Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Масажът лекува душата и тялото


Видове, техники и полезни съвети за правилния масаж

        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Хората се делят на такива, които никога не са ходили на професионален масаж и на такива, които са ходили. Ако не сме го правили, никога няма да разберем, колко прекрасно нещо е той и защо останалите толкова се прехласват по него.

Но дори да можете да си позволите да ходите редовно на добър масажист, тази информация също би ви била полезна. Защото как да правим добър масаж е умение, с което да сме полезни на семейството и приятелите си и е предпоставка за задълбочаване на флирта и прелюдия към една вълнуваща нощ. Масажът е както едно приятно преживяване, така и сериозна терапия, когато е направен от специалист – кинезитерапевт. Препоръчва се при:

Всякакви заболявания на опорно- двигателния апарат, стига да няма противопоказания.
При бебетата – особено полезен за общо развитие на организма и общуване с бебето.
При настинки, схващания, професионално обусловени болки
За общо благотворно въздействие върху организма.


За да направим хубав масаж на някого:

Трябва да сме наясно коя част от тялото ще масажираме и да осигурим комфорт за цялото тяло, не само на нея. Важно е то да бъде в пълен покой, само легналата поза не го осигурява.

Да осигурим комфорт. Ако човек е легнал по гръб, сложете опора под коленете и глезените и врата, така че да се изравни тялото и всички мускули да са в покой. Ако човек е легнал по корем – опората е в областта на главата и коленете. Хубаво е човек да е напълно отпуснат, да му е топло, защото най- добре се масажира гола кожа – така масажът влияе и на рецепторите на кожата освен на мускулите.

Знания за човешкото тяло. Не е нужно да ставате кинезитерапевт, но основни положения може да се научат. Кой мускул къде започва и свършва и в каква посока са влакната му. Така масажът ще е по-прецизен.


Схема на човешката мускулатура

Никога не се масажира върху стави и кости. Особено важи това за гръбначния стълб. От двете му страни – да, близо до опашката – да, но не и върху самите прешлени и върху самата опашна кост.

Никога не се масажира точно върху лимфен възел – тази тъкан е мека, няма мускули, но е много специфична и ако пръстите ви стигнат такова място – шията, слабините, подмишниците – преминете отгоре с леко поглаждане.

Никога не се масажира самото болезнено място с агресивни движения, като стискане и размачкване. Необходимо е да се знае, къде започва този мускул и оттам в посока на влакната през самото място, с отслабен натиск, към края на мускула. Така стимулираме тялото само да преодолее травмата, а не я засилваме допълнително. Убедете се, че човекът, който ще масажирате е със здрава костна система, няма проблеми в меките тъкани като пресни рани или други остри заболявания. Ако се касае за настинка – по правило не се масажира човек с повишена температура.

Масажните масла са също важна част от масажа. Те могат да бъдат с допълнителна функция, която да засили ефекта от масажа – затопляща например за настинка. Могат да съдържат и етерични масла като жасмин, лавандула, които да отпуснат. Чувствен с масло от пачули или енергитизиращ с лимонена трева, мента или грейпфрут.


Тук стигаме именно до целта на масажа:

Да преборва определени проблеми – схващания, настинка, преумора на част от тялото – ръцете, кръста, бедрата. Тогава масажът се насочва именно към тези зони, и то не върху тях, а около тях.


Да тонизира – масажът е с цел да се активизира тялото. Много е популярен след сауна например – след отделените токсини и отпадналостта от
изпотяването, човекът да се тонизира и освежи. Характеризира се с кратки, енергични потупващи или насечени движения по цялото тяло. Без поглаждане и дълго
намачкване.

Да отпуска – след преумора, като прелюдия към вълнуваща нощ. Този вид масаж трае по-дълго, защото има по- дълга подготвителна част. А именно – загряване и отпускане на тялото с дълги поглаждащи, вибрационни, кръгови движения по протежение на целите мускули. След като тялото се отпусне, следва дълбоко размачкване с бавни движения.

Лечебен масаж – тук вече вариантите са много – от шиацу масаж, през акупресура, до специализиран спортен масаж, тайландски масаж, антицелулитен и цялата гама на СПА салоните. Разнообразието е огромно. Много популярен е масажът на стъпалата и дланите, като част от акупресурата.


За всички масажни техники е важат няколко правила:

Масажира се в двете посоки – по и срещу кръвообращението, но движението нагоре е по-интензивно, а надолу – по–отслабено. Много е важно за разнасянето на застояла кръвна лимфа и за общо подобряване на кръвната циркулация, която ще оптимизира не само самият масаж, а и цялостно функцията на кръвоносната система.

Кратките движения са енергични и силни, дългите движения са по-леки и бавни, по протежение на мускулните влакна. Размачкването – същинският масаж в дълбочина не е на едно място, а се движи в зона.

Масажът на цялото тяло започва от крайниците към гърба и гърдите, първо легнал от краката до седалището, после ръцете до раменете, следват гърдите, накрая гърба и врата, главата. Особено внимание се отделя на стъпалата и пръстите на ръцете, като части от тялото в постоянно натоварване. Ако човекът е с професия, която упражнява на стол – офис, шофьор и т.н. важно е да се масажира седалището, ако работи с ръцете си – раменете и пръстите на ръцете и т.н. – идеята е масажът наистина да помогне по същество.

Поглаждане – различно по натиск галещо движение по протежение на мускулите, посока обратна на кръвообращението. Може да е с отворена надолу длан, с подковообразна сгъната длан и с юмрук, последното е добре да се практикува от специалист. Целта на поглаждането е да успокои мускулите, а според натиска – и да раздвижи лимфния поток.

Разтриването е хващане на мускулна маса, при което се осъществява движение в посока, а самите пръсти действа вълнообразно върху кожата. Това е подход за въздействие в дълбочина и се редува с поглаждането. Заради това хващане и стискане мускулите се кръвонасядат, стимулират се нервните окончания.

Потупване – насечени движения върху по-големите мускули – прасци, седалище, големите гръбни мускули и бедрените. Осъществява се на малки зони, с придвижване по целите мускули. Целта е да се стимулират нервните окончания. Тук различаваме сечене с длани, пощипване с върха на пръстите.

Вибрация – с върховете на пръстите или дланите, в зависимост от участъка и натиска се произвеждат вибрационни трептения по площта на кожата. Стимулацията е много приятна за тялото и има отпускащ ефект, особено след дълго поглаждане.

Противопоказания за масаж:

Колкото и чудно да звучи, има и такива. Въздействието на масажа може да е много по- дълбоко, отколкото предполагаме. То стимулира обмяната на веществата, кръвния и лимфния поток, хормоналното производство и трафик, нервната система.

Повишена температура и всякакво трескаво състояние
Бременност – масажът да е от специалист с опит именни с бременни и да не е продължителен.
При заболявания на обмяната на веществата – диабет, подагра и др.
Туберкулоза, сърдечно-съдови заболявания, нервни заболявания
Вниманието трябва да е повишено при рани, възпаления, кожни заболявания, язви, счупвания

В ролята си на масажист е добре също да сте здрави, да заемете удобна поза за масаж и да не претоварвате китките и ръцете си, за да не смените роля с човека пред вас. Нека масажът бъде удоволствието, което е всъщност. Удоволствие и лечение на душата и тялото.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
· Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
· Иланг-иланг - уханието на любовта
· Камелия - една истинска източна красавица
· Възстанови сухата кожа с тези 5 натурални масла
· Маслото от маракуя - екзотична грижа за сухата и чувствителна кожа
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· Хирудотерапия - лечение с...пиявици
· Акупунктура и акупресура - древно лечение на тялото и душата
· Подхранващи и етерични масла – има разлика!
· Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
· Парфюмите Montale - божественият Ориент, който носи изтънченост, трайност и лукс
· "Силните преодоляват прегради, мъдрите – покоряват целия път"
· Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
· 2020 г. - Годината на металния Плъх
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
Събота
5
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хирудотерапия - лечение с...пиявици
Лечението на организма с живи пиявици е известно на човечеството от хилядолетия, разпространено е в целия...
На закрито - какъв въздух дишаме?
Съгласете се, че прекарваме значително време на закрито. В офиса, където отвсякъде дебнат зиморничави...
Интимната хигиена
Интимната зона се различава коренно от останалите части на нашето тяло. Затова трябва да полагаме специални...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
3 идеи с праскови за захранване на бебето
Според най-разпространената схема на захранването, сурови праскови може да се дават на бебета, навършили...
Здравословно отношение към здравословното хранене - II
Млечните Ако са качествени, млечните продукти също внасят ин баланс и са подходящи за гореспоменатия...
Активният въглен - спешна помощ при натравяне и още ползи от него
Медицинският активен въглен* е мощно натурално средство, което се използва за улавяне на токсините и...
Как егото пречи да видим любовта?
"На ранните етапи на много от така наречените романтични връзки играенето на роля е доста често срещано...
Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - II
Частично рафинираната захар е запазила голяма част от полезните съставки на нерафинираната, но съдържанието...
Учени: Пробиотиците в киселото мляко намаляват затлъстяването при децата
Италиански учени установиха, че пробиотиците в киселото мляко могат да намалят затлъстяването при децата...
Атлантическата диета - защо е толкова полезна
Традиционната диета в Северна Португалия и Северозападна Испания, известна като Южноевропейската традиционна...
Силата на слънцето
Откакто сме родени, има някои обекти, които приемаме за даденост. Но ако се замислим, те спомагат начина...
Безопасни ли са дамските тампони
Първият тампон е създаден преди 80 г., но и до днес не е открито по-удобно средство за интимна хигиена...
Заситете глада с нещо полезно
Похапвате ли през нощта? А да са ви познати внезапните пристъпи на глад в офиса, които залъгвате с мисълта:...
Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
Замърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на...
Диетата на Снежанка – как да се избавим от пигментните петна - II
В първата част говорихме за храните, от които трябва да се откажете, за да си върнете равномерния тен...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
Редовно практикувайте тези 5 йога асани, за да подобрите кръвообращението, да поддържате здрав черен...
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
Меню за красива кожа
Какво ли не използваме, за да съхраним красотата и младостта на своята кожа – кремове, маски, серуми,...
Акари и алергии
Свикнали сме да възприемаме праха като част от домашния интериор. Макар и неприятен, той изглежда напълно...
Изборите в живота ни като възможност за израстване
„Ако винаги правиш правилния избор, няма как да растеш” - Хийт Леджър Справянето с ежедневните...
Състезателният дух, който ни прави нещастни
В човешката природа, в различна степен е заложен състезателният дух. Нуждата да се конкурираме е свързана...
Когнитивен дисонанс: как да го разпознаем и преодолеем?
Хората са склонни да търсят последователност в своите вярвания и възприятия. Сблъсъкът в съзнанието на...
По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
Ако има една козметична процедура, която има доказано положителен ефект върху здравето, красотата и самочувствието...
Безопасни ли са оралните контрацептиви
Въпреки новопоявяващите се форми на контрацепция, противозачатъчните таблетки продължават да бъдат най-ефикасния...
3 нестандартни подхода за сваляне на тегло
Повечето от нас, които имат проблем с излишните килограми, обикновено се сблъскват с трудни за спазване...
Когато сексът е източник на тревога
Когато става дума за секс, ние жените винаги сме много по-емоционални. За нас сексът е изява на чувства,...
Безсрамно за срамните болести - II
ХИВ/СПИН - разрушава имунната система и тялото става неспособно да се пребори с множеството инфекции...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
Масло от таману - чиста и спокойна кожа
То не е сред най-разпространените масла, дори напротив. Съдържанието му обаче е доста внушително, а свойствата...
Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши ...
Обувки и здраве
От какво се ръководим при покупката на нови обувки? Най-често от модните тенденции, личния си стил, качеството...
Сок от нони - екзотично предложение за имунитет и добър тонус
Непрекъснато четем за множеството полезни свойства на почти всички плодове. И опознаваме все по-екзотични,...
Дивите ягоди - съкровище в малка опаковка
"Мъничко, червеничко Цар от път отбива Що е то?" Толкова малък плод, а така наситен с незабравим...
Да учиш азбуката отново - II
Дончо Дончо завършва промишлено училище по корабостроене и логично казармената служба я...
В какво се изразява същността на интегритета и защо е толкова важен?
„Истинският интегритет е да правиш правилното нещо, знаейки, че никой няма да разбере дали си го направили...
Възстановяване след празниците
Как е след празниците? Казано накратко – неприятно. Защо? Отговори колкото щеш. Всяко превключване на...
17 май - Световен ден на хипертонията
Отбелязването на Световния ден на хипертонията е глобална инициатива, ръководена от Международната асоциация...
Променливите вкусове през бременността
През бременността настъпват шеметни промени в организма на бъдещата майка и те далеч не са само физиологични....
Клечки за зъби и още нещо
Не, не става дума за клечките, с които сме свикнали от време на време скришом или не да почистваме остатъците...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook