, най-вече заради натрапчивата миризма. Ако нямате нищо против да тествате ефикасността му срещу гъбичките, ето как да процедирате: разрежете една скилидка на две, стиснете я, така че да излезе сокът и непосредствено след това натрийте болните нокти с нея. Оставете да престои от двадесетина минути до половин час и отмийте.

За да бъде успешно лечението с алтернативни средства, трябва да се подходи своевременно, с търпение, постоянство и упоритост. Няма очертани времеви граници, в които нокътят заздравява, но подобрение, макар и леко обикновено е налице след около две седмици. Друг важен момент е старателното подсушаване на ръцете и краката след всяка процедура, за да се предотврати така благоприятната за гъбичките влага. Лечението, изключващо конвенционалната медицина, не отхвърля компетентната консултация с дерматолог, но е възможност за временно облекчение на дискомфорта, а ако сте усетили гъбичките в зародиш и сте късметлии – шанс да се излекувате напълно.
Коментари
2019-08-02 #6
Рая
Здравейте! Някой може ли да даде яснота относно, заразяването..
Ако човек с гъбички по ноктите на ръцете е пипал например яйца може ли да прехвърли чрез храната заразата на друг човек?!
Може ли да прехвърли заразата по други части на тялото?!
Благодаря за полезната статия
2019-07-08 #5
Ивелина
Вече 7-8 години ги имам на 9 пръстчета на краката... само едно е здраво ☹️Пробвала съм какво ли не външно лечение....и не става.... Наскоро четох,че ако се спре консумацията на захар напълно....вкл. и всичко което съдържа брашно от пшеница...ще се излекуват....Остава ми само да си наложа воля и да опитам.. 🤔
2018-08-01 #4
Жасмина Станчева
Здравейте,
При мен гъбички по ноктите са появиха след химиотерапии, най-вероятно като следствие от спад в имунната система. Седем години упорито се борих с всички известни медикаменти - никакъв ефект. Да не изброявам всички, но се борих упорито и ежедневно. Последваха алтернативни терапии като: нишадър, ябълков оцет, кислородна вода, сода, йод, тетра, масло от чаено дърво, сигурно пропускам нещо - отново никакъв резултат. Седем лета подбирам затворени летни обувки, защото единият от големите пръсти на краката беше почни без нокът - грозно и неприятна картина. Преди 2-3 месеца прочетох някъде, че гъбичките не могат да виреят в силно кисела среда.и реших да опитам да третирам гъбичките по ноктите със силен разтвор от лимонтузу. Със същия силен разтвор (500 мл вода + 5 с. л. лимонтузу) се справям с варовитите наслоявания по банята и саксиите. Отлях от този разтвор в едно шишенце с капкомер и всяка сутрин след душ накапвам по ноктите. Внимавам, доколкото е възможно да не засягам кожата на пръстите. Третирам по този начин ноктите на краката вече два или три месеца. Резултатъ е, че 3/4 от нокътят на големият пръст е израсъл здрав. Всяка седмица изрязвам много дълбоко всичко, което е поникнало и изпилвам с пила плоската част на нокътя. Мое хрумване е, но даде добър резултат при мен.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какво трябва да знаем за електрическата пила за нокти?
· Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
· Грим, маникюр и прическа Пролет/Лято 2015
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· Хирудотерапия - лечение с...пиявици
· Масажът лекува душата и тялото
· Лазерна епилация – Съчетание на комфорт и увереност
· Оригинален подарък за любимите ти хора, а защо не и за теб самия?
· Ежедневно почистване на лицето: кои продукти са подходящи?
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Отключване на предимствата на прахообразните балсами за коса
Петък
24
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Когнитивен дисонанс: как да го разпознаем и преодолеем?
Хората са склонни да търсят последователност в своите вярвания и възприятия. Сблъсъкът в съзнанието на...
Здравословно отношение към здравословното хранене - II
Млечните Ако са качествени, млечните продукти също внасят ин баланс и са подходящи за гореспоменатия...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Вечнозелената мирта
Нарича се мирта и е едно от растенията, които още в древността са били символ на любовта и безсмъртието....
Месечният цикъл все още е тема табу
Този период от месеца когато жената е в месечния си цикъл е обвит с митериозност и сякаш никой не говори...
Песен
Питаш кой ден сме Ние сме всичките дни Мило момиче Ние сме този живот Моя обичана Ние сме влюбени...
Къде да се скрием от жегата в големия град?
Напечени тротоари и фасади на сгради, хиляди климатици, които бълват огнен въздух от металните си тела....
Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
Очакваните снеговалежи в планинските ни курорти подканват скиорите да се отправят към ски пистите. Но...
Следите ли за здравето си?
Последни проучвания показват, че над 20% от българите прекъсват курса си на лечение с антибиотик в момента,...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Да извикаме интуицията на помощ
Когато заговорим за интуиция, на първо време в съзнанието ни изниква възможността да предусещаме неща,...
С дъх на канела - опасно или полезно за здравето
Решението на Европейският съюз да ограничи количеството използвана канела на килограм готов продукт дойде...
Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест. Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
Кривата на глада I
Какво различава захарта от фруктозата, типовото от бялото брашно? Отговорът е по-близо до математиката...
Как да избегнем пролетната умора
Пролетната умора е временен периодичен синдром, който се появява в началото на пролетта, когато дни...
Подхранващи и етерични масла – има разлика!
Скоро попаднах на една статия, където под заглавието „Чарът на етеричните масла” надълго и на широко...
Заекването при децата - тревоги и решения
Заекването при децата е явление с все още неустановен произход. От една страна то е смущение в речевото...
Чаша вода сутрин на гладно - защо и с какво?
Може би сте чували за популярната като „холивудска" закуска – чаша топла вода с половин грейпфрут. Актрисите,...
Семената от чиа - суперхрана без глутен
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно...
Алергиите
Алергията е автоимунно нарушение, което най-често се предава по наследство. Неправилно е да се мисли...
Бок чой - екзотичният братовчед на зелето
Обичате ли зеле? Аз не съм сред най-големите му почитатели, но затова пък намерих идеалния му заместител,...
Сугестопедията - българска следа в обучението
Българската наука може да не е дала много на света, но пък напоследък често слушаме за сугестопедията,...
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook