Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Техники за запаметяване


Както тялото може да се тренира физически, така може и дори трябва да тренираме ума си, за да ни служи продължително време. Така ще се предпазим от болести като Алцхаймер, старческо оглупяване, склероза и други. Работейки с ума си всекидневно, ние ще сме жизнени до пределна възраст, с бистро съзнание и чиста мисъл, ще можем да разчитаме на паметта си по всяко време на деня, ще имаме висока концентрация и няма да се разсейваме лесно, както и да забравяме важни за нас неща. Но за упражняването е нужно да отделяме време.

Паметта бива краткотрайна и дълготрайна. Краткотрайната памет представлява запомняне на информация, факти, събития, които са ни нужни в кратък период, след чието изтичане, тези знания не са ни необходими. Дълготрайната памет съхранява информация за по-дълъг период от време. За да преминат данните в дълготрайната памет, те първо се съхраняват в краткотрайната, където се определя кое е важно и кое не за нас. Един вид като предверие, където се определя кое е излишно.

Тренирането на паметта много помага за усвояването на нова информация. По този начин се научаваме да използваме по-голям капацитет от мозъка си и да развиваме неговия потенциал за съхраняване, обработка и използване на наличните данни. Новата информация се преобразува в картини и асоциативно се свързва със съществуващите знания. Когато умът е трениран, учим по-бързо и интензивно и можем да използваме пълноценно оставащото ни свободно време. Колко често ни се е случвало да забравим къде сме оставили ключовете си или важен телефонен номер, и отделяме понякога часове, за да ги намерим. Също така тренираният ум става по-остър, креативен. Въображението става по-богато.

Маршрутен метод
Обиколете жилището си и набележете 10 точки или предмети, които да ви служат като знаци за свързване и припомняне. Запомнете ги визуално и създайте ярки връзки между отделните точки в съзнанието си. Колкото по-цветни, забавни и налудничави са асоциациите, толкова по-лесно ще ги съхраните в ума си. Тези маршрутни точки можете да използвате при запаметяването на доклад, книга, реч, списък за пазаруване или задачи за деня. Набележете ключовите моменти в информацията, която се опитвате да запомните, и ги свържете с опорните точки от домашния ви маршрут. Например, ако искате да свържете холовата си маса със задачата, че днес вие сте наред да вземете децата от детска градина, можете да си ги представите живо как блъскат по масата с прибори в очакване на вечерята. И така всяка отделна задача можете да я навържете с домашния маршрут по реда на нейното изпълнение. Маршрутните точки могат да излязат и извън дома ви и да бъдат неопределен брой пъти, дори да стигнат 2500, стига да можете да ги навържете в ума си. Например, да използвате обекти по пътя, по който шофирате всеки ден.

Силата на картините

Можете да запомните определени данни, като ги включите в живи картини в съзнанието си. Тук голяма роля играе въображението. Идеята е, че като си представите по-ясно един предмет, можете да го свържете с абстрактно понятие или въпрос, като самият образ на предмета увеличава вашето разбиране. Факт е, че можем да запомним нещо трайно, само ако си го илюстрираме или успеем да го разберем. Визуализирането на обекти може да се упражнява. Например, представете си голяма, ярко червена, сочна ябълка. Може тя да е заедно с други ябълки в кошница. Вземете точно тази голяма ябълка, тя се събира в шепата ви, но е толкова хубава и ароматна, че ви се иска да я отхапете. Направете го. В този момент можете да усетите слюнчеотделянето в устата си, ако образът и усещането в ума ви са достатъчно ярки. Можете да свържете ябълката или друг обект с ключов момент от доклада на работата ви. И всеки път, когато искате да си го спомните, да се сещате за ябълката. Разбира се, предметът в ума ви може да е друг, стига да си го представите ясно. За да запомните повече неща, свържете повече предмети в единен разказ, на който да запомните последователността.

Свързване на новата информация със стара
Установено е, че много по-лесно се възприема нова информация, когато се знае поне малко по темата. Този начин на запаметяване е най-ефективен. Например, замислете се за два филма, за които ви разказва ваш познат. За единия от тях не сте чували никога досега и нито един от актьорите не ви е познат. Най-вероятно няма да си спомняте дълго за разказаното за този филм. При другия обаче, се интересувате за какво се разказва и познавате изпълнителя на главната роля. Веднага в съзнанието ви обвързвате информацията с картини, които вече съществуват в представите ви. Така че можете да натрупвате нови знания и факти, като ги свързвате със стари. Запаметяването е най-лесно, когато темата живо ви интересува. Така например можете да запомните исторически дати, като ги обвържете с познати за вас места, където са се случили събитията.

Мнемотехники с начални букви или срички
Друга форма за подпомагане на паметта е да се използват за по-лесно запомняне началните букви или срички на отделните думи в едно изречение. Например Машината за Варене на Зеле Мухляса и Юнакът Свари Умните Наденици Първо, за да се запомни последователността на планетите – Меркурий, Венера, Земя, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Като ученичка приложих мнемотехника, за да се сетя какво трябва да взема преди да изляза от къщи, свързвайки 3 предмета в една дума КаПКа – Карта, Пари, Ключове. По същия начин можете да запомняте и списък със задачи, като ги свързвате в изречения или като цели думи в разказ.
Има още много методи, които бихте могли да използвате. Други техники за запомняне са римуване или песен, като например изпяването на английската азбука. Можете да използвате римуване на цифрите от 1 до 10, като измислите римуващи се предмети, които да ви служат за асоциация (Едно – звено, две – джезве, три – пари и т.н.). А също буквите от българската азбука можете да обвържете с животни, които да ви служат като опорни точки.
Приемете тренировката на ума като игра, в която можете да измислите свои собствени правила и техники, които да са най-удобни за вас. Ще се изненадате от резултатите, когато си създадете навик всяка необходима ви информация да свързвате с определени картини и асоциации.
Виж още статии за:   Здравето · Личността · Концентрацията ·
Коментари
2014-06-28 #1
quien es
"Краткотрайната памет представлява запомняне на информация, факти, събития, които са ни нужни в кратък период, след чието изтичане, тези знания не са ни необходими."

Това определение за кратковременната памет е напълно погрешно и противоречи на всякакви теории свързани с паметта.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· На 19 март отбелязваме Световния ден на съня
· 8 храни за по-добра концентрация
· Въображаемите ни врагове
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
Виж още статии за:   Здравето · Личността · Концентрацията ·
Четвъртък
19
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
Какаото помага за по-добра работа на мозъка
Британски учени от Университета в Бирмингам, заедно с американски колеги от Университета на Илинойс,...
Тайните врагове на нашата фигура
Не само пропускането на закуската, липсата на физическа активност, прекомерната любов към фаст фуда и...
Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Дълбоко почистване на лицето против черни точки с рициново масло - как да го направим.
Почистването на лицето с масла действа на добре познат принцип от химията - маслото се разтваря в масло....
Блатен аир - полезен за стомаха и храносмилането, при борба с косопада
Kоренищата му са традиционна подправка в индийската и арабската кухня и в същото време от тях се приготвят...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Възможно ли е замразената риба да е по-добра от прясната?
За любителите на рибата и морските дарове е мечта да живеят в крайбрежен град и да се наслаждават на...
Накратко: 6 + 1 причини да обичаме ЯГОДИ
Да включим в менюто си ягоди е повече от полезно за организма ни: Укрепват имунната система Подобряват...
Тиквата – склад за витамини
С напредването на есента постепенно плодовете започват да изчезват от трапезата ни. Някои от тях се опитваме...
Да се научим от Коледа на чудеса!
Обожавам Коледа! Харесва ми как грейва целия град с блещукащи украси и усмихнати лица. Студеният въздух...
По пътя на мечтите - свобода и финансова нестабилност
След дълги години финансова стабилност и без желание и време да следвам мечтите си, стъпих на пътя на...
Защо ми е психотерапевт? Нали си имам приятели?
Как може да ми помогне един психотерапевт? Ще разреши ли проблемите ми и по какъв начин? Тези въпроси...
Спанакът - шампионът на пролетта
Спокойно можем да кажем, че спанакът е истински шампион на богатото зеленчуково царство и точно през...
Изненадващите ползи на сока от сушени сини сливи
Гъстият сладък сок от сушени сини сливи има невероятните ползи за здравето ни. Сокът е полезен само,...
Можем ли да загърбим миналото?
„Минало – заминало”, казват старите хора. „Гледай напред” – чуваме от другите, когато си припомним с...
Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
Куклата Барби посреща промени в имиджа си и стъпва здраво на земята
Куклата Барби вече десетилетия е в дома на почти всяко момиче. Тя изразява съвършената жена, която всяко...
Нещастието, което сами си навличаме
Мислите ли за щастието? Дали го познавате, дали някога изобщо сте го срещали? Казват, че ако си задавате...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook