Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Масажът лекува душата и тялото


Видове, техники и полезни съвети за правилния масаж

        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Хората се делят на такива, които никога не са ходили на професионален масаж и на такива, които са ходили. Ако не сме го правили, никога няма да разберем, колко прекрасно нещо е той и защо останалите толкова се прехласват по него.

Но дори да можете да си позволите да ходите редовно на добър масажист, тази информация също би ви била полезна. Защото как да правим добър масаж е умение, с което да сме полезни на семейството и приятелите си и е предпоставка за задълбочаване на флирта и прелюдия към една вълнуваща нощ. Масажът е както едно приятно преживяване, така и сериозна терапия, когато е направен от специалист – кинезитерапевт. Препоръчва се при:

Всякакви заболявания на опорно- двигателния апарат, стига да няма противопоказания.
При бебетата – особено полезен за общо развитие на организма и общуване с бебето.
При настинки, схващания, професионално обусловени болки
За общо благотворно въздействие върху организма.


За да направим хубав масаж на някого:

Трябва да сме наясно коя част от тялото ще масажираме и да осигурим комфорт за цялото тяло, не само на нея. Важно е то да бъде в пълен покой, само легналата поза не го осигурява.

Да осигурим комфорт. Ако човек е легнал по гръб, сложете опора под коленете и глезените и врата, така че да се изравни тялото и всички мускули да са в покой. Ако човек е легнал по корем – опората е в областта на главата и коленете. Хубаво е човек да е напълно отпуснат, да му е топло, защото най- добре се масажира гола кожа – така масажът влияе и на рецепторите на кожата освен на мускулите.

Знания за човешкото тяло. Не е нужно да ставате кинезитерапевт, но основни положения може да се научат. Кой мускул къде започва и свършва и в каква посока са влакната му. Така масажът ще е по-прецизен.


Схема на човешката мускулатура

Никога не се масажира върху стави и кости. Особено важи това за гръбначния стълб. От двете му страни – да, близо до опашката – да, но не и върху самите прешлени и върху самата опашна кост.

Никога не се масажира точно върху лимфен възел – тази тъкан е мека, няма мускули, но е много специфична и ако пръстите ви стигнат такова място – шията, слабините, подмишниците – преминете отгоре с леко поглаждане.

Никога не се масажира самото болезнено място с агресивни движения, като стискане и размачкване. Необходимо е да се знае, къде започва този мускул и оттам в посока на влакната през самото място, с отслабен натиск, към края на мускула. Така стимулираме тялото само да преодолее травмата, а не я засилваме допълнително. Убедете се, че човекът, който ще масажирате е със здрава костна система, няма проблеми в меките тъкани като пресни рани или други остри заболявания. Ако се касае за настинка – по правило не се масажира човек с повишена температура.

Масажните масла са също важна част от масажа. Те могат да бъдат с допълнителна функция, която да засили ефекта от масажа – затопляща например за настинка. Могат да съдържат и етерични масла като жасмин, лавандула, които да отпуснат. Чувствен с масло от пачули или енергитизиращ с лимонена трева, мента или грейпфрут.


Тук стигаме именно до целта на масажа:

Да преборва определени проблеми – схващания, настинка, преумора на част от тялото – ръцете, кръста, бедрата. Тогава масажът се насочва именно към тези зони, и то не върху тях, а около тях.


Да тонизира – масажът е с цел да се активизира тялото. Много е популярен след сауна например – след отделените токсини и отпадналостта от
изпотяването, човекът да се тонизира и освежи. Характеризира се с кратки, енергични потупващи или насечени движения по цялото тяло. Без поглаждане и дълго
намачкване.

Да отпуска – след преумора, като прелюдия към вълнуваща нощ. Този вид масаж трае по-дълго, защото има по- дълга подготвителна част. А именно – загряване и отпускане на тялото с дълги поглаждащи, вибрационни, кръгови движения по протежение на целите мускули. След като тялото се отпусне, следва дълбоко размачкване с бавни движения.

Лечебен масаж – тук вече вариантите са много – от шиацу масаж, през акупресура, до специализиран спортен масаж, тайландски масаж, антицелулитен и цялата гама на СПА салоните. Разнообразието е огромно. Много популярен е масажът на стъпалата и дланите, като част от акупресурата.


За всички масажни техники е важат няколко правила:

Масажира се в двете посоки – по и срещу кръвообращението, но движението нагоре е по-интензивно, а надолу – по–отслабено. Много е важно за разнасянето на застояла кръвна лимфа и за общо подобряване на кръвната циркулация, която ще оптимизира не само самият масаж, а и цялостно функцията на кръвоносната система.

Кратките движения са енергични и силни, дългите движения са по-леки и бавни, по протежение на мускулните влакна. Размачкването – същинският масаж в дълбочина не е на едно място, а се движи в зона.

Масажът на цялото тяло започва от крайниците към гърба и гърдите, първо легнал от краката до седалището, после ръцете до раменете, следват гърдите, накрая гърба и врата, главата. Особено внимание се отделя на стъпалата и пръстите на ръцете, като части от тялото в постоянно натоварване. Ако човекът е с професия, която упражнява на стол – офис, шофьор и т.н. важно е да се масажира седалището, ако работи с ръцете си – раменете и пръстите на ръцете и т.н. – идеята е масажът наистина да помогне по същество.

Поглаждане – различно по натиск галещо движение по протежение на мускулите, посока обратна на кръвообращението. Може да е с отворена надолу длан, с подковообразна сгъната длан и с юмрук, последното е добре да се практикува от специалист. Целта на поглаждането е да успокои мускулите, а според натиска – и да раздвижи лимфния поток.

Разтриването е хващане на мускулна маса, при което се осъществява движение в посока, а самите пръсти действа вълнообразно върху кожата. Това е подход за въздействие в дълбочина и се редува с поглаждането. Заради това хващане и стискане мускулите се кръвонасядат, стимулират се нервните окончания.

Потупване – насечени движения върху по-големите мускули – прасци, седалище, големите гръбни мускули и бедрените. Осъществява се на малки зони, с придвижване по целите мускули. Целта е да се стимулират нервните окончания. Тук различаваме сечене с длани, пощипване с върха на пръстите.

Вибрация – с върховете на пръстите или дланите, в зависимост от участъка и натиска се произвеждат вибрационни трептения по площта на кожата. Стимулацията е много приятна за тялото и има отпускащ ефект, особено след дълго поглаждане.

Противопоказания за масаж:

Колкото и чудно да звучи, има и такива. Въздействието на масажа може да е много по- дълбоко, отколкото предполагаме. То стимулира обмяната на веществата, кръвния и лимфния поток, хормоналното производство и трафик, нервната система.

Повишена температура и всякакво трескаво състояние
Бременност – масажът да е от специалист с опит именни с бременни и да не е продължителен.
При заболявания на обмяната на веществата – диабет, подагра и др.
Туберкулоза, сърдечно-съдови заболявания, нервни заболявания
Вниманието трябва да е повишено при рани, възпаления, кожни заболявания, язви, счупвания

В ролята си на масажист е добре също да сте здрави, да заемете удобна поза за масаж и да не претоварвате китките и ръцете си, за да не смените роля с човека пред вас. Нека масажът бъде удоволствието, което е всъщност. Удоволствие и лечение на душата и тялото.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
· Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
· Иланг-иланг - уханието на любовта
· Камелия - една истинска източна красавица
· Възстанови сухата кожа с тези 5 натурални масла
· Маслото от маракуя - екзотична грижа за сухата и чувствителна кожа
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· Хирудотерапия - лечение с...пиявици
· Акупунктура и акупресура - древно лечение на тялото и душата
· Подхранващи и етерични масла – има разлика!
· Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
· Парфюмите Montale - божественият Ориент, който носи изтънченост, трайност и лукс
· "Силните преодоляват прегради, мъдрите – покоряват целия път"
· Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
· 2020 г. - Годината на металния Плъх
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
· 5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 2000-годишната римска баня Basilica Therma, известна като „Дъщерята на краля“ в Турция (снимки)
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Да превърнеш дървени стърготини в храна, технологии на бъдещето
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Събота
23
Септември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Това кошмарно главоболие - II
Съществува обаче и друг вид главоболие – мигрената, чийто произход остава все така забулен в тайнственост....
Учени: Солта скъсява живота
Учени от САЩ доказаха, че хората, които слагат допълнително сол в храната си, са изложени на по-голям...
Хем лимон, хем дюля - що е то?
Наричат този храст "японска дюля", но е известен като "планински лимон". Прилича малко и на двете. Родината...
Есенно настроение в ежедневието
Преходът от лято към есен за повечето хора е доста по-труден, от колкото е преходът от студен към топъл...
Тъмните кръгове под очите – как да се избавим от тези „украшения”?
Тъмните кръгове под очите могат да състарят лицето ви с няколко години. Не стига това, ами изпод тях...
Листата от морков - защо да ги консумираме
Вече почти сме забравили как изглежда един истински морков. По сергиите и магазинчетата рядко се продават...
"Човек живее с две и двеста..."
Безпаричие, оскъдица, бедност. Този, който не е стигнал финансовото дъно, той не знае за какво става...
Защо от загубата на домашен любимец толкова ни боли?
Хората, които нямат домашен любимец, често не разбират мъката на другите, когато се случи тяхната животинка...
Изследване на марки майонеза показва разминаване между етикети и съдържание
Ново пространно изследване на "Активни потребители" върху родната майонеза показа драстично разминаване...
Пристрастени ли сме към смартфоните?
Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат...
Тайните на малца
Поради специфичните си свойства и в комбинация с останалите пивоварни суровини, малцът е основна суровина...
Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
Едва ли има майка, която да не преживява съмнения дали и доколко е "добра майка"? Причината за тази вечна...
Всичко за захарта - вреда, алтернативи и как да подслаждаме без бяла захар
Винаги съм имала влечение към сладкото. Понякога това ми пристрастие неусетно е преминавало в зависимост....
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
Върбинка против умора, изтощение и стрес
В нашата страна е широко разпространена и се нарича върбинка (Verbena officinalis). Тя е отдавна позната...
Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
Появи се ново проучване на американски учени, което показва връзка между всекидневното ядене на гъби...
Кривата на глада II
Гликемичният индекс (ГИ) подрежда храните в скала от 0 до 100 в зависимост от това как вдигат нивото...
Чудесата на парната баня
През последните години акватерапията е изключително популярна. Ако изпишете думата в интернет, ще ви...
Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) предупреди лекарите и техните пациенти за...
Отблизо за каланетиката - II. Упражнения
Каланетиката е полезна за изпълнение както в сутрешните часове, така и вечер. Сутрин помага за тонизиране...
Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
Анти-ейдж характер
Да си призная, словосъчетанието „анти-ейдж” е в противоречие със собствените ми разбирания. Смисълът...
Колбасите нарушават бъбречната функция при децата и ги правят по-нервни
Д-р Татяна Брежнева, главен детски диетолог в Московския департамент по здравеопазване, посочва, че прекомерната...
Кръгли и здравословни – баодинг топки
Сигурно ви се е случвало, в магазините за сувенири, да се заглеждате в 2 малки топки, нарисувани най-често...
Полезните мазнини
В последните десетилетия човечеството е обхванато от истинска параноя към мазнините. Всички хора, загрижени...
Защо да хапваме кисело мляко вечер преди лягане?
Късните вечерни разходки до хладилника в търсене на нещо ‚малко‘, с което да задоволим нощния глад,...
Изследване на български марки масло показа тревожни резултати
Въпреки че кравето масло е много лесен за произвеждане млечен продукт, изследване на "Активни потребители"...
Фитнес според типа фигура - II
ТИП Н Особености на фигурата – визуално ханшът е равен по ширина на раменната област, горната и долната...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Шампионите на суровите ядки - I
"Ние сме това, което ядем. Колкото повече жива храна приемате, толкова по-живи ще бъдете“. Такъв беше...
Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
Грипът – как да разпознаем усложненията
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове, грипът ни посещава всяка зима. Но да му...
Билки при безплодие
Не винаги желанието за дете се увенчава с бърз резултат. Някои двойки се налага по-дълго да чакат мечтаното...
Бърз релакс в офиса - II
Тихичко навън Постоянното звънене на телефона и шумните разговори на колегите са едни от основните...
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
Лутеинът – мощен антиоксидант-съюзник за добро зрение
Очите са един от най-важните ни органи. В съвременния ритъм на живот, често ги претоварваме с дълго стоене...
Движение +
Движението и физическите упражнения са част от хармоничното ни съществуване, която трудно можем да отпишем,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook