Сурови мисли
Изпрати
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови думи и изкривен смисъл. Те могат както да ни заблудят за кратко така и да ни отдалечат за дълго от пътя, по който сме поели. Ако си позволим да се подценяваме и да не се вслушваме във вътрешните си вярвания и убеждения поемаме риска да се загубим сред множеството “истини”, които ни се предлагат.
Когато си купуваме нещо преценяваме няколко възможности, обмисляме избора си и тогава се спираме върху него. Често обаче по една или друга причина, когато взимаме нечия мисъл предвид или просто й позволяваме безкритично да влезе в главата ни, не я обмисляме достатъчно и пропускаме да й отделим необходимото време, за да я огледаме от всички страни и да я регистрираме като част от разнообразието на света, а не непременно като единствена даденост.
Анализирай това!
В днешно време толкова истории се борят за истинност, че внимателното отношение към този “шум” е наложително. Анализът и критичното мислене съвсем не са запазена марка на отделни философски дисциплини , а инструмент за съждение, който всеки може да използва . Това разбира се не означава да бъдем прекалено мнителни или пък твърде уверени в себе си, а да успеем да стигнем до здравословна доза скептицизъм, която да ни направи по-устойчиви на разнообразните твърдения и мнения, които търсят своите последователи с позволени и не толкова позволени средства.
Чрез съпоставяне, анализиране и проверяване на това, което чуваме и виждаме, си изграждаме позиции, които ни помагат да мислим критично. Безспорно е добре да стъпваме раменете на гигантите и да се вслушваме в авторитети, на които вярваме, но пък и не трябва да омаловажаваме суровите късове истина, които всеки от нас притежава и в различна степен си позволява да използва.
Суровомислие
Напоследък все по-често се говори за това как преработените храни по-трудно се приемат от организма, отколкото суровата, свежа храна, както и че ние сме това, което ядем. Същото можем да отнесем и към съзнанието си, въпреки че понякога като че ли забравяме, че освен че сме това което ядем, ние сме и това, което мислим.
Да уважаваме мислите и смислите на другите е нещо различно от това да ги приемаме безкритично. Ще се чувстваме много по-уверени в себе си ако успеем разумно да управляваме съжденията си и да не се доверяваме прекомерно и прекалено често на преработените мисли, „смлени“ от нечие друго съзнание.
Изворчета на истината
Мъдрите мисли, хората с опит, достъпът ни до различна информация, приятелите, връстниците, родителите и средата, в която се развиваме, са част от ориентирите, които следваме, но не и цялата картина.
Всеки сам избира своите авторитети и източниците, с които да поддържа духовната си същност, но най-добрият от тях си остава онзи вътрешен глас, на който винаги можем да се опрем, особено когато сме отворени да го чуем. Да разберем от кои извори искаме да пием и да черпим познание е част от нашия път толкова колкото и фактът, че ние самите също сме извор.
Попитай първо себе си
Свободата да се изразява мнение и да се разпространяват идеи е паралелна на свободата те да бъдат отхвърляни, подлагани на съмнение или допълвани чрез личен опит. Да извървим пътя до истината, не е същото като просто да я прочетем или чуем вдъхновяващо разказана от някой друг. Да, често човешкият опит е сходен, но все пак ако ти самият не изпиташ това, за което искаш да узнаеш повече, знанията за него никога няма да те удовлетворят напълно.
В крайна сметка, по-рядко отколкото очакваме можем да намерим своята истина в огромната витрина от чужди опити. Можем да слушаме много и да заемаме мнения от други хора, но не бива да забравяме, че ние сме тук, за да вземем решенията си сами, след като сме си дали време и възможност да помислим над тях.
Защото най-сигурният ни компас си остава нашето вътрешно усещане за нещата, което лесно ще открием веднага щом намерим време да се поровим из суровите мисли в главата си. |
|
|
Сряда 16 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Изследване установи колко часа сън са нужни за идеална почивка
Ново изследване установи, че около седем часа сън е оптималният вариант за нощна почивка, а недостатъчният...
На самообслужване
Най-хубавото нещо при самозадоволяването,
е че не се налага да се обличаш специално за случая!
Труман
Когато...
Нещата, които щастливите хора правят различно
Има хора край нас, които нямат сякаш толкова основания да са в добро настроение, усмихнати, добронамерени...
3 идеи с праскови за захранване на бебето
Според най-разпространената схема на захранването, сурови праскови може да се дават на бебета, навършили...
Подари си тези мигове
Един живот не стига. За толкова много емоции, които трябва да усетим, за да не съжаляваме един ден за...
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
Жената алфа
"Жени алфа", "силни жени", "безсърдечни кучки" - жени, от които се възхищаваме, които презираме, които...
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Чисто пране без препарати – възможно ли е?
Отдавна изборът на перилен препарат не е сведен само до това, кой прах ще отстрани напълно петната и...
Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
Трикове за подобряване на зрението
В съвременният свят, където компютърът е най-добрия помощник на работа и най-интересното развлечение...
Да оцелееш по Коледа
Нека си говорим открито – Коледа е най-трудното време в годината. Липсата на време буквално ни задъхва,...
Какво се питат първо хората, когато се запознават с вас?
Разбира се, за третия всички сме много наясно – дали сме потенциални партньори. Но в самото начало, когато...
|