Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Ниско кръвно - как да го нормализираме?


Ако ушите ви пищят всеки път, щом станете рязко, олюлявате се за момент, виждате размазано, чувствате се уморени и ви причернява, а краката и ръцете ви винаги са студени, независимо от времето навън и от температурата в стаята ви, то най-вероятно сте хипотоници – т. е. страдате от ниско кръвно налягане. И макар че високото налягане се счита за по-рисково и може да е повод за притеснение, ниското кръвно също не е за подценяване, защото то също води до доста неприятности и най-вече – кара ни да се чувстваме зле, вместо да сме бодри и тонизирани.

Затова е време да развенчаем мита, че ниското кръвно е едва ли не предимство и повод за завист. Внезапното падане на кръвното налягане може да предизвика неприятности, като: прилошаване, колапс, нарушаване на нормалните ежедневни дейности, сънливост и нетрудоспособност.

Освен това, то често е съпроводено от други неприятни симптоми, като: сърцебиене, замаяност, гадене, бледа кожа, главоболие, постоянна жажда... нормално е да се чудите кое му е хубавото...

Кое кръвно е ниско? В идеалния случай за нормално кръвно налягане се счита 120/80mm Hg (милиметра живачен стълб) – (по новите разбирания се счита за нормално кръвно налягане със стойности 130/90 mm Hg, като първата стойност показва систоличното, а второто – диастоличното артериално налягане. Систоличното налягане представлява налягането в кръвоносните съдове след свиване на сърцето (систола). Диастолата представлява налягането в кръвоносните съдове при отпускането на сърдечната мускулатура. За ниско кръвно налягане се счита налягане със стойности условно под 90/60 mm Hg. Често пъти рязкото падане на кръвното налягане може да бъде съчетано или да бъде сбъркано с хипогликемия (намаляване на съдържанието на захар в кръвта). Най-лесният начин за преборване с това състояние е, разбира се, хапването на нещо сладко. Друг начин е лягането в хоризонтално положение, за по-добър ефект може да се сгънат краката в колянната става към гърдите в хоризонтално положение, лежейки по гръб. Тук гравитацията играе основна роля, като кръвта се стича към горните отдели на тялото и главата и човек се връща в съзнание, в случай на причерняване или загубата му. Такова състояние може да настъпи и при дехидратация, ето защо е добре приемането на течности и най-вече на вода.

Консумацията на кафе, противно на установеното схващане, не е добра идея. След приема на кафе действително се покачва кръвното, но дълготрайният му ефект е точно противоположен – то го снижава. Причината е най-вече в това, че кафето е с добре изразен диуретичен ефект (увеличава количеството на отделяната урина). По този начин намалява количеството на телесните течности, сред които е и кръвта, а оттам намалява и кръвното налягане. Сокът от глог е изпитано средство от народната медицина, което нормализира кръвното налягане.

При ниско кръвно е добре да се увеличи приема на витамин C и витамин B комплекс с биофлавоноид, които позволяват усвояването на витамин C. Организмът винаги трябва да е добре хидратиран, и да има добър прием на протеини.

Защо на някои хора им „пада кръвното”?
Дори самите вие да не страдате от този проблем, сигурно поне веднъж сте станали свидетел как на някоя колежка или позната внезапно й е паднало кръвното и виждате как буквално за секунди видът й се променя, сякаш всеки момент ще припадне... Причината е в не добрата циркулация на кръвта към мозъчните клетки, в резултат на което не може да им се осигури необходимото количество кислород и хранителни вещества и се чувстваме уморени и отпаднали.

Да разгадаем симптомите!
Понякога обяснението на случващото се ни дава известна доза успокоение, защото сме наясно на какво точно се дължи и не се паникьосваме излишно:

Размазано виждане – Когато кръвното ви е ниско, ви е трудно да концентрирате погледа си, което се дължи на замаяността, а тя – на липсата на приток на кислород до мозъка.

Сърцебиене – Бясното препускане на сърцето е провокирано от намаления обем на кръвта, който кара сърцето компенсаторно да повиши броя на съкращенията си, за да може да смогне в новосъздалите се условия.

Студени крайници – За да поддържа определена телесна температура, тялото се нуждае от добра циркулация на кръвта и от набавяне на необходимите хранителни вещества. Ниската циркулация води до намаляване на притока им към крайниците и затова, дори и в топлото време, те остават студени и бледи.

Ако проблемът „ниско кръвно” ви е до болка познат, спазването на някои съвети ще ви помогне поне до известна степен да облекчите положението.

Въпросът е най-вече в това кръвното ви да не пада рязко, защото ако го поддържате в граници, макар и по-ниски от обичайните, с времето се нагаждате към тях и въпреки всичко, се чувствате добре. Внезапната промяна в стойностите обаче може да провокира прилошаване.

За да го избегнете:

Движете се по-често. Статичното положение в една поза, продължителното стоене прави, или седнали, особено с кръстосани крака, затруднява допълнително и без това не добрата циркулация на кръвта ви и накрая може да нямате сили да помръднете. Затова, старайте се да се раздвижвате леко, да сменяте положението на тялото си често и винаги, когато имате възможност, като разбира се, избягвате резките движения.

Забравете за бързото изправяне – за това трябва да внимавате особено след сън. През нощта, докато спите, кръвното налягане е най-ниско и рязкото ставане от леглото може да ви замая до степен, в която напълно да изгубите равновесие или дори съзнание. Затова ставането след продължително лежане се прави бавно и постепенно, като първо сядате, постоявате 1-2 минути така и отново бавно се изправяте. Ако почувствате нестабилност, отново седнете и изчакайте. За съжаление се налага да правите това всеки път, за да си спестите неприятните усещания.

Хранете се редовно, на не големи интервали – Нередовното хранене е една от причините за влошаване на състоянието на хипотониците. Затова, избягвайте да правите големи паузи между отделните хранения през деня и винаги носете под ръка нещо малко за хапване, ако ви прималее. Нещо сладичко в чантата е добър избор, дори да е само за всеки случай.

Спортувайте. Спортът ще раздвижи кръвта ви и ще подобри циркулацията, ще нормализира функциите на тялото ви и ще се чувствате по-тонизирани. Все пак, подберете спорт, в който няма много резки движения, за да не провокирате проблема си, а да подобрите състоянието си.

Позволете си масаж. Масажите са добър начин да подобрите кръвообращението си и да облекчите чувството на отпадналост, което ви преследва постоянно, но за да има ефект, трябва да ги прилагате редовно и то при специалист.

Внимавайте с лекарствата. Четете внимателно листовките на медикаментите, които приемате, тъй като някои от тях водят до понижаване на кръвното налягане като страничен ефект, а във вашия случай това никак не е препоръчително. Ако забележите, че някое от изписаните ви лекарства има такъв страничен ефект, консултирайте се с лекаря си преди да започнете да го приемате. Посъветвайте се и какво бихте могли да пиете като добавка към храната, за да поддържате кръвното налягане в нормални граници.
Коментари
2023-12-27 #32
Мариана Златинова
KADEMИнформацията ми беше изключително полезна.С години живея с ниско кръвно,и близки граници.Главоболие,и през ноща,постоянно съм замаяна,замрежен поглед и парене ,постоянен дискомфорт.Ставам от сън като пребита.Ако се задържа седнала дори за 15 Мин. едва ставам,прохождам едва,едва.Някои хора даже ми се смеят.На 53г.съм.Спортистка съм.Тренирала съм лека атлетика и уиндсърфинг.Незнам какво става с тялото ми.Току що измерих кръвното си-ужас-85/62.Немога така да живее.Ходя като пияна по улицитеПрочетох всичко внимателно.Ще отида на кардиолог и ще си променя хранителния режим.Благодаря Ви от сърце.Бъзете здрави.
2023-10-24 #31
Антония
Големи глупости пише в статията. Някои, от които - откровено вредни. Като "сладичкото в чантата" и хранене постоянно през целия ден, или както невинно е написано "на не големи интервали". Безценни съвети за сигурен диабет тип 2 в бъдеще. В комбинация с височко кръвно, разбира се. Няма проблем - тонусът да няма да ни е дерт тогава.
2022-11-08 #30
Виолета
107 на 70 нормално ли е
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Люти чушки за намаляване на риска от инфаркт
· Кой ще получи инфаркт? Вече лесно може да се предскаже, сочи проучване
· Орехите – за здраво сърце и добро настроение
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Всичко за глюкагона
· Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
Вторник
22
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Медът – храна на дълголетието
Учени и лекари от всички епохи твърдят, че редовната консумация на мед води до удължаване на човешкия...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com. На...
Как да отстояваме себе си по-ясно?
Какво означава да бъдем решителни и да отстояваме себе си? Ако погледнем дефинициите в речниците, то...
Събуди се!
Да се излежаваме, да спим до късно, да си почиваме в леглото – за тези неща май на никого не са му нужни...
Нощните смени увеличават риск от спонтанен аборт, сочи проучване
Бременни жени, които работят две или повече нощни смени в седмицата, са подложени на по-висок риск от...
Да бъдем господари на живота си
Замисляли ли сте се кое е най-важното нещо в живота ви? Да посетим местата, за които винаги сме мечтали,...
Фитнес под прикритие
В днешно време на много от нас се налага да прекарваме часове пред компютрите и да упражняваме най-вече...
Аюрведичната билка Тулси ("свещен босилек") – как и за какво помага?
Билката Тулси (Tulsi), позната още като „свещен босилек“, идва от тропическа Азия, но днес се отглежда...
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Содата - всичко, което (не) знаем за нея
Кое е това вещество, което присъства във всеки дом? Мястото му е в кухнята, при почистващите препарати,...
Трапезна, изворна или минерална вода - коя да изберем?
След като вече засегнахме темата за децата и водата, може би е ред на тази за възрастните и водата. Не...
Орехите - полезни за мозъка, но още повече за сърцето
Харвардски учени обявиха орехите за най-полезния продукт за сърцето. Дълго време се смяташе, че орехите...
Уасаби - лютото лекарство
Обичате ли люти чушки? А знаете ли, че ги наричат подправката за здравословен живот? Множество изследвания...
Презервативите предпазват от поне 3 големи риска за здравето - използвайте ги!
Презервативите остават най-сигурният начин сексът да е безопасен. Използването им намалява драстично...
Между истерията и депресията: Нова Година
„Къде ще бъдеш на Нова Година?”, „А с кого?”… Това са най- омразните въпроси в края на годината, особено...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
Наистина ли са вредни многото въглехидрати?
Сред хората, които се интересуват от здравословно хранене и начин на живот, все по-популярна е идеята...
Шуслеровите соли - химията в услуга на здравето
Tерапията на немският лекар и хомеопат д-р Шуслер с т. нар. Шуслерови соли не спира да бъде все по- популярна,...
Меню "Aнти-стрес"
Когато ресурсите на организма са на изчерпване, а ние трябва да свършим още „малко” работа, да откраднем...
Йога и за деца
Според някои изследвания и теории ние се раждаме с много умения и способности, които с времето закърняват...
Конкурсът „Новите малки” ще отличи иноваторите в бизнеса със занаятчийски храни
Още през 2011 година в Hera.bg писахме за движението Slow food. От тогава до настоящия момент то намери...
Полезните продукти, които могат да ни навредят
Засиленото внимание към това, което слагаме в чиниите си през последните години доведе до анатемосването...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook