Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение. За повечето хора любовта е може би най-висшият идеал, а хармоничните взаимоотношения дават на живота смисъл и цел, мотивират и ни карат да се чувстваме живи. Да бъдеш обичан утвърждава също и чувството за самоуважение, помага за преодоляване на съмнения, успокоява страховете, прави личността по-смела и уверена.
Какво се крие зад "химията" на романтиката и влюбването? – Нашите мозъци са „програмирани“ да се влюбват - да усещат блаженството и еуфорията на романтиката, да се радват на удоволствията, да се свързват и да създават нов живот. Неврохимикалите, отговорни за положителните усещания, изпълват мозъка по време на всеки един етап на зараждащата се нова любов – страстта, привличането, привързаността. Допаминът е един от невротрансмитерите в мозъка, който се повлиява силно при влюбване, осигурявайки естествено високи и екстатични чувства. По-дълбоките усещания се подпомагат от друг химикал, който се произвежда в хипоталамуса - окситоцин, наричан и „хормона на любовта“, защото нивата му се увеличават по време на прегръдка и оргазъм (той се освобождава и по време на раждане).
Психология на романтичната любов – кои са причините, поради които намираме някого за привлекателен? – Психологията също има важна роля в романтичните и любовни случвания. Нашето самочувствие, умственото и емоционалното здраве, житейският опит и семейните отношения оказват влияние и са причина да изпитваме привличане точно към определени хора. Опитът, както положителен, така и отрицателен, оказва влияние върху избора ни и прави даден човек да изглежда повече или по-малко привлекателен за нас. Психолозите обясняват, че може да намираме някого за очарователен, но въпреки това да се стремим да го избягваме, защото сме преживели нещо разочароващо в миналото, за което знаем, че този човек е извършил (например изневяра). Освен това специалистите са на мнение, че сме „привлечени от фини физически качества, макар и несъзнателно, които ни напомнят за член на семейството. Още по-загадъчно е това, че можем да бъдем привлечени от някого, който споделя емоционални и поведенчески модели с член на нашето семейство още преди това да стане явно.“
Идеалната фаза на романтиката – Истината е, че често сме заслепени от любовта. Идеализацията в здравословни граници е нормална и ни помага да се влюбим. Ние се възхищаваме на любимия човек, желаем да проучим интересите на партньора си и да приемем неговите особености. Любовта също така изважда части от нашата същност, които са били скрити до този момент. Под нейно влияние можем да се почувстваме по-женствени, по-съпричастни, щедри, надеждни, по-склонни да поемаме рискове и да изпробваме нови неща. По този начин се чувстваме по-живи, защото имаме достъп до други аспекти на нашата обикновена или свита същност. В началото на дадено запознанство сме и по-искрени, отколкото впускайки се по пътя към преминаването в нова връзка, когато изпитваме страх да показваме истинското си лице, защото се притесняваме, че това може да е причина за разпадане на отношенията.
Според психолозите, ако се чувстваме депресирани и имаме ниско самочувствие, има по-голяма вероятност да идеализираме бъдещ партньор и да пренебрегнем тревожни знаци за бъдещи проблеми: несигурност, агресивно, неуважително или злоупотребяващо поведение и др. Когато сме нещастни и неуверени сме по-склони да се впуснем във връзка преди наистина да сме опознали човека, когото харесваме, защото търсим начин да сложим край на нашата самота или усещане за празнота. Тези ситуации се наричат „рикошираща любов“ или „преходни отношения“ – случват се особено след раздяла или развод. Психолозите съветват първо да се възстановим от раздялата, която сме преживели, да прекараме време със себе си, за да осъзнаем потребностите си и едва тогава да се впуснем в нови запознанства, срещи и връзка.
Романтичната фаза, свързана с изпитание - След първоначалния идеален етап, обикновено след шест месеца, навлизаме в етапа на изпитание, когато научаваме повече неща за партньора си, които не ни допадат. Откриваме навици и недостатъци, които не ни харесват, нагласи, които смятаме за невежи или неприятни. Интересно е, че някои от същите черти, които първоначално сме намирали за привлекателни, започват да ни дразнят. Две са грешките, които можем да допуснем в тази фаза: когато сме привързани и се страхуваме да загубим или разстроим партньора си, ние потискаме чувствата, желанията и нуждите, които изпитваме. Това поставя стени пред интимността, тайната съставка, която поддържа любовта жива. Тъй като романтиката и идеализацията избледняват, втората фатална грешка е да се оплакваме и да се опитаме да превърнем партньора си в това, което сме си представяли. Чувстваме се измамени и разочаровани, че той се държи по-различно, отколкото в началото на връзката, а нашият партньор може да се почувства контролиран /афектиран и да се отдръпне.
Как да достигнем до истинските, здравословни отношения? - Преодоляването на изпитанията в една връзка и достигането до истинските отношения изисква самочувствие, смелост, приемане и умения за отстояване. Това налага да можем да говорим честно за нашите нужди и желания, да споделяме чувствата си, да правим компромиси и да разрешаваме конфликти заедно, водейки истински разговори. Вместо да се впускаме с всички сили да променяме партньора си, по-добре е да съсредоточим усилията си в това да се научим да го приемаме (без това да означава да приемаме лошо поведение). Изграждането на истински и хармонични взаимоотношения изисква ангажимент, компромиси, старание, взаимно уважение от страна и на двамата партньори.
Според специалистите ще привлечем този, който ще се отнася към нас по начин, за който сме мечтали едва тогава, когато започнем сами да се ценим повече и да избягваме отношения, които не отговарят на нуждите ни. Те посочват и някои стъпки, които да ни помогнат:
- Бъдете наясно с вашите нужди, желания и граници;
- Отделете достатъчно време, за да опознаете човека, с когото желаете да бъдете;
- Не забравяйте, че сексът освобождава окситоцин, който увеличава чувството на привързаност, което често може да има измамен ефект;
- Бъдете честни от самото начало. Не крийте кой сте, кои са вашите нужди, заявявайте открито, когато не харесвате нещо;
- Говорете честно за това, което искате и за вашите очаквания във връзката. Ако другото лице не иска същите неща, прекратете отношенията навреме.
Не забравяйте, че заслужавате най-доброто отношение, внимание и нежност, не се примирявайте с нищо, което ви кара да се чувствате зле. Бъдете търпеливи и смели, дайте си достатъчно време, за да се почувствате уверени и готови за нова любов, в която да дадете най-доброто от себе си и да получите всичко онова, за което копнее сърцето ви. |
|
|
Вторник 3 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Между истерията и депресията: Нова Година
„Къде ще бъдеш на Нова Година?”, „А с кого?”…
Това са най- омразните въпроси в края на годината, особено...
Хирудотерапия - лечение с...пиявици
Лечението на организма с живи пиявици е известно на човечеството от хилядолетия, разпространено е в целия...
Диетата започва от сутринта
С пукването на пролетта забелязваме последствията от зимните прегрешения. Дрехите изведнъж ни отесняват,...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
2 юни - Световен ден за действия срещу хранителните разстройства
Хранителните разстройства са все по-плашеща тенденция, която засяга все по-млади момичета, а вече и момчета....
Спрете злото, докато не съществува
Спрете злото, докато не съществува, задръжте болестта, преди да се появи....
Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
Подарете за Коледа не скъпоценна вещ, а безценно преживяване
Декември, колкото студен и мрачен, толкова и празничен и еуфоричен. Всеки забързан нанякъде, всеки нещо...
Как да си отгледаме кълнове
Подготовка: Консумативите, които са ни необходими са съвсем прости – стъклен буркан, парче марля и ластик....
Пробиотиците - защо не можем без тях - I
Мисълта, че тялото ни е миниатюрна вселена, в която охолно живеят милиарди и милиарди микроорганизми,...
Исоп против кашлица и възпаления
Латинското му наименование е Hyssopus officinalis и представлява полу храст от семейство Устноцветни....
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Сладки сънища, върнете се!
За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш,...
Бърз релакс в офиса - II
Тихичко навън
Постоянното звънене на телефона и шумните разговори на колегите са едни от основните...
17 април - Световен ден на болните от хемофилия
На 17 април отбелязваме Световния ден на болните от хемофилия. В България засегнатите са 700 души, от...
Аюрведичната билка Тулси ("свещен босилек") – как и за какво помага?
Билката Тулси (Tulsi), позната още като „свещен босилек“, идва от тропическа Азия, но днес се отглежда...
Защо е важно всяка жена да приема тези витамини и минерали?
Въпреки че е възможно да получите всички необходими витамини и минерали от внимателен подбор на храни...
Масло от мандарина за хубава кожа и против тревожност
Маслото от мандарина (с ботаническо название Citrus reticulate) е известно като най-сладкото и успокояващо...
Лечебната сила на лавандулата
Ако спомените ухаят, то със сигурност ще бъде с аромата на лавандула. Обикновено запомняме тази миризма...
Анти-ейдж характер
Да си призная, словосъчетанието „анти-ейдж” е в противоречие със собствените ми разбирания. Смисълът...
Есенно пречистване на организма със сезонни храни
През есента природата навлиза във фаза на оттегляне, жизнените сокове на растенията се връщат обратно...
Камут или корасан? Истината за древния сорт пшеница
Напоследък камутът става все по-популярен сред почитателите на здравословните храни, но какви факти...
Масаж за бебета
Вероятно сте усещали релаксиращата мощ на масажа или почти моменталното облекчение, което той носи, при...
Хамамелис в помощ на кожата
Наричат хамамелиса "златното съкровище на билките". Името в превод означава „заедно с плода”, което название...
Спрете киселините без лекарства
Не се сещам за по- неприятен начин да си развалиш удоволствието след вкусната вечеря от този да усетиш...
Грипът – как да разпознаем усложненията
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове, грипът ни посещава всяка зима. Но да му...
Любов или самоунищожение
Има хора, които изкарват най- доброто от теб. В тяхната компания се чувстваш умен, духовит, силен. Те...
Силата на слънцето
Откакто сме родени, има някои обекти, които приемаме за даденост. Но ако се замислим, те спомагат начина...
10 начина да бъдем по-добри към себе си
Да практикуваш "любов към себе си" не значи да се държиш себично или да даваш пари за литература за самопомощ,...
Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
4 април - Национален ден на психолога
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им...
Съзидателната сила на несигурността и как да я открием
Има едно нещо в този живот, което ни е сигурно и то се нарича несигурност. Тя е във всяка секунда с нас...
За ползите от вредните неща
Ин и Ян- във всяко добро има доза зло, във всяко зло можем да намерим добро. Защо да се преструваме,...
По-полезните натурални напитки за здраве и тонус
Всички сме наясно, че газираните и пълни със захар напитки са враг на здравословния начин на живот. Вредата,...
Атлантическата диета - защо е толкова полезна
Традиционната диета в Северна Португалия и Северозападна Испания, известна като Южноевропейската традиционна...
Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
|