Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение. За повечето хора любовта е може би най-висшият идеал, а хармоничните взаимоотношения дават на живота смисъл и цел, мотивират и ни карат да се чувстваме живи. Да бъдеш обичан утвърждава също и чувството за самоуважение, помага за преодоляване на съмнения, успокоява страховете, прави личността по-смела и уверена.

Какво се крие зад "химията" на романтиката и влюбването? – Нашите мозъци са „програмирани“ да се влюбват - да усещат блаженството и еуфорията на романтиката, да се радват на удоволствията, да се свързват и да създават нов живот. Неврохимикалите, отговорни за положителните усещания, изпълват мозъка по време на всеки един етап на зараждащата се нова любов – страстта, привличането, привързаността. Допаминът е един от невротрансмитерите в мозъка, който се повлиява силно при влюбване, осигурявайки естествено високи и екстатични чувства. По-дълбоките усещания се подпомагат от друг химикал, който се произвежда в хипоталамуса - окситоцин, наричан и „хормона на любовта“, защото нивата му се увеличават по време на прегръдка и оргазъм (той се освобождава и по време на раждане).

Психология на романтичната любов – кои са причините, поради които намираме някого за привлекателен? – Психологията също има важна роля в романтичните и любовни случвания. Нашето самочувствие, умственото и емоционалното здраве, житейският опит и семейните отношения оказват влияние и са причина да изпитваме привличане точно към определени хора. Опитът, както положителен, така и отрицателен, оказва влияние върху избора ни и прави даден човек да изглежда повече или по-малко привлекателен за нас. Психолозите обясняват, че може да намираме някого за очарователен, но въпреки това да се стремим да го избягваме, защото сме преживели нещо разочароващо в миналото, за което знаем, че този човек е извършил (например изневяра). Освен това специалистите са на мнение, че сме „привлечени от фини физически качества, макар и несъзнателно, които ни напомнят за член на семейството. Още по-загадъчно е това, че можем да бъдем привлечени от някого, който споделя емоционални и поведенчески модели с член на нашето семейство още преди това да стане явно.“

Идеалната фаза на романтиката – Истината е, че често сме заслепени от любовта. Идеализацията в здравословни граници е нормална и ни помага да се влюбим. Ние се възхищаваме на любимия човек, желаем да проучим интересите на партньора си и да приемем неговите особености. Любовта също така изважда части от нашата същност, които са били скрити до този момент. Под нейно влияние можем да се почувстваме по-женствени, по-съпричастни, щедри, надеждни, по-склонни да поемаме рискове и да изпробваме нови неща. По този начин се чувстваме по-живи, защото имаме достъп до други аспекти на нашата обикновена или свита същност. В началото на дадено запознанство сме и по-искрени, отколкото впускайки се по пътя към преминаването в нова връзка, когато изпитваме страх да показваме истинското си лице, защото се притесняваме, че това може да е причина за разпадане на отношенията.

Според психолозите, ако се чувстваме депресирани и имаме ниско самочувствие, има по-голяма вероятност да идеализираме бъдещ партньор и да пренебрегнем тревожни знаци за бъдещи проблеми: несигурност, агресивно, неуважително или злоупотребяващо поведение и др. Когато сме нещастни и неуверени сме по-склони да се впуснем във връзка преди наистина да сме опознали човека, когото харесваме, защото търсим начин да сложим край на нашата самота или усещане за празнота. Тези ситуации се наричат „рикошираща любов“ или „преходни отношения“ – случват се особено след раздяла или развод. Психолозите съветват първо да се възстановим от раздялата, която сме преживели, да прекараме време със себе си, за да осъзнаем потребностите си и едва тогава да се впуснем в нови запознанства, срещи и връзка.

Романтичната фаза, свързана с изпитание - След първоначалния идеален етап, обикновено след шест месеца, навлизаме в етапа на изпитание, когато научаваме повече неща за партньора си, които не ни допадат. Откриваме навици и недостатъци, които не ни харесват, нагласи, които смятаме за невежи или неприятни. Интересно е, че някои от същите черти, които първоначално сме намирали за привлекателни, започват да ни дразнят. Две са грешките, които можем да допуснем в тази фаза: когато сме привързани и се страхуваме да загубим или разстроим партньора си, ние потискаме чувствата, желанията и нуждите, които изпитваме. Това поставя стени пред интимността, тайната съставка, която поддържа любовта жива. Тъй като романтиката и идеализацията избледняват, втората фатална грешка е да се оплакваме и да се опитаме да превърнем партньора си в това, което сме си представяли. Чувстваме се измамени и разочаровани, че той се държи по-различно, отколкото в началото на връзката, а нашият партньор може да се почувства контролиран /афектиран и да се отдръпне.

Как да достигнем до истинските, здравословни отношения? - Преодоляването на изпитанията в една връзка и достигането до истинските отношения изисква самочувствие, смелост, приемане и умения за отстояване. Това налага да можем да говорим честно за нашите нужди и желания, да споделяме чувствата си, да правим компромиси и да разрешаваме конфликти заедно, водейки истински разговори. Вместо да се впускаме с всички сили да променяме партньора си, по-добре е да съсредоточим усилията си в това да се научим да го приемаме (без това да означава да приемаме лошо поведение). Изграждането на истински и хармонични взаимоотношения изисква ангажимент, компромиси, старание, взаимно уважение от страна и на двамата партньори.

Според специалистите ще привлечем този, който ще се отнася към нас по начин, за който сме мечтали едва тогава, когато започнем сами да се ценим повече и да избягваме отношения, които не отговарят на нуждите ни. Те посочват и някои стъпки, които да ни помогнат:

- Бъдете наясно с вашите нужди, желания и граници;

- Отделете достатъчно време, за да опознаете човека, с когото желаете да бъдете;

- Не забравяйте, че сексът освобождава окситоцин, който увеличава чувството на привързаност, което често може да има измамен ефект;

- Бъдете честни от самото начало. Не крийте кой сте, кои са вашите нужди, заявявайте открито, когато не харесвате нещо;

- Говорете честно за това, което искате и за вашите очаквания във връзката. Ако другото лице не иска същите неща, прекратете отношенията навреме.

Не забравяйте, че заслужавате най-доброто отношение, внимание и нежност, не се примирявайте с нищо, което ви кара да се чувствате зле. Бъдете търпеливи и смели, дайте си достатъчно време, за да се почувствате уверени и готови за нова любов, в която да дадете най-доброто от себе си и да получите всичко онова, за което копнее сърцето ви.
Виж още статии за:   Здрав дух · Нашето щастие · Общуване · Любовта ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Тъгата ни превръща отново в деца...
· Къде се крие истинският смисъл на любовта?
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Виж още статии за:   Здрав дух · Нашето щастие · Общуване · Любовта ·
Четвъртък
8
Юни 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4

5
6
7
8
9
10
11

12
13
14
15
16
17
18

19
20
21
22
23
24
25

26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Здравец - лечителската му сила започва още с името
Ако българското село имаше свой герб, на него щеше да стои здравец. Почти не се намира двор без здравец,...
Хемороиди – от какво се получават?
Хемороидите са заболяване, което е едно от най-често срещаните сред хората по целия свят. Те могат да...
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Зрението и компютърът
Човешкото зрение се е формирало в хода на дълга еволюция, но се оказва, че не е добре приспособено за...
Клечки за зъби и още нещо
Не, не става дума за клечките, с които сме свикнали от време на време скришом или не да почистваме остатъците...
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 29
Ден 29 от Коледните пости. Вчера вечерта премина в приготвяне на сурвакница за детето. Опуках царевица...
По пътя на мечтите - свобода и финансова нестабилност
След дълги години финансова стабилност и без желание и време да следвам мечтите си, стъпих на пътя на...
Спящата красавица
Сънят за хубост не е мит. Хората, които спят достатъчно (около 8 часа на денонощие) изглеждат по-млади...
Аронията - баланс за организма
Аронията е един от най-силните антиоксиданти в природата и съдържа изключително високо количество биофлавоноиди...
Летните натравяния или отпуска в...
Лято – това е благословено време, когато на-после успяваме да си вземем дълго мечтаният отпуск и готови...
Скритите болки на емпатичните хора
Звучи чудесно човек да има силна емпатия, нали? Той разбира чувствата на останалите, преживява ги и открива...
Самоуверените деца
Какво е най-важно за вас във възпитанието на децата ви? Всички искаме едно уверено дете, което вярва,...
Децата и слънцето
Децата обичат да тичат и играят на слънце. Ако сте се опитвали да ги задържите за по-дълго на сянка или...
Имаш нужда от безплатна психологическа подкрепа?
Специалисти по психосоциална дейност предоставят безплатни и конфиденциални консултации на хора, които...
Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - II
Частично рафинираната захар е запазила голяма част от полезните съставки на нерафинираната, но съдържанието...
Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
Безспорно махането на пелените и приучаването към ходене на гърне е преломен момент в детското развитие....
На тази дата: 10 октомври - Световен ден на психичното здраве
Световният ден на психичното здраве е учреден с цел повишаване на обществената грамотност по отношение...
Черна ряпа като лекарство и полезна сезонна храна
Черната (испанска) ряпа често е пренебрегвана заради лютия си вкус и ограничените начини да се консумира...
Хранителни добавки против пролетна умора
Повечето от нас я усещат - пролетната умора. Всеки по различен начин и в различна степен. Тези, които...
Най-голямата билка в света - бананите
Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък...
Какво можем да научим от нашия домашен любимец?
От животните можем да научим изненадващо много, най-лесно - от домашния ни любимец, животното, намиращо...
Защо още да обичаме ореха?
Орехите са любима ядка на много хора, като са характерни за нашия климатичен пояс и съдържат полезни...
"От 1 януари ще..."
Типично за края на годината е следното поведение: обръщаме се поглед назад и констатираме, че някои лоши...
Да си направим карта на желанията
От няколко години използвам времето, в което семейството спи ободряващ следобеден сън на 31ви декември,...
20 пътеки към личната ни осъзнатост
1. Хранете се с ястия и продукти, пълни с истински вкус на храна. Това изключва ягодите през декември,...
Заболявания и лекарства, от които се пълнее
Често сме чували хора с наднормено тегло, да „оправдават” излишните си килограми с реални или мними заболявания....
Уморените крака
Изящните пантофки, с които излизате сутрин за работа до вечерта се превръщат в „испанско ботушче” (средновековен...
Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
Всяка година над 7 милиона души умират в резултат на тютюнопушене
Тютюнопушенето ежегодно причинява смъртта на над 7 милиона души по света, се казва в доклад на Световната...
Food revolution day в България - мирна революция в името на детското здраве
Стане ли дума за здравословно хранене на децата, всеки родител действа според разбиранията си. Когато...
Мислите, от които не бива да се боим
Имате ли от онези дни, в които си мислите, че полудявате или че вече сте полудели? В които времето не...
Да се справим с телефонните вампири
Ежедневието ни често е натоварено и когато ни липсва реалното време, прекарано с приятели, опитваме се...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook