Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Масажът лекува душата и тялото


Видове, техники и полезни съвети за правилния масаж

        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Хората се делят на такива, които никога не са ходили на професионален масаж и на такива, които са ходили. Ако не сме го правили, никога няма да разберем, колко прекрасно нещо е той и защо останалите толкова се прехласват по него.

Но дори да можете да си позволите да ходите редовно на добър масажист, тази информация също би ви била полезна. Защото как да правим добър масаж е умение, с което да сме полезни на семейството и приятелите си и е предпоставка за задълбочаване на флирта и прелюдия към една вълнуваща нощ. Масажът е както едно приятно преживяване, така и сериозна терапия, когато е направен от специалист – кинезитерапевт. Препоръчва се при:

Всякакви заболявания на опорно- двигателния апарат, стига да няма противопоказания.
При бебетата – особено полезен за общо развитие на организма и общуване с бебето.
При настинки, схващания, професионално обусловени болки
За общо благотворно въздействие върху организма.


За да направим хубав масаж на някого:

Трябва да сме наясно коя част от тялото ще масажираме и да осигурим комфорт за цялото тяло, не само на нея. Важно е то да бъде в пълен покой, само легналата поза не го осигурява.

Да осигурим комфорт. Ако човек е легнал по гръб, сложете опора под коленете и глезените и врата, така че да се изравни тялото и всички мускули да са в покой. Ако човек е легнал по корем – опората е в областта на главата и коленете. Хубаво е човек да е напълно отпуснат, да му е топло, защото най- добре се масажира гола кожа – така масажът влияе и на рецепторите на кожата освен на мускулите.

Знания за човешкото тяло. Не е нужно да ставате кинезитерапевт, но основни положения може да се научат. Кой мускул къде започва и свършва и в каква посока са влакната му. Така масажът ще е по-прецизен.


Схема на човешката мускулатура

Никога не се масажира върху стави и кости. Особено важи това за гръбначния стълб. От двете му страни – да, близо до опашката – да, но не и върху самите прешлени и върху самата опашна кост.

Никога не се масажира точно върху лимфен възел – тази тъкан е мека, няма мускули, но е много специфична и ако пръстите ви стигнат такова място – шията, слабините, подмишниците – преминете отгоре с леко поглаждане.

Никога не се масажира самото болезнено място с агресивни движения, като стискане и размачкване. Необходимо е да се знае, къде започва този мускул и оттам в посока на влакната през самото място, с отслабен натиск, към края на мускула. Така стимулираме тялото само да преодолее травмата, а не я засилваме допълнително. Убедете се, че човекът, който ще масажирате е със здрава костна система, няма проблеми в меките тъкани като пресни рани или други остри заболявания. Ако се касае за настинка – по правило не се масажира човек с повишена температура.

Масажните масла са също важна част от масажа. Те могат да бъдат с допълнителна функция, която да засили ефекта от масажа – затопляща например за настинка. Могат да съдържат и етерични масла като жасмин, лавандула, които да отпуснат. Чувствен с масло от пачули или енергитизиращ с лимонена трева, мента или грейпфрут.


Тук стигаме именно до целта на масажа:

Да преборва определени проблеми – схващания, настинка, преумора на част от тялото – ръцете, кръста, бедрата. Тогава масажът се насочва именно към тези зони, и то не върху тях, а около тях.


Да тонизира – масажът е с цел да се активизира тялото. Много е популярен след сауна например – след отделените токсини и отпадналостта от
изпотяването, човекът да се тонизира и освежи. Характеризира се с кратки, енергични потупващи или насечени движения по цялото тяло. Без поглаждане и дълго
намачкване.

Да отпуска – след преумора, като прелюдия към вълнуваща нощ. Този вид масаж трае по-дълго, защото има по- дълга подготвителна част. А именно – загряване и отпускане на тялото с дълги поглаждащи, вибрационни, кръгови движения по протежение на целите мускули. След като тялото се отпусне, следва дълбоко размачкване с бавни движения.

Лечебен масаж – тук вече вариантите са много – от шиацу масаж, през акупресура, до специализиран спортен масаж, тайландски масаж, антицелулитен и цялата гама на СПА салоните. Разнообразието е огромно. Много популярен е масажът на стъпалата и дланите, като част от акупресурата.


За всички масажни техники е важат няколко правила:

Масажира се в двете посоки – по и срещу кръвообращението, но движението нагоре е по-интензивно, а надолу – по–отслабено. Много е важно за разнасянето на застояла кръвна лимфа и за общо подобряване на кръвната циркулация, която ще оптимизира не само самият масаж, а и цялостно функцията на кръвоносната система.

Кратките движения са енергични и силни, дългите движения са по-леки и бавни, по протежение на мускулните влакна. Размачкването – същинският масаж в дълбочина не е на едно място, а се движи в зона.

Масажът на цялото тяло започва от крайниците към гърба и гърдите, първо легнал от краката до седалището, после ръцете до раменете, следват гърдите, накрая гърба и врата, главата. Особено внимание се отделя на стъпалата и пръстите на ръцете, като части от тялото в постоянно натоварване. Ако човекът е с професия, която упражнява на стол – офис, шофьор и т.н. важно е да се масажира седалището, ако работи с ръцете си – раменете и пръстите на ръцете и т.н. – идеята е масажът наистина да помогне по същество.

Поглаждане – различно по натиск галещо движение по протежение на мускулите, посока обратна на кръвообращението. Може да е с отворена надолу длан, с подковообразна сгъната длан и с юмрук, последното е добре да се практикува от специалист. Целта на поглаждането е да успокои мускулите, а според натиска – и да раздвижи лимфния поток.

Разтриването е хващане на мускулна маса, при което се осъществява движение в посока, а самите пръсти действа вълнообразно върху кожата. Това е подход за въздействие в дълбочина и се редува с поглаждането. Заради това хващане и стискане мускулите се кръвонасядат, стимулират се нервните окончания.

Потупване – насечени движения върху по-големите мускули – прасци, седалище, големите гръбни мускули и бедрените. Осъществява се на малки зони, с придвижване по целите мускули. Целта е да се стимулират нервните окончания. Тук различаваме сечене с длани, пощипване с върха на пръстите.

Вибрация – с върховете на пръстите или дланите, в зависимост от участъка и натиска се произвеждат вибрационни трептения по площта на кожата. Стимулацията е много приятна за тялото и има отпускащ ефект, особено след дълго поглаждане.

Противопоказания за масаж:

Колкото и чудно да звучи, има и такива. Въздействието на масажа може да е много по- дълбоко, отколкото предполагаме. То стимулира обмяната на веществата, кръвния и лимфния поток, хормоналното производство и трафик, нервната система.

Повишена температура и всякакво трескаво състояние
Бременност – масажът да е от специалист с опит именни с бременни и да не е продължителен.
При заболявания на обмяната на веществата – диабет, подагра и др.
Туберкулоза, сърдечно-съдови заболявания, нервни заболявания
Вниманието трябва да е повишено при рани, възпаления, кожни заболявания, язви, счупвания

В ролята си на масажист е добре също да сте здрави, да заемете удобна поза за масаж и да не претоварвате китките и ръцете си, за да не смените роля с човека пред вас. Нека масажът бъде удоволствието, което е всъщност. Удоволствие и лечение на душата и тялото.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
· Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
· Иланг-иланг - уханието на любовта
· Камелия - една истинска източна красавица
· Възстанови сухата кожа с тези 5 натурални масла
· Маслото от маракуя - екзотична грижа за сухата и чувствителна кожа
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· Хирудотерапия - лечение с...пиявици
· Акупунктура и акупресура - древно лечение на тялото и душата
· Подхранващи и етерични масла – има разлика!
· Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
· Парфюмите Montale - божественият Ориент, който носи изтънченост, трайност и лукс
· "Силните преодоляват прегради, мъдрите – покоряват целия път"
· Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
· 2020 г. - Годината на металния Плъх
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Отключване на предимствата на прахообразните балсами за коса
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
Понеделник
20
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Енергийните вампири
Те не се страхуват от слънцето, не хапят и обичат чесън, но при все това са си вампири. След разговора...
Земята - домът, който опустошаваме сами
"Бих искал да споделя едно откритие, което направих през престоя ми тук. Стигнах до него, когато се опитах...
Алергиите
Алергията е автоимунно нарушение, което най-често се предава по наследство. Неправилно е да се мисли...
На екзистенц минимума на душата
Някой ден... Някой ден ше изчета онези дебели книги, които все отлагам. Ще изчета и "Вълшебната планина",...
Синапът - броня на доброто здраве
Подобно на резкия и наситен вкус на истинската (домашна) горчица, направена с току-що смлени синапени...
Кокосовото масло може би не е толкова полезно за здравето, колкото смятахме
Кокосовото масло, което се добива от ядката на кокосовата палма, е короновано като универсално полезна...
Как да познаем истинския мед
Медът е един от най-невероятните дарове на природата. В съдържанието му преобладават фруктозата и глюкозата...
Кралицата на драмите
На нея й се случват само изключителни неща. Поне тя смята така. Разказва за тях подробно и развълнувано,...
Малината – вкусен плод и билка
Хапвайки една-единствена малина, ние слагаме в устата си множество миниатюрни плодчета, всеки един от...
Вашият начин да влезете във форма
С помощта на диетите можем да свалим няколко килограма в повече, но слабото тяло не означава автоматично...
Методът Табата - истинско предизвикателство в тренировките
Една от най-често посочваните причини на голям брой хора да не тренират е липсата на време. В динамичното...
12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
Осъзнато сънуване
Сънищата, смята Фройд, са потиснати желания и страсти, през деня заключени в подсъзнанието ни, а докато...
Възможен ли е баланс между работа и семейство?
Няма как да оспорим факта, че разумните хора са онези, които винаги намират златната среда. Балансът...
Жените и бирата
В рекламния фолклор бирата е единствено мъжка привилегия, която силният пол използва не толкова по предназначение...
Психичното здраве и работното място
Според европейско проучване от 2011 г., 55% от хората с психично здравни проблеми не успяват да се върнат...
Мъдрецът – да го премахнем или не?
Мъдреците са наследство от праисторическото ни минало. Те са били необходими за сдъвкването на суровата...
Плуване за изваяно тяло
Плуването е може би най-подходящото физическо упражнение за добиване на изваяна фигура и добър тонус....
Тайните врагове на нашата фигура
Не само пропускането на закуската, липсата на физическа активност, прекомерната любов към фаст фуда и...
Достъпни алтернативи на някои храни
Идеята да включваме към трапезата си храни от други географски ширини е много добра и е прекрасно, когато...
Полезни ли са обелките от банан?
Щом стане дума за банани, всички сме свикнали да консумираме само вътрешността на плода. Това, което...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
Липсва ви енергия? Вероятните причини
Забелязали ли сте, че има дни, в които може да сте десет часа на работа и после още пет да шетате из...
Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата...
Опера посред нощ – хъркането
Не вярвам, че има човек, на който да не му се налагало да дели стая с хъркащ човек. В моето детство хъркането...
В банята – време само за мен
Банята. Освен ако не си заедно с любимия в нея (,но това са специални ситуации) та в класическия случай...
Как да почиваме пълноценно
Понякога, улисани в работа, забързани в служебни дела и ангажименти, дори по време на отпуска продължаваме...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Малките хора
Днешното време ни зареди с очакването за необикновеност, ефекти, крайности и станали възможни чудеса....
С билки срещу тютюнопушенето
Отношението към пушенето се е променяло през годините в различните части на света. Първоначално е приемано...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 30
Ден 30 от Коледните пости. С наближаването на Коледа почти не ми остава време за нищо. Работните ангажименти...
Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
Кога да посетим своя гинеколог - II
Избор на контрацептиви Противозачатъчните таблетки са хормонални препарати, които оказват влияние върху...
Време за... здраве
Често оценяваме това, което имаме, едва когато го изгубим. И това в пълна сила важи за здравето. Уж си...
Куркумин – грижа от природата за вашето здраве
В медицината куркумата е известна от древността като растение, което дава подкрепа на организма. Изследванията...
Топ 6 на ползите от редовното спортуване
Истината е, че ние не тренираме просто защото искаме да изглеждаме добре и да свалим излишните килограми....
Професиите, в които жените са най- добри
В миналото разпределението на ролите на мъжа и жената е било ясно установено. В днешно време обаче все...
Здравословно ли е веганското хранене?
Да си го кажем честно – да си веган последно време е модерно. Веганството е част от цялата мания по еко...
"И баба ми клекна да си набере джоджен..."
В една своя статия, цитирам по памет, Георги Лозанов разделя  бабите на два вида – такива, които се разхождат...
Ранната менопауза
Обичайно, когато мислим за менопаузата си представяме картини от третата възраст – спокойна пенсия, внуци,...
Видео за вдъхновение: Силно послание към днешните жени
Ако сега съм млада жена, не съм сигурна дали бих се справила. С всичките тези неща, които имате - възможностите,...
Между истерията и депресията: Нова Година
„Къде ще бъдеш на Нова Година?”, „А с кого?”… Това са най- омразните въпроси в края на годината, особено...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook