Истината за комплексните витамини
Изпрати
Каква е разликата между различните видове комплексни витамини и кой от тях да изберем? Този въпрос си задава всеки човек, изправен пред огромното предлагане на добавки в аптеките и търговската мрежа. За да не купувате на сляпо тук ще ви дадем повече информация, как да направите най-добрият избор.
● Цената има значение
Най-често се ориентираме за качеството на добавките по техния състав. Често обаче сме изправени пред дилемата на няколко продукта със сходно съдържание и значителни разлики в цените. Защо се получава така? Защото от значение е не само съответният брой витамини, минерали и микроелементи и количеството им, но и начинът, по които са вложени в таблетката. В природата тези вещества са в хармонична комбинация, но под формата на комплексна добавка приемате наведнъж съставки, които взаимно се неутрализират или усилват действието си. Не бива да забравяме, че попаднали в храносмилателният тракт, витамините и минералите влизат в химични реакции. Какви са тогава вариантите да усвоим пълноценно всички вещества, които са ни необходими? Единият е витамините и минералите да се приемат в подходящ комбинации и по различно време. Това обаче на практика е трудно изпълнимо. Другият вариант е да изберете комбинирана добавка, чийто съставки се освобождават по различно време, тъй като всяко вещество в таблетката е капсулирано отделно. На тази технология се дължи и по-високата цена на скъпите витамини.
● Разтворима таблетка или капсула
Оказва се, че формата също има значение. Ефересцентните таблетки съдържат малки количества витамини и минерали, но много оцветители и ароматизатори. Някой ги предпочитат, заради приятният им вкус, но ако наистина търсете качество и ефективност се откажете от тях. Разтворимата форма прави съставките много нестабилни и чувствителният към кислорода вит. C се изпарява още с пяната. Да не говорим за вредното действие на изкуствените подсладители в тях.
● Внимавайте с дозата
Често при избора на добавка търсим максимално покритие на дневната нужда витамини и минерали. Но трябва да се замислим имаме ли нужда от това. Все пак с храната също се приема от съответните вещества. Най-високо дозирани са добавките по американски стандарт. Ако се спрете на такъв продукт най-добре приемайте половината от допустимото количество. Не бива да забравяте, че витамините и минералните в добавките са синтетични и предозирането им не е безобидно.
● Изберете витамини с удължено освобождаване
Само така ще усвоите цялата доза от витамини и минерали. Ако съставките се освобождават наведнъж организмът ще вземе необходимото му за момента количества и останалото ще се изхвърли с урината. Освободени на порции полезните вещества ще поддържат тонусът ви през целия ден.
● Кога да ги приемаме
Приемайте добавките винаги по време или след хранене, за предпочитане сутрин. В природата витамините и минералите винаги са в комбинация с хранителни вещества. Ако не спазвате това правило съставките най-вероятно няма да се усвоят.
|
Коментари
2014-02-06 #4 dam аз пък ежедневно консумирам всякакви храни с химикали и се чувствам много добре
2010-10-28 #3 didatzeni Здравейте.Не пия абсолютно никакви витамини и добавки.Консумирам ежедневно био плодове и зеленчуци и риба,разбира се.Не вярвам хич на витамини,добити чрез химия.
2010-06-02 #2 Lina Здравей Марго, хубаво е че споделяш това тук. Нека повече жени да знаят, че не трябва да се оставят по течението
2010-06-01 #1 Margo От 10 години използвам донесени от САЩ витамини и добавки. Чувствам се много добре от тях. Поне съм сигурна, че са произведени под контрол и са истински. Благодарение на Калций - 1 000 мг с добавка на вит.D3 и вит.К, спрях започващата загуба на плътността на костите си, вследствие климакс. Ежедневно в продължение на 2 години го пих и стопирах проблема. И тъкмо обратно - увеличих отново плътността на костите си с близо 20%. Всичко това е установено, измервайки се на един и същи апарат всяка година.
|
|
Четвъртък 10 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
С билки срещу тютюнопушенето
Отношението към пушенето се е променяло през годините в различните части на света. Първоначално е приемано...
Да се предпазим от рака на гърдата
Всяка година, данни на СЗО, над 1 милион жени по света чуват тежката диагноза карцином на гърдата. Застрашена...
Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест.
Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
Днес е най-потискащият ден в годината. Как да го преживеем?
Третият понеделник от януари е считан за най-потискащия ден в годината. Британски изследователи дори...
Водите ли си календарче за "онези дни"?
Преди години майка ми ме учеше да си водя календарче за "онзи" период от месеца. Тя имаше едно в портмонето...
Майката - пръв помощник на педиатъра
Да, ние не сме дипломирани доктори, но сме единствените, които могат така да помогнат на педиатъра за...
Кога да посетим своя гинеколог
Откровено казано посещението на гинеколог не е най-приятното занимание. Но дори да нямаме никакви оплаквания,...
10 причини, заради които купуваме ненужни вещи
Ефектът "Дидро"
Кога се случва: Това е случаят, когато си купуваме нещо страхотно, но се оказва, че...
Защо от загубата на домашен любимец толкова ни боли?
Хората, които нямат домашен любимец, често не разбират мъката на другите, когато се случи тяхната животинка...
Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих
В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
Анорексия или просто диета - II
Правилният подход
Но как да разберете в опасност ли е вашето дете? И как трябва да реагирате? На първо...
|