Да се предпазим от рака на гърдата
 Изпрати
Всяка година, данни на СЗО, над 1 милион жени по света чуват тежката диагноза карцином на гърдата. Застрашена на практика е всяка една от нас. Но рискът може значително да се снизи, ако полагаме правилни грижи за гърдите си и водим здравословен начин на живот:
Да раждаме деца
...и да ги кърмим. Колкото по-дълго, толкова по-добре. Световната здравна организация препоръчва на майките да кърмят до 2-годишна възраст, като така осигуряват не само правилно развитие на своето дете, но и се грижат за собственото си здраве. Всеки 24 месеца кърмене снижават риска от развитие на рак на гърдата с 9%. Когато децата са две, а защо не и три, този процент главоломно расте.
Да сваляме сутиена си
...поне през нощта. А подрастващите момичета по-добре е да не носят изобщо. Млечните жлези играят ролята на еластични шнурове, които естествено поддържат формата на гърдите. Постоянното носене на сутиен в тези ранни години, особено с банели, затруднява правилното развитие на жлезите и им пречи да изпълняват функцията си на 100%. Но дори дамите на по-зряла възраст трябва да дават почивка на гърдите си поне през нощта.
Да прекарваме повече време навън
...или с други думи да си осигуряваме достатъчно витамин D, който кожата ни произвежда под въздействието на слънчевите лъчи. Този витамин е необходим за правилното функциониране на имунна система, за да може тя на време да открие и унищожи раковите клетки.
Разбира се, витамин D се съдържа и в някои храни, например мазната риба и яйцата. Въпреки това, най-добрият начин да си го осигурим са разходките в слънчево време. Това донякъде обяснява защо карцинома на млечната жлеза е най-разпространен в Северните ширини. Разходките на открито освен това ще ни помогнат да поддържаме оптимално тегло. Защото излишните килограми, освен всичко друго, са и сериозна предпоставка за развитие на злокачествени образувания на гърдата.
Да се откажем от комплексните витамини
...или да ги приемаме внимателно, само когато се налага. Установено е, че жените, които ежедневно приемат комплексни витамини боледуват от рак на млечните жлези по-често от тези, които не употребяват хранителни добавки. Все още обаче не е изяснено дали това се дължи на синтетичния произход на витамините и минералите, тяхното предозиране, помощните съставки или всичко заедно.
Да ядем в суров вид
...повече плодове, зеленчуци и кълнове. Естествените анти-ракови вещества в тях, фибрите и ензимите са надеждна защита срещу страшното заболяване. Първенци в тази класация са доматите, броколите (особено като кълнове), чесънът и лукът. За количествата не съществуват никакви ограничения.
Внимание, естрогенноподобни вещества
...в козметиката и бита. Такива са много от веществата на петролна основа, например парабените, които се влагат в едва ли не всеки козметичен продукт като консерванти. През кожата те навлизат в кръвта и водят до повишено ниво на естрогените – хормон, който стимулира развитието на карцинома на гърдата. Затова внимателно трябва да избираме козметиката си, особено дезодорантите, които се нанасят в непосредствена близост до млечните жлези и лимфните възли. В съдържанието им не бива да има парабени, а за предпочитане и алуминиеви съединения. |
Коментари
2019-01-10 #6  юлия Това с раждането и кърменето въобще не е вярно. Дори имам усещането, че с това изказване ти вменяват вина, че сам си си виновен. Излиза, че онкоболниците са пълни със стари моми и нераждали жени. Да, ама не. Освен това човек има деца защото го иска, а не за да не се разболее от рак например. Никой на този свят не знае защо.
2010-12-22 #5  Eftimiya Много благодаря за тази ценна информация! Аз не бях чела нищо за тази Нова медицина, но виждам страшно много логика във всяко твърдение.
Моят рак е на лявата гърда, но аз не съм напълно десничарка.
2010-12-22 #3  Ефтимия Благодаря за този коментар!
Действително - психиката управлява жизнените процеси. При мен се бяха струпали много неприятни (отвратителни дори) емоции, като се започне от напрегнатата работа като учителка по физика, проблеми с директор, който ръси обиди към всички колеги по повод и без повод, чужда жена, която съпругът ми още не може да забрави (това беше капакът)...
Но сложих край на всичко, което ме съсипваше. Жалко, че трябваше да се разболея, за да проумея толкова много истини. Само с прошката за изневярата още не мога да се справя. И си мисля: Аз не съм Господ, за да прощавам чужди грехове! Нека Бог е на помощ на всички, които толкова много ме нараниха!
Весели празници!
2010-12-22 #2  Изолда Eftimiya, поздравявам те, че си имала силата да преодолееш заболяването. Защото за лечението на рака са важни не толкова медицинските интервенции, колкото волята за живот. Защото, ако човек я няма нито операцията, нито химиотерапията могат да помогнат. Каквото и да си говорим, психиката ни управлява тялото, а не обратното. Много интересно разглежда въпроса Германската нова медицина. Според нея рака се причинява от тежко шоково изживяване, с което психиката ни не може да се справи.
2010-12-21 #1  Eftimiya Аз преминах през всички кръгове на ада, свързани с рака на гърдата - операция, лъчетерапия, химиотерапия, а сега хормонотерапия (сигурно до края на живота ми).
"Да раждаме деца и да ги кърмим колкото може по-дълго" - сигурно е така, но всяко правило си има изключения, защото съм родила 5 деца и съм ги кърмила до последната капка кърма.
Според мен най-големият виновник за рака е стресът - той ни преследва от ранни зори, до късна вечер, а много често и през нощта.
Затова, мили дами, избягвайте притесненията, мислете позитивно, обичайте себе си, почивайте си и се радвайте на всеки миг!
|
|
Четвъртък 30 Юни 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца
Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
  Тренировките у дома - кои са ползите и как да бъдат резултатни
Всички знаем, че ежедневната активност и тренировки носят със себе си много положителни резултати....
  Когато искаме да качим няколко килограма, но не знаем как
Непрекъснато и навсякъде слушаме и четем за диети за отслабване. Дали обаче се замисляме за жените, които...
 Недоносените бебета, медицината и ние, родителите им
Преждевременното раждане е най-голямата причина за детската смъртност на деца до 5 години. Според СЗО...
  Целината - от кулинарията до здравето
Зеленчук, подправка или лекарство – не бихме могли да дадем еднозначно определение на целината. Може...
  Посади си оптимизъм
Промяната на бъдещето ни не е нещо загадъчно и окултно. Механизмът е съвсем прост и ясен. Нещо като в...
 Нещастието, което сами си навличаме
Мислите ли за щастието? Дали го познавате, дали някога изобщо сте го срещали? Казват, че ако си задавате...
 Мисия "Детски имунитет"
С края на лятото темата за подсилването на детския имунитет някак неусетно се настанява в разговорите...
 На моето силно момиче
Имам момиче и тя не играе с кукли, не харесва рокли и обноските й никак не са мили, колкото и да се старая....
  Котката – домашният лечител
Малка пухкава топчица, котката е не само само миловиден източник на радост, но и вещ лечител. Като благодарност...
  Вдъхновението – откъде го черпим?
То ни прави различни – по-силни, по-можещи, по-вярващи, по-устремени, по-дейни... то ни кара да правим...
 Синьото сирене - изтънчена наслада за ценители на нетрадиционни вкусове
Синьото сирене е специфичен деликатесен вид сирене с висока хранителна стойност и висока масленост. Представлява...
|