Разходка по време на сън
 Изпрати
Когато стане дума за сомнамбулизъм първото, което се сещам, е един френски комедиен филм - „Бонифас сомнамбулът“. В него се разказва за полицейския инспектор Бонифас, който денем измисля хитроумни начини как да хване крадците, а нощем в състояние на сомнамбулизъм преодолява собствените си препятствия и краде. От това се възползват истинските крадци. В края на филма децата му също са сомнамбулчета. Сюжетът е остроумен, но на практика абсолютно невъзможен – сомнамбулите не са в състояние да извършват прекалено сложни действия като описаното, а и движенията им са забавени. Обикновено те стават в леглото, най-често се случва да се разходят в стаята или из къщата. Някои в състояние на сън са способни да се хранят, да се обличат и събличат с безукорно точни движения. Има и такива, които правят секс насън. Има сомнамбули, които са способни да отговарят на прости въпроси, но по-често говоренето им е безсмислено.
Наричат сомнамбулите и лунатици. Причината е - в древността се е смятало, че има връзка между фазите на луната и ходенето насън. Изследователите са установили, че то засяга 2 процента от хората. Сомнамбулизмът се среща по-често при децата – до 15 процента от тях имат единични случаи, най-вече на възраст 4-8 години, когато все още нервната система е неукрепнала. С израстването преминава. Това може да е реакция на детския организъм на обида, наказание, страх. При възрастните нещата стоят по-сериозно. При тях сомнамбулизмът би могъл да е реакция на стрес или проява на епилепсия. Затова е необходима лекарска помощ. Помагат транквиланти, хипноза. Предполага се, че в явлението има наследственост.
Погрешна представа, създадена от киното, е сомнамбулът да върви със затворени очи и протегнати напред ръце. Всъщност той се движи с широко отворени очи и втренчен, неподвижен поглед. На сутринта след събуждане сомнамбулът не помни нищо от това, което е правил насън.
Има противоречиви мнения за причините, въпреки че чисто технически е налице свръхвъзбудимост на кората на главния мозък, което позволява дълбок сън, а също и поддържа активни механизмите на будуване и сън. По-нови проучвания са установили причината за сомнамбулизма в генетичната промяна на хромозома 20. Генът, обаче, все още не е идентифициран. При децата, все пак, причините изглежда са предимно от психологически характер и са свързани са реакция на по-голямото напрежение в тази възраст. Тъй като не е заболяване, а само нарушение, сомнамбулизмът може да се лекува със специални лекарства и благодарение на няколко сесии могат да бъдат проследени психологическите причини. Общоприето е обаче, че напълно ефективно лечение не съществува.
Сомнамбулизмът започва час – час и половина след началото на периода на бавния сън. Сомнамбулът не се събужда никога от самосебе си. Обикновено след 10-15 минути той се връща в състоянието на нормален сън.
Как трябва да постъпваме, ако живеем със сомнамбул и особено ако това е нашето дете?
Съветите на специалистите са, ако става дума за единичен случай, да не се тревожим и да не му отдаваме особено значение.
Потенциалната опасност на състоянието идва от това, че ходещият насън може да се самонарани. Затова трябва да се сложат прегради и решетки на вратите и прозорците, на пътя му да няма остри, режещи предмети, оголени проводници. Не е вярно, че сомнамбулът може безпроблемно да прави крайно опасни неща – да върви по парапет, например.
Сомнамбулът не бива да се събужда рязко. Най-доброто за него е да бъде отведен обратно в леглото, като му се говори тихо и спокойно.
В никакъв случай не бива да бъде стряскан. Рязкото събуждане го дезориентира временно и в това състояние може да нарани себе си и околните.
В крайна сметка за страничния човек сомнамбулизмът е нещо твърде любопитно, макар и леко плашещо. За хората, които се сблъскват реално с него, обаче си е проблем, който неизбежно трябва да опознаят, за да са наясно с какво точно си имат работа.
|
Коментари
2013-03-02 #1  ika Само един път като малка,съм ходила на сън и моя по голям брат ми е креснал при това рязко. ..Какво правя. отивай и лягай обратно в леглото\'\' това ми го е разправяла баба ми която е била свидетел на случката. Аз естесвено не помня нищо но за какво иде реч нито съм се стреснала не съм се събудила. Бях чувала че при рязко събуждане се стигало не дай боже до,, смърт\'\'! Статията не потвърди този абсурд.!А колкото до моя случай просто тихо и кротко съм изпълнила нареждането на по големия брат и обратно в леглото. А не трябваше ли рязкото подвикване на брат ми да ме стресне събуди ?
1
|
|
Неделя 28 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 16
Ден 16 от Коледните пости. Те самите вървят много добре, моето момче споделя, че не усеща нещо да му...
 Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
 Колко "натурални" са натуралните сокове
Повечето хора чистосърдечно се заблуждават, че всеки т. нар. "натурален сок", купен в магазина, е част...
 Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
 Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
 Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
  Чувството, че си неудачник
Чувството, че си неудачник, е именно чувство – може наистина да си такъв, а може и да не си. Независимо...
 Ползите от тренировките в студено време
За повечето хора зимата е неактивен сезон или ако държат да запазят форма, предпочитат да трвнират на...
 Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
 Защо е толкова полезна рибата?
Всички сме чували как диетолозите препоръчват консумацията на риба два пъти седмично. Интересни статистики...
 Ядосвате ли се често? Вижте как да намалите гнева в живота си
Почти всеки от нас го е изпитвал. Чувството на безпомощност, съпроводено с непреодолим яд и огромно количество...
  Лечебната сила на лавандулата
Ако спомените ухаят, то със сигурност ще бъде с аромата на лавандула. Обикновено запомняме тази миризма...
  Най-честите женски страхове
Надарени или осъдени да са по-емоционални, жените имат цял списък със страхове и тревоги.
Понякога...
|